Spis treści:
Kubek termiczny pozwala cieszyć się gorącą kawą czy herbatą w trakcie górskiej wyprawy, z kolei kubek turystyczny sprawdzi się na biwaku do podgrzania wody czy zupy. Nie wiesz, który kubek w góry wybrać? Podpowiemy Ci, czym różni się kubek termiczny od termosu i kubka turystycznego oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu naczynia, aby wybrać dobry kubek w góry.
Kubek termiczny to naczynie wyposażone w podwójne ścianki ze stali i znajdującą się między nimi izolację próżniową, przez co jest w stanie utrzymać należytą temperaturę zarówno wysoką, jak i niską napoju jak najdłużej (nie oddaje do zewnątrz temperatury napoju). Taki kubek w góry pozwoli cieszyć się gorącą kawą, herbatą czy yerba mate w jesienno-zimowym okresie, jak i przenosić wodę z lodem, mrożoną kawę, lemoniadę czy izotonik w trakcie letnich wędrówek szlakami turystycznymi. Na rynku dostępne są modele o różnej pojemności – zwykle od 250 ml do 750 ml, dzięki czemu bez problemu dobierzesz produkt do swoich potrzeb. Naczynie posiada też szczelne zamknięcie przez co można je przenosić w torbie czy
plecaku trekkingowym bez obaw o rozlanie. Niektóre modele są wyposażone w specjalny uchwyt, który pozwala przytroczyć kubek do plecaka, aby mieć go w zasięgu ręki.Kubek termiczny sprawdzi się nie tylko w górach, na kempingu czy podczas wyjazdu na
narty lub snowboard, ale również w codziennym użytku – w podróży samochodem czy jazdy komunikacją miejską, podczas spaceru po mieście, na wycieczce rowerowej w chłodne dni lub w trakcie wędkowania. Możesz go używać w biurze lub na uczelni do utrzymania temperatury kawy czy herbaty, gdy w natłoku pracy nie będziesz mieć czasu jej wypić, ale też jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz zapewnić dziecku gorący napój do śniadania w szkole, itp. Co więcej, z własnym kubkiem możesz w niektórych miejscach dostać tańszą kawę/herbatę, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia wykorzystania plastiku.Podstawowa różnica wynika z zastosowania. Kubek termiczny, jak już wspomnieliśmy, ma za zadanie utrzymać stałą temperaturę płynu przez długi czas i umożliwić wygodne wypicie ulubionego napoju w dowolnych warunkach. Wyposażony jest w szczelną pokrywę i ustnik zwiększający komfort picia. W przypadku kubka turystycznego możesz przygotować sobie gorącą herbatę, kawę czy zupę, bo nadaje się on do gotowania na turystycznej kuchence gazowej. Stąd najlepiej sprawdzi się podczas biwaku. Może posiadać pokrywkę ze szczelnym zamknięciem, która dodatkowo wydłuża czas, w którym napój utrzymuje stałą temperaturę. W przeciwieństwie do kubka termicznego pozwala napić się z niego napojów gazowanych (nalanie ich do kubka termicznego może spowodować jego rozszczelnienie).
Niektórzy uważają, że kubek termiczny i termos są tym samym naczyniem, co nie jest prawdą. Owszem, w obu mamy podwójną ściankę z warstwą termoizolacyjną, dzięki czemu utrzymują niską lub wysoką temperaturę napoju. Jednak termos ma większy litraż niż kubek termiczny – pomieści 1-1,5 l napoju, podczas gdy kubki mają pojemność zwykle nie większą niż 750 ml. Mniejsze rozmiary sprawiają, że kubki termiczne są poręczniejsze i wygodniejsze w transporcie. Dodatkowo kubek termiczny posiada dedykowany ustnik, dzięki któremu łatwo i wygodnie można wypijać zawartość bezpośrednio naczynia oraz blokadę, która zabezpiecza przed przypadkowym rozlaniem napoju. W przypadku termosu mamy zamknięcie w postaci korka (niekiedy posiada opcję regulowania wielkości strumienia napoju) oraz nakrętki, z której można napić się kawy, herbaty czy zupy. Ponadto termos może posiadać szklaną wkładkę, co znacznie zwiększa jego wagę, a tym samym jest mniej komfortowy podczas długich i wymagających górskich eskapad. Z drugiej strony, pozwala przygotować napój dla kilku osób, dlatego lepiej sprawdzi się na rodzinne wyprawy.
Zanim wybierzesz konkretny kubek termiczny, zastanów się, do czego i kiedy będziesz go używać, bo to przełoży się m.in.: na pojemność naczynia. Przy zakupie kubka termicznego weź pod uwagę również takie kwestie, jak: materiał, z którego został wykonany, szczelność, rodzaj zamknięcia czy to, jak długo utrzyma interesująca cię temperaturę napoju.
Pojemność kubka termicznego powinna zależeć od tego, gdzie i na jak długo się wybierasz oraz w jakich ilościach potrzebujesz ulubionego napoju. Mniejsze wersje 250-300 ml sprawdzą się na krótkie spacery. Kubki termiczne o pojemności 300-400 ml warto zabrać na kilkugodzinną wyprawę w góry, a większe modele do 500-750 ml będą odpowiednie na całodniowe wycieczki, gdy potrzebujesz więcej niż jednej porcji herbaty lub kawy.
