Pranie namiotu – jak wyczyścić i przechowywać namiot?

Julia Piotrowska 28.06.2024

Systematyczne czyszczenie i pranie namiotu, a także jego impregnowanie i odpowiednie przechowywanie, sprawia, że można go z powodzeniem użytkować przez wiele lat. Opisujemy podstawowe zasady takiej pielęgnacji i wyjaśniamy, na co zwracać największą uwagę.

Zacznij od rozłożenia namiotu i usunięcia z niego zaschniętych resztek brudu twardą szczotką.

Przed przystąpieniem do prania namiotu upewnij się, że w wewnętrznych kieszonkach oraz w komorze głównej nie ma już żadnych luźnych, ruchomych elementów i pozostałości(drobny sprzęt, zaschnięte liście, patyki itd.).

Następnie przygotuj rzeczy potrzebne do prania namiotu. Będą to:

●       miska z wodą,

●       delikatny detergent lub dedykowany środek do czyszczenia namiotu,

●       szmatka, gąbka lub delikatna szczotka.

Na początek zwilż namiot od zewnątrz zimną wodą. Następnie przygotuj roztwór dedykowanego środka czyszczącego (instrukcję użycia znajdziesz na opakowaniu) i nanieś go na wilgotną tkaninę namiotu za pomocą miękkiej szmatki, gąbki lub szczotki o delikatnym włosiu. W przypadku mocniejszych plam możesz lekko potrzeć dane miejsce. Alternatywnie, możesz usunąć plamy przy pomocy mieszanki wody i delikatnego mydła dla dzieci albo wody z płatkami mydlanymi (w proporcjach 1:1). Chodzi o to, by zastosować taki preparat, który nie zaszkodzi wodoodpornej powłoce.

Pamiętaj również o wyczyszczeniu rurek stelaża, śledzi i szpilek – wystarczy przetrzeć je szmatką. Zwracaj uwagę także na stan wszystkich zamków. Najpierw usuń brud i ziarenka piasku spomiędzy ząbków suwaka za pomocą małej szczoteczki. Jeśli któryś z zamków działa ciężko lub się zacina, nasmaruj go parafiną. Pamiętaj także o wyczyszczeniu i osuszeniu masztów namiotu. Pozostawione drobinki piasku mogą utrudniać łączenie segmentów masztów, a wilgoć doprowadzi do korozji metalowych części.

Podczas czyszczenia namiotu unikaj agresywnych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powłokę i hydroizolację. Stosuj jedynie produkty specjalnie przeznaczone do czyszczenia namiotów. Jeśli plamy są trudne do usunięcia i zdecydujesz się na użycie dedykowanego środka, pamiętaj, aby po tym zabiegu ponownie zabezpieczyć materiał za pomocą impregnatu do namiotu.

Po wyczyszczeniu spłucz płyn i brud zimną wodą, a namiot pozostaw do wyschnięcia, pamiętając o tym, by unikać mocno nasłonecznionych miejsc.

Pranie namiotu w pralce. Czy to zalecane?

Pranie namiotu w pralce to niestety najprostszy sposób na to, aby nieodwracalnie zniszczyć tkaninę, powłokę wodoodporną i szwy. Co więcej, zbyt wysoka temperatura prania może spowodować skurczenie tkaniny, a nawet zmianę kształtu i rozmiaru namiotu. Oczywiście można zawsze ustawić pralkę na niską temperaturę i mniejsze obroty, ale nie ma gwarancji, że materiał nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku prania mechanicznego.

Jeśli więc chcesz zachować namiot w dobrym stanie i przedłużyć jego żywotność, unikaj prania w pralce i stosuj wyżej opisane ręczne metody czyszczenia.

Omówiliśmy już sposoby usuwania ogólnych zabrudzeń. Co jednak z wyjątkowo odpornymi plamami? Na to również są metody.

Plamy z pleśni

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić namiot z pleśni, to jednym z rozwiązań jest użycie wody utlenionej, którą rozpyla się bezpośrednio na obszary pokryte pleśnią. Następnie pozostawia się ją na około 30 minut, po czym dokładnie spłukuje wodą.

Inną opcją jest zastosowanie roztworu octu i wody w równych proporcjach. Taką mieszankę należy rozpylić bezpośrednio na wykwity pleśniowe i pozostawić na kilka minut. W kolejnym kroku trzeba przetrzeć te obszary gąbką nasączoną wodą i mydłem.

Kolejną metodą jest zastosowanie mieszanki sody oczyszczonej, octu i wody. Gdy roztwór się rozpuści, nakłada się go na obszary pokryte pleśnią i przeciera wilgotną szmatką. 

Plamy z żywicy

Nocując w lesie, jesteś narażony na plamy z żywicy z drzew. To normalne, ale i denerwujące, szczególnie jeżeli ta naturalnie lepka i trudna do usunięcia substancja na dobre “wlepi się” w materiał namiotu. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw odczekaj do momentu aż plama z żywicy stwardnieje, a potem delikatnie zeskrob ją z materiału za pomocą łyżki. Jednym z prostszych sposobów na przyspieszenie procesu schnięcia jest umieszczenie kostki lodu na wewnętrznej stronie materiału, bezpośrednio w miejscu plamy.

Generalnie warto pamiętać o tym, by w przyszłości unikać rozkładania namiotu pod drzewami iglastymi, bo te często wydzielają żywicę.

Plamy z tłustych substancji

Plamy z tłuszczu są trudne do usunięcia i mogą negatywnie wpłynąć na wodoodporność materiału. Jeśli plama się już pojawi, spróbuj ją najpierw wytrzeć papierem kuchennym, unikając pocierania, żeby dodatkowo jej nie rozmazać.

