Gadżety pod namiot – te akcesoria turystyczne warto wziąć na biwak

admin 09.05.2023 ( 08.05.2024 )

Gadżety pod namiot, choć nie są niezbędne, z pewnością ułatwią różne biwakowe czynności i mogą wprowadzić odrobinę luksusu podczas pobytu w dziczy. Prysznic biwakowy, poduszka turystyczna czy hamak sprawią, że nocowanie pod namiotem będzie łatwiejsze i bardziej komfortowe. Podpowiadamy, jakie akcesoria warto uwzględnić na liście podczas pakowania się na biwak.

Może się wydawać, że do spędzenia komfortowej nocy na łonie natury wystarczy w miarę płaskie miejsce, ciepły śpiwór i najprostsza ochrona przed deszczem. To po części prawda, bo nocleg z dala od wygód cywilizacji nie wymaga bardzo wyszukanego wyposażenia. Jeśli jednak chcesz zapewnić sobie najlepszą możliwą regenerację – a po męczącym dniu na szlaku to kwestia absolutnie priorytetowa, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Poduszka turystyczna, wkładka do śpiwora i odpowiednie oświetlenie mogą zmienić serię krótkich drzemek w wielogodzinny sen, który da Ci o poranku poczucie świeżości i energię do spędzenia kolejnego, pełnego wyzwań dnia na szlaku.

Poduszka turystyczna Sea to Summit Aeros Ultralight Pillow ma ergonomiczny kształt, pozwalający odpocząć mięśniom karku. Materiał, z którego ją wykonano nie jest śliski, więc poduszka nie przesuwa się w nocy po macie, a dzięki niewielkiemu rozmiarowi można ją też łatwo umieścić wewnątrz śpiworowego „kaptura”. Po spakowaniu zajmuje mało miejsca, dlatego bez problemu można ją spakować razem ze śpiworem do tego samego worka kompresyjnego.

Kolejną rzeczą, przydatną zwłaszcza wiosną czy jesienią, kiedy temperatura w nocy potrafi mocno spaść, jest docieplająca wkładka do śpiwora. To znacznie lepsze rozwiązanie niż ubieranie na siebie dodatkowych warstw, kiedy izolacja zapewniana przez śpiwór okazuje się niewystarczająca. Możesz sięgnąć po Thermolite Reactor – wkładki marki Sea to SUmmit. Występują one w różnych rozmiarach i oferujące różny stopień docieplenia, dzięki czemu można łatwo dobrać model właściwy do swoich potrzeb. Najcieplejsza, Thermolite Reactor Extreme , może podwyższyć temperaturę wewnątrz śpiwora o nawet 15°C. Trzeba jednak pamiętać, że to wartość przybliżona i jej rzeczywista efektywność – dokładnie tak jak w przypadku śpiwora – jest zależna od wielu czynników, takich jak: płeć, wzrost, wiek, waga czy nasze zmęczenie. Dzięki niej jednak masz znacznie większą możliwość dostosowania stopnia izolacji śpiwora do panujących warunków i tym samym możesz ograniczyć wagę i wielkość sprzętu, który ze sobą zabierasz.

W namiocie niezwykle przydatne jest też oświetlenie. Może w tej roli wystąpić latarka czołowa z trybem świecenia z obniżoną mocą, albo umożliwiająca użycie czerwonej barwy światła. Nocą, wewnątrz namiotu wystarczy światło o niewielkim natężeniu – nie ma potrzeby zużywać niepotrzebnie baterii. Black Diamond Astro 300 , poza płynną regulacją mocy światła, ma możliwość zasilania z akumulatora, a ten można łatwo ponownie naładować z powerbanka zamiast nosić ze sobą zapasowe baterie. Jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem jest lampka turystyczna, którą można postawić w dowolnym miejscu (np. podczas posiłku po zmroku), ale można też ją zawiesić w namiocie. Oświetli wówczas całe wnętrze i znacznie łatwiej będzie odnaleźć to co potrzebne. Easy Camp Jackal Lantern waży tylko 102g, jest wodoszczelna, może świecić z jasnością do 100 lumenów, a zasilana jest z wbudowanego akumulatora, który ładuje się za pomocą zintegrowanego kabla będącego równocześnie pętelką, na której można lampkę zawiesić.

Podczas biwakowanie sporym wyzwaniem jest zorganizowanie prysznica. Jednak producenci sprzętu outdoorowego już dawno wymyślili, jak to rozwiązać. Zestawy, takie jak np.: Easy Camp Solar Shower , to duży zbiornik z tworzywa (o pojemności 20 litrów) z wychodzącym z dna gumowym wężem zakończonym uproszczoną wersją głowicy prysznicowej. Wiesza się go na drzewie i resztę załatwia grawitacja. Nazwa Solar Shower nie jest przypadkowa, bo czarny kolor zbiornika sprawia, że promienie słońca będą ogrzewać wodę wewnątrz. Warto pamiętać, aby prysznic turystyczny wisiał w słońcu jak najdłużej – pozwoli to uniknąć zimnej kąpieli.

Po prysznicu potrzebny jest ręcznik. Zwykły, jakiego używamy na co dzień, zajmuje jednak sporo miejsca, a wysuszenie go jest nie lada wyzwaniem. Znacznie lepiej sprawdzi się szybkoschnący ręcznik turystyczny. Alpinus Canoa zajmuje w bagażu niewiele miejsca, doskonale chłonie wodę i równie szybko schnie, a taśma z zatrzaskiem ułatwia zawieszenie go w celu wyschnięcia lub spakowanie po zwinięciu. Ważne, żeby nie brać ze sobą na biwak nowego, nieużywanego ręcznika. Przed pierwszym użyciem należy go wyprać – będzie przyjemniejszy w dotyku, a co najważniejsze, będzie znacznie lepiej pochłaniał wilgoć.