Kubki termiczne produkowane są z plastiku, ze stali nierdzewnej czy szkła (najczęściej przeznaczony do kawy). Postaw na model ze stali nierdzewnej, ponieważ najdłużej trzyma ciepło. Wybieraj kubki termiczne produkowane z materiałów nie zawierających związków BPA, czyli szkodliwej dla zdrowia substancji chemicznej Bisfenol A. Unikaj też produktów metalowo-plastikowych, ponieważ często pękają na złączach materiałów.
Ciężko ją ocenić na pierwszy rzut oka, ale są pewne elementy dające pewność, że wybierzesz model, który nie będzie przeciekać, np. gumowe uszczelki i silikonowa zasuwka oraz blokada zabezpieczająca przed przypadkowym otwarciem. Dobrym rozwiązaniem będzie np. dwustopniowy system blokowania przed rozlaniem.
Kubek termiczny jesienią i zimą pozwala utrzymać ciepło napoju przez ok. 6 h (najbardziej zaawansowane modele oferują nawet kilkunastogodzinne trzymanie stałej temperatury). Możesz też czas utrzymania ciepła wydłużyć zalewając kubek gorącą wodą (na ok. 5 minut) przed wlaniem kawy lub herbaty. Latem kubek termiczny to sposób na orzeźwienie za sprawą mrożonej herbaty czy lemoniady z lodem – zwykle napój przechowywany w tego typu naczyniu utrzymuje niską temperaturę przez co najmniej 12 godzin. Dobry kubek termiczny pozostanie cały czas chłodny, zwłaszcza dotyczy to uchwytu, pokrywki czy ustnika, nawet gdy w jego wnętrzu znajduje się gorący napój. To potwierdza, że naczynie odpowiednio izoluje ciepło.
Kubek termiczny może posiadać ustnik lub zakręcaną pokrywkę z otworem do picia zamykanym przyciskiem i z oznaczeniem kolorami, czy wieczko jest zamknięte czy nie. Popularne dzióbki wykonane są np. z silikonu lub tworzywa PP pozwalają bezpośrednio i komfortowo pić kawę czy herbatę prosto z kubka i zmniejszają ryzyko oparzenia się gorącym napojem. Zwróć uwagę również na możliwość obsługiwania zamknięcia jedną ręką (Click-Close), które sprawdzi się zarówno podczas jazdy samochodem, jak również zimą, gdy będziesz mieć założone rękawiczki.
Na rynku kubki termiczne o różnych kształtach i wzorach – od przypominający klasyczny kubek z uszkiem przez wyglądające jak bidon po takie mające formę butelki. Jeśli dużo podróżujesz np. samochodem, postaw na kubek termiczny ze zwężanym dołem. Dzięki takiemu kształtowi dobrze trzyma się w dłoni i łatwo zmieści się w uchwycie samochodowym. Warto wybrać model z antypoślizgowym spodem oraz ergonomiczną, antypoślizgową rączką lub pokryty matowym lakierem o strukturze gwarantującej pewny chwyt. Upewnij się, czy kubek termiczny składa się z łatwych do mycia części (korek i nakrętka), zwłaszcza jeśli jesteś fanem kawy z mlekiem oraz czy można go myć w zmywarce.
Obok kubka termicznego, na górskie wycieczki, biwak czy trekking przyda się kubek turystyczny, który służy nie tylko do picia napoju, ale również zagotowania wody czy przygotowania ciepłego posiłku. Kubek turystyczny z pokrywką jest praktycznym wyborem, gdy potrzebujesz przenieść napój z jednego miejsca w inne, a nie chcesz rozlać zawartości, jak również wtedy, gdy zależy ci na tym, aby kawa/herbata/zupa dłużej utrzymała ciepło.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie ubka turystycznego?
materiał – najlepszym wyborem będzie stal nierdzewna, aluminium lub tytanu (sprawdzi się w ekstremalnych warunkach);
pojemność – będzie zależeć od przeznaczenia, jeśli oprócz herbaty czy zupki instant chcesz nim gotować np. żywność liofilizowaną, wybierz model o pojemności 400-500 ml;
kształt – zwykle kubki turystyczne mają prosty kształt z opcją składania np. rączki, co jest świetnym rozwiązaniem pozwalającym zachować miejsce w plecaku.
Wybierając dobry kubek termiczny warto postawić na produkt od renomowanej firmy a nie tani odpowiednik z marketu ponieważ ten ostatni najczęściej nie trzyma tak długo ciepła. Zwykle jest on też mniej szczelny i wykonany z niskiej jakości plastiku przez co pijąc ulubiony napój można czuć nieprzyjemny zapach. Dodatkowo jego trwałość jest mniejsza niż w przypadku sprawdzonym kubków termicznych ze stali nierdzewnej wyposażonych w szczelne zamknięcie i możliwość łatwego czyszczenia. Również w przypadku kubka turystycznego należy zwrócić uwagę na parametry i jakość wykonania. Na Sportano.pl znajdziesz wysokiej jakości
kubki termiczne i turystyczne od sprawdzonych producentów, takich jak: Kambukka, Tatonka, FOX International, Delphin czy RidgeMonkey.