Bagażnik rowerowy na hak czy na dach – jaki wybrać?

admin 17.05.2023 ( 08.11.2024 )

Bagażnik rowerowy to bardzo przydatny sprzęt, który ułatwia transport zarówno przy krótkich, jak i dłuższych wyjazdach. Do najpopularniejszych modeli należą bagażniki samochodowe montowane na hak lub dach. Zastanawiasz się, który z nich warto wybrać w zależności od potrzeb oraz modelu auta? Podpowiedź poniżej. 

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje bagażników montowanych do samochodu i umożliwiających komfortowy przewóz jednośladów:

  • bagażniki montowane na dachu, 
  • bagażniki montowane na haku samochodowym,
  • bagażniki montowane bezpośrednio na tylną klapę auta (rozwiązanie zwłaszcza dla modeli hatchback).

Bagażnik rowerowy na dach

Montowany jest na belkach na dachu samochodu zwanych relingami. Niektóre auta mają je fabrycznie zamontowane, jednak w większości przypadków konieczny jest ich wcześniejszy zakup i montaż, aby umożliwić bezpieczny przewóz rowerów na dachu samochodu. Relingi przydadzą się też przy montażu innego typu bagażników np. zwiększających przestrzeń do przewożenia dodatkowego ładunku. Bagażnik rowerowy na dach to praktyczny wybór dla osób, które w trakcie podróży chcą zachować swobodny dostęp do bagażnika samochodu. 

Bagażnik rowerowy na hak

Podobnie jak w poprzednim przypadku, część samochodów jest już wyposażona w hak, natomiast przy innych użycie tego typu bagażnika będzie wymagało wcześniejszego montażu takiego elementu. Hak może się również okazać przydatny przy montowaniu innego typu sprzętów lub doczepieniu np. przyczepki bagażowej. Montaż rowerów na bagażniku montowanym do haka holowniczego będzie dobrym wyborem dla osób niższych i mniej silnych. 

Bagażnik rowerowy montowane na tylne drzwi

Trzecim rodzajem jest bagażnik rowerowy przyczepiany na tylne drzwi samochodu. Jest to popularny wybór wśród osób, które nie mają belek dachowych lub haka holowniczego, ale potrzebują sprawnie przetransportować rower autem.

Główną zaletą bagażnika rowerowego na dach jest większa ilość miejsca do przewozu rowerów. Dodatkowo, przez to, że są one umieszczone wyżej, a nie z tyłu samochodu zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia rowerów w trakcie jazdy. Istnieje wiele rodzajów bagażników na dach, które są bardzo proste w montażu. Zamocowanie rowerów na dachu nie ogranicza dostępu do bagażnika samochodu, dzięki czemu masz pełną swobodę dostępu do jego zawartości na postojach. Można również najpierw zainstalować rowery na dachu, a potem spakować resztę pakunków do bagażnika samochodowego. 

Bagażnik rowerowy na dach jest zazwyczaj droższy od montowanego na hak. Umieszczenie rowerów na dachu zwiększa też opór powietrza w trakcie jazdy, co wpływa na zwiększone zużycie paliwa. Dla osób niższych lub o słabszej kondycji fizycznej, zamontowanie rowerów na tego rodzaju bagażniku jest trudniejsze od przymocowania ich z tyłu auta. To samo dotyczy ich zdejmowania. W niektórych miejscach z ograniczoną wysokością pojazdu, bagażnik rowerowy na dachu może stanowić problem. Ważne jest zatem, aby planując trasę wyprawy, upewnić się, że wysokość samochodu mieści się w stosowanych tam ograniczeniach.

Bagażnik rowerowy na hak jest dość łatwy i szybki w montażu. Jego umiejscowienie ułatwia montowanie nawet cięższych modeli rowerów. Bagażniki rowerowe na hak występują w wariantach umożliwiających przewożenie większej ilości rowerów niż te montowane na dachu. Tego rodzaju bagażnik nie zwiększa znacząco oporu powietrza, przez co koszt paliwa w trakcie jazdy jest niższy i stanowi problemu w miejscach z ograniczoną wysokością pojazdów. Po stronie wad bagażnika na hak należy zapisać to, że umieszczenie rowerów z tyłu zmniejsza z kolei widoczność dla kierowcy zwłaszcza podczas manewru cofania. 