Na biwaku niezwykle przydatna jest też turystyczna kosmetyczka, która ma możliwość zawieszenia w namiocie czy na drzewie i bardziej kompaktowe rozmiary w stosunku do tradycyjnych modeli. Ponadto przeważnie ma zamykane na zamek kieszenie. Do wyboru są modele dla minimalistów, którzy biorą ze sobą wyłącznie rzeczy absolutnie niezbędne i konstrukcje mające wystarczająco dużo przegródek i kieszeni, żeby zabrać ze sobą całą zawartość łazienkowej szuflady jak np. Dueter Wash Bag II (posiada małe lusterko przydatne nie tylko do poprawiania makijażu).  

Miłośnicy najpopularniejszej formy gotowania w outdoorze, czyli grillowania, mogą zabrać ze sobą przenośny grill gazowy. Przykładowo Campingaz Party to model o wystarczającej na obsłużenie sporej biwakowej imprezy mocy (2000W), a zasilany jest zwykłymi turystycznymi kartuszami z propanem-butanem. Dla tych, którzy starają się ograniczyć wagę i rozmiar swojej biwakowej kuchni do minimum, świetnym wyborem będzie Primus Lite Stove , czyli zintegrowany system składający się z palnika i wielofunkcyjnego naczynia. Umożliwia zagotowanie pół litra wody w czasie poniżej 3 minut, nawet przy mocnym wietrze, bo płomień jest skutecznie od niego osłonięty. Po użyciu, kartusz z maszynką mieszczą się wewnątrz kubka, więc po pierwsze zajmują mniej miejsca, a po drugie nie trzeba przejmować się możliwością uszkodzenia delikatnych elementów palnika. Ponadto można spakować całość do plecaka bezpośrednio po użyciu, nie ryzykując zniszczenia czegoś w wyniku zetknięcia z gorącą jeszcze kuchenką. To również świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą w czasie marszu zatrzymać się na klika minut, żeby zjeść coś ciepłego i bez zbędnej zwłoki ruszać dalej.

Na zaspokojenie swoich ponadprzeciętnych wymagań na biwaku nadzieję mogą mieć nawet najwybredniejsi koneserzy kawy. Do dyspozycji jest na przykład klasyczna kawiarka, ale przystosowana rozmiarem i wyprodukowana z wytrzymałych materiałów odpowiednich do biwakowych realiów. Przykładowo Delphin CoToGo to model, który wystarczy postawić na palniku i po kilku chwilach napełni się gorącym, aromatycznym płynem. Z kolei na patelni Delphin ProfiPan łatwo przyrządzisz np. jajecznicę. To w rzeczywistości dwie patelnie w jednym. Ta druga patelnia służy jako pokrywka dla pierwszej. Dzięki rączkom zawierającym magnesy, pozostaje ona stabilnie na swoim miejscu, co pozwala uchronić zawartość przed np. przedostaniem się kurzu czy piasku. Na połączeniu dwóch części znajduje się odporna na wysokie temperatury uszczelka, co powoduje, że szybciej osiągniesz wymaganą wewnątrz temperaturę, oszczędzając czas i paliwo.

W zakresie serwowania posiłków na biwaku pomocny może okazać się rozbudowany zestaw Primus Meal Set składający się z: kilku pojemników mogących pełnić rolę talerzy czy misek, deski do krojenia z cedzakiem i tarką, a nawet solniczki i pieprzniczki. Wszystko z trwałego tworzywa, które przetrwa bez uszczerbku biwakowe traktowanie. Jeśli liczysz każdy gram i zwracasz uwagę na najmniejszy skrawek przestrzeni w plecaku turystycznym , wybierz składane naczynia Sea to Summit X-Set . Kubki i miski składają się na płasko i są wykonane z odpornego na wysokie temperatury tworzywa, do którego dodatkowo nie przywierają resztki posiłku, więc umycie ich nawet bez ciepłej wody i detergentów nie jest  żadnym problemem.

Relaks jest kwestią, o której projektanci gadżetów pod namiot nie zapomnieli. Można odpocząć w wygodnym fotelu Helinox Sunset . Choć znajdziesz go w kategorii krzeseł turystycznych, to wystarczy rzut oka na oparcie i od razu wiadomo, że to pełnoprawny mebel przeznaczony do odpoczynku. Spakowany zajmuje mniej miejsca niż niejeden namiot, więc jeśli tylko nie poruszasz się po najbardziej wymagających szlakach pieszo, a na przykład przemierzasz nizinne szlaki na rowerze, na pewno warto rozważyć zabranie go ze sobą.

Jeszcze lepiej wypoczywać na hamaku dwuosobowym, np. Ticket To The Moon . Ten model pozwala bujać się we dwójkę, a waży niecałe 600g, czyli niewiele więcej niż wersja jednoosobowa. Hamak jest zresztą doskonałą i coraz popularniejszą alternatywą dla namiotu.

Bogatą ofertę gadżetów pod namiot znajdziecie na Sportano.pl. Oferujemy akcesoria turystyczne od znakomitych marek: Sea to Summit, Easy Camp, Deuter, Fjällräven, Campingaz, Coleman, Helinox, Exped, Gerber, Pinguin, Primus i wielu innych. Te funkcjonalne produkty z wysokiej jakości materiałów ułatwią i umilą czas spędzany w otoczeniu natury.

Polecane produkty