Orbitrek czy bieżnia – co lepsze? Poradnik zakupowy 

Aleksandra Orlicka 03.06.2022 ( 08.02.2024 )

Chcesz zadbać o swoje zdrowie poprzez aktywność w domu? Szukasz odpowiedniego urządzenia, które angażuje wszystkie partie mięśniowe i pozwoli Ci spalić kalorie? Świetnym rozwiązaniem będzie orbitrek lub bieżnia. Z naszego artykułu dowiesz się, który z tych sprzętów cardio najlepiej wybrać do domowych treningów.

Orbitrek czy bieżnia – najważniejsze różnice

Bieżnia i orbitrek to urządzenia zalecane praktycznie każdemu, kto chce zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Nie trzeba być wyczynowym sportowcem, aby móc korzystać z takiego sprzętu cardio zarówno w domowym zaciszu, jak i na siłowni. Większość modeli bieżni i orbitreków posiada programy treningowe oraz możliwość dopasowania oporu lub poziomu nachylenia, dzięki czemu można ustawić tryb ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i stopnia wytrenowania.

Budowa orbitreku

 Orbitrek charakteryzuje się kompaktową budową i jest znacznie mniejszy niż maszyny eliptyczne. Elementy ruchome obudowane są pomiędzy prowadnicami, czyli znajdują się pomiędzy nogami. Orbitreki magnetyczne najczęściej wybierane są do użytku domowego ze względu na mniejszy rozmiar i niższą wagę niż modele eliptyczne. Orbitrek wyposażony jest w koło zamachowe, które jest odpowiedzialne za płynność ruchu i prowadzenia, a także za możliwość ustawienia obciążenia (oporu). Sposób prowadzenia ruchu na orbitreku odbywa się bardzo naturalnie, a praca nóg przypomina bieg narciarski. Zaangażowane najbardziej są ręce, które koordynują każdy ruch.

Dodatkowo orbitrek posiada magnetyczny system hamowania. Opór wytwarzany jest przez magnesy, które oddalając się od siebie powodują zmniejszenie obciążenia, a przybliżając się do koła zamachowego – zwiększają opór.

Na rynku można spotkać również orbitreki eliptyczne, które znajdują się na dużych salach treningowych lub na siłowniach. Przede wszystkim te modele mają spory rozstaw platform, na których umieszczone są stopy podczas ćwiczeń, a cała budowa mechanizmów znajduje się w przedniej lub tylnej części urządzenia.

Najważniejsze funkcje orbitreku

 Orbitreki do ćwiczeń w domu wyposażone są najczęściej w programy treningowe – od kilku do kilkunastu. Część z nich jest zaprogramowana przez producenta i pozwala wybrać np. trening interwałowy oraz umożliwia symulację wchodzenia po schodach lub pod górkę. Istnieje możliwość ustawienia własnego programu treningowego poprzez parametry, takie jak czas czy poziom oporu.

W orbitrekach sterowanie oporem odbywa się manualnie poprzez pokrętło lub elektronicznie z wykorzystaniem panelu sterowania czy wyświetlacza. Pulsometr lub wbudowane sensory dotykowe w uchwytach umożliwiają pomiar tętna podczas treningu. Urządzenie posiada również dodatkowe wyposażenie – uchwyt na bidon lub telefon, wbudowane głośniki oraz wejście słuchawkowe.

Budowa bieżni

Bieżnia składa się z dwóch najważniejszych elementów: ramy oraz pasa do biegania (które są ze sobą połączone), a także panelu sterowania, gdzie wybiera się wszystkie funkcje i uruchamia urządzenie. Podczas wyboru bieżni zwróć uwagę na dopuszczalne obciążenie, ponieważ maksymalna nośność musi być większa niż waga użytkownika. Pas bieżni posiada różną długość i szerokość, w zależności od wybranego modelu. Dla uzyskania większego komfortu, wybierz urządzenie o szerokości pasa minimum 45 cm.

