Jak dobrać rakietę do badmintona? Poradnik dla początkujących i średniozaawansowanych graczy  

Sylwia Stwora-Petela 30.05.2022

Stawiasz pierwsze kroki w badmintonie i jeszcze nie wypracowałeś swojego stylu gry, a może masz już wystarczająco długi staż i potrafisz określić, czy należysz do graczy defensywnych czy ofensywnych? Niezależnie od stopnia zaawansowania, z nami dowiesz się, jak dobrać rakietę do badmintona.

Jaką rakietę do badmintona wybrać? Najważniejsze cechy i parametry

Waga, balans i elastyczność (sztywność) to kluczowe parametry rakiety do badmintona, które wpływają nie tylko na komfort gry, ale również na kontrolę uderzenia czy ryzyko kontuzji. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie tego sprzętu, aby cieszyć się komfortową i efektywną grą?

Waga

To, ile waży rakieta, wpływa na szybkość zamachu, czas reakcji, zwrotność, siłę uderzenia oraz stabilność. Lekki sprzęt pozwala robić szybszy zamach, błyskawicznie reagować na zagranie przeciwnika i daje dużą zwrotność, kosztem mniejszej stabilności i tłumienia drgań. Cięższa rakieta do badmintona to wolniejszy zamach i reakcja, ale większa siła uderzenia oraz precyzyjniejszy chwyt.

W zależności od producenta, możesz spotkać się z różnym oznaczeniem wagi rakiety badmintonowej: wyrażana w gramach lub za pomocą podziału od 1U do 6U. W popularnej skali ważenia marki Yonex 1U i 2U odnoszą się do sprzętu ciężkiego o wadze 100-95 g oraz 94-90 g, 3U i 4U wskazują na wagę lekką (odpowiednio 89-85 g i 84-80 g), a 5U i 6U określają superlekkie rakiety (79-75 oraz 74-70 g).

Niewłaściwie dobrana waga rakiety do badmintona powoduje dyskomfort w trakcie gry i wpływa na jakość, czy to treningu, czy meczu, np. zbyt ciężki sprzęt zmniejszy komfort gry – szybciej będziesz się męczyć, a lekki będzie generował słabszą siłę uderzenia wśród niewytrenowanych zawodników.

Balans

Wskazuje odległość środka ciężkości rakiety do badmintona od dołu rączki do głowicy. Balans podaje się w cm lub mm i może być bardziej ważony na głowicę (300 mm i więcej), na rączkę (280 mm i mniej) lub znajdować się dokładnie na środku (między 280 a 300 mm). Im wyższy jest ten parametr, tym można wyprowadzić mocniejsze uderzenie, ale trzeba się liczyć z mniejszą możliwością gry kombinacyjnej i odwrotnie. Balans na głowicę sprawdzi się w grze ofensywnej. Uniwersalne rakiety posiadają balans dokładnie w połowie długości (tzw. neutral).

Elastyczność/sztywność

Flex rakiety decyduje o `sile uderzenia oraz jego kontroli. Z elastyczną rakietą można wyprowadzać mocniejsze trafienia przy mniejszej kontroli, co dobrze sprawdzi się w grze obronnej. Sztywny flex wymaga większego wysiłku w wykonanie ruchu, ale umożliwia dokładniejsze uderzenia, dlatego warto po niego sięgnąć, gdy jesteś graczem nastawionym na ofensywę.

Uchwyt

Inaczej grip lub rączka. Uchwyt ma wielkość oznaczoną za pomocą litery G oraz cyfry, która określa obwód. Grubość podawana jest w calach lub cm:

  • G1 – 4,25 cala lub 10,79 cm

  • G2 – 4 cale lub 10,16 cm

  • G3 – 3,75 cala lub 9,52 cm

  • G4 – 3,5 cala lub 8,89 cm

  • G5 – 3,25 cala lub 8,25 cm

Dla bardziej komfortowego chwytu, warto wybrać rakietę o mniejszym obwodzie, którą ewentualnie można skorygować za pomocą owijki.

Materiał

Rakiety do badmintona produkuje się z aluminium, grafitu, włókna węglowego, ewentualnie kompozytu (połączenie dwóch materiałów) lub tytanu. Pierwsze sprawdzą się w przypadku rekreacyjnej gry – są tanie, a komfort gry jest niewielki. Rakieta z grafitu lub włókna węglowego jest lekka, wytrzymała, dobrze pochłania wibracje i umożliwia wyprowadzanie silniejszych uderzeń.

Kształt głowicy

W rakietach badmintonowych mamy głowice kwadratowe (izometryczne) oraz owalne. Pierwszy rodzaj ma większy sweet-pot, czyli powierzchnię czystego odbicia lotki, dzięki czemu lepiej sprawdzi się u początkujących graczy (szczególnie przy nieczystych trafieniach). Z kolei rakieta z owalną głowicą wyróżnia się węższą górną, a szerszą dolną częścią (kształt jajka), czyli ma mniejszy sweet-pot.