W przypadku starszych modeli samochodów z poziomymi hakami holowniczymi, montaż bagażnika na hak może wymagać dokupienia specjalnego adaptera.

Jaki bagażnik rowerowy na hak czy na dach wybrać? 

Niezależnie, czy wybiera się bagażnik rowerowy na hak, bagażnik rowerowy na dach czy ten montowany na tylnych drzwiach, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. 

Przede wszystkim należy pamiętać do jakiego samochodu bagażnik będzie montowany i upewnić się, że jest on kompatybilny z tym modelem auta. Trzeba upewnić się, ile rowerów można przymocować do bagażnika i przemyśleć kwestie związane z ewentualnym zwiększeniem się tej liczby w przyszłości – np. mając małe dziecko, który jeszcze nie jeździ na rowerze, ale w ciągu najbliższych lat zacznie. Należy rozważyć system mocowania, w zależności od tego, czy samochód jest już wyposażony w hak holowniczy lub belki dachowe czy też nie posiada takich elementów. 

Ważną kwestią jest również to, kto będzie korzystał z bagażnika. Dla kobiet – ze względu na wzrost i mniejszą siłę, zazwyczaj wygodniejszym rozwiązaniem jest bagażnik rowerowy montowany na hak holowniczy

Jakość materiałów, z których wykonany jest bagażnik rowerowy to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę przy jego zakupie. Powinny to być materiały solidne, które wytrzymają spore obciążenie oraz zapewnią bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Większość bagażników dostępnych na rynku wykonanych jest z aluminium, natomiast niektóre modele specjalistyczne są produkowane ze stali nierdzewnej, a nawet tworzyw sztucznych. O ile bagażniki ze stali są uważane za bardziej wytrzymałe, o tyle należy pamiętać, że ważą o wiele więcej niż ich aluminiowe odpowiedniki, co ma znaczenie przy montażu bagażników na hak, gdzie jest ściśle określona dopuszczalna waga dla każdego z modeli auta. 

Bagażniki rowerowe różnych typów są dostępne w różnych przedziałach cenowych, dlatego warto rozważyć jak często i na jakich trasach bagażnik będzie wykorzystywany i dobrać taki, który będzie odpowiednio spełniał nasze potrzeby w stosunku do kosztów zakupu.

Prawidłowy montaż rowerów na bagażniku jest kluczowy dla bezpieczeństwa w trakcie transportu. Jeśli rowery nie zostaną odpowiednio przymocowane i zabezpieczone przed jazdą, mogą ulec zniszczeniu w trakcie transportu. Przede wszystkim jednak, źle zabezpieczony jednoślad stanowi zagrożenie dla osób jadących za nami. Jeśli rower w trakcie jazdy np. autostradą, poluzuje się i spadnie, to przy dużej prędkości jego uderzenie w samochód z tyłu, może doprowadzić do wypadku i stanowić zagrożenie dla życia kierowcy i pasażerów. 

Przede wszystkim rower należy mocno przykręcić do bagażnika i upewnić się, że nie porusza się w trakcie ruchu samochodu. Należy użyć dodatkowych taśm i zapięć, które ma większość bagażników samochodowych. Pomogą one zapewnić odpowiednią stabilizację roweru. Jeśli samochód ma być pozostawiony bez opieki na postoju, to koniecznie należy zabezpieczyć rowery przed kradzieżą kłódkami i zabepieczeniami rowerowymi dobrej jakości. Więcej przeczytasz w naszym poradniku: Zapięcia rowerowe – jak wybrać ?

Jeżdżąc z bagażnikiem rowerowym zamontowanym z tyłu samochodu należy zadbać o odpowiednią widoczność na drodze i przed podróżą sprawdzić, czy dodatkowe oświetlenie bagażnika rowerowego jest sprawne i właściwie podłączone. Przed jazdą należy również sprawdzić widoczność w lusterkach, ponieważ zamontowane na bagażniku rowery mogą ją sporo ograniczać. 

Jeśli potrzebujesz solidny i funkcjonalny bagażnik rowerowy na hak lub na dach, sprawdź ofertę Sportano.pl. Oprócz wysokiej jakości bagażników od takich producentów, jak: Thule, Hiplok, Hornit, Topeak, woom, OXC czy SCICON, zebraliśmy również wieszaki rowerowe oraz boxy i pokrowce , które ułatwią transport i przechowywanie jednośladów w trakcie jazdy autem.

Polecane produkty