Bramka do piłki nożnej – wymiary, rodzaje. Jaką bramkę wybrać?

Sylwia Stwora-Petela 08.04.2024

Planujesz zrobić boisko, aby wspomóc pasję swojego dziecka do piłki nożnej? A może chcesz mieć miejsce dla siebie i swoich znajomych do rekreacyjnych treningów? Jedną z kluczowych inwestycji będzie bramka do piłki nożnej. Poznaj rodzaje i wymiary bramek piłkarskich oraz dowiedz się na co zwrócić uwagę przy zakupie tego elementu wyposażenia boiska do piłki nożnej.

Bramka do piłki nożnej – najważniejsze cechy

Bramka piłkarska to prosta i solidna konstrukcja w kształcie prostokąta wyposażona w:

  • ramę – składa się z dwóch pionowych słupków i górnej poprzeczki. Może być wykonana z aluminium, ze stali, z drewna lub z tworzyw sztucznych (np. plastikowe bramki dla dzieci, dmuchane bramki do zabawy i gry rekreacyjnej);
  • siatkę – posiada oczka w kształcie plastrów miodu (oczka heksagonalne) lub kwadratów. Jej zadaniem jest zatrzymanie piłki po trafieniu do bramki. Najczęściej produkuje się siatki z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów odpornych na rozciąganie, przetarcia i warunki atmosferyczne, takich jak polipropylen lub polietylen;
  • mocowanie – haczyki, systemy zatrzaskowe, szpilki kotwiące lub inne formy mocowania umożliwiające szybki montaż i demontaż bramki oraz jej stabilne położenie;
  • podstawę – dotyczy bramek przenośnych. Ma na celu zapewnić stabilność, chroniąc przed przypadkowym przewróceniem się np. w trakcie mocnego strzału czy silnych porywów wiatru.

Bramka piłkarska – rodzaje

Kategorie wiekowe i związane z nimi wymiary są jednym z podstawowych kryteriów podziału bramek do piłki nożnej. W tym kontekście wyróżniamy bramki:

  • profesjonalne (pełnowymiarowe),
  • młodzieżowe,
  • dla dzieci.

Kolejny podział dotyczy miejsca użytkowania:

  • bramki na halę sportową (bramki futsalowe),
  • bramki na zewnętrzne boiska sportowe,
  • bramki na orliki,
  • bramki na plażę.

Bramki piłkarskie dzielą się również ze względu na sposób montażu na:

  • stacjonarne/tulejowane – do zabetonowania w dedykowanych wpustach/studzienkach. Odpowiednie do zamontowania na boiskach klubowych, szkolnych itp.;
  • przenośne – wolnostojące, lekkie modele umożliwiają zaaranżowanie boiska w dowolnym miejscu i czasie. Są składane, łatwe w montażu i demontażu.

Na rynku znajdziesz także reboundery do piłki nożnej, inaczej sprężyste siatki do odbicia piłki nożnej, które służą do doskonalenia umiejętności piłkarskich (np. technika odbicia piłki, kontrola piłki, poprawa refleksu i czasu reakcji itp.). Jego zaletą jest możliwość przeprowadzania treningu w pojedynkę. Niektóre bramki piłkarskie są dostosowane do pełnienia dwóch funkcji – klasycznej bramki oraz reboundera, dzięki możliwości zamontowania dwóch rodzajów siatki (np. bramka do piłki nożnej SKLZ Quickster Soccer Combo System). Do innych modeli dodawane są tzw. ścianki treningowe w postaci płachty z wyciętymi polami w określonych miejscach (np. górne rogi bramki). Służą one do nauki celności.

Jakie wymiary ma bramka do piłki nożnej?

Wymiary profesjonalnej bramki do piłki nożnej, zgodnie z zaleceniami FIFA (z francuskiego: Fédération Internationale de Football Association, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej) wynoszą:

  • szerokość: 7,23 m
  • wysokość: 2,44 m

Na pełnowymiarowych bramkach grają i trenują także juniorzy młodsi (16-17 lat ) oraz trampkarze (14-15 lat).

Bramki piłkarskie dla dzieci są mniejsze, dopasowane do wzrostu, wieku i umiejętności młodych piłkarzy oraz piłkarek. Na orlikach oraz w trakcie rozgrywek młodzików występują bramki o wymiarach 5 x 2 m, z kolei dla dzieci w wieku 6-9 lat zalecane są mini bramki piłkarskie o wymiarach 3 x 1,55 m.