Dodatkowo bieżnia wyposażona jest w system amortyzacji, który doskonale radzi sobie podczas intensywnego biegu z wykorzystaniem regulacji nachylenia. Maszyna wyposażona jest w silnik od 1,5 do 5 HP, który oferuje maksymalną prędkość nawet do 25 km/h. Jeśli szukasz bieżni do wymagających ćwiczeń, wybierz urządzenie o większej mocy – duża moc silnika zapewnia również cichszą pracę.

Najważniejsze funkcje bieżni

 Bieżnie elektryczne wyposażone są w programy treningowe – zazwyczaj gotowe od producenta, które pozwalają na spalenie dużej ilości kalorii czy przebiegnięcie określonej liczby kilometrów. Nie trzeba jednak korzystać z wbudowanych programów, większość modeli oferuje możliwość ustawienia parametrów treningu dopasowanych do indywidualnych preferencji. Panel sterowania bieżni umożliwia dostosowanie poziomu prędkości i zakresu nachylenia pasa do stopnia wytrenowania czy celów treningowych. Ustawienia kąta taśmy można regulować w zakresach nawet do 15%. Dzięki temu można trenować np. podbiegi górskie na różnym poziomie zaawansowania.

Bieżnia posiada zazwyczaj wyświetlacz lub rozbudowany panel sterowania, który monitoruje najważniejsze parametry: kalorie, dystans, czas, prędkość a nawet puls (poprzez wbudowane sensory w rączkach lub pulsometr). Ekran w urządzeniu pełni również funkcję multimedialną, dzięki której można wybrać dodatkowe ustawienia lub sterować wszystkimi funkcjami bieżni. Oprócz tego wyposażenie typu wejście MP3, funkcje Bluetooth czy wbudowane głośniki pozwalają wzbogacić trening o ulubioną muzykę czy serial.

Bieżnia czy orbitrek – co lepsze na odchudzanie?

 Trening na orbitreku jest znacznie mniej intensywny, dlatego sprawdzi się u osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem lub wracają do aktywności po dłuższej przerwie. Ćwiczenia na orbitreku wzmacniają zarówno górne, jak i dolne części ciała, angażując wszystkie partie mięśniowe. Wiele osób decyduje się na trening na tym urządzeniu jako uzupełnienie aktywności siłowej w danym dniu, czyli wykonują tzw. cardio. Ćwiczenia na tym urządzeniu mniej obciążają stawy i kręgosłup, dlatego są zalecane osobom starszym czy wracającym do formy po kontuzji. W 30 minut można spalić od 200 do nawet 400 kalorii, w zależności od poziomu intensywności. Ilość spalonych kalorii zależy również od wyboru programu treningowego czy poziomu oporu oraz indywidualnych parametrów (m.in. wagi, wzrostu, wieku itp.). Trening na orbitreku ma szereg zalet, takich jak: spalanie tkanki tłuszczowej, poprawa wydolności czy wzmocnienie grup mięśniowych (nogi, pośladki, brzuch i ramiona).

Podczas treningu na bieżni angażowane się przede wszystkim mięśnie nóg – czworogłowe uda, zginacze bioder, pośladki oraz mięśnie łydek. Mięśnie brzucha i rąk również intensywnie pracują. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieżnią, warto wybrać wolne tempo i niski poziom nachylenia pasa, aby nie obciążać organizmu. Każdy kolejny trening można wydłużać o dodatkowe minuty i zwiększać parametry wysiłku. Na początek najlepszy będzie szybszy spacer i trucht. W zależności od intensywności wysiłku (tempo, poziom nachylenia itp.) oraz indywidualnych cech (wagi, wieku itp.), na bieżni można spalić od około 250 do 400 kalorii.

Wybierając sprzęt do ćwiczeń, warto najpierw przetestować zarówno orbitrek, jak i bieżnię, aby sprawdzić wszystkie ustawienia i funkcje. Dzięki temu dobierzesz urządzenie, które będzie dla Ciebie bezpieczne pod względem zdrowotnym, nie obciąży Twoich stawów i pozwoli poprawić kondycję czy pomoże w spalaniu tkanki tłuszczowej. Aktywność na urządzeniach takich jak orbitrek czy bieżnia może również sprawiać przyjemność i satysfakcję, a przez to wpływać pozytywnie na samopoczucie i redukować stres.

