Czapka rowerowa – jaką wybrać pod kask i na lato?  

Sylwia Stwora-Petela 13.07.2023 ( 02.04.2024 )

Czapka rowerowa – niegdyś niezbędny element wyposażenia każdego profesjonalnego kolarza, dziś zakładana głównie pod kask rowerowy w chłodniejsze miesiące. Czy w gorące dni może być równie funkcjonalną częścią stroju rowerowego? Jak najbardziej! Najlepsze czapki rowerowe skutecznie chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zmniejszają dyskomfort związany z nadmiernym poceniem się i pozwalają utrzymać odpowiednią widoczność w pełnym słońcu czy w razie nagłych opadów deszczu. Podpowiadamy, jaka czapka rowerowa sprawdzi się w okresie lata zarówno do noszenia samodzielnie, jak i pod kaskiem. 

W dobie kasków rowerowych wspartych innowacyjnymi technologiami, które pozwalają utrzymać wysoki komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy na dwóch kółkach w każdych warunkach, pojawić się może pytanie: Jaki jest sens noszenia czapek rowerowych? Szczególnie latem, kiedy założenie dodatkowej warstwy materiału na głowę może prowadzić do podrażnień oraz dyskomfortu i powodować zatrzymanie ciepła uwalnianego przez skórę. Czapki na rower oferują więcej korzyści zimą, gdy wiatroszczelność i wodoodporność sprawiają, że jazda w najgorszych warunkach jest przyjemniejsza. 

Jednak dla niektórych miłośników rowerów noszenie samego kasku jest niewygodne, a dzięki czapce zyskują dodatkową osłonę zmniejszającą wszelkiego rodzaju niedogodności związane z bezpośrednim kontaktem ochraniacza z wrażliwą skórą głowy. Ponadto dobrej jakości czapka na rower skutecznie odprowadza wilgoć i zapewnia odpowiedni komfort cieplny. W przypadku czapki z daszkiem zyskujesz też świetną osłonę twarzy i oczu przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, zabrudzeniami czy owadami. Specjalna konstrukcja gwarantuje pełny zakres widzenia, również podczas deszczu, a także pozwala zmniejszyć niedogodności związane z kapaniem potu do oczu. Rowerowa czapka z daszkiem może być też noszona tyłem do kierunku jazdy, a tym samym zmniejsza ryzyko oparzeń słonecznych karku, które mogą być konsekwencją wielogodzinnej jazdy w siodełku. Ponadto czapka rowerowa jest świetnym uzupełnieniem dla kasku – pozwala utrzymać deszcz, zabrudzenia czy słońce z dala od oczu i włosów (sam kask nie daje tu 100% zabezpieczenia). 

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów czapek rowerowych, które wyróżniają się specyficznymi cechami i zastosowaniem. Najczęściej dostępne są: czapki kolarskie z daszkiem, cienkie czapki pod kask rowerowy czy czapki zimowe. Wybór konkretnego typu czapki na rower uzależniony jest przede wszystkim od tego, do czego ma służyć oraz w jakich warunkach ma być używana.  

Czapka kolarska z daszkiem 

Kultowe czapki kolarskie (z francuskiego „La casquette”, czyli po prostu czapka z daszkiem), które większość może głównie kojarzyć z ceremoniami dekoracji zwycięzców wyścigów rowerowych lub nietypowymi stylizacjami casualowymi, kiedyś były nieodzowną częścią stroju kolarskiego. Charakterystyczny krótki daszek, opływowy kształt i minimalistyczny, ale unikalny design z powodzeniem sprawdzi się zarówno pod kaskiem, jak i jako samodzielne nakrycie głowy. Specjalna konstrukcja daszku bez problemu mieści się pod kaskiem, gwarantując ochronę przed słońcem czy deszczem, a rozciągliwy tył zapewnia indywidualne dopasowanie. Można je stosować cały rok, dopasowując grubość i właściwości materiału do pory roku. 

