Karpacz szlaki turystyczne: 5 łatwych szlaków dla początkujących

Rafał Czarnecki 05.06.2024 ( 03.01.2025 )

Miłośnikom górskich wędrówek Karpacz kojarzy się ze Śnieżką, bo właśnie z tej miejscowości najlepiej wyruszyć, gdy chce się zdobyć najwyższy szczyt Sudetów. Jednak nie każdy ma tyle sił lub wystarczające doświadczenie, żeby od razu mierzyć się z Królową Karkonoszy. Planujesz odwiedzić Karpacz z dzieckiem? Szlaki, które tu przedstawiamy, powinny spodobać się najmłodszym i – co ważne – nie są zbyt wymagające. Szukasz pomysłu na spacer z psem? W tym artykule opiszemy też trasy, na które można zabrać czworonoga.

Naszą pierwszą propozycją jest wycieczka na górę Karpatka. Najlepiej wyruszyć z przystanku Karpacz Biały Jar, który jest ważnym węzłem szlaków. Jeśli planujesz wrócić do tego samego miejsca, cała trasa liczyć będzie zaledwie 2,6 km, a łączna suma przewyższeń wyniesie 124 m.

Początek jest wyjątkowo łatwy, bo trasa prowadzi z górki. Kierując się czerwonymi oznaczeniami Głównego Szlaku Sudeckiego, dotrzesz do tamy na rzece Łomnica. Pierwszą atrakcją jest spacer po koronie zapory, która mierzy 105 metrów długości. Obiekt wybudowany został w 1915 roku, by zapobiec powodziom, które często nawiedzały tę okolicę. Z tamy można podziwiać małe, ale malownicze jeziorko. Po drugiej stronie znajduje się rozwidlenie szlaków. Czerwonym dotrzesz na szczyt Karpatki (727 m n.p.m.). Niebieskim wrócisz w to miejsce, jeśli zechcesz zrobić małą pętelkę. Po drodze miniesz ciekawe formy skalne. Jest też punkt widokowy, z którego zobaczysz Śnieżkę i panoramę Karkonoszy oraz spojrzysz z góry na miasto. Chcesz odwiedzić Karpacz z psem? Szlaki o których tu mowa, znajdują się poza granicami Karkonoskiego Parku Narodowego, więc w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

Jeśli szukasz porad dotyczących wycieczek z czworonogiem, polecamy artykuł: Góry z psem

Długość trasy2,6 km
Suma przewyższeń124 m
Wędrówka z psemdozwolona

Planujesz wędrówkę z pociechami, które jeszcze nie były w górach? A może chcesz odwiedzić Karpacz z psem? Szlaki, które nie zniechęcą maluchów i gdzie można zabrać czworonoga znajdziesz na Pogórzu Karkonoskim. To niezbyt wysokie wzniesienia, które oddzielają Karpacz od Kotliny Jeleniogórskiej.

Gdzie konkretnie możesz się wybrać? Na przykład na Czoło (874 m n.p.m.), czyli najwyższą górę w tym paśmie, a potem do karkonoskich czakramów. Wycieczkę najlepiej zacząć z parkingu pod Świątynią Wang. Ten mały kościółek wrósł w tutejszy krajobraz, stając się prawdziwą wizytówką kurortu. Wzniesiono go na przełomie XII i XIII wieku w norweskiej miejscowości Vang, a gdy był już za mały na potrzeby parafii, został rozebrany i sprzedany. Ostatecznie, w roku 1842, trafił w Sudety i uchodzi dziś za najstarszą drewnianą świątynię w Polsce. Podążając na północ za żółtymi oznaczeniami szlaku, dotrzesz do Czoła. Na zboczach tego wzniesienia znajdują się liczne skałki, które powinny zainteresować małych odkrywców.

