Jak dopasować kask narciarski? Najważniejsze zasady doboru kasku na narty

Sylwia Stwora-Petela 09.11.2022 ( 22.01.2024 )

Odpowiednio dobrany kask narciarski to klucz do bezpiecznego pobytu na stoku, warto więc skrupulatnie podejść do jego zakupu, aby zminimalizować ryzyko poważnych konsekwencji groźnego upadku. Nasz poradnik podpowie Ci, jak dopasować kask narciarski według rozmiaru, czym kierować się podczas jego zakupu i kiedy wybrać kask narciarski z szybą.

Dlaczego kask jest ważnym elementem wyposażenia narciarskiego?

W Polsce obowiązek jazdy na nartach zjazdowych czy snowboardzie w kasku dotyczy dzieci i młodzieży do 16 r.ż. przebywających na oznaczonym terenie narciarskim. Jednak również dorosłym zaleca się korzystanie z osłony głowy głównie z uwagi na bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy dopiero uczysz się jeździć na nartach, czy jesteś amatorem szybkiego i agresywnego szusowania po stoku, dzięki właściwie dobranego kaskowi ochronisz szyję i głowę przed potencjalnymi urazami spowodowanymi upadkiem i uderzeniem np. w skronie czy potylicę. Ponadto zabezpiecza on głowę przed ostrymi czy spiczastymi przedmiotami oraz pochłania różnego typu drgania. Kask narciarski skutecznie izoluje też przed wiatrem i zimnem podnosząc komfort cieplny na stoku lub wyciągu, a tym samym wpływa na wydajność jazdy. W przypadku kasku snowboardowego, możesz kierować się podobnymi zasadami doboru, jak przy wersji dla narciarzy.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar kasku?

Zanim wybierzesz konkretny model kasku narciarskiego, dowiedz się, jak rozmiar potrzebujesz. Przygotuj metr krawiecki. Obwód głowy zmierz w najszerszym miejscu, ustawiając miarkę nad linią brwi i nad uszami (ok. 1 cm). Sprawdź tabele z rozmiarami kasków wybranych producentów i wybierz te modele, które mieszczą się w zakresie otrzymanego rezultatu. Ważne: rozmiarówka poszczególnych marek może się różnić, dlatego warto upewnić się, czy np. rozmiar L u marki HEAD ma takie same parametry, jak L w firmie UVEX itd. W przypadku kasków narciarskich dla dzieci wystrzegaj się zasady „Kupię model o dwa rozmiary większy, żeby był na kilka sezonów, gdy pociecha podrośnie”. Model ma być optymalnie dopasowany do użytkownika, inaczej nie spełni swoich funkcji, a wręcz przeciwnie – podczas wypadku może być dodatkowym czynnikiem ryzyka. Możesz sięgnąć po model z systemem regulacji rozmiaru, który umożliwia indywidualne dopasowanie (rozwiązanie często stosowane w dziecięcych kaskach narciarskich).

Konstrukcja kasku narciarskiego

W procesie budowy kasków narciarskich wykorzystywane są dwie główne technologie:

  • In-mold – wewnętrzna pianka EPS jest tu wtryskiwana lub wspawana bezpośrednio do skorupy zewnętrznej wykonanej z poliwęglanu, dzięki czemu otrzymuje się stałe połączenie oraz niską wagę.

  • Hardshell – posiada dwie warstwy – zewnętrzną z karbonu, kevlaru lub tworzywa ABS oraz wewnętrzną z pianki EPS, między którymi umieszczone są systemy wentylacji. Przekłada się to na wyższą wagę kasku, ale jednocześnie bardzo wysoką wytrzymałość.

Na rynku znajdziesz też kaski narciarskie o konstrukcji hybrydowej, która łączą cechy obu powyższych technologii. Ponadto opracowano kilka innych rozwiązań, które mają zwiększyć komfort i do minimum ograniczyć ryzyko urazu głowy, np.: MIPS (Multi Directional Impact Protection System), w którym stosowana jest dodatkowa wkładka zapobiegająca przypadkowemu odsłonięciu głowy czy LIVE FIT 360° Fit System od marki ATOMIC, które pozwala maksymalnie dopasować kask do kształtu głowy.

