Boisko do piłki nożnej: wymiary, linie, długość i szerokość bramki

Sylwia Stwora-Petela 02.08.2023 ( 03.10.2024 )

Wymiary boiska do piłki nożnej są ścisłe określone, zarówno w profesjonalnych ligach, jak i lokalnych rozgrywkach. Wiedza o tym, ile metrów ma boisko piłkarskie stanowi klucz do właściwej organizacji zmagań na zielonej murawie oraz satysfakcji i pełnej radości z gry zarówno dla najmłodszych zawodników, jak i doświadczonych piłkarzy. Z nami dowiesz się, jakie są standardowe wymiary boiska do piłki nożnej, jak długie jest boisko Orlik, co oznaczają poszczególne linie oraz jaką długość i szerokość ma bramka piłkarska.

Wymiary boiska do piłki nożnej mogą się różnic w zależności od poziomu rozgrywek, kategorii wiekowej oraz międzynarodowych lub lokalnych regulacji. W przypadku profesjonalnych rozgrywek FIFA (z fr. Fédération Internationale de Football Association, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) czy UEFA (z ang. Union of European Football Associations, czyli Unia Europejskich Związków Piłkarskich) wymiary boiska gry zostały ujednolicone przez International Football Association Board w 2008 roku i aktualnie wynoszą:

  • długość: 105 metrów,
  • szerokość: 68 metrów.

Pole gry w międzynarodowych rozgrywkach młodzieżowych (np. Mistrzostwa Świata U-17) jest identyczne, jak w przypadku meczów dla seniorów. Natomiast boiska piłkarskiego w niższych ligach, lokalnych rozgrywkach młodzieżowych oraz ligach amatorskich mogą mieć 100-105 metrów długości i 64-68 metrów szerokości.

Jakie wymiary ma boisko Orlik?

Boisko Orlik ma swoje własne standardy wymiarów, które wynoszą 30 metrów szerokości i 62 metrów długości. Warto dodać, że boiska szkolne posiadają sztuczną nawierzchnię (trawa syntetyczna), a umieszczone na nich bramki mają wielkość 5×2 metry.

Pole karne to obszar na dwóch końcach boiska, w którym znajduje się bramka oraz linia 11 metrów, z której wykonuje się rzuty karne (tzw. jedenastki). W polu karnym wyznaczone jest też wewnętrzne pole bramkarskie, które ma 18,32 metrów szerokości i 5,5 metra długości. Warto dodać, że bramkarz w czasie gry może używać rąk wewnątrz pola karnego, jednak po wyjściu z tego obszaru już nie może tego robić.

Standardowe rozmiary pola karnego dla profesjonalnych rozgrywek to:

  • szerokość: 40,32 metrów;
  • długość: 16,5 metra.

W niższych kategoriach wiekowych, wymiary pola karnego są mniejsze i dopasowane do długości oraz szerokości boiska.

Bramki piłkarskie mają kształt prostokąta i składają się z dwóch słupków po obu stronach, poprzeczki na górze oraz siatki, która „łapie” piłkę po zdobyciu gola i zapobiega jej uderzeniu np. w publiczność. Standardowe wymiary bramki są zgodne z przepisami FIFA. Na całym świecie długość i szerokość dla tego elementu boiska piłkarskiego jest taka sama:

  • szerokość: 7,32 metra;
  • wysokość: 2,44 metra.

Warto zauważyć, że w piłce nożnej dziecięcej stosuje się mniejsze bramki dopasowane wymiarami do umiejętności i parametrów młodych zawodników.

Na boisku do piłki nożnej namalowanych jest kilka rodzajów linii o grubości do 12 centymetrów, które nie tylko wyznaczają pole gry (długość i szerokość boiska), ale też dzielą je na konkretne obszary i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie podczas treningu, sparingu czy meczu. Podstawowe linie na boisku piłkarskim to:

  • linie boczne – są to długie linie biegnące wzdłuż boków boiska, które określają jego długość;
  • linie końcowe (bramkowe) – linie prowadzone wzdłuż krótszych boków boiska, między słupkami bramek. Określają one szerokość boiska;
  • linia środkowa – przecina boisko na pół, dzieląc je na dwie równe części. Na środku boiska widoczny jest też okrąg o promieniu 9,15 metra i punkt środkowy – używa się go na początku meczu, kiedy drużyna rozpoczynająca grę ustawia na nim piłkę, a przeciwna drużyna pozostaje polem środka gry, do momentu pierwszego dotknięcia futbolówki. W tym miejscu wznawia się grę po zdobyciu gola przez przeciwną drużynę;
  • linie rzutu wolnego – oznaczają miejsce, od którego zawodnik wykona rzut wolny w przypadku faulu. Przeciwnicy powinni pozostać na odpowiedniej odległości od linii, aby umożliwić wykonanie rzutu;
  • linie rzutu rożnego – wyznaczają miejsce, z którego zawodnik wykona rzut rożny, gdy piłka wypadnie za linię końcową na połowie boiska danej drużyny.

Na boisku niekiedy wyznaczane są też linie pomocnicze dla zawodników czy inne oznaczenia używane do celów szkoleniowych i organizacyjnych.

Fundamentem satysfakcjonującego treningu czy fascynującej rozgrywki piłkarskiej jest właściwie przygotowane boisko. Aby zapewnić bezpieczne i odpowiednie warunki dla zawodników, nawierzchnia w postaci najczęściej naturalnej trawy musi być właściwie zadbana i oznaczona. Im wyższa klasa rozgrywek piłkarskich, tym proces ten wymaga większej precyzji. Przygotowaniem boiska do gry zajmują się tzw. greenkeeperzy. Do ich zadań należy:

  • koszenie trawy i przycinanie jej do odpowiedniej wysokości, tak aby nie utrudniała gry;
  • nanoszenie linii za pomocą specjalnych maszyn lub markerów do linii;
  • umieszczanie bramek na odpowiednich pozycjach;
  • sprawdzenie stanu nawierzchni (np. czy boisko jest suche lub mokre, czy ma płaską i równą powierzchnię i jest pozbawione dziur oraz nierówności, które mogłyby spowodować uraz lub kontuzję) oraz jakości linii i bramek przed każdym meczem lub treningiem;
  • regularna konserwacja boiska, w tym nawadnianie, usuwanie chwastów, przycinanie itp.

Wszystkie te kroki są istotne, aby boisko piłkarskie było bezpieczne, przyjazne dla zawodników i spełniało standardy wymagane przez lokalne lub międzynarodowe przepisy i regulacje.

Polecane produkty