Rakieta do badmintona – jak dobrać sprzęt do poziomu gry

Aby czerpać przyjemność z badmintona, czy to na poziomie rekreacyjnym, czy profesjonalnym, musisz dopasować sprzęt do swojego stylu gry i umiejętności. Odpowiednio dobrana rakieta do badmintona pozwoli zwłaszcza uniknąć początkującym adeptom tego sportu rakietowego wyrobienia w sobie złej techniki, która przełoży się na nieefektywną grę. Dodatkowo utrudni zdobywanie nowych umiejętności.

Dla początkujących

Początki przygody z badmintonem wymagają sięgnięcia po rakietę o lekkiej lub średniej wadze (uniwersalna jest 3U), z kwadratową głowicą i neutralnym balansem. Jeśli chodzi o flex, postaw na średnią lub dużą elastyczność, która pochłania więcej energii z uderzenia (mniejsze ryzyko kontuzji). Jako początkujący gracz zwróć uwagę na takie modele jak: Talbot-Torro Arowwspeed 199 wykonaną z kompozytu grafitowego, która waży 98 g i oferuje system Air Flex (większa elastyczności i moc uderzenia) lub Wilson Reaction 70 z wytrzymałą, aluminiową ramą oraz odlewanym ciśnieniowo przegubem T gwarantującym większą zwrotność.

Dla średniozaawansowanych

Gdy już masz wypracowany styl (ofensywny, defensywny lub łączony) i grasz regularnie, czy to ze znajomymi, czy w rozgrywkach, wybierz model z grafitu. Zyskasz wytrzymałą i lekką konstrukcję, dobrze absorbującą drgania, która pomoże pracować nad techniką oraz precyzją uderzeń. Dobrym wyborem będzie średnioelastyczna lub elastyczna główka z balansem uzależnionym od preferowanego charakteru gry. Lubisz zagrania typu drop czy clear – postaw na balans bliżej rączki. Twoje atuty to mocny smecz i płaskie, agresywne trafienia – najlepsze będzie wyważenie na głowicę. Wypróbuj takie rakiety do badmintona jak: wszechstronną Babolat Prime Blast o dużej elastyczności, z balansem na główkę i wadze 83 g lub Yonex Nanoflare 100 z izometrycznym kształtem głowicy, o wadze 5U (75-79g g) i balansem na rączkę (wyważenie 325 mm).

Dla zaawansowanych

Będąc profesjonalistą, parametry rakiety powinieneś dobierać w zależności od stylu gry. Preferujesz ofensywne rozwiązania, sięgnij po model sztywny z wyważeniem na główkę. Należysz do graczy defensywnych? Optymalnym wyborem będzie sprzęt o balansie na rączkę, półsztywny, który pozwoli szybciej reagować i prowadzić bardziej kombinacyjną grę. Jesteś graczem wszechstronnym? Dobrą manewrowość, kontrolę trafienia i siłę uderzenia da Ci rakieta o neutralnym balansie oraz półsztywnym flexie.

Jako wyczynowiec zainteresuj się modelem Astrox 22 od marki Yonex, który waży jedynie 63 g, ma izometryczny kształt głowicy oraz balans na główkę. Technologia AERO Frame umożliwia szybszy zamach, a BOX Frame odpowiada za dobre czucie podczas trafienia.

Jaką rakietę do badmintona wybrać dla dziecka?

Aby młody badmintonista nauczył się poprawnej techniki, wypracował własny styl gry i unikał kontuzji, warto wybrać lekki sprzęt o kwadratowej główce oraz średniej elastyczności i długości (większa kontrola oraz siła uderzenia). Rakieta do badmintona dla dziecka powinna być też lekka (np. 2U lub 3U) dla łatwiejszych odbić oraz manewrów, ale i mniejszego zmęczenia oraz ryzyka urazu. Dla najmłodszych dobrym wyborem będzie rakieta Babolat Junior 2 (7-10 lat) wykonana z połączenia stali hartowanej i aluminium o wadze 92 g, wyposażona w balans 290 mm i średnią elastyczność dla większej siły uderzenia. Inną propozycją jest Victor ST-1680ITJ ze stali hartowanej, z średnioelastycznym flexem oraz gripem G3.

Wybierz najlepszą rakietę do badmintona ze Sportano.pl

Jako wyczynowy czy sezonowy gracz w badmintona, najlepszą rakietę dobierzesz w sportowym sklepie internetowym Sportano.pl, gdzie znajdziesz bogatą ofertę sprzętu od Babolat – najstarszej na świecie marki na rynku rakiet. Nie brakuje również wysokiej jakości produktów marek Yonex, Wilson, Victor, Talbot-Torro czy Sunflex dopasowanych do różnego stylu i poziomu gry.

Masz wątpliwości, która rakieta do badmintona sprawdzi się w Twoim przypadku? Skontaktuj się z naszą obsługą klienta, która szczegółowo odpowie na pytania i doradzi najlepsze rozwiązanie.

Polecane produkty