Wyróżniamy trzy rodzaje kasków na narty:

  • z pełną osłoną – składają się z twardej skorupy zabezpieczającej głowę i uszy oraz dają możliwość dobrania gardy (ochraniacz szczęki). Są dedykowane zawodnikom i profesjonalnym narciarzom specjalizującym się np. slalomach gigantach czy super slalomach. Muszą spełniać normy FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska);

  • z niepełną osłoną – składa się z twardej skorupy zabezpieczającej głowę oraz miękkiej osłony na uszy. Dobrze sprawdzi się na wytyczonych trasach i do jazdy rekreacyjnej;

  • ze zintegrowaną szybą – kask i szyba stanowią całość, dzięki czemu nie trzeba osobno kupować kasku i dopasowywać do nich gogli, aby mieć skuteczną osłonę przed promieniami słonecznymi, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Kask narciarski z szybą czy kask z goglami?

Kask narciarski ze zintegrowaną szybą zapewnia optymalne dopasowanie, dzięki czemu nie trzeba się martwić nieprawidłowo dobranymi goglami, które ciągle spadają lub uciskają np. policzki. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób z wadami wzroku, które muszą nosić okulary korekcyjne – pomieszczą różnego rodzaju oprawki. Kask z szybą to również praktyczne rozwiązanie – zajmuje mniej miejsca niż kask i gogle narciarskie oraz ciężej go zgubić czy zapomnieć. Ponadto jego zaletą jest szeroki kąt widzenia. W przypadku kasku z goglami mamy za to większe pole manewru jeśli chodzi o wybór, zastosowane technologie czy zmianę szkieł.

Na co zwrócić uwagę kupując kask narciarski damski, męski czy dziecięcy?

Pierwszym elementem, który należy sprawdzić wybierając kask narciarski jest spełnianie przez nakrycie głowy stosownych certyfikatów – w Europie jest to norma CE EN 1077:2007, natomiast w USA – norma ASTM F-240. Zwykle informacja o certyfikatach bezpieczeństwa umieszczona jest pod wyściółką we wnętrzu kasku lub na ulotce produktowej. Wentylacja, systemy regulacji, wyściółka czy pasek pod brodą to kolejne istotne części kasku na narty, które wpływają na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Wentylacja

Dobra cyrkulacja powietrza to jeden z kluczowych elementów wielogodzinnego i komfortowego pobytu na stoku. Wybierając kask narciarski zwróć uwagę na liczbę i rozmiar otworów wentylacyjnych (w zależności od dyscypliny sportu zimowego) oraz ich rozmieszczenia. Praktycznym rozwiązaniem będzie możliwość manualnej regulacji zakresu dopływu powietrza – pozwoli całkowicie zamknąć system w mroźne dni lub zwiększyć wentylację w słoneczną pogodę.

System regulacji

Istnieje kilka systemów regulacji kasków – od popularnego zapięcia BOA®, czyli stalowej linki i pokrętła umożliwiającego mikroregulację i optymalne dopasowanie do obwodu głowy przez technologie typu CustomAir od marki Salomon po system zapadkowy czy zapięcie na rzepy w przypadku kasków skiturowych.

Wyściółka

Znajdująca się we wnętrzu kasku wyściółka wpływa na komfort użytkowania, dlatego postaw na wysokiej jakości wytrzymałe materiały o właściwościach antybakteryjnych. Warto aby wyścielała również pasek pod brodą. Upewnij się, czy w danym modelu jest ona odpinana i można ją prać.

Zapięcie

Stanowi dodatkową funkcję asekuracyjną dla utrzymania kasku w jednym miejscu. Powinno zapewniać komfortowe zapinanie i rozpinanie bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Zapięcie może być np. magnetyczne, na klamrę czy zamek monokrystaliczny (np. Monomatic marki Uvex).

Pasek pod brodą

Powinien posiadać miękką wyściółkę (również na zapięciu, zapobiegnie to podrażnieniu skóry) i być regulowany, aby dać się optymalnie dopasować do potrzeb nawet przy zmarzniętych dłoniach czy w rękawiczkach. Musi zapewniać swobodę przełykania, mówienia i oddychania.

Uszy twarde i miękkie

Miękkie uszy z opcją odpinania i zapinania według potrzeb, to dobry wybór, jeśli jeździsz rekreacyjnie lub jesteś początkującym czy średniozaawansowanym narciarzem. Twarde uszy są zintegrowane ze skorupą kasku i zalecane są zawodowcom.

System audio

Z myślą o narciarzach i snowboardzistach, którzy podczas uprawiania sportów zimowych lubią słuchać muzyki stworzono kaski wyposażone w słuchawki. System audio jest umieszczony w nausznikach.

Jak sprawdzić dopasowanie kasku do głowy?

