• Darmowa dostawa
  • 30 dni na zwrot
  • Wysyłka w 24 h
Przełącznik nawigacyjny

Jaką hulajnogę elektryczną wybrać? Przegląd oferty Sportano.pl i praktyczne porady dla kupujących

Hulajnoga napędzana silnikiem doskonale sprawdzi się jako środek transportu czy do rekreacyjnej przejażdżki po turystycznej miejscowości. Z naszymi wskazówkami dowiesz się, jaką hulajnogę elektryczną wybrać, aby w pełni wykorzystać potencjał tego urządzenia oraz na co zwrócić uwagę, żeby bezpiecznie się na niej poruszać. 

jaką hulajnogę elektryczną wybrać

Hulajnoga jako alternatywa dla roweru i samochodu

Zakup hulajnogi elektrycznej na własność to jednorazowy wydatek, który pozwoli bez ograniczeń korzystać z wielu udogodnień i możliwości, jakie daje tego typu pojazd. Przede wszystkim, jest to świetna alternatywa dla samochodu, komunikacji miejskiej czy roweru. Z hulajnogą jesteś bardziej mobilny i masz możliwość dostania się w praktycznie każde miejsce – opcja składania pozwala zmniejszyć rozmiary sprzętu do wygodnych w przenoszeniu i przechowywaniu. Znika też problem korków czy poszukiwania miejsca parkingowego lub wolnego stojaka rowerowego. Dodatkowo dbasz o środowisko – e-hulajnoga nie produkuje żadnych spalin, a koszty ładowania są stosunkowo niskie. 

Konkretne zasady poruszania się na hulajnodze elektrycznej regulują m.in.: zapisy Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych przepisów (z maja 2021 r.):

  • należy korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, ewentualnie jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Jazda po chodniku jest możliwa tylko w przypadku braku możliwości skorzystania z powyższych opcji, z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz z prędkością pieszego, 
  • maksymalna dopuszczalna prędkość to 20 km/h, 
  • korzystanie z e-hulajnogi jest możliwe od 18 r.ż. bez żadnych dodatkowych uprawnień, między 10. a 18. r.ż. przy posiadaniu odpowiednich dokumentów (karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 i T). Dzieci poniżej 10 lat mogą używać ją wyłącznie w strefie zamieszkania pod nadzorem dorosłego.  
Hulajnogi elektryczne

Jak działa hulajnoga elektryczna? Przydatne informacje dla kupujących

Sercem hulajnogi elektrycznej jest wbudowany silnik zasilany akumulatorem, zamontowanym na stałe lub odpinanym. Najpopularniejsza jest bateria litowo-jonowa, ale występują też akumulatory ołowiowo-kwasowe. Korzystając z modelu elektrycznego, wystarczy włączyć urządzenie, ustawić się w odpowiedniej pozycji (niezbędne jest utrzymanie równowagi i dobry balans) i zacząć jazdę z jednego miejsca w kolejne, praktycznie bez wysiłku. Im szybciej będziesz jeździć, im częściej hamować i przyspieszać, im bardziej wymagający będzie teren (dużo jazdy pod górkę), tym krótszy będzie zasięg przejazdu. Znaczenie dla czasu działania akumulatora ma też waga użytkownika (większa waga bardziej obciąża napęd) oraz temperatura (im niższa, tym więcej energii jest zużywane na działanie pojazdu). 

Ważną kwestią prawidłowego użytkowania hulajnogi napędzanej silnikiem elektrycznym jest dbanie o baterię. Powinna być kompatybilna z modelem pojazdu, a stan jej naładowania nalezy utrzymywać między 40-80% (przy nieużytkowaniu przez dłuższy czas, warto zachować 50-60% poziomu naładowania). Nie zapominaj jej odłączyć zaraz po zakończeniu ładowania. 

jaka hulajnogę elektryczna kupić

Na co zwrócić uwagę, kupując hulajnogę elektryczną?

Zastanawiasz się nad zakupem hulajnogi elektrycznej dla siebie lub dla dziecka? Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy i parametry, które wpływają na cenę oraz sposób użytkowania sprzętu.

Prędkość

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych mogą rozwijać prędkości nawet do nawet 74-84 km/h (np. seria Motus Pro 10 Sport GT), jednak najczęściej spotykane są modele 20-25 km/h. E-hulajnoga dla dzieci porusza się nieco wolniej (ze względów bezpieczeństwa) – najczęściej młodzi adepci mogą jeździć z prędkością do 17 km/h (np. na modelach marki Razor czy Frugal). 