Najlepsze orbitreki i bieżnie do domu ze Sportano

Jeśli szukasz najlepszego modelu bieżni lub orbitreku, sprawdź proponowane urządzenia w sklepie sportowym Sportano. Posiadamy szeroką ofertę sprzętu do treningów cardio.

Bieżnia elektryczna Urbogym V650M

Bieżnia marki Ubogym V650M wyposażona jest w 12 programów treningów, umożliwiających wybór odpowiedniego poziom zaawansowania. Regulacja nachylenia pasa imituje podbiegi i podejścia pod górę. Zintegrowany system amortyzacji posiada 8 punktów, które pozwalają na bieganie przy większej intensywności. Bieżnię Urbogym wyróżniają również akcesoria takie jak wbudowany masażer i uchwyt do wykonywania ćwiczeń brzucha.

Bieżnia elektryczna Schwinn 510T

Drugi proponowany model to bieżnia elektryczna Schwin 510T, która sprawdzi się do użytku domowego ze względu na 16 programów treningów i regulację poziomu nachylenia w zakresie 0-10%. Urządzenie posiada wyświetlacz LCD, który pokazuje najważniejsze parametry takie jak: czas, dystans, prędkość, puls czy spalone kalorie. Dodatkowo bieżnię można łatwo i szybko złożyć, dzięki systemowi SoftDrop™, który pozwala na rozłożenie urządzenia jednym kliknięciem.

Bieżnia elektryczna Spokey Magnus

Jeśli szukasz kompaktowej bieżni do domu, postaw na model Spokey Magnus, który pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości do 20 km/h. Bieżnia ma możliwość automatycznego składania i posiada system hydrauliczny Hydrafold oraz 15-stopniową regulację kąta nachylenia. 7-calowy wyświetlacz LCD pozwala monitorować prędkość treningu, puls czy pokonany dystans. Funkcja Bluetooth, wejście MP3 oraz wbudowane głośniki pozwalają trenować, słuchając jednocześnie ulubionej muzyki.

Orbitrek Kettler Crosstrainer Optima 600

Orbitrek marki Kettler Crosstrainer Optima 600 wyposażono w 15 programów treningowych i wielofunkcyjny panel sterowania, który pokazuje prędkość, WATT, tętno, dystans, czas oraz kalorie. Zastosowany komputer z funkcją IPN Coaching pozwala na przeprowadzenie testu wytrzymałościowego oraz weryfikuje poprawność wyznaczonych celów treningowych. Regulowany poziom oporu można zmieniać w zakresie 25-400 watów (co 5 wat), dzięki czemu łatwiej dopasować intensywność i obciążenie.

Orbitrek Urbogym Storm Blue

Orbitrek Urbogym Storm Blue posiada magnetyczny system oporu z magnesem, który odpowiada za regulację poziomu obciążenia w zakresie od 0 do 8. Wyposażony w kółka transportowe do łatwego przenoszenia i wygodnej zmiany miejsca treningu. Urządzenie zapewnia cichą pracę, dlatego nie będzie przeszkadzać innym domownikom.

Orbitrek Spokey Alear+

Świetną propozycją do użytku domowego jest orbitrek marki Spokey, który wyróżnia się zakresem regulacji oporu aż do 24 poziomów. Alear+ posiada również 8 programów treningowych, dzięki czemu każdy użytkownik może wybrać tryb, który będzie adekwatny do jego potrzeb i poziomu zaawansowania. Czytelny wyświetlacz zamontowany w urządzeniu informuje o prędkości, pulsie, dystansie, czasie czy spalonych kaloriach.

W ofercie Sportano.pl znajdziesz bieżnie i orbitreki profesjonalnych marek: Life Fitness, Bowflex, SportsArt, HMS, Spokey, Matrix czy Technogym.

 

Polecane produkty