Jakie rolki wybrać? Najlepsze rolki damskie, męskie i dziecięce na Sportano.pl
Zastanawiasz się, jakie rolki dobrać na początek swojej przygody z tą formą rekreacji? A może poszukujesz nowej pary do nauki zaawansowanych trików? Niezależnie od powodu, przy zakupie rolek zwróć uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

Rolki: sprzęt do treningu i zabawy na świeżym powietrzu
Nawet 600-700 kcal – tyle możesz spalić w ciągu godziny jazdy na rolkach. Ostateczny wynik zależy od tempa jazdy i indywidualnych parametrów, takich jak: wiek, waga czy wzrost, co nie zmienia faktu, że systematyczny trening sprzyja redukcji masy ciała oraz tkanki tłuszczowej. Co ważne, jazda na rolkach jest małokontuzjogenna oraz nie obciąża stawów i kręgosłupa, dzięki czemu jest bezpieczną formą aktywności fizycznej w każdym wieku oraz przy nadwadze. Regularny trening cardio na rolkach znacząco poprawi Twoją wytrzymałość, wydolność krążeniowo-oddechową oraz równowagę i koordynację.
Do korzyści z jazdy na rolkach należy dodać wzmocnienie, wyrzeźbienie oraz ujędrnienie ciała (to dobry sposób na redukcję cellulitu). W trakcie jazdy pracują nie tylko nogi (głównie mięśnie czworogłowe uda i łydki) oraz pośladki, ale również mięśnie rąk, grzbietu (przy obniżonej pozycji) i brzucha, dlatego możesz zyskać ładnie wymodelowaną sylwetkę. Jazda na rolkach to także doskonały sposób na aktywny wypoczynek z rodziną czy znajomymi, a przez to poprawę samopoczucia (w trakcie wysiłku wydzielają się hormony szczęścia, tzw. endorfiny) oraz redukcję stresu. Rolki mogą być alternatywnym środkiem transportu dla samochodu, komunikacji miejskiej czy roweru. Ponadto ruch na świeżym powietrzu świetnie dotlenieni organizm, wpłynie pozytywnie na koncentrację oraz dostarczy odpowiednią porcję witaminy D.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolek?
Prawidłowo dobrane rolki do stopnia zaawansowania oraz stylu jazdy to podstawa, aby w pełni wykorzystać zalety płynące ze skatingu. Podczas zakupów zwróć uwagę na najważniejsze parametry techniczne sprzętu (m.in. łożyska, płozy, wielkość i twardość kół czy rozmiar) i na tej podstawie wybierz właściwy model.
Koła

Rozmiar (średnica) i twardość kółek w rolkach wpływa na prędkość, amortyzację wstrząsów oraz stabilność jazdy. Większe koła (od 84 do nawet 110 mm) polecane są do szybkiej jazdy (powyżej 30 km/h) oraz nierównego podłoża. Charakteryzuje je niska przyczepność oraz mała zwrotność. Z kolei kółka w rozmiarze od 47-70 mm pozwolą w wolnym tempie zdobywać podstawowe umiejętności. Dobrze trzymają się podłoża i są bardzo zwrotne. Twardość kółek w rolkach oznacza się za pomocą litery A oraz cyfr – im wyższa wartość liczbowa, tym kółka są twardsze. Przedział 74A-84 A określa miękkie koła do komfortowej jazdy, a 84A-10A – twarde stawiające mniejszy opór. Najlepiej wybierz kółka wyprodukowane z wytrzymałego poliuretanu, czyli kauczuku syntetycznego. Duże znaczenie ma też profil kółek:
- płaski – stosowany np. w rolkach agresywnych to wolniejsza, stabilniejsza jazda i dobra przyczepność,
- ścięty – wykorzystywany w rolkach szybkościowych, odpowiada za szybką jazdę z mniejszą przyczepnością,
- okrągły – występuje w rolkach freestylowych i rekreacyjnych, oferuje pośrednie wartości między profilem płaskim a ściętym.
