Jak dobrać kijki narciarskie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie kijków do nart?   

Sylwia Stwora-Petela 27.09.2022 ( 21.10.2024 )

Nadchodzącą zimą będziesz zadebiutować na stoku narciarskim, a może chcesz spróbować swoich sił na biegówkach? Niezależnie od powodu, będziesz potrzebować kije do nart. Z nami dowiesz się, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu i czym kierować się podczas ich zakupu, aby jeździć stabilnie, w dobrym rytmie i bez nadmiernego zmęczenia.

Kijki narciarskie to nieodzowny element wyposażenia narciarzy zjazdowych, biegowych czy skiturowych. Są przede wszystkim wsparciem w utrzymaniu równowagi oraz hamowaniu nie tylko podczas stawiania pierwszych kroków na nartach, ale także na zaawansowanych trasach. Mając stabilną pozycję łatwiej jest zachować pewność siebie na trasie oraz dobrą orientację przestrzenną szczególnie przy skrętach.

Ponadto kije do nart pozwalają się poruszać po płaskich odcinkach oraz pomagają nadać jeździe odpowiedni rytm i tor. Służą także do rozwijania prędkości i sprawniejszego poruszania się po śniegu. Można się na nich oprzeć i odepchnąć podczas wchodzenia na wyciąg. Prawidłowo dobrane do wzrostu i styl jazdy odpowiadają za utrzymanie właściwej postawy, w tym prostych pleców, dzięki czemu jazda nie obciąża tej partii ciała i jest bezpieczna.

Wzrost to jeden z najważniejszych, ale nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy doborze właściwych kijów do nart. Znaczenie ma również styl jazdy, dlatego rozróżniamy kijki do narciarstwa zjazdowego, freeride’u, skituringu oraz do racingu, czyli wyścigów typu Slalom Gigant.

Zjazdowe

Kijki do klasycznego narciarstwa zjazdowego mają prostą budowę i służą głównie do odpychania się. Z tego względu powinny być długie.

Racingowe

Ten rodzaj kijków narciarskich najczęściej o wygiętym kształcie przeznaczony jest do narciarstwa slalomowego (Slalom Gigant lub Slalom). Wyposażony jest w talerzyki w formie kielicha dla większej wytrzymałości i bezpieczeństwa (np. w trakcie mijania bramek).

Freeride

Charakterystyczną cechą tego rodzaju kijków narciarskich jest duży rozmiar talerzyka. Kijki do freeride’u nie posiadają też paska na nadgarstki i są dłuższe niż do zjazdówek.

Skiturowe

Kijki do jazdy łączącej turystykę górską z narciarstwem wyróżniają się możliwością regulacji długości, dzięki czemu łatwo można je dopasować do potrzeb i transportować. Teleskopowe modele mają zwykle 2-3 zakresów regulacji.

Kije narciarskie mają prostą budowę, na którą składają się takie elementy, jak: uchwyt, paski, gardy, trzon oraz talerzyk. Dobierając kijki do nart warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wyprodukowane, aby sprzęt sprawdził się w każdych warunkach i był sprawny przez kilka sezonów.

Paski

Dzięki nim nie zgubisz kijków. Paski mogą być na stałe przymocowane, odpinane lub odpinające się samoczynnie w momencie upadku.

Gardy (ochraniacze)

Ochraniacze pozwalają dodatkowo zabezpieczyć dłonie przed np. urazami związanymi z nadmiernymi uderzeniami sprzętu o podłoże.

Uchwyt

Służą do trzymania kijków oraz pomagają zredukować wstrząsy powstałe podczas wbijania kijka w nawierzchnię. Uchwyty powinny być ergonomiczne i pokryte materiałem o dużej przyczepności, aby zapewniać maksymalną wygodę podczas jazdy.

Trzon

Główna część kijka narciarskiego. Trzon produkowany jest najczęściej z aluminium (modele np. do narciarstwa zjazdowego), natomiast w droższych i bardziej zaawansowanych wersjach używa się włókna węglowego (do freeride’u).

Talerzyk

Część kijka umieszczona na końcu, która ma za zadanie ułatwić odbicie się od powierzchni. Na dobrze przygotowany stok odpowiednie są talerzyki w mniejszym rozmiarze, a gdy planujesz jazdę po mocno ośnieżonych terenach lepsze będą duże rozmiary.

