Impregnacja DWR – co to jest i jak działa?

Rafał Czarnecki 29.09.2023 ( 22.02.2024 )

Współczesna odzież turystyczna oraz sprzęt outdoorowy projektowane są tak, by skutecznie ochronić Cię przed kaprysami aury. Jednym z rozwiązań, po które bardzo często sięgają producenci, jest impregnacja DWR. Na czym ona polega i co dzięki niej zyskasz? Tego dowiesz się z lektury niniejszego artykułu.

DWR to skrót od Durable Water Repellency, który oznacza, że materiał został poddany specjalnej impregnacji. Dzięki niej tkanina lub skóra butów zyskują hydrofobową powłokę, przez co stają się bardziej odporne na przemoczenie. 

Pokrycie materiału polimerem DWR powoduje zmniejszenie napięcia powierzchniowego. Osiąga on przez to cenną właściwość – krople wody, które pojawią się na tkaninie lub skórze, są odpychane. Ciecz, zamiast wnikać do wnętrza, zaczyna spływać po powierzchni. Po czym poznać, że materiał został wcześniej zaimpregnowany? Jeśli zostanie on zmoczony, zobaczysz jak osadzają się na nim krople o okrągłych, regularnych kształtach. To tzw. efekt perlenia.

Impregnacja DWR sprawia, że materiał: 

  • będzie dużo wolniej nasiąkał wodą;
  • szybciej wyschnie;
  • stanie się bardziej odporny na zabrudzenia;
  • łatwiej da się wyczyścić;
  • będzie dobrze oddychał.

DWR, impregnacja – to pojęcia, z którymi spotkasz się przede wszystkim wtedy, gdy szukasz turystycznej odzieży wierzchniej. W branży outdoorowej takie rozwiązanie powszechnie stosowane jest przez producentów kurtek (typu hardshell i softshell), bluz turystycznych, spodni (w wersji hardshell i softshell) czy też rękawic. Ma ono również zastosowanie w branży obuwniczej, a także cieszy się popularnością wśród producentów sprzętu turystycznego oraz campingowego (chodzi o namioty , śpiwory oraz plecaki trekkingowe i turystyczne ). My skupimy się głównie na odzieży oraz obuwiu turystycznym. 

Miłośnicy aktywności outdoorowych szukają rozwiązań skutecznie chroniących przed intensywnym deszczem, który potrafi mocno uprzykrzać wędrówkę. Dlatego bardzo często pojawia się pytanie: czy dzięki DWR ubrania i buty staną się w pełni nieprzemakalne?

Niestety, chociaż impregnacja pozwoli zabezpieczyć się przed drobną mżawką, nie licz na to, że przy jej pomocy stawisz czoła prawdziwej nawałnicy. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zmokniesz, postaw na produkty, w których za zatrzymywanie wilgoci odpowiadać będzie przede wszystkim sprawdzona membrana, czyli specjalna powłoka z mikroporami. Są one na tyle małe, że nie przeciśnie się przez nie żadna kropla wody, a jednocześnie wystarczająco duże, żeby umożliwić odparowywanie potu.

Chociaż impregnacja DWR nie odgrywa kluczowej roli w zatrzymywaniu deszczu, to w przypadku odzieży i obuwia membranowego jest istotnym elementem całej „układanki”. Dzięki niej materiał zewnętrzny Twojej kurtki turystycznej , spodni, albo cholewki butów, nie nasiąkną zbyt mocno wodą. To ważne, bo przemoczona tkanina lub skóra utrudniałyby cyrkulację powietrza. Jeśli masz odzież hardshellową lub buty z membraną, ale zabraknie w nich impregnacji, będziesz się po prostu mocniej pocić.

Gdy w deszczu przemierzasz górski szlak, mając nowe buty czy kurtkę, którym producenci zafundowali impregnację DWR, dostrzeżesz perlące się krople i zauważysz, że Twoje wyposażenie nie ma tendencji do nasiąkania wodą. Jednak po pewnym czasie ten efekt przestanie być widoczny. 

Jeśli woda zamiast spływać po tkaninie lub skórze, zacznie przedostawać się do wnętrza materiału, oznacza to, że fabryczna impregnacja straciła swą pierwotną moc. Dlaczego? To naturalny proces, a to, jak długo Twoja odzież i obuwie będą odpowiednio zabezpieczone, zależy m.in. od takich czynników, jak sposób i intensywność użytkowania. W przypadku ubrań znaczenie ma też częstotliwość, z jaką będą one prane oraz to, z jakich środków korzystasz. Jeśli nie chcesz zbyt szybko pozbyć się powłoki hydrofobowej, wybierając proszek, unikaj takich produktów, które zawierają detergenty. Nie stosuj też preparatów zmiękczających i zrezygnuj z prania w wyższych temperaturach (zaleca się, by nie przekraczać 30°C).

Utrata zdolności zatrzymywania wody na powierzchni materiału nie powinna być powodem do zmartwień. Wystarczy, że kupisz odpowiedni impregnat i naniesiesz go na tkaninę, której chcesz przywrócić dawne właściwości. Ten prosty zabieg sprawi, że Twoje wyposażenie znowu będzie chronione przed przemakaniem.

Jak przebiega taka operacja? To zależy od środka, jakim dysponujesz. Producenci oferują trzy typy preparatów:

  • w formie płynu, który dodawany jest do prania;
  • w postaci sprayu;
  • z aplikatorem w formie gąbki.

Ta pierwsza metoda pozwala na równomierną aplikację preparatu, dzięki czemu z dużą dokładnością zaimpregnujesz swoją odzież. Drugi sposób jest za to niezwykle szybki i wygodny. Daje też możliwość działania punktowego, z czego skorzystasz, gdy nie możesz impregnować całej powierzchni. Preparaty posiadające aplikator w postaci małej gąbki używane są do butów. 

Chcesz zatroszczyć się o swoje ubrania, buty lub sprzęt turystyczny? W sklepie Sportano.pl znajdziesz różnego rodzaju impregnaty – od preparatów dedykowanych odzieży softshellowej (Nikwax Softshell Proof) oraz ubraniom przeciwdeszczowym (Nikwax TX. Direct Spray i Nikwax TX. Direct Wash-In), przez środki przeznaczone do impregnacji obuwia (Nikwax Nubuk & Welur  lub Nikwax Fabric & Leather Proof), a także rękawic (Nikwax Glove Proof) po specjalistyczne impregnaty do namiotów (Nikwax Tent & Gear SolarProof w płynie oraz sprayu ).

Polecane produkty