Buty do biegania zimą – jak dobrać?

Sylwia Stwora-Petela 29.01.2024 ( 05.06.2024 )

Ujemne temperatury, śliskie czy zaśnieżone nawierzchnie, opady śniegu lub deszczu, krótkie dni – bieganie zimą może być sporym wyzwanie. Jednak nie musisz spędzać zimowych miesięcy na treningach na bieżni. Dobrze dobrane buty do biegania zimą zapewnią odpowiedni komfort cieplny, niezbędną przyczepność i pozwolą na bezpieczny oraz efektywny trening. Podpowiadamy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze obuwia biegowego na zimowe miesiące oraz jakie modele sprawdzą się na asfalcie, a które będą najlepszą opcją na bieganie w terenie.

Aby zimą móc w pełni wykorzystać czas poświęcony na bieganie po ulubionych trasach, oprócz odpowiedniej odzieży do biegania , warto zaopatrzyć się w buty biegowe , które sprostają trudnym warunkom. Miejskie chodniki, parkowe uliczki czy górskie szlaki pokryte błotem, śniegiem czy lodem, a do tego niskie temperatury i częste opady atmosferyczne wymagają obuwia o wodoodpornych właściwościach, gwarantującego wysoki komfort cieplny i odpowiednią przyczepność na różnych nawierzchniach. Najlepsze zimowe buty do biegania produkowane są z trwałych materiałów wspartych membraną (np. Gore-Tex®) lub hydrofobową powłoką (np. DWR), dzięki czemu optymalnie zabezpieczają stopy przez przemoczeniem.

Zimowe buty do biegania zapewniają lepszą izolację termiczną niż modele dedykowane na letnie i bardziej suche miesiące, co pomaga w utrzymaniu ciepła stóp podczas aktywności fizycznej w chłodniejszych i bardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Dzięki podwyższonej cholewce i dodatkowej ochronie przed wiatrem, unikniesz wychłodzenia, zwłaszcza gdy decydujesz się na bieganie w mroźnych i surowych warunkach.

Buty biegowe na zimę powinny być też wyposażone w agresywne, głębokie bieżniki, które pomogą poprawić przyczepność na śliskim lub miękkim śniegu, zapewniając stabilność podczas treningu na różnego typu nawierzchniach. Podeszwa zimowych butów do biegania często jest zoptymalizowana pod kątem lepszej przyczepności na oblodzonych chodnikach i trasach (posiada kilkumilimetrowe wypustki), co zwiększa bezpieczeństwo i pomaga zminimalizować ryzyko niebezpiecznych poślizgnięć czy bolesnych w skutkach upadków.

Do biegania zimą przydadzą się też buty z wyprofilowaną oraz podwyższoną cholewką, która zapewni lepszą stabilność na śliskiej nawierzchni i będzie chronić stawy skokowe przed skręceniami. Warto upewnić się, że obuwie biegowe jest wyposażone w dodatkowe wzmocnienia na palcach i pięcie – zwiększają one trwałość butów i chronią stopy przed urazami w przypadku potknięć czy upadków.

Ponadto warto zadbać o obecność elementów odblaskowych, które zwiększą Twoja widoczność po zmroku oraz w słabo oświetlonych miejscach.

Czy można biegać w letnich butach w zimie?

Ogólnie, bieganie w letnich butach zimą może być wykonalne, szczególnie jeśli preferujesz treningi na asfalcie lub miejskimi chodnikami, które są odśnieżone i w miarę suche. Jednak warto rozważyć dodanie termoizolacyjnych skarpet lub stuptutów biegowych, które zabezpieczą przed przedostaniem się błota czy śniegu do wnętrza butów. Dlaczego nie będą dobrym wyborem na bardziej wymagające warunki? Letnie buty biegowe są zazwyczaj lżejsze i bardziej przewiewne, co sprawia, że mogą być niewystarczające do utrzymania ciepła w chłodniejsze dni i przy niskich temperaturach. Brak izolacji termicznej i dodatkowej ochrony przed deszczem, śniegiem, błotem i wilgocią może prowadzić do wychłodzenia stóp. Nie są też projektowane z myślą o ochronie przed wiatrem, co może wzmagać uczucie zimna podczas biegania w surowych warunkach. Buty do biegania po asfalcie w suchych miesiącach nie posiadają też dedykowanej podeszwy, która zapewniałaby odpowiednią przyczepność na mokrych i śliskich powierzchniach. To może wpłynąć na bezpieczeństwo biegu zimą i zwiększać ryzyko kontuzji.

