Gdzie na narty w Polsce? 15 najlepszych miejsc do jazdy na nartach dla początkujących, zaawansowanych narciarzy oraz rodzin z dziećmi

Sylwia Stwora-Petela 01.12.2022 ( 21.10.2024 )

Zimowy urlop zamierzasz spędzić w kraju i zastanawiasz się, gdzie pojechać na narty w Polsce? Oto nasze propozycje kurortów i ośrodków narciarskich, w których odpowiednie trasy dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze oraz rodzice z małymi miłośnikami sportów zimowych.

W Polsce baza zimowych kurortów narciarskich oferujących odpowiednie warunki do szusowania na różnych poziomach zaawansowania jest bardzo szeroka, a coraz lepsza infrastruktura narciarska (świetnie przygotowane trasy, nowoczesne wyciągi, trasy nocne, itp.) oraz zaplecze noclegowe i gastronomiczne, zachęca do wybierania rodzimych stoków zamiast zagranicznych zwłaszcza na weekendowe wyjazdy. Do najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce należą: Szczyrk, Kasprowy Wierch, Zieleniec, Szklarska Poręba, Czarna Góra i Wisła.

Szczyrk

Odnowiona infrastruktura narciarska i połączenie tras Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego oraz Centralnego Ośrodka Sportowego pozwala fanom sportów zimowych korzystać z 18 tras o długości ponad 25 km (najdłuższa ma 2 km długość, a do nocnej jazdy dostępne jest 2,6 km tras nocnych), 2 wyciągów krzesełkowych oraz 6 wyciągów orczykowych. Obiekt dysponuje 10-osobową koleją gondolową na odcinku Szczyrk Gondola – Hala Skrzyczeńska oraz z 6-osobową koleją krzesełkową z Soliska na Halę Skrzyczeńską.

Karpacz

Karpacz Ski Arena to jeden z największych polskich kompleksów narciarskich. Mieści się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Przede wszystkim funkcjonuje tu 8 wyciągów, w tym 1-osobowa kolej krzesełkowa, którą można wjechać na Kopę (stąd można przejść na szczyt Śnieżki – 1602 m n.p.m.) oraz wyrwirączka „Baby Lift” dla najmłodszych. W Karpaczu można korzystać z 8 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, w tym z 2 tras czarnych (na Kopę prowadzi „Liczyrzepa”), wypożyczalni nart i snowboardu, szkoły narciarskiej i snowboardowej. Ośrodek jest zlokalizowany w pobliżu schroniska PTTK Strzecha Akademicka i PTTK Samotnia.

Wisła

Wisła to jedno z najlepszych i najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów zimowych. Funkcjonuje tu kilka ośrodków narciarskich, m.in.: Cieńków, Klepki, Soszów, Nowa Osada, Siglany, Partecznik czy Pasieki, które są objęte jednym systemem karnetów Wiślański SkiPass. W sumie można korzystać z 30 wyciągów i prawie 30 km nartostrad dopasowanych do różnych stopni umiejętności. Godną uwagi jest słynna stacja narciarska Cieńków w Wiśle Malince z 5 zróżnicowanymi trasami, 4-osobową koleją linową o długości 1000 m, 3 wyciągami talerzykowymi, wyciągiem zaczepowym oraz przenośnikiem taśmowym.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba z ośrodkiem Ski Arena Szrenica to jedno z najbardziej malowniczych, a zarazem pełnych wyzwań miejsc dla narciarzy i snowboardzistów. Do dyspozycji amatorów sportów zimowych jest 12 km nartostrad, w tym: Lolobrygida mierząca 4400 m, która jest najdłuższą trasą narciarską w Polsce, trudna trasa zjazdowa z homologacją FIS o długości 2000 m z wymagającym odcinkiem Ściana o nachyleniu aż 50% oraz „Baby Lift”, na którym można uczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie.

