Chusta wielofunkcyjna Buff – dlaczego warto ją mieć, do czego się przyda, jakie są jej rodzaje? 

Rafał Czarnecki 13.09.2023 ( 22.11.2024 )

Jeśli lubisz rzeczy uniwersalne i cenisz prostotę, chusta wielofunkcyjna Buff z pewnością stanie się ważną częścią Twojej górskiej garderoby. Na czym polega fenomen tekstylnego “komina” i do czego konkretnie może on służyć? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Chociaż chusta wielofunkcyjna Buff większości z nas kojarzy się z outdoorem, nie od razu stała się częścią wyposażenia turystów górskich. Autorem tego patentu był Joan Rojas, motocrossowiec mieszkający w pobliżu Barcelony. Uszyty przez niego tekstylny komin powstał właśnie z myślą o motocyklistach, którym jazdę uprzykrzały nieprzyjemne podmuchy wiatru oraz pył. Wówczas mało kto przypuszczał, że ten niepozorny dodatek do stroju zrobi oszałamiającą karierę w nieco innej branży. Nowa chusta szybko zyskiwała na popularności. Najpierw w samej Hiszpanii oraz w państwach ościennych – Szwajcarii i Niemczech. Dziś można ją kupić w ponad 60 krajach, w tym w Polsce. Szeroki wybór oryginalnych Buffów znajdziesz w sklepie sportowym Sportano.pl

Zastanawiasz się, co znaczy słowo „buff”? Pochodzi ono od hiszpańskiego wyrazu „bufanda”, który oznacza chustę lub szal. Właśnie taką nazwę przyjęła marka, która wprowadziła na rynek nowy typ odzieży – bezszwową chustę z mikrofibry o niespotykanym wcześniej kształcie komina. I chociaż firma Buff nie jest już jedynym producentem, oferującym ten praktyczny dodatek, wciąż ma status ikony.  

Ta nazwa tak mocno zakorzeniła się w świadomości miłośników outdooru, że wiele osób mówiąc „buff”, ma na myśli całą kategorię produktów. Krótki i łatwy do wymówienia wyraz często zastępuje bardziej precyzyjne określenie – chusta wielofunkcyjna. W praktyce może to prowadzić do małych nieporozumień, bo marka Buff oprócz wspomnianych – chust w kształcie komina  projektuje i szyje także inne rodzaje garderoby, np. kapelusze, czapki, opaski czy szaliki

Chusta Buff to dosyć niepozorny kawałek materiału, któremu nadano formę rulonu (lub – jak kto woli – komina). Dzięki temu, że powstaje na specjalnym krośnie rurkowym, udało się wyeliminować szwy. Do tego produkowana jest z tkanin o dużej elastyczności. Co ważne w dzisiejszych czasach, surowce do produkcji niektórych Buffów pochodzą z recyklingu. 

Na czym polega fenomen chusty wielofunkcyjnej Buff? Otóż może być ona wykorzystywany na wiele sposobów. Najczęściej używana jest jako chusta na szyję, która ma chronić tę część ciała przed przewianiem. Niektórzy zasłaniają nią usta, żeby zabezpieczyć się przed zimnymi powietrzem lub pyłem. 

Buff to również  chusta na głowę, która może pełnić rolę: bandany, czapki, opaski, frotki do wiązania włosów, kominiarki czy kaptura

To dość intuicyjne zastosowania, co nie oznacza, że jedyne. Chustę wielofunkcyjną można też umieścić na ręce i wykorzystywać ją do wycierania potu z czoła. Panie używają jej czasem jako… sportowego stanika. Ile osób, tyle pomysłów. A to wszystko w wielu wariantach wiązania

Najbardziej klasyczne wersje chust wielofunkcyjnych – należące do rodziny Buff Original – powstają z mikrowłókien poliestrowych. Lekka i elastyczna mikrofibra jest surowcem „plastycznym” i bardzo uniwersalnym.  

Chusta Buff – komin w wersji podstawowej będzie w stanie ochronić Twoją głowę lub szyję przed podmuchami wiatru, ale także sprawnie odprowadzi pot. Dzięki temu, że szybko wysycha, nie zafunduje Ci chłodnego kompresu. Dodatek w postaci jonów srebra, które słyną z właściwości antybakteryjnych, to sposób, by chusta nie chłonęła brzydkich zapachów.  

Do tego sam materiał uchodzi za trwały i odporny na uszkodzenia. W przeciwieństwie do zwykłych chust, które często tracą kolor i elastyczność po kilku praniach, oryginalny Buff zachowuje dobry wygląd i cenione właściwości przez dłuższy czas.  

