Hamak turystyczny – jaki wybrać? Praktyczne wskazówki

Rafał Czarnecki 07.06.2024

Planując wędrówkę połączoną z biwakiem, musisz zatroszczyć się o nocleg. Jeśli nie jesteś zapalonym miłośnikiem bushcraftu, który potrafi przygotować sobie outdoorowe “łóżko” z tego, co znajdzie w lesie, to masz do wyboru rozwiązania reprezentujące dwie odrębne rodziny. Możesz zdecydować się na posłanie, które zapewni Ci izolację od podłoża, albo wybrać hamak turystyczny. W tym artykule przyjrzymy się bliżej drugiej opcji i podpowiemy, czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu.

Branża outdoorowa lubi rozwiązania praktyczne. Nic więc dziwnego, że dla wygody turystów sięgnięto po sprzęt znany od wieków, a do tego genialny w swej prostocie. Z hamaków powszechnie korzystali rdzenni mieszkańcy Ameryki oraz Karaibów, a wynikało to z kilku powodów. Po pierwsze takie posłanie jest po prostu wygodne, bo nie naraża osoby śpiącej na niedogodności wynikające z nierówności czy twardości podłoża, a do tego przyjemnie buja. Po drugie w rejonach skąd pochodzi hamak, człowiek musi być przygotowany na wizytę nieproszonych gości – insektów i jadowitych węży. Na “łóżku” zawieszonym wyżej jest zdecydowanie bezpieczniej, niż przy samej ziemi.

Europejczycy patent ten poznali na przełomie XV i XVI wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł hamak na Stary Kontynent. Dziś chętnie sięgają po niego fani różnych aktywności outdoorowych. Ale nie tylko oni. Hamaki sprawdzają się na biwakach, polach kempingowych, w ogrodach i domach.

Hamak turystyczny to sprzęt, którego specyficzne właściwości doskonale wpisują się w oczekiwania miłośników trekkingu. Przede wszystkim jest lekki, a po spakowaniu nie zajmuje dużo miejsca w plecaku. Oczywiście, można dziś kupić równie mały i ważący niewiele materac turystyczny . Tyle, że osoby, które z niego korzystają, zwykle śpią pod namiotem , który – nawet jeśli to jest minimalistyczna jedynka – posiada stelaż, sypialnię, tropik oraz śledzie i szpilki. To nie pozostaje bez wpływu na wagę ekwipunku.

Hamak turystyczny z tarpem (bo w takiej konfiguracji najczęściej te sprzęty występują), jest opcją zdecydowanie lżejszą. A przecież w świecie outdooru waga oraz gabaryty należą do głównych wyznaczników użyteczności. Jeśli w okolicy są drzewa, to biwak przygotujesz w mgnieniu oka. To istotne, gdy weźmie się pod uwagę zmęczenie po całodniowej wędrówce czy też nadciągające opady. Równie szybko przebiegać będzie zwijanie obozu, a ponieważ hamak, w przeciwieństwie do namiotu, nie ugniata trawy, zostawisz po sobie mniej śladów.

Noclegi na łonie natury mają swój niepowtarzalny klimat. Są jednak osoby, które żeby się wyspać, potrzebują maksymalnego komfortu. Niewielka nierówność terenu, chłód czy niedostateczna ilość świeżego powietrza potrafią skutecznie wybić je ze snu. Hamak turystyczny będzie dla nich bardzo dobrą alternatywą. Ponieważ takie posłanie nie ma kontaktu z podłożem, żaden korzeń czy kamień nie będą uwierać. Śpiąc wyżej, zyskuje się izolację od chłodnego gruntu. A brak ścianek, które otaczają śpiących w namiocie, powoduje, że cyrkulacja powietrza jest lepsza, więc można się lepiej dotlenić. Osoby, które zazwyczaj mają problemy z zaśnięciem, mogą liczyć na to, że poprzez bujanie, zostaną “ukołysane” do snu, więc szybciej się zregenerują.

Jeśli zdecydujesz się na to, by zabrać na biwak hamak turystyczny z tarpem, może i będziesz nieco bardziej narażony na zmoknięcie, gdy deszcz zacznie mocno zacinać. Ale za to unikniesz innej, bardzo nieprzyjemnej niespodzianki, która spotyka biwakujących pod namiotem, nierozważnie wybierających miejsce. Mowa o sytuacji, gdy outdoorowy dom znajduje się w niecce, która podczas deszczu zamienia się w sporych rozmiarów kałużę.

Mogłoby się wydawać, że wybór hamaka to rzecz tak samo prosta, jak konstrukcja tego outdoorowego posłania. W rzeczywistości poszczególne modele różnią się między sobą detalami, które mogą wpływać na komfort użytkowania. Oto kilka podstawowych kwestii, na które warto jest zwrócić uwagę.

Sposób użytkowania

Zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się w jaki sposób hamak turystyczny będzie używany. Jeśli szukasz outdoorowego posłania, które pozwoli Ci nocować na szlaku, na pierwszy plan wysuną się takie parametry, jak waga i wymiary. Gdy hamak jest Ci potrzebny, by wypoczywać w ogrodzie lub na kempingu, te cechy nie mają aż takiego znaczenia. Ważniejsze jest to, by zmaksymalizować wygodę.

Solo czy w duecie?

Taki sprzęt najczęściej występuje w dwóch wersjach – jednoosobowej i dwuosobowej. Jeśli w outdoorze spędzasz czas ze swoją drugą połówką, przyda Ci się hamak turystyczny 2-osobowy. Postaw na takie modele, jak:

Wytrzymałość

W trakcie eksploatacji hamak będzie narażony na działanie promieni słonecznych oraz wilgoci, a także na uszkodzenia mechaniczne, dlatego warto zainwestować w sprzęt, co do którego masz pewność, że jest solidny.