Cienka czapka pod kask rowerowy 

Wykonana najczęściej z materiałów termoaktywnych, sprawdzi się, gdy jeździsz na rowerze od wiosny do jesieni. Cienka czapka pod kask rowerowy wyprodukowana z materiałów syntetycznych typu poliester doskonale odprowadza wilgoć, szybko schnie, zapewnia wysoką oddychalność, a przy tym pozwala utrzymać optymalną temperaturę. Domieszka elastanu dodaje odpowiednią rozciągliwość, co sprzyja precyzyjnemu dopasowaniu do kształtu i rozmiaru głowy. Ten rodzaj czapki rowerowej nie posiada daszku. Podczas zakupu czapki termicznej zwróć uwagę na zakres temperatur, w jakich najlepiej się sprawdzi. 

Czapka rowerowa zimowa 

Czapka rowerowa zimowa ma za zadanie chronić głowę przed skutkami jazdy w niskich temperaturach i zimnym wietrze, czyli katarem, przeziębieniem, grypą, itp. Najczęściej produkowana jest z ciepłych, wytrzymałych włókien zapewniających odpowiednią izolację cieplną (np. mikrofibra, połączenie poliestru i wełny merino lub wełny z merynosów i tencelu/lyocellu). Materiał wsparty membraną o właściwościach wodoodpornych i oddychających skutecznie odprowadza wilgoć, chroniąc przed wychłodzeniem, ale też silnymi opadami atmosferycznymi. Czapka zimowa może posiadać specjalną warstwę windstopper w obrębie czoła i uszu lub przedłużany tył dla skuteczniejszej ochrony miejsc najbardziej narażonych na działanie wiatru. Zimowe czapki oferują też podszewki, które odpowiadają za utrzymanie komfortu cieplnego bez konieczności pogrubiania konstrukcji. 

Czapka z kołnierzem 

Przypomina połączenie czapki z kominem. Czapka wyposażona jest w dedykowany kołnierz, który ma osłaniać szyję przed zimnym wiatrem i opadami deszczu czy śniegu. Kołnierz może być integralną częścią czapki lub być odpinany, co zwiększa funkcjonalność danego modelu i pozwala nosić go na różne sposoby. 

Wybierając letnią czapkę na rower postaw na przewiewność i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Najlepiej sprawdzą się lekkie, oddychające materiały, które utrzymają skórę głowy w suchości i zapewnią wysoki komfort podczas jazdy w upalne dni. Dobrym rozwiązaniem jest elastyczny materiał, umożliwiający rozciąganie w 4 kierunkach – zapewni precyzyjne dopasowanie do kształtu głowy, oraz płaskie szwy – pozwolą uniknąć podrażnień i otarć, co docenisz zwłaszcza podczas wielogodzinnej jazdy w upalne dni czy intensywnego treningu. Warto sięgnąć po letnią czapkę rowerową z filtrem UPF chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, a także o właściwościach bakteriostatycznych, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów.  

Nie zapomnij o dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru czapki rowerowej. Za mała czapka będzie uciskać skórę powodując dyskomfort i odparzenia (brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza). Z kolei za duży rozmiar będzie wiązał się z przesuwaniem się pod kaskiem czy zsuwaniem na oczy, co może ograniczać widoczność i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Optymalnie dopasowany rozmiar sprawi, że czapka będzie dobrze przylegać do głowy i mieścić się pod kaskiem, zapewniając świetną przepuszczalność powietrza i komfort zarówno w trakcie jazdy, jak i postojów. Warto dodać, że większość damskich i męskich czapek rowerowych posiada uniwersalny rozmiar, dlatego warto przymierzyć kilka modeli od różnych marek i wybrać ten produkt, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby. 

W letnie miesiące pod kask rowerowy możesz założyć czapkę kolarską z daszkiem lub cienką czapkę rowerową o gładkiej, bezszwowej konstrukcji. Wybierz model dobrze oddychający i szybkoschnący, aby zapewnić sobie spokojną jazdę, szczególnie gdy używasz okularów rowerowych. Biorąc pod uwagę, że w konstrukcjach kasków rowerowych stosuje się coraz więcej otworów wentylacyjnych, czapka rowerowa chroni też przed promieniami słonecznymi, które mogą przedostawać się do głowy przez te otwory.  

Alternatywą dla czapki rowerowej będzie chusta wielofunkcyjna typu buff wykonana z lekkich, oddychających i szybkoschnących materiałów. Na letnie przejażdżki, treningi czy wyprawy możesz założyć też pod kask miękką opaskę o niskoprofilowej, ergonomicznej konstrukcji.  

Polecane produkty