Przerwę na posiłek warto zaplanować w Sosnówce Górnej. Tam też znajduje się słynne Źródełko Miłości, które wybija przy uroczej Kapliczce św. Anny. Woda z tego zdroju ma właściwości zdrowotne (dzięki zawartości radonu). Według legendy, pomaga też osobomszukającym szczęścia w miłości. Gdy dojdziesz do rozgałęzienia szlaków, wybierz niebieski. Po 600 metrach miniesz tajemnicze wejście – to pozostałość Sztolni Kraberstollen. Ponoć wydobywano tu kwarc lub magnetyt. Po dojściu do skrzyżowania, skieruj się na szlak czerwony, który odbija w prawo. Wkrótce zobaczysz dwie ciekawe skałki: płaską Patelnię, a potem strzelistą Ostrą. Od niepamiętnych czasów uważa się je za karkonoskie czakramy, czyli magiczne punkty, w których energia ziemi łączy się z energią pochodzącą z kosmosu. Gdy już dotrzesz do Karpacza, szlak zielony zaprowadzi Cię do punktu, z którego zaczęła się wycieczka. Cała trasa liczy prawie 10 km, a suma przewyższeń nie przekracza 400 m.

Długość trasy9,9 km
Suma przewyższeń389 m
Wędrówka z psemdozwolona

Naszą kolejną propozycją jest krótka wycieczka w formie siedmiokilometrowej pętli, dla której bazę stanowią szlaki turystyczne Karpacz Górny – Rówienka – Borowice (niebieski i czarny) oraz Borowice – Karpacz Górny (zielony). Będzie ona świetną propozycją dla turystów, którzy nie mają jeszcze wprawy lub kondycji, by zdobywać najwyższe szczyty i cenią sobie spokój.  Początek oraz metę wyznaczyliśmy na parkingu pod Świątynią Wang. Zanim na dobre rozpoczniesz spacer, możesz zrobić sobie… przerwę, by zwiedzić uroczy, drewniany kościółek i uwiecznić go na zdjęciach. Pierwszy odcinek prowadzi szerokim traktem, w kierunku góry Rówienka (960 m n.p.m.). To najwyższy punkt na trasie.

Na rozwidleniu wybierz czarny szlak, który schodzi do Borowic Doliną Jodłówki. Ten zalesiony jar, wyżłobiony został przez niewielki górski potok. Dziś leży poza utartymi ścieżkami, prowadzącymi na karkonoską grań, co dodaje mu uroku. Najciekawszym miejscem na tym odcinku jest malowniczy Wodospad Jodłówki. Po pokonaniu 3,5 km dotrzesz do Borowic – letniskowej wsi, położonej na wysokości 625 – 710 m n.p.m. w Dolinie Pięciu Potoków. Historia osady sięga XVII wieku, kiedy to z Czech przybył tu niejaki Marksteiner – szwajcarski cieśla, szukający miejsca wolnego od prześladowań religijnych. Otoczone lasami Borowice nie przypominają zatłoczonych kurortów. Jeśli lubisz ciszę i cenisz sobie bliski kontakt z naturą, będzie to idealne miejsce, by zrobić dłuższą przerwę.

Na parking pod Świątynią Wang wrócisz, kierując się oznaczeniami zielonego szlaku turystycznego, który trawersuje północny stok Czarnej Góry. Planujesz odwiedzić Karpacz z dzieckiem? Szlaki, które opisaliśmy nie są trudne. Łączna suma przewyższeń na tej trasie wynosi niecałe 350 m. Na taką wycieczkę spokojnie można zabrać najmłodszych turystów lub czworonożnego przyjaciela.

Długość trasy6,9 km
Suma przewyższeń347 m
Wędrówka z psemdozwolona

Nie są to wszystkie ciekawe szlaki. Karpacz ma do zaoferowania dużo więcej – także osobom, które nie chodziły wcześniej po wyższych górach, ale chcą spróbować tego typu aktywności. Takim turystom możemy polecić atrakcyjną, dziesięciokilometrową pętlę, która pozwoli zapoznać się z Karkonoszami, bez podchodzenia na grań. Planujesz odwiedzić Karpacz z psem? Szlaki, które proponujemy, są odpowiednie, by zabrać ze sobą pupila. Mimo, że poruszać się będziesz w obrębie parku narodowego, to na tych odcinkach nie obowiązuje zakaz wędrowania z czworonogiem.

Pełna lista szlaków na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na które możesz zabrać psa dostępna jest na: Mapa szlaków do wędrówek z psami .

Dlaczego warto wybrać tę opcję?

