• Darmowa dostawa
  • 30 dni na zwrot
  • Wysyłka w 24 h
Przełącznik nawigacyjny

Jak dobrać ramę roweru do wzrostu dorosłego i dziecka? Tabela i najważniejsze zasady  

Niezależnie od tego, na jakim rowerze zamierzasz jeździć, odpowiednio dobrana rama to podstawa. Możesz skorzystać z prostych kalkulatorów lub tabel doboru ramy rowerowej do wzrostu oraz wagi dorosłego i dziecka. Będą one dobrą podpowiedzą, jaki rozmiar jednośladu będzie właściwy, ale pamiętaj, że nie są one ostatecznym wyznacznikiem zakupu. 

jak rama roweru do wzrostu

Dobrze dobrana rama roweru do wzrostu: dlaczego to takie ważne?  

Niewłaściwie dopasowana rama rowerowa do wzrostu, wagi i stylu jazdy przekłada się na nieprawidłową pozycję – zmniejsza wygodę, a przez to wydajność jazdy. Złe ułożenie ciała (m.in.: przeprosty w łokciach, niestabilne ułożenie stóp na pedałach, podskakiwanie na siodełku w trakcie przyśpieszeń po prostym odcinku czy zbyt pochylona sylwetka) mogą powodować szybsze zmęczenie i bóle (np. w obrębie odcinka szyjnego czy lędźwiowego kręgosłupa, kolan lub nadgarstków). Brak pełnej kontroli nad rowerem i jego zwrotnością stwarza też niebezpieczne sytuacje. 
 
Jak zatem widać, dobrze dobrana rama roweru do indywidualnych parametrów to klucz pozwalający wykorzystać pełny potencjał konkretnego modelu jednośladu, jak i możliwości użytkownika. Istotna jest też geometria jednośladu (długość rur i kąty rury podsiodłowej i sterowej), którą należy dobrać do proporcji ciała, aby przenosić jak najwięcej energii w pracę koła. Rower skrojony na Twoją miarę będzie zachęcał do częstej jazdy i osiągania wyznaczonych celów, czy to związanych z profesjonalnymi wyścigami, czy systematyczną aktywnością dla poprawy lub utrzymania dobrej kondycji i samopoczucia. 

Jaki rozmiar ramy roweru do wzrostu będzie odpowiedni?  

Rozmiar ramy (handlowe określenie rozmiaru roweru) to długość odcinka między końcem rury podsiodłowej a środkiem osi suportu. Opisywany jest za pomocą cali (od 14 do 23”), centymetrów (od 48 do 63 cm) lub literowo (od XS do XL, z odstępstwami w kierunku XXS i XXL w przypadku niektórych marek) – w zależności od producenta oraz rodzaju jednośladu (np. szosowe, gravelowe czy przełajowe podawane są w cm, a MTB i trekkingowe w calach). Jak więc dobrać rozmiar ramy do wzrostu? Możemy zacząć od prostych przeliczników, które zależą od rodzaju roweru i jego przeznaczenia. Takie obliczenia są bardzo ogólne (ze względu chociażby na pozycję w trakcie jazdy i budowę ciała), ale dają szybki podgląd tego, w jakich zakresach powinniśmy się poruszać, szukając właściwej ramy.

Rower MTB/CROSS  

Rozmiar ramy w rowerach górskich czy crossowych podawany jest w calach. Aby dopasować wymiar do wzrostu, stań na bosaka na płaskiej powierzchni przy ścianie i zmierz długość nogi od krocza do pięty (tzw. przekrok). Otrzymany wynik w cm pomnóż przez 0,57. Aby otrzymać wartość w calach, podziel wynik przez 2,57. 
 
