Aerial joga: co to jest? Jakie korzyści daje? Kompleksowy poradnik o jodze uprawianej w powietrzu 

Sylwia Stwora-Petela 12.08.2022 ( 08.02.2024 )

Asany wykonywane w specjalnej chuście podwieszonej do sufitu – tak w skrócie wygląda aerial joga. Czym jest joga w powietrzu, dlaczego warto spróbować tego typu aktywności fizycznej i jakie korzyści płyną z regularnego jej uprawiania?

 

Aerial joga: co to za rodzaj jogi?

Aerial joga określana inaczej jako fly joga, air joga czy joga w powietrzu została opracowana przez tancerkę i akrobatkę Michelle Dortignac, która od wielu lat fascynowała się kulturą indyjską oraz jogą. W 2006 roku założyła ośrodek Unnata Aerial Yoga w Nowym Jorku, w którym rozpoczęła praktykę opracowanej przez siebie wszechstronnej dyscypliny uprawianej w materiałowych, miękkich hamakach (powszechniej zwanych chustami) zawieszonych do sufitu. Aerial joga łączy tradycyjną jogę z akrobatyką, a także czerpie inspiracje z pilatesu i tańca. Dzięki temu, że ciało jest podwieszone kilka centymetrów nad podłożem, łatwiej jest je rozluźnić, a przez to można wykonać większość asanów, które w przypadku ćwiczeń na macie przysparzają spore trudności. Jak podkreśla sama twórczyni: „hamak oferuje wsparcie w kluczowych miejscach, co pozwala spędzić więcej czasu w danej pozycji i dopasować odpowiednie ustawienie”.

 

Jak ćwiczy się aerial jogę? Najpopularniejsze pozycje

 

Na zajęciach jogi w hamakach wykonuje się pozycje identyczne do tych praktykowanych w tradycyjnej jodze, zarówno w pozycjach na ziemi, w powietrzu, jak i balansując między nimi. Wszystkie techniki, które odkryjesz będąc w zawieszeniu mogą przydać się do asan na macie i odwrotnie. Z pomocą chusty możesz przyspieszyć lub doskonalić regularną praktykę i odkryć zaawansowane asany, które na parkiecie są za trudne lub niewykonalne przy stopniu praktyki, jaki posiadasz. Zajęcia aerial jogi mają zróżnicowany charakter – jedne będą się skupiać na spokojnej medytacji, w innych nacisk będzie położony na wzmacnianie i wymagające asany, a w czasie kolejnych najważniejsze będzie budowanie umiejętności, takich jak np. podparcie się na rękach lub głębsze wygięcia pleców. Poziom trudności ćwiczeń zależy od stopnia zaawansowania uczestników zajęć.

Chusta pomoże w złapaniu balansu w pozycjach stojących na rękach (np. w pozycji L, gdzie stopy są zaczepione o materiał, w staniu na rękach czy wojowniku III), w asanach z grupy wygięć do przodu (np. pies z głową w dole lub szpagat na stojąco) lub w utrzymaniu równowagi w pozycjach stojących (np. drzewa czy półksiężyca). W ramach fly jogi będziesz wykonywać pozycje odwrócone typu Sirsasana, pozycja gołębia czy przejście z pozycji odwróconej żaby do siadu w rozkroku, jak również w praktyce jak wygląda pozycja kwiatu lotosu w zawieszeniu.

Na koniec zajęć odprężysz się w pozycji savasana, czyli końcowym relaksie, gdzie leży się w hamaku jak w kokonie (można się poczuć jak dziecko).

Korzyści uprawiania jogi w powietrzu

Badanie American Council on Exercise (ACE) z 2016 roku wykazało, że korzyści płynące z uczęszczania na aerial jogę są podobne do tych, które zyskujesz dzięki ćwiczeniom aerobowym o niskiej lub umiarkowanej intensywności (np. szybki spacer, rekreacyjna jazda na rowerze). Dlaczego warto praktykować fly jogę?

  • relaksuje i wydłuża kręgosłup (m.in.: niweluje napięcia w przestrzeniach międzykręgowych);
  • wzmacnia mięśnie posturalne, dzięki czemu wpływa na prawidłową postawę ciała;
  • nie obciąża stawów i kręgosłupa;
  • wzmacnia siłę mięśni i uelastycznia je;
  • ujędrnia i uelastycznia skórę, dzięki lepszemu krążeniu krwi i przepływu limfy;
  • zwiększa świadomość ciała;
  • poprawia równowagę;
  • zwiększa zakres ruchu w stawach;
  • opóźnia procesy starzenia;
  • zmniejsza poziom chronicznego stresu i drażliwości;
  • obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych;
  • pomaga redukować tkankę tłuszczową – w trakcie 50 minut zajęć można spalić średnio ok. 320 kcal (w zależności od indywidualnych parametrów takich, jak wiek, waga i intensywność wysiłku);
  • obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi;
  • wspomaga trawienie (pomaga zwalczać np. zaparcia);
  • poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne;
  • wzmacnia pewność siebie.

Jak zacząć ćwiczyć aerial jogę? Wskazówki i porady

Praktykę jogi w powietrzu warto rozpocząć w profesjonalnym studiu pod okiem certyfikowanego instruktora. Jeśli nie wiesz, czy ta metoda jogi będzie dla ciebie odpowiednia, sprawdź możliwość przyjścia na zajęcia próbne. Warto zaznajomić się z podstawowymi pojęciami i nazwami asanów, np. uczestnicząc kilka razy w zajęciach z klasycznej jogi lub przeglądając informacje na dedykowanych stronach www.

Do praktykowania aerial jogi niezbędny będzie odpowiednio dopasowany do ciała strój. Warto wybrać koszulkę z przynajmniej krótkim rękawem i dłuższym tyłem oraz długie legginsy treningowe z podwyższonym stanem lub spodnie 7/8 zakrywające kolana. Właściwa długość ubrań pozwoli zabezpieczyć m.in. pachy, plecy, zgięcia kolan czy wewnętrzną stronę ud przed bolesnymi otarciami, które mogą powstać na skutek kontaktu skóry z chustą w trakcie np. pozycji z głową w dół. Z powodzeniem możesz zakupić odzież dedykowaną klasycznej jodze. W trakcie fly jogi ćwiczy się zwykle na boso, ale można również skorzystać z antypoślizgowych skarpetek do jogi.

Przed rozpoczęciem zajęć należy zdjąć wszelką biżuterię, aby przypadkiem nie zahaczyć materiału i nie powodować niebezpiecznych sytuacji mogących prowadzić do urazów czy kontuzji. Jeśli masz długie włosy, zepnij je gumką.

Warto również pamiętać, aby nie jeść i nie pić przez minimum 2 godziny przed rozpoczęciem zajęć. W diecie postaw na świeże, lekkie, roślinne i niskotłuszczowe jedzenie bogate w błonnik, które ma charakter sattwiczny (od słowa sattvic, czyli czysta esencja), czyli daje niezbędną energię, a jednocześnie pozwala utrzymać ciało w równowadze.

Jeśli podczas praktykowania jogi w powietrzu doświadczasz ostrego lub przewlekłego bólu np. w stawie barkowym, skonsultuj dalszy udział w zajęciach z lekarzem. Istnieje kilka przeciwwskazań do uprawiania aerial jogi: problemy ze wzrokiem (jaskra), ciąża, dyskopatia, nadciśnienie tętnicze lub bardzo niskie ciśnienie, zawroty głowy, częste omdlenia, choroby serca, osteoporoza, menstruacja czy przebyta niedawno operacja.

 

Polecane produkty