Bo podczas wycieczki nacieszysz oczy górskimi widokami oraz poczujesz klimat starych, karkonoskich schronisk. Chociaż trzeba się wspiąć na wysokość 1259 m n.p.m., co oznacza konieczność pokonania 540 metrów przewyższenia, przy sprzyjającej pogodzie z wyzwaniem tym powinny poradzić sobie nawet dzieci.

Wędrówkę najlepiej zacząć na przystanku Karpacz Biały Jar. Pierwszy odcinek prowadzi zielonym szlakiem, czyli tzw. Drogą Bronka Czecha. Po przejściu 3 km, dotrzesz na Starą Polanę (1067 m n.p.m.), gdzie kiedyś znajdowało się schronisko. Wygodne ławeczki i piękna panorama zachęcają, by zrobić sobie tu przerwę. Na rozwidleniu szlaków, wybierz ten oznaczony kolorem niebieskim, który zaprowadzi Cię do uroczego polodowcowego Kotła Małego Stawu (5 km trasy).

Malownicze górskie jeziorko otoczone jest potężnymi 200-metrowymi ścianami. W tej wyjątkowej scenerii znajduje się słynna Samotnia. Obiekt ten wzmiankowany był już w 1670 roku, a dziś uznawany jest za jedno z najpiękniejszych schronisk w polskich górach. Zdjęcie na tle drewnianego budynku, który ozdobiony został ciekawą wieżyczką, to punkt obowiązkowy wielu wycieczek. W Samotni działa bufet, co ucieszy nie tylko najmłodszych, spragnionych nagrody za włożony trud. Przy dobrej pogodzie warto zająć jedną z ławeczek przy Małym Stawie i ukoić zmysły szumem strumyków, które z impetem wpadają do jeziorka.

Jeśli nie zdecydujesz się na przerwę przy Samotni, nic straconego. 600 metrów dalej jest drugie schronisko – nieco większa Strzecha Akademicka. Z tarasu przed tym obiektem roztacza się widok na Pogórze Karkonoskie i Kotlinę Jeleniogórską. To najwyżej położony punkt na trasie. Do miejsca skąd zaczęła się wycieczka, zaprowadzą Cię oznaczenia żółtego szlaku turystycznego.

Długość trasy10,3 km
Suma przewyższeń540 m
Wędrówka z psemdozwolona

Ta propozycja spodoba się osobom, które szukają niezbyt długich i mniej uczęszczanych tras, ale są gotowe pokonać trochę większe przewyższenie – 639 m. Do tego prowadzi szlakami, na których dozwolone są wędrówki z psem.

Wycieczkę można zacząć na parkingu w dzielnicy Wilcza Poręba. Pierwszy odcinek, to wędrówka tzw. Tabaczaną Ścieżką, czyli traktem, z  którego w XIX wieku korzystali przemytnicy szmuglujący tytoń z Austrii. Zielone oznaczenia szlaku turystycznego doprowadzą Cię do miejsca, gdzie niegdyś istniała osada Budniki. Powstała ona w czasach wojny trzydziestoletniej, gdy mieszkańcy okolicznych miejscowości szukali bezpiecznego schronienia w górach. Na polanie, położonej na wysokości 850 m n.p.m., dostrzec można pozostałości domów oraz sztolni. W miejscu tym jest dziś zadaszony schron turystyczny, w którym możesz zaplanować odpoczynek.

Po przerwie wróć do rozwidlenia dróg i wybierz szlak żółty, który prowadzi na Skalny Stół. To najbardziej wymagająca część trasy, bo musisz się wspiąć na wysokość 1283 m. Nagrodą będzie rozległa panorama, rozciągająca się z tutejszego punktu widokowego. Przy dobrej pogodzie zobaczysz m.in.: Śnieżkę, Równię Pod Śnieżką, Karpacz, Pogórze Karkonoskie oraz Kotlinę Jeleniogórską. To najwyższy punkt na trasie. Następny odcinek jest już z górki, a trasa przebiega przez terytorium Republiki Czeskiej. Podążając za niebieskimi oznaczeniami, dotrzesz do Sowiej Przełęczy, gdzie znajdują się ławeczki, więc warto zaplanować przerwę. Do Karpacza najlepiej jest wrócić czarnym szlakiem, który prowadzi Sowią Doliną.

Długość trasy10,7 km
Suma przewyższeń639 m
Wędrówka z psemdozwolona
Polecane produkty