Możesz też stanąć bezpośrednio nad ramą roweru i sprawdzić, ile wynosi odległość między górną rurą a Twoim krokiem. Dla jazdy rekreacyjnej optymalna odległość to 10 cm, dla sportowej – 15 cm.To, jaką moc bieżni wybierzesz, zależy od stopnia wytrenowania oraz celów
. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, Twoim priorytetem jest utarta wagi lub maszyna ma służyć głównie do ćwiczeń wytrzymałościowych czy o niskiej intensywności (np. marsz, jogging), dobrym rozwiązaniem będzie model o mocy ciągłej 2 KM. Jesteś maratończykiem, triathlonistą lub zależy Ci na możliwości zrobienia treningu o wysokiej intensywności? W tym przypadku postaw na bieżnię o dużej mocy np. 3 KM. Im wyższa moc silnika maszyny, tym większa prędkość biegu. Na początek wystarczy zakres do 12 km/h, a dla profesjonalistów sprawdzi się model pozwalający biegać z prędkością np. 18 km/h czy 22 km/h. 

jak dobrać ramę roweru do wzrostu tabela

Rower trekkingowy/miejski 

W przypadku roweru trekkingowego lub miejskiego uzyskany wyniku przekroku mnoży się przez 0,67, a następnie dzieli przez 2,54, aby przeliczyć na cale. Możesz też stanąć bezpośrednio nad ramą roweru i sprawdzić, ile wynosi odległość między górną rurą a Twoim krokiem – optymalna to co najmniej 5 cm, a przy nawierzchniach nieutwardzonych – minimum 7 cm.

rama rowerowa a wzrost tabela

Rower szosowy   

Liczenie przekroku w przypadku roweru szosowego (jak również gravelowego czy przełajowego) wymaga pomnożenia długości od krocza do podłogi przez 0,67. Aby otrzymać wielkość ramy w calach, podziel ten wynik przez 2,54. Jeśli stosujesz drugą metodę pomiaru (bezpośrednie ustawienie nad ramą roweru), odległość między górną rurą a Twoim krokiem powinna wynosić m.in. 5 cm.

Co zrobić, gdy jesteśmy między dwoma rozmiarami? Tu są dwie szkoły. Bierzemy rower mniejszy – z tym stwierdzeniem spotkamy się przy rowerach szosowych, które wymuszają nieco bardziej wyciągniętą sylwetkę, więc zbyt duża rama będzie po prostu niewygodna. W przypadku rowerów MTB dużo osób zaleca większy model, aby uzyskać lepszą stabilność w terenie. Ale czy zawsze? To już zależy od indywidualnej oceny naszych proporcji. Wysokość siodełka łatwo regulować i to na bieżąco. Z kolei długość górnej rury jest stała i wpływamy na nią delikatnie tylko długością mostka (a to wpływa na sterowność i zwrotność roweru) oraz przesunięciem siodełka. Warto zaznaczyć, że środek ciężkości nie może być zmieniany poza wyznaczone ramy szczególnie jeśli ważymy ponad 100 kg, ponieważ jego mocowanie może zwyczajnie pęknąć. Musimy ocenić proporcje swojego ciała oraz nasz stopień rozciągnięcia. Osoby o tym samym wzroście mogą mieć różną długość nóg, rąk i tułowia, więc będą inaczej ułożone na rowerze. Brzmi skomplikowanie? Trochę tak, ale rower kupujemy na lata i naprawdę warto dobrać go idealnie. Szczególnie, jeśli chodzi o rozmiar (tzw. bikesizing), gdzie bikefitting (odpowiednie kąty zagięcia ciała na rowerze) to dłuższy temat i jest realizowany już na dobrze dobranej ramie.

rozmiar roweru a wzrost tabelka
Rowery szosowe

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?  

bieżnia domowa jaka

Prawidłowo dobrany rower do wzrostu dziecka posłuży dłużej niż jeden sezon, nie będzie sprawiał dyskomfortu, pozwoli małemu rowerzyście odpowiednio korzystać z fizycznych możliwości oraz wpłynie na bezpieczeństwo. Dużo modeli oprócz regulacji wysokości siodełka, ma też regulację wysokości kierownicy – i właśnie na te rowery dziecięce warto postawić, aby uniknąć konieczności zmiany co sezon. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze jednośladu dla pociechy? Aby dziecko nie siedziało za nisko – zbytnio zgięte nogi wymuszają mniejszą kadencję, więcej wkładanej siły i wolniejsze pedałowanie.  
 