Pierwsza chusta Buff powstała w 1991 roku, a od tego czasu w branży outdoorowej wiele się zmieniło. Producenci, aby sprostać oczekiwaniom miłośników sportów i aktywności górskich, sięgają po materiały o lepszych parametrach i opracowują unikalne technologie. Także w portfolio marki Buff pojawiły się nowe produkty, uzupełniające ofertę klasycznych chust z mikrofibry. 

Chusty Buff Merino 

Wełna owiec merynosów doskonale sprawdza się w outdoorze, nic więc dziwnego, że hiszpańska marka postanowiła zaproponować swoim klientom także takie rozwiązanie. W rodzinie produktów Buff Merino znajdziesz chusty wielofunkcyjne, uszyte z materiału, który jest przyjemny w dotyku i wyróżnia się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi.  

Włókna merino są tak skonstruowane, że świetnie radzą sobie z zatrzymywaniem cząsteczek powietrza, dzięki czemu powstaje bariera, która zimą chroni ciało przed wychłodzeniem, a latem izoluje od wysokich temperatur. Do tego sprawnie odprowadzają na zewnątrz pot, ograniczając ryzyko kontaktu skóry z wilgocią. Wełna merynosów jest też ceniona za właściwości antybakteryjne i dobrą oddychalność.  

Jej słabszą stroną jest wytrzymałość, chociaż producenci znaleźli na to sposób – aby wzmocnić materiał, dodają do niego włókna syntetyczne. W rodzinie Buff Merino są chusty o różnej gramaturze (heavyweight i lightweight), dzięki czemu z łatwością dopasujesz model do panujących warunków atmosferycznych. 

Buff – chusta ze wstawką z polaru 

W trakcie siarczystych mrozów doskonale sprawdzi się chusta wielofunkcyjna w wersji hybrydowej, która oprócz klasycznej części, posiada fragment wykonany z ciepłego polaru. Taki patent pozwoli Ci w optymalny sposób odizolować się od chłodu. Użyte tu materiały charakteryzują się także dobrą oddychalnością i nieźle radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci. 

Mogłoby się wydawać, że komin Buff to tylko zwykły kawałek materiału, który miłośnika outdooru niczym nie jest w stanie zaskoczyć. W rzeczywistości ten prosty dodatek do garderoby może bazować na wielu ciekawych rozwiązaniach. Oto przykładowe technologie, które znaleźć można w niektórych modelach chust Buff

  • Ultraviolet Protection Factor- UPF to specjalny filtr, który zapewnia skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Chusta Buff wyposażona w tę technologię, gwarantuje bezpieczeństwo podczas turystycznych wędrówek i aktywności sportowych z dużą ekspozycją na słońce. Zapobiega przegrzaniu i ewentualnym oparzeniom podczas przebywania na zewnątrz.  
  • 4-way ultra stretch – technologia, która wpływa na rozciągliwość tkaniny w czterech kierunkach i umożliwia jej lepsze dopasowanie do ciała. Dzięki temu miły w dotyku, bezszwowy materiał nie uwiera i nie powoduje otarć. Brak wybrzuszeń i zgrubień sprawia, że chustę nosi się komfortowo i wygodnie, bez względu na sposób jej wiązania; 
  • Insect Shield® – w wybranych produktach Buff, przeznaczonych do noszenia w porze letniej, zastosowanie znalazła technologia Insect Shield®. Pod tą nazwą kryje się permanentna impregnacja, wykonana przy użyciu substancji, która odstrasza kleszcze, komary, muchy i mrówki, a jednocześnie jest bezpieczna dla człowieka; 
  • Polygiene® – materiał takich chust wzbogacono o jony srebra, które mają działanie antybakteryjne. Dzięki temu ograniczony zostaje proces wchłaniania przez tkaninę nieprzyjemnych zapachów; 
  • HeiQ Cooling Technology – chusty Buff, w których zastosowanie znalazła ta technologia, zyskują pewne właściwości termoregulacyjne, które docenisz latem. System zapobiega bowiem gromadzeniu się ciepłego powietrza blisko skóry, co zapewnia uczucie chłodu.  

Chust wielofunkcyjnych, które naśladują wyroby hiszpańskiej marki jest wiele. Miej jednak na uwadze, że nie każdy producent jest w stanie zbliżyć się jakością do pierwowzoru. Firma Buff przez lata wyrobiła sobie renomę, więc masz pewność, że jej produkty to najwyższa półka.  

Jeśli dasz się skusić wyrobom, które są o połowę tańsze, może się okazać, że użyto gorszej jakości materiału, który za jakiś czas wypłowieje lub się rozciągnie, albo nie będziesz mieć dostatecznej ochrony przed promieniami UV. Warto więc trochę dołożyć i wyposażyć się w wysokiej jakości produkt, który jest oryginalny. Chusta Buff, kupiona w sklepie Sportano.pl, będzie Ci służyć przez długie lata. 

Polecane produkty