Zwróć uwagę na to jakie maksymalne obciążenie zakłada producent oraz z jakiego materiału wyprodukowano dany hamak turystyczny. Tego typu sprzęt najczęściej powstaje z mocnego nylonu lub poliestru. Dobrze, gdy jest dodatkowo wzmocniony – na przykład przez technologię ripstop, która sprawia, że materiał jest bardziej odporny na rozdarcia.

Komfort vs waga

Podczas wyboru hamaka odpowiedz sobie na pytanie: czy większe znaczenie mają dla Ciebie niska waga oraz kompaktowe rozmiary, czy wyższy komfort snu? Modele minimalistyczne będą wygodniejsze w transporcie, ale lekkość zwykle wynika z tego, że namiot został uszyty z mniejszego kawałka materiału. Oznacza to, że śpiąc w takim hamaku, będziesz mieć ograniczoną swobodę ruchu. W modelach bardziej obszernych można zająć wygodniejszą pozycję. Minusem są jednak dodatkowe gramy, które trzeba przenieść na własnych plecach.

Oddychalność

Materiał, z którego uszyty został hamak, będzie miał kontakt z Twoim ciałem. Dla komfortu snu lepiej, by nie zachowywał się jak foliowy worek, który nie przepuszcza powietrza, ale zapewniał odpowiednią cyrkulację. W przeciwnym razie, będziesz się mocno pocić.

System mocowania

W zestawie najczęściej znajdują się dwa karabinki, które umożliwiają szybki montaż i zapewniają stabilne mocowanie. Niektórzy producenci rezygnują z tego dodatku i zostawiają jedynie linki, przy pomocy których też rozłożysz hamak, ale nie jest to tak wygodne. Zamiast linek mogą być też szersze paski, które ważą trochę więcej, ale nie uszkodzą kory drzew.

Szybkie schnięcie

Gdy nocujesz w outdoorze, na hamaku osadzać się będzie poranna rosa. Jeśli masz w zwyczaju wczesne wychodzenie na szlak, wybierz model wykonany z szybkoschnącego materiału. Dzięki temu Twoje outdoorowe posłanie będzie szybciej gotowe do spakowania.

Kieszenie

Jeśli lubisz mieć pod ręką ważne rzeczy, takie jak telefon czy latarka czołowa, możesz poszukać modelu wyposażonego w kieszonkę na drobiazgi.

Kolorystyka

Twój wybór powinien wynikać nie tylko z indywidualnych preferencji, ale także z tego, czy chcesz, żeby biwak był z daleka widoczny. Stonowana zieleń pozwoli Ci się wtopić się w krajobraz.

By ułatwić Ci zadanie, prezentujemy kilka przykładów hamaków turystycznych z oferty Sportano.pl, które są odpowiedzią na konkretne potrzeby miłośników outdooru.

Jeśli Twoim priorytetem jest niska waga, wybierz hamak turystyczny uszyty z lekkiego, ale wytrzymałego materiału. Na przykład model ENO Sub6 Ultralight o wadze 164 g lub Lesovik Sul uszyty z tworzywa polietylenowego Dyneema®, który waży 175 g (cały zestaw 300 g).

Jeżeli wybierasz się na rodzinny biwak, to pomyśl o mniejszym modelu, uszytym z myślą o najmłodszych. Hamak turystyczny dla dziecka będzie lżejszy oraz zapewni małemu turyście wysoki komfort. Co wybrać? Na przykład Ticket To The Moon Mini dla dzieci o wzroście do 90 cm. Ten model wykonano z materiału bezpiecznego dla skóry i gwarantującego dobrą oddychalność (posiada on certyfikat OEKO-TEX®). Gdy Twoje dziecko z niego wyrośnie, może on pełnić funkcję hamaka bagażowego.

Dodatki do hamaków turystycznych

Hamak pełni rolę wygodnego posłania, ale w pojedynkę może nie zapewnić Ci optymalnego komfortu. Turyści decydujący się na nocleg w hamaku zwykle potrzebują dodatkowego sprzętu. Przed wyruszeniem na szlak, zastanów się, co z tej listy może Ci się przydać.

      tarp

Hamak turystyczny z tarpem (np. Lesovik Heksa ) to duet, który zyskuje coraz większą popularność w outdoorze. Lekki daszek z materiału z powodzeniem zastępuje namiot, chroniąc użytkowników przed deszczem.

      hamak bagażowy

Bardzo praktyczny dodatek, który pozwoli zabezpieczyć ekwipunek przed przemoczeniem, gdyby po gwałtownej ulewie zebrała się woda. Jest mniejszy i lżejszy od normalnych wersji, więc warto zabrać go na szlak. Dzięki niemu cały bagaż będziesz mieć pod ręką. Przykład: Lesovik Huba , o wadze 120 g i nośności do 15 kg.

      moskitiera do hamaka

Podczas aktywności outdoorowych problemem są uciążliwe insekty. By się przed nimi zabezpieczyć, warto mieć hamak turystyczny z moskitierą, którą najczęściej trzeba dokupić osobno. Przykład: moskitiera na hamak Ticket To The Moon Convertible BugNet 360° .

    podpinka do hamaka

Jeśli wybierasz się na biwak w chłodniejszej porze roku, pomyśl o specjalnej podpince, która służy do ocieplenia outdoorowego posłania. Przykład: Lesovik Otul Lite z syntetycznym wypełnieniem PrimaLoft® Silver.

Polecane produkty