Zieleniec

Wielu miłośników białego szaleństwa przyjeżdża do Zieleńca, aby poczuć alpejski klimat i skorzystać z profesjonalnie przygotowanych, zróżnicowanych tras. W największej stacji narciarskiej Zieleniec Sport Arena zlokalizowanej w Kotlinie Kłodzkiej masz do dyspozycji ponad 21 km nartostrad (w tym prawie 14 km oświetlonych tras nocnych) dedykowanych zarówno początkującym, jak i zaawansowanym narciarzom (głównie są to trasy niebieskie, ale również trasa czarna), 30 wyciągów składających się z dwóch ekspresowych kanap 6-osobowych, pięciu kanap 4-osobowych i 23 pozostałych wyciągów.

Czarna Góra

Czarna Góra Resort to nowoczesny ośrodek narciarski zlokalizowany na Dolnym Śląsku, który posiada 14 tras zjazdowych o długości ponad 14 km, na które można wjechać superszybką koleją linową Luxtorpeda, wyciągami talerzykowymi lub taśmowym. Do tego jest tu ponad 200 km tras biegowych, które dzięki łącznikowi między stokami umożliwiają wejście na Śnieżnik. Najdłuższa trasa o długości prawie 1,7 km ma homologację FIS, a trasy nocne to łącznie 5 km jazdy. Początkujący narciarze i dzieci mogą uczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie na jednej z 5 polan o niewielkich różnicach wzniesień (15-55 m). Na szukających niezapomnianych wrażeń czeka też najdłuższy w Polsce (950 m), dwuosobowy Alpine Coaster „Czarna Żmija”, który rozwija prędkość do 40 km/h.

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to miejsce, gdzie na narty w Polsce mogą wybrać się doświadczeni narciarze oraz osoby, które uwielbiają Tatry i tamtejszy klimat. Z wysokości ponad 2 000 m n.p.m. można szusować dwoma trasami Gąsienicową oraz Goryczkową (trasa niebieska dla średniozaawansowanych).

Małe Ciche

Małe Ciche to idealne miejsce na aktywny wypoczynek z malowniczym widokiem na Tatry. Ośrodek narciarski mieszczący się 12 km od Zakopanego dysponuje koleją krzesełkową, 3 wyciągami orczykowymi oraz 4 sztucznie naśnieżanymi i oświetlonymi nartostradami (najdłuższa ma 1300 m i różnicę poziomów 220 m). Dodatkowo mamy tu snowpark, szkołę narciarską, wypożyczalnię sprzętu, serwis i salę zabaw „Bajlandia” dla dzieci w wieku 3-9 lat.

Jurgów

Jurgów Ski to 8 nartostrad sztucznie naśnieżanych, oświetlonych oraz ratrakowanych o łącznej długości 4,5 km. Znajdziesz tu trasy o różnym stopniu trudności, nachyleniu oraz długości. Na doświadczonych narciarzy i snowboardzistów czekają tu najtrudniejsze na Podhalu trasy czarna o nachyleniu 45% oraz czerwona 22%. Najmłodsi mogą szkolić się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, a początkujący narciarze mogą korzystać z przenośnika taśmowego.

Kasina Wielka

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w Polsce, sprawdź Kasina Ski & Bike Park. Ośrodek znajdujący się w pobliżu Śnieżnicy posiada sztucznie naśnieżany i oświetlony stok narciarski o średniej trudności, który wyróżnia się jednolitym pochyleniem (21%). Dla fanów białego szaleństwa przygotowane są tu 3 trasy zjazdowe (niebieska, czerwona i czarna) o łącznej długości ok. 2700 m i różnicy wzniesień 290 m, które w całości biegną przez las.

Chęć zaszczepienia w dziecku zamiłowania do sportów zimowych innych niż jazda na sankach wymaga wybrania miejsca oferującego infrastrukturę sprzyjającą stawianiu pierwszych kroków na nartach czy snowboardzie, ale również posiadającego atrakcyjne zaplecze, które pozwoli ciekawie spędzić czas w rodzinnym gronie poza stokiem. Oto 5 kurortów idealnych do nauki jazdy na nartach zarówno dla dzieci, jak i dorosłych oraz doskonalenia posiadanych umiejętności.

