Darmowa dostawa dla zamówień o wartości powyżej 199 zł.

Darmowa dostawa nie obejmuje przesyłek wielkogabarytowych.

Więcej o dostawie
30 dni na darmowy zwrot od daty dostarczenia przesyłki. Sprawdź jak dokonać zwrotu
Większość produktów wysyłamy do 24h.

Czas realizacji zamówienia różni się w zależności od wybranej metody dostawy.

Sprawdź szczegółowe informacje
Przełącznik nawigacyjny

Wpisz wyszukiwaną frazę, by zobaczyć podpowiedzi.

Wspinaczka

Wspinaczka – wybierz bezpieczny sprzęt wspinaczkowy w sklepie Sportano 

Zaczynasz swoją przygodę ze wspinaczką, a może już profesjonalnie uprawiasz ten rodzaj dyscypliny? Musisz pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, które zapewni maksymalny poziom wygody podczas aktywności, a jednocześnie bezpieczeństwo na trudnych podejściach i fragmentach trasy. Spotkanie ze ścianką i różnymi formacjami skalnymi to niezapomniane przeżycie, które pozwala przekraczać granice i mierzyć się z własnymi ograniczeniami. W Sportano znajdziesz wysokiej jakości sprzęt wspinaczkowy od profesjonalnych marek takich jak Black Diamond, Climbing Technology, Deuter, Grivel, Ferrino, MAMMUT, La Sportiva, SCARPA czy Salewa

Wspinaczka – podstawowe informacje dla początkujących 

Bez wątpienia, wspinaczka jest bardzo szeroko rozumianym sportem, który można uprawiać zarówno w halach, jak i na zewnątrz. Niezależnie, od wyboru rodzaju dyscypliny, potrzebny będzie niezbędny sprzęt do wspinaczki. Zanim jednak wybierzesz odpowiednie produkty, warto zapoznać się z poszczególnymi formami tej specjalności.  

  • Wspinaczka skałkowa – sport uprawiany w terenie skalnym, gdzie występują strome podejścia i ściany. Zazwyczaj potrzebne są również dwie osoby. Jedna z nich asekuruje, a druga się wspina. 
  • Wspinaczka na panelu – czyli na sztucznej ścianie z umieszczonymi elementami do wspinania. To popularne obiekty, z których korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli w ramach treningu lub rekreacyjnego zajęcia.  
  • Bouldering – odbywa się na niskich formacjach skalnych, często również na przewyższeniach lub pochyłych ścianach, zachowując niską wysokość.  
  • Wspinaczka hakowa (hakówka) – polega na pokonywaniu trasy za pomocą sztucznych ułatwień lub punktów stałych, które umieszcza się na skałach.  
  • Wspinaczka górska – nazywana zazwyczaj taternictwem, czyli wspinaniem się po górach. Wymaga profesjonalnego sprzętu i dużych umiejętności.  
  • Wspinaczka mikstowa – wykorzystująca styl technik wspinania na formacjach skalnych i lodowych. 
  • Wspinaczka wielkościanowa (Big Wall) – możliwość wspinania na wysokich skałach. Wymaga dużego doświadczenia i niezbędnego sprzętu. 
  • Wspinaczka lodowa – rodzaj wspinania się uprawiany w warunkach zimowych. Konieczne jest wyposażenie się w raki wspinaczkowe, czekany czy śruby lodowe.  

Oprócz wspomnianych rodzajów uprawianej wspinaczki wyróżnia się również odmienne formy asekuracji. Na wędkę, czyli asekuracja górna to bardzo bezpieczne rozwiązanie, które wykorzystuje się zazwyczaj na początku przygody ze wspinaniem. Polega na umieszczeniu liny przez ring lub karabinek na szczycie, a koniec przymocowany jest do uprzęży wspinacza. Z kolei przy asekuracji dolnej należy przepuścić linę przez sprzęt asekuracyjny osoby, która nas asekuruje, gdy poruszamy się do góry. Przy danym punkcie w ścianie należy się zatrzymać i włożyć ekspres w ring oraz wpiąć w niego linę. Można spotkać się również z brakiem asekuracji (technika wspinaczki bouldering), gdzie wchodzi się na małe wysokości i formacje. 

Niezbędny sprzęt do wspinaczki – w co musisz się wyposażyć? 

Jeśli zamierzasz wspinać się na skałach, wyposażasz się w buty wspinaczkowe, uprząż wspinaczkową, liny, przyrządy do asekuracji, kask, zestaw karabinków, taśm i ekspresów oraz woreczek na magnezję. Tego rodzaju wspinaczka wymaga większych umiejętności i odpowiedniego sprzętu do poruszania się na stromych podejściach oraz ścianach skalnych. Z kolei do uprawiania wspinaczki na ściankach sztucznych oprócz butów i uprzęży potrzebny będzie woreczek na magnezję z samą magnezją. Do wspinania się w górach, weź pod uwagę warunki pogodowe i ukształtowanie terenu, w którym chcesz się poruszać. Oprócz podstawowych elementów jak buty, uprząż, kask, liny czy przyrząd do asekuracji będziesz potrzebować czekanów, zestawu karabinków, taśm i ekspresów oraz rękawiczek do wspinaczki. Do aktywności podczas jesieni i zimy – haki, szpilki, śruby lodowe, raki oraz raczki to dodatkowe wyposażenie. Warto również wziąć ze sobą plecak wspinaczkowy, aby podczas trasy mieć zawsze pod ręką najważniejsze elementy.  

Jak wybierać sprzęt wspinaczkowy? 

Rodzaj wykorzystanego sprzętu wspinaczkowego zależy od specyfiki wybranej formy wspinaczki. Nieco inne wyposażenie będzie potrzebne na skałkach, w górach, a jeszcze inne na ściankach z techniką sztucznych ułatwień. Warto przed wybraniem się na wspinaczkę zwrócić uwagę na poszczególne części sprzętu, odzieży, obuwia oraz akcesoriów.  

Wybierając sprzęt do wspinaczki, dopasuj wyposażenie do pory roku – innego wyposażenie będziesz potrzebować wiosną czy latem, a innego jesienią i zimą. W chłodniejszych porach roku oprócz odzieży i obuwia nastawionego na zapewnienie komfortu termicznego – raki, raczki czy śruby lodowe to dodatkowe elementy.  

Wspinaczka – jak dbać o wygodę i bezpieczeństwo? 

Podczas wspinaczki należy pamiętać o odpowiednim ekwipunku i ubraniu. Obuwie wspinaczkowe zapewnia prawidłową technikę wspinania i wygodne poruszanie się po różnych formacjach. Z kolei odzież, w zależności od warunków, musi zapewnić komfort termiczny, ochronę przed wiatrem czy otarciami. Sprzęt do wspinaczki powinien być dopasowany do rodzaju uprawianej aktywności i warunków na zewnątrz. Samo wyposażenie musi odpowiednio pasować do użytkownika pod względem rozmiaru (jak uprząż czy kask), aby móc bezpiecznie wspinać się w zróżnicowanym terenie.  

Jeśli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę ze wspinaczką, warto skorzystać z pomocy instruktora lub udać się na kurs wspinaczki. Dzięki temu poznasz wszystkie zasady i techniki, które wykorzystuje się podczas uprawiania tej dyscypliny.  

Rozwiń opis Zwiń opis