Jak prać kurtkę puchową? Najważniejsze zasady i wskazówki  

Sylwia Stwora-Petela 13.09.2022 ( 13.01.2025 )

Przymierzasz się do odświeżenia zimowej garderoby, w tym kurtki z puchem? Najchętniej wrzuciłbyś ją do pralki, ale obawiasz się, że wypełnienie się zbije i odzież straci właściwości termoizolacyjne? Dowiedz się, jak prać kurtkę puchową i ją suszyć, aby skutecznie chroniła cię przed zimnem przez długie lata.

Regularne oczyszczanie z kurzu i pyłu oraz pranie kurtki wypełnionej naturalnym puchem to klucz do utrzymania jej żywotności, sprężystości i parametrów chroniących przed zimnem. Jednak ten proces wymaga stosowania się do kilku najważniejszych zasad. Dzięki nim unikniesz zniszczenia tej odzieży wierzchniej.

Przede wszystkim, stosuj się do zaleceń producenta dotyczących:

  • sposobu prania (ręcznie lub w pralce),
  • zakresu temperatury, w jakiej można prać dany materiał,
  • wyboru programu prania.

Nie wrzucaj okrycia wierzchniego zbyt często do pralki. Nie pierz jej po każdym użyciu, jeśli nie ma na niej ciężkich zabrudzeń. Optymalnie czyść ją przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu. Czasami wystarczy odświeżyć odzież puchową za pomocą odpowiedniego cyklu w suszarce bębnowej lub rozwiesić na 1-2 dni w przewiewnym miejscu.

Kurtki puchowej nie pierz z innymi rzeczami. Przed włożeniem jej do bębna upewnij się, że w środku pralki oraz w podajnikach nic nie zostało. Resztki proszku do prania czy płynu do płukania mogą uszkodzić tkaninę i ocieplinę. Upewnij się, że kieszenie są puste, aby przypadkowy przedmiot nie uszkodził materiału podczas prania. Odwróć okrycie wierzchnie na lewą stronę. Zapnij wszystkie zamki, rzepy, zatrzaski czy guziki, aby zabezpieczyć kurtkę przed zniekształceniem. W przypadku, gdy kurtka ma kaptur obszyty futerkiem, odepnij je. Warto też przed praniem namoczyć kurtkę w letniej wodzie i delikatnie ją ugnieść. W ten sposób zmniejszysz ilość powietrza w środku i unikniesz zbicia puchu.

Decydujesz się na pranie kurtki z puchem w pralce? Wybierz program do delikatnego prania lub prania wełny w temperaturze 30-40 stopni C. Wirowanie powinno być ustawione na 400-600 obrotów na minutę.

Ręczne pranie kurtki z naturalnym wypełnieniem zacznij od namoczenia jej w letniej wodzie z dodatkiem odpowiedniej ilości preparatu do prania puchu lub płynu do delikatnych tkanin. Pozostaw okrycie na kilkadziesiąt minut (nie dłużej niż godzinę) rozłożone poziomo na całej długości w misce/wannie. Potem zacznij je delikatnie ugniatać. Wyciągnij kurtkę z wody i usuń nadmiar cieczy poprzez lekkie odciskanie. Nie zwijaj materiału. Jeśli z kurtki nadal płynie brudna woda, wypłucz ją ponownie. W przypadku niewielkich zabrudzeń, namocz odzież wierzchnią. Użyj dedykowanego płynu i usuń brud gąbką lub szczoteczką z miękkim włosiem (nie pocieraj).

Zapomnij o zwykłych detergentach do prania i płukania tkanin, które sprzyjają sklejaniu się ociepliny. Wybierz dedykowany płyn do prania puchu (np. marki Nikwax) o delikatnych właściwościach piorących i pozbawiony substancji zapachowych. Dzięki temu nie tylko unikniesz zbrylenia, ale również zacieków czy plam powstałych na skutek używania mocnych preparatów.

Po wyciągnięciu z pralki lub po praniu ręcznym, wilgotna kurtka będzie miała mniejszą objętość i to normalne zjawisko. W powrocie do naturalnej puszystości pomoże proces rozbijania puchu, o czym więcej napiszemy w dalszej części poradnika. Zadbaj o to, aby kurtka całkowicie wyschła. Inaczej puch zacznie pleśnieć, a to pierwszy krok do utraty właściwości termoizolacyjnych. Nie przyspieszaj suszenia w żaden sposób. Użycie suszarki do włosów nie jest dobrym pomysłem, ponieważ kurtka może stracić fason.

Suszenie tradycyjne

Wypraną kurtkę puchową niezwłocznie rozłóż na płasko na suszarce (bezpośrednio lub na ręczniku) ustawionej w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu. Rozepnij zamki i rzepy. Unikaj wieszania jej na wieszaku (puch się zbije i opadnie w dół kurtki) czy na kaloryferze. Nieodpowiednie będzie też miejsce wilgotne lub wystawienie okrycia na pełne słońce. Suszenie tradycyjne kurtki puchowej może trwać od jednego do nawet kilku dni. Wymaga też co jakiś czas oklepywania oraz przewracania na drugą stronę.

W suszarce bębnowej

Jeśli posiadasz suszarkę bębnową, możesz śmiało wysuszyć w niej kurtkę z naturalną ociepliną, o ile na metce znajduje się piktogram koła wpisanego w kwadrat. Ustaw program o najniższej temperaturze (maksymalnie 60 stopni C) oraz wirowaniu na jak najmniejszych obrotach (nie więcej niż 600 obrotów na minutę), aby nie zdeformować puchu.

Puch pod wpływem wody i wirowania zmniejsza swoją objętość, ale to tylko przejściowy proces, z którym łatwo można sobie poradzić. Suszysz kurtkę w tradycyjny sposób? Co jakiś czas (co kilka lub kilkanaście godzin) delikatnie uderzaj palcami w grudki zbitego puchu, przewracaj ją, szczyp, oklepuj i strzepuj lekko potrząsając. W przypadku suszenia w suszarce bębnowej, wrzuć do środka kilku czystych piłek tenisowych (4-6 sztuk) lub specjalne, gumowe piłeczki z wypustkami. To zapobiegnie zbiciu się naturalnej ociepliny.

Kurtka puchowa to niezastąpiony kompan w czasie górskich wędrówek, ekstremalnej wspinaczki, skiturów czy innych outdoorowych aktywności podejmowanych w zimowych miesiącach. Aby zawsze była lekka, puszysta oraz zapewniała utrzymanie ciepła i świetną oddychalność, należy odpowiednio ją czyścić, prać i przechowywać.

Okrycie wierzchnie z naturalną warstwą izolującą przechowuj w suchym, przewiewnym miejscu. Unikaj mocnego zwijania kurtki puchowej czy pakowania jej do worka kompresyjnego. Powinna leżeć luźno zwinięta na stosie ubrań lub wisieć na wieszaku.

Zadbaj również o odpowiednie ubranie pod kurtkę puchową. Postaw na termoaktywną bieliznę i nie zakładaj zbyt dużo warstw na siebie, szczególnie gdy wiesz, że czeka cię spory wysiłek. Dzięki temu unikniesz przegrzania oraz nadmiernego pocenia, co również może niekorzystnie wpływać na właściwości kurtki puchowej.

Polecane produkty