Bałtów

Ośrodek narciarski Szwajcaria Bałtowska w województwie świętokrzyskim dysponuje 5 trasami narciarskimi (łącznie 2 500 m) z szerokimi, bezpiecznymi zjazdami, 4-osobową kolejką linową krzesełkową (o przepustowości ok. 2 400 osób/h) i 2 wyciągami orczykowe (ok. 1 500 osób/h), wyciągiem „wyrwirączka” o długości 100 m i oślą łączką dla początkujących fanów nart. Na amatorów snowboardu czeka snowpark. Dodatkowo cała rodzina może dobrze się bawić na lodowisku z wypożyczalnią łyżew, w snowtubingu, na zimowej karuzeli czy górce saneczkowej.

Tylicz

W Tyliczu znajdziesz dwa ośrodki narciarskie pełne udogodnień, które sprzyjają rodzinnym wypadom na narty. Pierwszy to Centrum Narciarskie Master Ski, położone na północnych stokach góry Szubienica, oferujące 4- i 6-osobową kolej krzesełkową oraz 5 wyciągów. Łącznie czeka tu 7 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności (w tym trasa rodzinna), oświetlony, codziennie ratrakowany stok, funpark z opcją przejażdżki przez tunel, snowpark dla snowboardzistów, przedszkole i szkoła narciarska, poletko do jazdy na sankach i ślizgach oraz wypożyczalnia z serwisem. Druga propozycja to Stacja Narciarska Tylicz Ski z 6 km tras, oddzielną polanką z wyciągiem taśmowym i orczykiem szkoleniowym do nauki jazdy oraz szkołą i przedszkolem narciarskim. Dodatkową atrakcją jest snowtubing, czyli zjazdy po ośnieżonym torze na gumowych oponach/dętkach.

Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla

Kompleks narciarski w Beskidzie Sądeckim łączący systemem wyciągów Muszynę z Wierchomlą zapewnia dobre warunki narciarskie, szerokie trasy zjazdowe o różnym stopniu trudności (np. oświetlony i naśnieżany stok szkoleniowy Stonoga odizolowany od pozostałych nartostrad) o łącznej długości prawie 10 km (w tym ponad połowa jest oświetlona), wyciągi krzesełkowe, orczykowe i linkowe. W Wierchomli dostępna jest szkoła narciarska i snowboardowa, przedszkole narciarskie, wypożyczalnia, serwis oraz przechowalnia sprzętu narciarskiego, a także snowpark i dziecięcy tor play cross o długości 250 m.

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to jedna z najpopularniejszych destynacji wybieranych nie tylko przez polskich, ale i zagranicznych amatorów sportów zimowych na różnym poziomie zaawansowania. Znajdziesz tu kilkanaście ośrodków zimowych doskonale nadających się do jazdy dla dzieci i dorosłych stawiających pierwsze narciarskie kroki, w tym Kotelnicę Białczańską z 8 trasami zjazdowymi i 14 km nartostrad, Bania Ski&Fun z 4 oświetlonymi trasami i 4 wyciągami oraz Kaniówkę z 6 wyciągami i 4 trasami. Wszystkie trzy ośrodki są objęte systemem karnetów Tatry Super Ski.

Rusiński Wierch

Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej to dobre miejsce na rodzinny wyjazd i rozpoczęcie przygody ze sportami zimowymi w towarzystwie niesamowitej panoramy Tatr, Gorców i Babiej Góry. Mamy tutaj 5 tras niebieskich o zróżnicowanym stopniu trudności, 6-osobową kolej krzesełkową, 4-osobową kolej krzesełkową, 2 wyciągi orczykowe oraz wyciąg szkoleniowy, który jest oddzielony jest od głównej nartostrady, dzięki czemu początkujący narciarze mogą bezpiecznie poznawać tajniki jazdy na dwóch deskach.

Polecane produkty