Łożyska
Od nich zależy płynność oraz szybkość jazdy. Łożyska w rolkach oznaczane są literami ABEC oraz cyframi 1, 3, 5, 7 lub 9 (np. ABEC3, ABEC7). Możesz też spotkać się z modelem SG – to skrót od Silicon Gel, czyli nazwy żelu silikonowego stosowanego przez markę Rollerblade. Im wyższa cyfra, tym rolki umożliwiają dynamiczniejszą jazdę z większymi prędkościami. Na początku przygody ze skatingiem należy sięgać po wolniejsze łożyska (z oznaczeniem ABEC5 dla dorosłych lub ABEC3 dla dzieci).
Płozy
To część rolki, do której przymocowane są kółka oraz łożyska. Płozy produkuje się z aluminium, włókien karbonowych lub tworzyw sztucznych. Pierwszy materiał jest lekki, wytrzymały, szybki (dobrze przekazuje moc z odepchnięcia) i stabilny, dlatego dobrze sprawdzi się, jeśli jesteś zaawansowanym rolkarzem. Z kolei płozy kompozytowe świetnie pochłaniają drgania, co podnosi komfort przy nauce techniki poruszania się na rolkach.
Rozmiar
Prawidłowo dobrany rozmiar rolek to podstawa efektywnej i bezpiecznej jazdy. Dobrze, aby długość wkładki była o 0,5-1 cm większa od standardowego rozmiaru, który nosisz. Pod wpływem wysiłku stopy puchną, co przy źle dobranym rozmiarze będzie powodować dyskomfort i może być przyczyną bolesnych obtarć czy nawet urazu. Mierz rolki na skarpety, w których zamierzasz jeździć. Właściwie dopasowane buty będą wtedy, kiedy po ich założeniu i lekkim zgięciu nóg w kolanach, nie czujesz żadnego ucisku w obrębie palców, pięty oraz łydki. Z kolei zapięcia i sznurowadła powinny dobrze stabilizować staw skokowy.
Rodzaje rolek: wybierz model dla siebie ze Sportano.pl

Rolki rekreacyjne idealnie sprawdzą się do nauki, modele szybkościowe pozwolą szlifować umiejętność dynamicznej jazdy, z kolei rolki agresywne służą do różnego typu akrobacji np. na poręczach w skateparku. Podpowiadamy, jakie rodzaje rolek są dostępne na rynku i dla kogo są one odpowiednie.
Rolki rekreacyjne
Inna nazwa to rolki fitnessowe. Wygodny, dobrze dopasowany i gwarantujący dobrą oddychalność (świetny na dłuższe przejażdżki) model to propozycja dla początkujących miłośników skatingu oraz rekreacyjnych rolkarzy, a także osób chcących zredukować masę ciała. Rolki rekreacyjne pozwalają rozwijać średnie prędkości na równych, prostych terenach np. alejkach w parku. Najczęściej wyposażone są w łożyska ABEC5 lub SG5 oraz kółka w rozmiarze 78-82 mm o współczynniku twardości 82-84A (dobra przyczepność do podłoża). Godne uwagi są produkty od marki Rollerblade, uznawanej za pomysłodawcę rolkarstwa, w tym modele: Spark 80 oraz Sirio 84. Znakomicie do jazdy fitnessowej sprawdzą się produkty od K2 (wyróżniają się zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań), m.in.: Kinetic 80 Pro M, Exo 6.0 M i Freedom Alu 80 oraz rolki produkowane przez Powerslide np.: Radon Teal 90 lub XC Trainer 150.
Rolki szybkościowe
Ich specjalna konstrukcja – duże kółka o średnica od 90 mm, łożyska ABEC9 oraz niska cholewka buta (sięga tuż nad kostkę lub poniżej) – sprzyja szybkiej jeździe. Świetnie sprawdzą się w przypadku osób lubiących dynamiczną jazdę oraz tych, które chcą podnosić swoje umiejętności. Wprawieni rolkarze powinni sięgać po modele z cholewką kończącą się przez kostką (dla swobodniejszej pracy stawów skokowych), a dla osób, które dopiero zaczynają praktykować szybką jazdę, najlepsze rolki będą te z cholewką nad kostkę gwarantujące dobre usztywnienie. Takie wymagania spełniają FILA Houdini 125 z systemem ZeroShock (amortyzacja pod piętą), kołami o średnicy 125 mm i twardości 84A oraz łożyskami klasy ABEC9.