Tłuste plamy spróbuj wywabić za pomocą mąki ziemniaczanej, która jest substancją absorbującą. Jeśli plama jest świeża, najpierw użyj papierowego ręcznika lub chłonnej szmatki, aby zebrać jak najwięcej tłuszczu. Następnie posyp miejsce zabrudzenia mąką i poczekaj, aż wchłonie ona zabrudzenie. Następnie zeskrob substancję absorbującą z tkaniny za pomocą szczotki o delikatnym włosiu. Pozostałości plamy wyczyść wacikiem nasączonym spirytusem.

Pamiętaj, że stosowanie środków czyszczących może wpływać na wodoszczelność namiotu, dlatego po czyszczeniu zawsze ponownie go zaimpregnuj.

Impregnacja namiotu zapewnia ochronę przed wilgocią i umożliwia komfortowe korzystanie z suchego wnętrza nawet w deszczowe dni czy podczas porannej rosy. Oprócz ochrony przed wodą impregnat zabezpiecza tkaninę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych, co przedłuża jej żywotność.

Na kilka dni przed wyjazdem warto sprawdzić, czy namiot nadal jest dobrze zaimpregnowany. Rozłóż namiot na zewnątrz, spryskaj go wodą z węża ogrodowego lub konewki i obserwuj, czy woda tworzy kropelki i spływa z powierzchni. Jeśli materiał wchłania wodę, konieczne jest ponowne nałożenie warstwy ochronnej.

Nowe namioty zazwyczaj są już zaimpregnowane przez producentów, jednak z czasem, pod wpływem czynników atmosferycznych, ich właściwości hydrofobowe mogą osłabnąć. Warto wtedy zastosować specjalne preparaty, które przywrócą materiałowi oczekiwaną funkcjonalność. Zaleca się profilaktyczną impregnację co dwa lub trzy lata.

Podczas impregnacji namiotu pomocny będzie środek na bazie wody , dostępny w Sportano. Impregnat nanosimy na czysty i suchy namiot. Jeśli środek jest w sprayu, należy nanieść go z odległości 10-15 cm. Nadmiar preparatu można wytrzeć czystą szmatką, a następnie pozostawić namiot do wyschnięcia na otwartej przestrzeni.

Wskazówki przydatne podczas impregnacji namiotu środkiem w aerozolu:

  • Sprawdź, czy wszystkie zamki błyskawiczne i guziki są zapięte.
  • Przygotuj spray impregnujący i umieść go w odległości 20-30 cm od namiotu.
  • Nanieś spray równomiernie na powierzchnię namiotu, szczególnie na obszary podatne na zabrudzenia i wilgoć.
  • Po nałożeniu impregnatu, pozostaw namiot do wyschnięcia zgodnie z zaleceniami producenta.

Przed impregnacją i schowaniem namiotu upewnij się, że jest on dokładnie wysuszony. Najbezpieczniej będzie, jeśli pozostawisz namiot na zewnątrz, w miejscu zacienionym. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz go rozłożyć na podłodze.

Suszenie namiotu w suszarce bębnowej lub na kaloryferze jest niewskazane, gdyż może negatywnie wpłynąć na właściwości tkaniny. Zalecamy wybór dobrze wentylowanego miejsca, ponieważ zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może spowodować blaknięcie kolorów.

Podobną zapobiegliwością warto wykazać się także w terenie. Przed wyruszeniem w dalszą trasę po noclegu upewnij się, że materiał jest całkowicie suchy. Jeśli namiot jest wilgotny (np. w wyniku porannej rosy), dobrze jest go odwrócić do góry nogami i wystawić na słońce lub wiatr. Jeśli namiot został zalany deszczem, najpierw usuń nadmiar wody szmatką. Krople deszczu lub rosy można po prostu strzepnąć.

Materiały używane do produkcji namiotów zazwyczaj szybko schną, więc jest to dodatkowe ułatwienie.

Oczywiście niekiedy zdarzają się sytuacje nagłe, które uniemożliwiają właściwe wysuszenie i złożenie namiotu (np. jeśli złapie nas niespodziewana ulewa albo gdy szybko musimy się przemieścić z miejsca na miejsce). W takim przypadku po powrocie do domu lub schroniska niezwłocznie wyjmij namiot z pokrowca, wytrzep, wysusz i prawidłowo złóż. Nie czekaj kilkunastu godzin, by się tym zająć.

Pamiętaj, że wilgoć pozostawiona na długi czas bez dostępu powietrza może sprzyjać rozwojowi pleśni lub grzybów na materiale, także na tym syntetycznym. Natomiast namioty wykonane z bawełny są szczególnie podatne na rozwój pleśni, która jest trudna do usunięcia. Jeśli do czegoś takiego dojdzie, zwykle pojawia się nieprzyjemny zapach.

Namioty, mimo że zostały wykonane z wytrzymałych tkanin, powinno się trzymać luźno zwinięte lub swobodnie złożone. Kolejna rzecz: często stosuje się preparaty impregnujące na bazie silikonu lub poliuretanu, co zapewnia ochronę przed wilgocią. Ale składowanie tak zabezpieczonych namiotów w ciasnych pokrowcach może spowodować sklejenie się ze sobą poszczególnych fragmentów impregnowanego materiału i uszkodzenie wodoodpornej warstwy.

Jeśli chodzi o pozostałe elementy namiotu, takie jak rurki z włókna szklanego, to zaleca się łączenie ich za pomocą tasiemek lub sznurka, co minimalizuje ryzyko ich przypadkowego uszkodzenia. Natomiast rurki stalowe można pokryć warstwą wazeliny, aby zabezpieczyć je przed rdzewieniem i utrzymać w dobrym stanie.

Polecane produkty