Na zimowe treningi zimową po twardej nawierzchni, warto rozważyć takie buty do biegania z oferty Sportano.pl, jak:

  • buty do biegania damskie Brooks Ghost 15 GTX oraz męskie Brooks Ghost 15 GTX oprócz wodoodpornej i oddychającej membrany Gore-Tex® i głębszego bieżnika dla pewniejszego trzymania stopy na różnych nawierzchniach, ten model wyposażono w technologię 3D Fit Print, gwarantującej precyzyjne, bezszwowe dopasowanie oraz amortyzację opartą na technologii Segmented Crash Pad oraz piance DNA LOFT v2;
  • buty do biegania damskie HOKA Clifton 9 GTX oraz męskie HOKA Clifton 9 GTX – znajdziesz w nich lekką, przewiewną, ale skutecznie chroniącą przed wilgocią membranę GORE-TEX® Invisible Fit. Inne cechy? Wszechstronność – są odpowiednie na asfalt i leśne ścieżki, mają drop 5mm, bezszwową konstrukcję, odblaski 360 stopni oraz wysoki zapiętek dla pewniejszego trzymania kostek;
  • buty do biegania damskie Mizuno Wave Daichi 7 GTX oraz męskie Mizuno Wave Daichi 7 GTX – wyróżniają się membraną Gore-Tex®, amortyzacją Mizuno Wave, trwałą podeszwą zewnętrzną o świetnej przyczepności (wynik współpracy z firmą Michelin®) oraz lekką podeszwą środkową U4icX zbudowaną na bazie technologii AP+ (odpowiada za komfort i optymalne odbicie na każdym poziomie zaawansowania);
  • buty do biegania damskie On Running Cloud 5 Waterproof oraz męskie On Running Cloud 5 Waterproof – wodoodporna, ale oddychająca membrana, amortyzacja oparta na systemie CloudTec® oraz piance Zero-Gravity, a także elastyczna wkładka Speedboard™ zapewnią efektywne i dynamiczne bieganie na odśnieżonych oraz suchych chodnikach czy asfalcie.

Jeśli zimowa aura nie jest dla Ciebie przeszkodą do regularnych treningów na górskich szlakach, a szukasz nowej pary butów trailowych , które sprostają trudnym warunkom w wymagającym terenie, sprawdź te modele ze Sportano.pl:

  • buty do biegania męskie ASICS Gel-Trabuco 11 GTXmembrana Gore-Tex® gwarantuje stopom suchość i wysoki komfort w trudnych, zimowych warunkach. Mamy tu gumową podeszwę wyposażoną w technologię ASICSGRIP™ odpowiadającą za doskonałą przyczepność na różnych nawierzchniach, kultową amortyzację GEL™, technologię FF Blast™ dbającą o dynamiczne wybicie oraz płytkę osłaniającą stopy przed kamieniami;
  • buty do biegania damskie La Sportiva Bushido II Gtx oraz męskie La Sportiva Bushido II Gtx – membrana Gore-Tex®, konstrukcja STB Control gwarantująca wysoką stabilność, amortyzacja bazująca na piance EVA, podeszwa FriXion® Red o doskonałej przyczepności, cholewka z minimalną ilością szwów i z dodatkiem technologii riptstop, wzmocnienia na palcach to najważniejsze cechy tych butów trailowych, dzięki którym utrzymasz wysoką formę trenując w wymagających górskich warunkach;
  • buty do biegania męskie Salomon Thundercross GTXoferują membranę Gore-Tex®, antypoślizgową podeszwę zewnętrzną All Terrain Contagrip® z agresywnym bieżnikiem wyposażonym w wielokierunkowe, 5-milimetrowe kostki oraz amortyzację w oparciu o piankę Energy Foam. Za idealne dopasowanie do stopy odpowiada bezszwowa cholewka, system SensiFit oraz system wiązania Qiucklace™;
  • buty do biegania damskie HOKA Challenger ATR 7 GTX – ten wszechstronny model trailowy z membraną Gore-Tex® wyposażono w świetną amortyzację na bazie panki EVA, agresywny, gumowy bieżnik z 4-milimetrowymi kołkami, wysoki zapiętek dla optymalnej stabilizacji stopy oraz wzmocnienia palców stopy.

Do zimowego biegania po mocno zaśnieżonych i oblodzonych górskich czy leśnych ścieżkach niezbędne będą raczki biegowe . Specjalne gumowe nakładki z metalowymi wypustkami zapewniają dodatkową przyczepność i ochronę przed ślizganiem się. Dobre raczki biegowe są łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu, co pozwala szybko dostosować obuwie do zmieniających się warunków terenowych. Często są dostępne w kilku rozmiarach, co pozwala na używanie ich z różnymi rodzajami butów biegowych.

Pamiętaj, że wybór zimowego obuwia do biegania oraz dodatkowych akcesoriów zależy od indywidualnych preferencji, formy treningu (trail, asfalt, itp.) oraz panujących warunków atmosferycznych. Na Sportano.pl znajdziesz szeroki asortyment dla biegaczy od renomowanych marek, jak: Asics, Saucony, DYNAFIT, HOKA, Mizuno, Nike, On Running, Brubeck czy X-Bionic, który bez problemu dopasujesz do określonych warunkach zimowych i swoich potrzeb.

Więcej o tym, jak przygotować się na zimowe bieganie przeczytasz w naszym poradniku: W czym biegać zimą ?

Polecane produkty