Maksymalny zasięg i czas ładowania 

To, jak długi dystans pokonamy na danej hulajnodze, zależy nie tylko od pojemności i wydajności baterii, ale również od stylu jazdy (wspomniane już wcześniej nagłe przyspieszenia i hamowania itp.). Pojemność określana jest w watogodzinach (Wh). Może wynosić nawet 1000 Wh w droższych modelach. Najczęściej elektryczne hulajnogi pozwalają przejechać 15-20 km na jednym ładowaniu, ale nie brakuje modeli umożliwiających pokonanie nawet 70-80 km (zwykle są to modele wyposażone w dwa akumulatory). Sprawdź czas ładowania baterii – niektórym hulajnogom wystarczy 1 godzina do pełnego naładowania, inne potrzebują nawet kilku lub kilkunastu godzin. 

Waga i maksymalne obciążenie 

Waga urządzenia to istotny parametr ze względu na możliwość swobodnego przenoszenia i transportu. Im mniej waży hulajnoga, tym również zużycie energii jest mniejsze. Nie bez znaczenia pozostaje maksymalny udźwig, czyli maksymalna waga użytkownika, która przekłada się też na trwałość maszyny. Jeśli z hulajnogi ma korzystać kilka osób, warto sięgnąć po model o jak największym maksymalnym obciążeniu (np. do 120 lub 135 kg). 

Wielkość kół 

Im większe koła posiada e-hulajnoga, tym na bardziej komfortową jazdę możesz liczyć. Koła 8-8,5 cali świetnie poradzą sobie na każdego typu podłożu, również tym nierównym, dlatego jeśli będziesz regularnie korzystać z urządzenia, postaw na taki rozmiar. Zwróć także uwagę na opony – lane dobrze sprawdzą się na równym terenie, z kolei pompowane, z dętką lub bez będą odpowiednie na zróżnicowanej nawierzchni np. kostce brukowej.  

Najlepsze hulajnogi elektryczne dla dzieci i dorosłych na Sportano.pl 

Decyzja podjęta – przesiadasz się na hulajnogę elektryczną. Świetnie! Zajrzyj na Sportano.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór hulajnóg dla dorosłych i dla dzieci od renomowanych producentów, takich jak: Frugal, Motus, Razor czy Street Surfing. Urządzenia tych marek to gwarancja wysokiej jakości wykonania, dbałości o szczegóły i dopasowania do potrzeb użytkownika o różnym stopniu zaawansowania.  

Hulajnogi elektryczne dla dzieci

Szukasz e-hulajnogi dla dziecka? Przyjrzyj się markom Razor oraz Frugal, które oferują produkty zarówno dla młodszych (od 8 lat), jak i starszych (od 14 lat) miłośników skatingu. W pierwszym przypadku warto zwrócić uwagę na ważącą zaledwie 4 kg Razor Power A2, która rozpędza się do 16 km/h i pozwala na 45 minut ciągłej jazdy, lub Razor E100 Powercore o maksymalnej prędkości 17 km/h, czasie jazdy do 60 min i sterowaniu prędkością za pomocą manetki na rączce. Dla starszego dziecka świetnie sprawdzi się model marki Frugal Alpha H8510 z maksymalną prędkością 25 km/h, zasięgiem 25 km, tempomatem i stabilnymi 8,5" kołami. 

Wśród hulajnóg dla dorosłych godnym uwagi jest składany Voltaik MGT350 od marki Street Surfing, która będzie dobrą opcją dojazdu do pracy czy na poza miastową wycieczkę. Posiada silnik o mocy 350 Wh, maksymalną prędkość 25 km/h (2 tryby) oraz zasięg do 30 km/h. Model spełnia normę IP65, co oznacza, że jest wodoodporny i pyłoszczelny. 
 
Zależy Ci na solidnej hulajnodze o dużym zasięgu, z którą będzie można wybrać się na dłuższą wyprawę? Sprawdź Motus PRO10 Sport GT. To składany model wyposażony w 2 silniki o mocy 1800Wh każdy, z zasięgiem do 84 km, na którym można jeździć z prędkością do 82 km/h.  

Hulajnogi elektryczne dla dorosłych

Zastanawiasz się, która e-hulajnoga najlepiej spełni Twoje oczekiwania? Skontaktuj się z obsługą klienta sklepu internetowego Sportano.pl. Doświadczeni specjaliści odpowiedzą na twoje pytania i pomogą znaleźć optymalne rozwiązanie, dzięki któremu każda wyprawa na hulajnodze, czy to do pracy, z dzieckiem czy w ramach wycieczki krajoznawczej będzie bezpieczna i udana.