Badminton – zasady gry. Serwis, punktacja, podstawowe zagrania

Sylwia Stwora-Petela 20.06.2023

Badminton inaczej kometka to popularna letnia aktywność, do której zwykle wystarcza kawałek wolnej przestrzeni i para rakiet oraz lotka. Rekreacyjna forma tego sportu rakietowego nie wymaga stosowania konkretnych zasad czy grania na boisku o ściśle określonych wymiarach i wyposażonego w siatkę zawieszoną na odpowiedniej wysokości. Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda profesjonalna rozgrywka i jakie są najważniejsze zasady gry w badmintona? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Krótka historia badmintona

Początki sportu znanego obecnie jako badminton sięgają XIX w., kiedy to w 1873 roku angielski Bath Badminton Club opublikował pierwsze oficjalne zasady gry. Nazwa badminton pochodzi od majątku Badminton w Gloucestershire w Anglii – miejsca, w którym członkowie klubu uprawiali ten sport rakietowy. W 1893 roku powstała National Badminton Association (obecnie Badminton England), a w 1934 roku założono International Badminton Federation (obecnie Badminton World Federation – BWF), która nadzoruje światowe rozgrywki. W 1992 roku badminton został oficjalnie włączony do programu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Do najpopularniejszych turniejów międzynarodowych należą: All England Open Badminton Championships, Thomas Cup, Uber Cup, Sudirman Cup oraz BWF World Championships.

Badminton, zwany także kometką (w wersji rekreacyjnej/podwórkowej), stał się szybką i dynamiczną dyscypliną sportową, która wymaga dużej sprawności fizycznej, zwinności i umiejętności strategicznego myślenia, a rozgrywki badmintona przyciągają zarówno profesjonalnych graczy, jak i amatorów.

Rodzaje gry w badmintonie

W badmintonie mecze rozgrywane są w systemie:

• singlowym – inaczej gra pojedyncza, w której uczestniczy dwóch zawodników tej samej;
  • deblowym – zwany też grą podwójną, polega na grze w parach kobieta-kobieta lub mężczyzna -mężczyzna;
  • mikstowym – określany także jako gra mieszana, rozgrywana jest w parach kobieta-mężczyzna.

Boisko do badmintona – wymiary

Boisko do gry w badmintona ma wymiary ustandaryzowane dla rozgrywek na poziomie międzynarodowym, jednak mogą się one nieco różnic w zależności od lokalnych przepisów lub turnieju. W przypadku gry indywidualnej długość boiska do badmintona wynosi 13,4 m, a szerokość 5,18 m, natomiast w deblu zawodnicy grają na boisku o wymiarach 13,4 x 6,1 m. Na korcie wyróżniamy kilka rodzajów linii:

• środkową – dzieli boisko na dwie równe połowy;
  • serwisowe – znajdują się 1,98 metra od siatki i prowadzone są wzdłuż szerokości boiska;
  • boczne – określają granice boiska i ciągną się wzdłuż długości boiska.

Na środku boiska do badmintona znajduje się siatka, która w środkowej części zawieszona jest na wysokości 1,52 m, natomiast na krawędziach boiska (na bocznych słupkach) na 1,55 m. Siatka ma szerokość 76 cm i musi być równomiernie napięta na całej szerokości boiska.

Badminton – zasady gry

Badminton jest sportem rakietowym, w którym dwie osoby (gra pojedyncza) lub dwie pary (debel/mikst) rywalizują ze sobą, próbując uderzyć lotkę dedykowaną rakietą i umieścić ją na przeciwnej stronie boiska w taki sposób, aby uniemożliwić przeciwnikowi odbicie. Lotka składa się z korka lub gumowego czubka oraz lotek z piórami (produkowanych z włókien syntetycznych lub gęsich/kaczych piór), które zapewniają jej stabilność w locie. Może ona przekraczać siatkę tylko w jednym uderzeniu, a zawodnicy mogą ją odbić tylko raz przed odesłaniem na stronę przeciwnika. Gra toczy się do momentu, gdy jeden z zawodników lub para zdobędzie punkt. W trakcie gry zawodnik nie może dotknąć siatki rękoma lub ciałem. Nie wolno również dotykać lotki dłonią podczas jej odbijania. Przed rozpoczęciem meczu pod okiem sędziego odbywa się losowanie. Wygrywający losowanie może zdecydować, na której połowie boiska chce rozpocząć grę oraz czy woli zacząć od serwisu, czy przyjęcia.