Odpowiednio dopasowany kask narciarski z jednej strony powinien ściśle przylegać do głowy, z drugiej zapewniać pełną swobodę ruchów. Po założeniu kasku (nasuń go na czoło, tak aby je zakrywał), zacznij poruszać głową w różnych kierunkach. Dobrze dobrany kask nie zmieni swojego położenia, nawet, gdy nie masz zapiętych i wyregulowanych pasków pod brodą ani też nie będzie dotykał karku.

Jak dopasować kask narciarski do gogli?

Najlepiej dobrać gogle do kasku narciarskiego kierując się marką. Zwykle producenci sprzętu i akcesoriów dla narciarzy i snowboardzistów posiadają w swoich ofertach kompatybilne elementy. Dzięki temu masz pewność właściwej integracji poszczególnych części wyposażenia i unikniesz sytuacji, gdy będą one spadać lub uciskać, dostanie się pod nie śnieg czy nie będą odpowiednio chronić przed wiatrem w trakcie szybkiej jazdy.

Aby upewnić się, że kask narciarski i gogle są dobrze dopasowane, możesz wykonać szybki test: załóż kask, a potem gogle i przymocuj je do dedykowanego systemu umieszczonego z tyłu konstrukcji. Sprawdź, czy między krawędziami kasku (zwłaszcza nad czołem i w okolicach skroni) a goglami została jedynie niewielka szczelina.

Co zakładać pod kask na narty?

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie zakładaj kasku narciarskiego na grubą czapkę, zwłaszcza w przypadku dziecka, bo może to mieć tragiczne skutki w momencie upadku i uderzenia głową. Kask na narty ma ściśle przylegać do głowy, a dodatkowa spora warstwa wełny czy bawełny negatywnie wpłynie na jego przyczepność. Ponadto znacznie ograniczy przepływ powietrza, przez co może doprowadzić do przegrzania.

Najlepszą opcją jest zakładanie kasku narciarskiego bezpośrednio na głowę, na termoaktywną kominiarkę narciarską czy czapkę narciarską z cienkich i elastycznych materiałów, które dodatkowo pozwalają skórze oddychać i są miłe dotyku. Postaw na bezszwowe wykończenie oraz takie tkaniny, jak poliester z dodatkiem elastanu lub poliamidu, mikrofibra, nylon czy ocieplana lycra. Możesz też ubrać chustę wielofunkcyjną Buff.

Kiedy należy wymienić kask narciarski?

Najczęściej zaleca się wymianę kasku narciarskiego co przynajmniej 3 lata. Jednocześnie tego samego modelu nie powinieneś używać dłużej niż 5 lat. Bezwzględnie powinieneś wymienić kask, który został uszkodzony lub zdeformowany po upadku i uderzeniu głową, ponieważ nie spełni on swojej najważniejszej funkcji ochronnej. Nawet jeśli zniszczenia nie są widoczne gołym okiem, na skutek silnego uderzenia mogło dojść do zmian w zakresie właściwości czy technologii. Również zniszczone i przetarte paski, nieprawidłowo działające zapięcia itp. są podstawą do wymiany kasku narciarskiego na nowy.

Kompletując wyposażenie narciarskie, koniecznie zadbaj o odpowiednio dopasowany kask, który zwiększy Twoje bezpieczeństwo na stoku i zapewni komfortową jazdę. Wyjeżdżając na narty za granicę upewnij się, jakie zasady obowiązują w danym kraju czy nawet w wybranym ośrodku narciarskim, bowiem niektóre obiekty posiadają własne regulacje dotyczące noszenia kasku narciarskiego. Przykładowo, we Włoszech jest on wymagany do 18 r.ż. (i dotyczy również jazdy na sankach), a w Austrii, Słowenii i na Słowacji do 15 r.ż.

Jeśli masz wątpliwości, co do poprawności doboru modelu i rozmiaru kasku narciarskiego czy snowboardowego, przyjdź do sklepu stacjonarnego Sportano.pl we Warszawie, w Homepark Targówek. Nasi specjaliści podpowiedzą, który kask narciarski będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem, a ty będziesz mógł na spokojnie przymierzyć go na miejscu i dokonać najlepszego wyboru. W naszym sklepie internetowym znajdziesz bogatą ofertę wysokiej jakości kasków narciarskich damskich, męskich i dziecięcych pod takich topowych marek, jak: UVEX, POC, Head, ATOMIC, Alpina, Rossignol, Salomon, Oakley czy Smith.

Polecane produkty