 

Materiał

Kije narciarskie produkowane są z aluminium lub włókna węglowego. W pierwszym przypadku zaletą jest niska cena i wysoka wytrzymałość na uderzenia czy uszkodzenia. Wadą kijów narciarskich z aluminium jest ich stosunkowo duża waga. Kije z karbonu wyróżniają się niską wagą, większą amortyzacją i węższą średnicą, co przekłada się na komfort trzymania, szczególnie na długich i wymagających trasach oraz łatwość przenoszenia.

Kije narciarskie można dopasować do wzrostu użytkownika na kilka sposobów. Jedną z metod jest bezpośredni pomiar sprzętu w sklepie stacjonarnym i w obuwiu, które będziesz jeździć na stoku czy trasach biegowych. Wybierz interesujący cię model kijka, odwróć go do góry nogami, złap pod talerzykiem (ta część kijka jest wbita w śnieg podczas jazdy, dlatego się jej nie bierze pod uwagę) i oprzyj końcówkę rączki o parkiet. Górną część ramienia ustaw blisko ciała. W tym ustawieniu kąt między przedramieniem i ramieniem powinien wynosić 90 stopni.

Można też obliczyć wartość właściwą dla twojego wzrostu posługując się prostym wzorem:

Długość kijków narciarskich = wzrost (w cm) x 0,7

Ważne: Uzyskany wynik zaokrąglij do pełnych 5 cm (zwykle producenci stosują uśrednione długości kijów do nart w przedziałach właśnie do 5 cm).

Przykładowo:

  • Jeśli masz 178 cm wzrostu, to odpowiedni dla ciebie sprzęt narciarski powinien mierzyć 124,6 cm (175 x 0,7 = 124,6 cm), a po zaokrągleniu daje 125 cm.
  • Jeśli masz 160 cm wzrostu, to dobierz kijki o długości 117 cm (167 x 0,7 = 116,9 cm), co po zaokrągleniu daje 120 cm.

Powyższy wzór jest mało precyzyjny, ponieważ nie uwzględnia np. proporcji ciała narciarzy o tym samym wzroście.

Inną metodą doboru długości kijów narciarskich jest odjęcie od swojego wzrostu 50 cm, czyli np. jeśli masz 165 cm wzrostu będziesz potrzebować sprzętu mającego 115 cm długości, a przy wzroście 190 cm dobry okaże się rozmiar 140 cm.

Kolejną opcją doboru kijków narciarskich są tabele producentów z uśrednionymi wartościami długości sprzętu w zależności od wzrostu użytkownika. Przykładowa tabela poniżej.

WZROST DOROSŁEGO

DŁUGOŚĆ KIJKÓW NARCIARSKICH

155-160 cm

110 cm

161-170 cm

115 cm

171-175 cm

120 cm

176-185 cm

125 cm

186-190 cm

130 cm

191- 195 cm

135 cm

Powyżej 195 cm

140 cm

Kije narciarskie dla dzieci dobierasz na podobnej zasadzie, jak modele dla dorosłych. W przypadku tabel producentów, stosuje się uśrednione wyniki:

WZROST DZIECKA

DŁUGOŚĆ KIJKÓW NARCIARSKICH

100-105 cm

70 cm

106-115 cm

75 cm

116-120 cm

80 cm

121-130 cm

85 cm

131-135 cm

90 cm

136-145 cm

95 cm

146-150 cm

100 cm

151-156 cm

105 cm

Odpowiednio dobrane kijki narciarskie to klucz do komfortowej i bezpiecznej jazdy. Zbyt krótkie kije sprawią, że będziesz mieć pozycję nadmiernie pochyloną do przodu. Z kolei za wysokie będą utrudniać kontrolę jazdy czy spowalniać reakcję na zdarzenia na trasie. W obu przypadkach skończy się niestabilną jazdą i nadmiernym zmęczeniem. Sięgnij po kije narciarskie sprawdzonych marek, takich jak: HEAD, Rossignol, Salomon, ATOMIC, Elan, LEKI, Nordica, Völkl czy Dynastar czy kije skiturowe od: Black Diamond, K2, Dynafit lub Komperdell, aby mieć pewność, że sprzęt wyprodukowano z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów. Kije do nart dla dorosłych i dzieci znajdziesz w sportowym sklepie internetowym Sportano.pl. Jeśli masz wątpliwości, która długość kijków narciarskich sprawdzi się w Twoim przypadku, możesz skontaktować się z naszą obsługą klienta, która pomoże dobrać optymalny sprzęt.

Polecane produkty