Przy zakupie roweru dla dziecka przydatna może być poniższa tabelka: 

rama roweru dziecięcego do wzrostu tabela
Rowery dziecięce

Rowerki biegowe lub z kółkami bocznymi 

Rowerki biegowe świetnie sprawdzą się dla najmłodszych rowerzystów, czyli dzieci do 2 lat, które dopiero oswajają się z jazdą na jednośladzie albo wcześniej korzystały z tzw. jeździków. Do 3 r.ż. można też zdecydować się na rowerek z kółkami bocznymi, aby dziecko uczyło się trzymania równowagi i manewrowania. Jeśli chodzi o rozmiar kół, to przy wzroście 80-108 cm wynosi on 12”, a długość przekroku – ok.30-40 cm.

Waga a dobór ramy roweru – czy należy brać ją pod uwagę?  

Producenci mogą podawać maksymalny dopuszczalny ciężar dla konkretnego modelu roweru, dlatego warto to sprawdzić, aby sprzęt służył nam przez kilka sezonów. Warto zaznaczyć, że do tego parametru wlicza się nie tylko waga rowerzysty, ale również dodatkowego ekwipunku, np. sakwy, zakupów, plecaka czy akcesoriów rowerowych.   
 
Waga użytkownika jest ważną kwestią przy doborze roweru, zwłaszcza jeśli przekracza 100 kg. W tym przypadku warto brać pod uwagę swoje zdolności zgięcia ciała w pasie, co wiąże się nie tylko z rozmiarem ramy (nie polecamy wtedy zbyty małej/krótkiej), jak i jej geometrią. Ultralekkie, karbonowe ramy, wsporniki, mostki i koła również mogą okazać się zbyt słabe do jazdy pod dużym naciskiem ciała. W praktyce osobom ważącym więcej możemy poradzić zakup solidniejszego roweru górskiego, tak na dobry początek przygody ze sportem, a na szosę przesiąść się już, kiedy zrzucimy parę kilogramów, co dzięki częstej jeździe nie jest takie trudne. 

Rowery elektryczne

Idealnie dobrany rower? Skorzystaj z pomocy doradców ze Sportano.pl  

Znasz już zasady doboru ramy roweru do wzrostu dorosłego i dziecka. Masz też określony budżet, czas zatem na zakup wymarzonego modelu, z którym będzie można szlifować formę, wykręcać jak najlepsze wyniki na zawodach czy wybierać się na rodzinne wycieczki. Cały czas jednak masz wątpliwości, czy wybierzesz idealny model, bo np. według pomiarów wychodzi Ci, że mieścisz się między dwoma rozmiarami, zależy Ci na konkretnych parametrach czy wahasz się między rodzajem roweru. W tej sytuacji skorzystaj z pomocy naszych doradców ze sklepu sportowego Sportano.pl, którzy z szerokiej oferty rowerów górskich, crossowych, trekkingowych, city, szosowych, triathlonowych, BMX, gravelowych, e-bike czy przełajowych znajdą idealny sprzęt skrojony na miarę Twoich potrzeb. Wybieraj spośród czołowych producentów sprzętu dla rowerzystów, m.in.: Orbea, Kellys, Hudora, Ridley, HIMO, Ecobike czy Cipollini, którym zaufali najlepsi kolarze na świecie i pasjonaci jazdy na dwóch kółkach. W Sportano.pl nie brakuje również rowerków biegowych od m.in.: Milly Mally czy Kellys, z którymi możesz wspierać rozwój ruchowy dziecka.