W przypadku bramek do piłki halowej (futsal), a także bramek treningowych mamy uniwersalny rozmiar dla młodzieży i dorosłych, który wynosi 3 x 2 m.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bramki piłkarskiej?

Wybierając bramkę do piłki nożnej przede wszystkim należy dopasować ją do wieku, wzrostu i umiejętności użytkownika/użytkowników. Ważną kwestią jest przeznaczenie sprzętu. Doprecyzuj, czy bramka ma służyć do codziennych treningów i doskonalenia umiejętności piłkarskich dla początkujących zawodników, doświadczonych graczy lub lokalnej drużyny klubowej, czy też będzie używana w celach rekreacyjnych lub do zabawy. Istotne znaczenie ma też miejsce, w której będziesz z niej korzystać (boisko sportowe zewnętrzne, działka, ogród, podczas rodzinnych wyjazdów, w domu, na plaży itp.) oraz sposób montażu (zalewanie betonem, mocowanie za pomocą kołków, śledzi, przenośne samorozkładające się).

Profesjonalne bramki mają wymiary 7,23 x 2,44 m i najczęściej produkowane są z wytrzymałego oraz odpornego na warunki atmosferyczne aluminium oraz są wyposażone w wysokiej jakości siatkę. Są stosunkowo ciężkie, dzięki czemu stoją stabilnie nawet w momencie oddawania naprawdę mocnych strzałów.

Jeśli potrzebujesz bramki do bardziej amatorskich zastosowań (rekreacyjne gry ze znajomymi itp.), do celów treningowych lub dla młodzieży, postaw na model o wymiarach 5 x 2 m. Wybierz sprzęt wykonany z wysokiej jakości aluminium lub stali, które zapewnią odpowiednią stabilność i będą odporne nie tylko na mocne uderzenia, ale też korozję (malowanie proszkowe). Zwróć uwagę na wykonanie siatki – powinna być na tyle solidna i wytrzymała, aby zatrzymać piłkę i nie ulegać zniekształceniom pod wpływem siły uderzenia czy czynników atmosferycznych, a jednocześnie na tyle elastyczna, aby minimalizować ryzyko urazów. Wybierz model o grubym splocie i z oczkami o średniej wielkości z np. poliestru lub polietylenu. Sprawdź, czy bramka ma zaokrąglone krawędzie i prawidłowo założone mocowanie, które nie będą stanowić zagrożenia podczas gry. W przypadku bramki przenośnej, praktycznym rozwiązaniem będzie dedykowana  torba transportowa, która umożliwią szybką i sprawną zmianę lokalizacji bramki oraz wygodne przechowywanie.

Sprawdź nasz TOP10: Najlepsze bramki do piłki nożnej.

Jaka bramka do piłki nożnej dla dzieci będzie najlepsza?

Bramka dla dzieci powinna być odpowiednio dobrana do wieku, wzrostu i poziomu wytrenowania młodych adeptów gry w piłkę nożną, aby zapewnić im bezpieczne i przyjemne doświadczenia, a także umożliwić rozwój umiejętności.

Dla najmłodszych dzieci (do 7 lat) odpowiednim rozwiązaniem będą bramki dmuchane lub wykonane z lekkiego plastiku z opcją składania, które z powodzeniem posłużą do zabaw zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Warto zwrócić uwagę, czy mobilna bramka posiada np. antypoślizgową, dociążaną podstawę, która pozwoli utrzymać ją stabilnie w jednym miejscu. Praktycznym dodatkiem będzie też miękka piankowa piłka, którą z powodzeniem dziecko może grać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Wybór konkretnego rozmiaru bramki dla dzieci warto oprzeć na zaleceniach producenta. Na rynku znajdziesz modele w rozmiarze: 40 x 30 cm, 60 x 30 cm, 90 x 70 cm, jak i 150 x 100 cm.  

W przypadku starszych dzieci sprawdzą się metalowe modele o wymiarach 1,8 x 1,2 m, 2,1 x 1,3 m czy 2,4 x 1,5 m, a dla młodzieży można wybrać modele o rozmiarach 3 x 2 m, stworzone z myślą o zastosowaniach na zewnątrz.

Wybierając bramkę piłkarską dla dziecka, warto też sprawdzić, czy spełnia ona niezbędne normy bezpieczeństwa (np. EN-71).

Polecane produkty