Czym jest bikefitting i dla kogo jest przeznaczony?

Sebastian Dzuła 18.05.2023 ( 15.06.2023 )

Bikefitting to proces dostosowywania roweru do indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych rowerzysty. Zabieg ten ma na celu poprawę wydajności i komfortu jazdy, minimalizację ryzyka urazów oraz dostosowanie geometrii i pozycji na rowerze do indywidualnych preferencji. Podpowiadamy, dla kogo jest przeznaczony bikefitting i jakie korzyści może przynieść?

Na czym polega bikefitting?

Bikefitting to niezbędna procedura dla każdego rowerzysty, który chce zapewnić sobie optymalną pozycję na rowerze. Polega ona na dokładnym dopasowaniu jednośladu do indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych każdej osoby, z uwzględnieniem takich czynników, jak: długość i kształt ramy, wysokość siodełka, nachylenie kierownicy oraz ustawienie pedałów. Proces ten jest szczególnie ważny dla osób regularnie korzystających z roweru, nie tylko w celach rekreacyjnych, ale również zawodowych lub wyczynowych. Nieprawidłowo dostosowany rower lub niepoprawna pozycja podczas jazdy może prowadzić do bólu i kontuzji, a także wpływać na wydajność i komfort jazdy. Bikefitting pomaga uniknąć tych problemów, poprawiając zarówno efektywność jazdy, jak i ogólną wygodę korzystania z roweru.

W trakcie bike fittingu przeprowadza się szereg pomiarów i analiz, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz potrzeb rowerzysty. Na początku, specjalista zajmuje się analizą budowy ciała kolarza, która obejmuje zmierzenie długości kończyn, sprawdzenie kątów w stawach podczas ruchu i zginania oraz stopnia mobilności mięśni. Następnie przeprowadza się analizę pozycji na rowerze, oceniając m.in. kąt między tułowiem a udem, nachylenie miednicy oraz położenie kolan względem osi pedałów.

Kolejnym krokiem jest ustawienie roweru zgodnie z wynikami pomiarów i analiz. Zmienia się długość kierownicy, nachylenie siodełka, wysokość kierownicy, ustawienie stopni, kąt ramy i inne elementy roweru. W trakcie bikefittingu można również skorzystać z profesjonalnych urządzeń pomiarowych, takich jak platformy pedałowe, które pozwalają na dokładne określenie, jak stopa łączy się z pedałem podczas jazdy.

Warto pamiętać, że bikefitting to inwestycja w zdrowie i komfort jazdy, która może zwrócić się wielokrotnie, zarówno podczas codziennego korzystania z roweru, jak i w trakcie startów w zawodach rowerowych.

Kiedy zdecydować się na bikefitting?

Bikefitting szczególnie polecany jest dla osób, które często korzystają z roweru, niezależnie od poziomu zaawansowania. Osoby uprawiające kolarstwo szosowe, triathlon czy MTB, a także amatorzy rowerowi mogą skorzystać z tej procedury, by zoptymalizować ustawienie swojego jednośladu.

Kiedy warto wykonać bike fitting? W przypadku planowanej zmiany roweru, przed zakupem nowego roweru. Również, gdy odczuwamy dyskomfort podczas jazdy, mamy problemy z równowagą lub nie jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedniej pozycji na rowerze przez dłuższy czas. Dopasowanie ustawienia roweru pod okiem specjalisty może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Ponadto warto przeprowadzać bikefitting regularnie, ponieważ nasze ciało może zmieniać się w zależności od aktywności fizycznej i innych czynników, a to może wpłynąć na komfort jazdy i zmianę postawy.

Podczas bikefittingu mierzy się różne parametry ciała, takie jak: długość nóg, rąk, tułowia, a także kąty zgięcia stawów i inne wartości. W oparciu o te pomiary oraz informacje o stylu jazdy, treningach i preferencjach rowerzysty, bikefitter dobiera optymalną geometrię roweru oraz ustawienie kierownicy, siodełka i pedałów. Efektem jest dopasowany rower, który pozwoli na bardziej wydajną i wygodną jazdę oraz zmniejsza ryzyko kontuzji.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym poradniku: Bikefitting nowego czy starego roweru?

Dla kogo przeznaczony jest bikefitting?

Bikefitting jest polecany każdemu, kto chce zwiększyć efektywność i komfort jazdy oraz ograniczyć ryzyko urazów. Szczególnie zalecany jest dla osób, które jeżdżą na rowerze często lub intensywnie, traktując kolarstwo wyczynowo.

Początkujący rowerzyści również mogą skorzystać z usług bikefittingu. Właściwe dostosowanie roweru do indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych pozwoli uniknąć dyskomfortu i bólu, które mogą skutecznie zniechęcać do kontynuowania nauki jazdy.

Jeśli masz problemy z utrzymaniem równowagi, odczuwasz ból podczas jazdy lub po prostu chcesz poprawić swoje osiągi na rowerze, warto rozważyć wykonanie bikefittingu. Procedura ta może również być przydatna dla osób, które zmieniły swoje nawyki treningowe lub posiadają inną budowę ciała niż wcześniej.

Gdzie można wykonać bike fitting?

Bikefitting to specjalistyczna usługa, którą można wykonać w wielu sklepach rowerowych i serwisach. Jednym z takich miejsc jest stacjonarny sklep Sportano.pl, który oferuje profesjonalny bikefitting w Homepark Targówek w Warszawie.

Sportano.pl to sklep z doświadczeniem w branży rowerowej, oferujący wysokiej jakości produkty oraz usługi. W ramach bike fittingu zapewniamy fachowe doradztwo oraz pomiar indywidualnych parametrów ciała, co pozwoli na idealne dopasowanie roweru do potrzeb klienta.

Wykonanie bikefittingu w sklepie Sportano.pl to gwarancja profesjonalnego podejścia i wysokiej jakości usługi. Doświadczeni specjaliści w sklepie pomogą w doborze najlepszego roweru dla Twojego stylu jazdy i upodobań oraz zaproponują odpowiednie akcesoria i wyposażenie. W efekcie dopasowanie roweru do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości fizycznych pozwoli na zwiększenie wydajności i komfortu jazdy, a także zmniejszenie ryzyka kontuzji. Szczegóły znajdziesz na: Bikefitting w Sportano.pl.

Aby jak najlepiej wykorzystać czas pod okiem specjalisty i optymalnie dopasować jednoślad do Twoich możliwości i potrzeb, przeczytaj nasz artykuł: Bikefitting – jak się przygotować?

Polecane produkty