Serwis

Serwis to zagranie polegające na wprowadzeniu lotki do gry. Wykonywany jest z obszaru serwisowego (prawego lub lewego) i polega na uderzeniu lotki od dołu (poniżej talii) w taki sposób, aby odbiła się od głowicy rakiety (musi być położona niżej niż dłoń serwującego) i przeleciała nad siatką w kierunku przeciwnika. Serwis wykonuje się po przekątnej, czyli w przypadku, gdy zagrywający serwuje z prawej strony, jego rywal musi również stać na prawym polu po swojej stronie i odwrotnie. Z prawej strony zagrywa się na początku meczu i przy każdym parzystej liczbie punktów, a z lewej – przy nieparzystym wyniku. Jeśli zawodnik serwujący popełni błąd (np. nie trafi w lotkę, oderwie stopy od parkietu), traci prawo do serwu. Na początku 2. i ewentualnego 3. seta od serwisu zaczyna zawodnik/para, który wygrał poprzedniego seta.

Punktacja

Mecz badmintona rozgrywany jest dwóch wygranych setów. W przypadku remisu 1:1, rozgrywany jest trzeci set. Każda partia grana jest do 21 punktów lub do zdobycia przez jedną ze stron dwupunktowej przewagi w momencie, gdy na tablicy wyników mamy remis 20:20. Jeśli żaden zawodnik/para nie zdobędzie wymaganej przewagi, a wynik dogrywki wynosi 29:29, wówczas set wygrywa ten, kto pierwszy uzyska 30. punkt. Punkty w badmintonie można zdobywać na wiele sposobów, m.in. poprzez:

• as serwisowy – kiedy przeciwnik po zagrywce nie dotknie lotki i upadnie ona w obrębie jego połowy boiska;
  • błędy przeciwnika – nietrafienie w lotkę przy serwisie, dotknięcie siatki ręką/ciałem, zagranie lotki w aut lub w sufit, podwójne uderzenie lotki przez jednego zawodnika, dotknięcie lotki o ubranie, itd.;
  • zagrania, które spowodują, że rywal nie będzie w stanie oddać lotki w odpowiednim czasie, w tym przed jej kontaktem z parkietem.

Ważne: punkty można zdobyć jedynie przy własnym serwisie.

Zmiana stron

Do zmiany stron w meczu badmintona dochodzi:

• po zakończeniu 1. seta;
  • po zakończeniu 2. seta, jeśli w meczu jest remis 1:1;
  • po 11. punkcie decydującego, 3. seta.

W przypadku, gdy zapomniano zmieć strony boiska, należy zrobić to jak najszybciej, gdy tylko pomyłka zostanie wyłapana, a lotka nie jest w grze. W tym przypadku wynik nie ulega zmianie.

Przerwy

Przerwy w badmintonie przysługują:

• gdy jedna z drużyn zdobędzie 11. punkt – minutowa przerwa jest przewidziana w każdym secie;
  • przed 2. i 3. setem.

Podstawowe zagrania w badmintonie

Oprócz serwu, w badmintonie wyróżnić można kilka najważniejszych zagrań, takich jak:

• drop shot/skrót – delikatne uderzenie tuż za siatkę;
  • smash/smecz/ścięcie – silne uderzenie z góry, które nadaje lotce dużą prędkością. Rekordowy smash leciał z prędkością 493 km/h;
  • lob/klir – zagranie, które pozwala na wysłanie lotki wysoko nad przeciwnikiem. Stosowany np. do zmiany tempa gry lub umożliwienia powrotu na pozycję;
  • drive/drajw – szybkie i płaskie uderzenie, mające na celu utrzymanie presji na przeciwnika poprzez utrzymanie lotki blisko siatki.