Rolki freestylowe
Ten model rolek charakteryzuje lekka konstrukcja o dużej zwrotności, która jest wynikiem ciasno ułożonych kółek o średnicy ok. 80 mm. Rolki freestylowe stosuje się do jazdy slalomem czy jazdy po mieście – pozwalają szybko dotrzeć w wybrane miejsce i swobodnie pokonywać nawet bardzo ostre zakręty. Dobrze sprawdzą się, jeśli ważysz więcej niż 100 kg. Do klasyków wśród rolek freestylowych należą modele od marki Rollerblade, np.: Rb Cruiser czy Rb Pro X.
Rolki regulowane
Zgodnie z nazwą, umożliwiają regulację rozmiaru, dlatego są przeznaczone głównie dla najmłodszych adeptów skatingu. Modyfikacja rozmiaru w kilku zakresach (np. w 4 - od rozmiaru 30 do 34) sprawia, że wraz z rosnącą stopą dziecka można używać tej samej pary przez kilka sezonów. Zmiana rozmiaru odbywa się za pomocą przycisku lub dźwigni wbudowanej w okolicach palców lub kostki. Prędkości rozwijane w rolkach regulowanych nie są duże, dlatego doskonale sprawdzą się do opanowania podstaw jazdy. Do ciekawych rolek w tej kategorii należy model Bladerunner Phoenix 0T101000 T83 regulowany w 4 rozmiarach, z fluorescencyjnymi kółkami (świecą w ciemności) o średnicy 72 mm oraz z łożyskami ABEC 3, które zapewnią płynną i stabilną jazdę. Dobrym wyborem będą też FILA J-One G z kołami o średnicy 70-72 mm, łożyskami ABEC 5 oraz kompozytową szyną, która dobrze redukuje wibracje.
Rolki z wymienną płozą
Konstrukcja 2w1 pozwala na wykorzystanie ich w ciepłych miesiącach roku jako rolki, natomiast zimą można zamienić je w łyżwy (wystarczy założyć płozy). Warto je kupić dla dziecka lub nastolatka do opanowania podstawowych umiejętności jazdy na rolkach czy na łyżwach.
Rolki agresywne
Rolki agresywne to najlepszy wybór do wyczynowej jazdy po przeszkodach (np. poręczach) oraz do akrobacji i trików w skateparkach. Wyróżniają je małe, twarde kółka (o dużej zwrotności) z możliwością modyfikacji do potrzeb użytkownika, np. dwa mniejsze i dwa większe lub z przerwą między parą kół. Buty w rolkach agresywnych są dość ciężkie, mają sztywną i bardziej zabudowaną cholewkę odporną na uderzenia oraz chroniącą stawy skokowe przed urazami. Które rolki agresywne warto wypróbować? Powerslide Imperial One 80 stworzono z myślą o nauce podstaw i do treningów freeride/slalom, ale z powodzeniem sprawdzą się w bardziej zaawansowanej jeździe. Szyna SSM pozwala podnieść pięty, a opcja regulowania pozycji szyny zwiększa precyzję jazdy oraz łatwość wykonywania tricków.
Idealnie dobrane rolki? Skorzystaj z pomocy doradców ze Sportano.pl
Bogaty wybór różnego rodzaju rolek damskich, męskich i dla dzieci w szerokiej gamie kolorów oraz wzorów, jaki znajdziesz w sklepie sportowym Sportano.pl, pozwoli Ci sięgnąć po najlepszy model dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości. Wybierając produkty takich cenionych w świecie skatingu marek, jak: Rollerblade, FILA, K2, Powerslide czy Bladerunner, masz gwarancję wysokiej jakości i precyzji wykonania, co przełoży się nie tylko na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, ale też żywotność rolek.
Masz wątpliwości, czy dana para rolek będzie dla Ciebie tą idealną? Skontaktuj się z doradcami Sportano.pl, którzy po skrupulatnym wywiadzie podpowiedzą, jaki model i w jakim rozmiarze będzie najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom i doświadczeniu.