Jaki czepek na basen wybrać? Rodzaje czepków pływackich 

Sylwia Stwora-Petela 04.07.2023 ( 07.07.2023 )

Czepek na basen to istotny element pływackiego wyposażenia, który oprócz kwestii higieny oraz ochrony włosów i skóry głowy przed chlorem, może poprawić komfort, bezpieczeństwo i wydajność podczas pobytu w wodzie. Silikonowy, lateksowy, z neoprenu, a może z dodatkowym miejscem na długie włosy? W tym poradniku podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas wyboru czepka pływackiego – od rodzaju materiału przez rozmiar po zastosowanie do specjalnych potrzeb, abyś mógł wybrać idealny dla siebie model, niezależnie od tego, czy pływasz rekreacyjnie, zawodowo, czy dopiero uczysz się pływać. 

Dlaczego warto używać czepek podczas pływania? 

Pływanie w czepku na basenie to nie tylko skuteczny sposób ochrony włosów przed szkodliwym działaniem chlorowanej wody – chlor powoduje przesuszenie i uszkodzenia struktury włosów. Czepek zabezpiecza też uszy przed przedostaniem się do nich wody, pomaga w utrzymaniu higieny basenu, a także odgrywa istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas pływania. Przydaje się, gdy masz długie włosy, które mogłyby wpadać do oczu lub ograniczać widoczność, a tym samym stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno Twojego, jak i innych użytkowników basenu.  

Kolejnym powodem, dla którego warto używać czepka podczas pływania, jest redukcja oporu wody. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku pływania sportowego, gdy zależy Ci na np.: uzyskiwaniu jak najlepszych czasów na wybranym dystansie. Gładka powierzchnia czepka zmniejsza tarcie między włosami a wodą, co może poprawić aerodynamikę i pomóc osiągać lepsze wyniki. 

Czy używanie czepka na basenie jest obowiązkowe? 

Używanie czepka może być obowiązkowe lub opcjonalne, w zależności od regulaminu danego lub ośrodka pływackiego. Ważne jest zatem, aby przed wizytą na pływalni krytej, basenie rekreacyjnym, szkolnym czy prywatnym, zapoznać się z regulaminem i przepisami dotyczącymi noszenia czepka. W przypadku braku jednoznacznych zasad, warto dopytać o to personel obiektu. 

Bywa, że baseny wymagają noszenia czepka przez wszystkich pływaków, niezależnie od celu pływania. Ma to służyć utrzymaniu odpowiedniej higieny obiektu i zapobiec zanieczyszczeniom.  

Czepki pływackie – rodzaje 

Z uwagi na materiał wykonania, czepki do pływania dzieli się na kilka rodzajów: silikonowe, lateksowe, neoprenowe, z lycry i poliestrowe. Wybór odpowiedniego rodzaju czepka zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb pływaka, a także warunków pływania (np. temperatury wody) i komfortu noszenia. Zawsze staraj się sięgać po akcesoria pływackie wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, które są funkcjonalne, wygodne i dobrze dopasowane do głowy. Niektóre czepki mogą posiadać wewnętrzną warstwę w postaci podszewki lub siatki, co ma zwiększać komfort noszenia i zapobiegać przesuwaniu się na głowie. Na rynku dostępne są również czepki z funkcją masażu wykonane najczęściej z silikonu i posiadające od wewnętrznej strony wbudowane wypustki, które pod wpływem nacisku wody zapewniają przyjemny masaż głowy. 

Czepki silikonowe 

Czepki silikonowe to najpopularniejsze modele, które dzięki zastosowaniu przy produkcji elastycznego silikonu są trwałe i nie przepuszczają wody, a do tego łatwo je zakładać i utrzymać w czystości. Dzięki dużej rozciągliwości, dobrze dopasowują się do kształtu głowy, gwarantując pewne i komfortowe dopasowanie. Niektóre czepki silikonowe posiadają wbudowaną siatkę lub otwory wentylacyjne, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza, co docenisz, zwłaszcza gdy masz długie włosy (zapewnia to głowie odpowiednią wentylację). 

Czepki lateksowe 

Ten rodzaj czepków pływackich jest wytwarzany z naturalnego lateksu, który jest cieńszy i bardziej elastyczny niż silikon. Po stronie plusów należy zapisać lekkość, dobre dopasowanie, łatwość w nakładaniu i zdejmowaniu. Czepek lateksowy świetnie sprawdzi się podczas letnich miesięcy i wysokich temperatur. Po stronie minusów należy zapisać możliwość uczulania w przypadku alergii na lateks oraz to, że łatwo je uszkodzić. 

Czepki neoprenowe 

Inaczej czepki termiczne są wykonane z neoprenu lub innego materiału izolującego ciepło. Tego typu czepki są dedykowane głównie do pływania w zimnych wodach czy w chłodnych warunkach atmosferycznych. Dzięki odpowiedniej grubości, czepki neoprenowe pomagają utrzymać odpowiedni poziom ciepła wokół głowy.  

Czepki z lycry 

Czepki pływackie wykonane z lycry/elastanu sprawdzą się wśród pływaków o różnym poziomie zaawansowania. Są bardzo elastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu głowy, zapewniając wygodę i swobodę ruchów podczas pływania. Lycra jest również odporna na działanie chloru, szybko schnie, a dzięki gładkiej i śliskiej powierzchni, ułatwia zakładanie i zdejmowanie. Ponadto, czepki z lycry nie przyczepiają się do włosów, co minimalizuje ryzyko ich wyrywania i uszkodzenia. 

Czepki z poliestru 

Ten typ czepków do pływania, podobnie jak z lycry, przepuszcza wodę, a ze względu na dobre, lecz mało precyzyjne dopasowanie nie nadaje się do zastosowań sportowych (może zwiększać opór wody). Czepki z poliestru są bardzo odporne na chlor i wygodne w użytkowaniu, co docenisz przy długich włosach. 

Jak dobrać rozmiar czepka do pływania?  

Czepki pływackie najczęściej są dostępne w rozmiarach: S (small), M (medium) i L (large). Aby prawidłowo dobrać rozmiar czepka na basen, zacznij od zmierzenia obwodu głowy przy użyciu miarki krawieckiej. Taśmę poprowadź przez najszerszą część czoła, linię włosów i potylicę. Wynik porównaj z tabelą rozmiarów danego producenta czepków.  

Podczas przymierzania czepka, zwróć uwagę na to, czy jest wystarczająco ciasny, aby dobrze przylegał do głowy, a jednocześnie był wygodny. Nie może powodować nadmiernego ucisku i dyskomfortu, ani przesuwać się podczas wykonywania jakiegokolwiek ruchu głową. Powinien też się łatwo zakładać i zdejmować oraz nie powodować plątania się czy uszkodzeń włosów. 

Jak wybrać czepek na basen dla dzieci? 

Wybierając czepek na basen dla dziecka, kieruj się podobnymi zasadami jak w przypadku modelu dla siebie. Dopasuj go do obwodu głowy pociechy i upewnij się, że nie jest zbyt ciasny ani za luźny. Warto wybrać czepki wykonane z miękkiego i elastycznego materiału, który nie będzie uciskać głowy i powodować bólu czy podrażnień skóry głowy dziecka. Czepki silikonowe są zazwyczaj najlepszym wyborem dla młodego pływaka nie tylko ze względu na łatwość użytkowania, ale też trwałość i wodoodporność. Istotna jest też estetyka czepka, dlatego zaangażuj dziecko w proces wyboru i pozwól mu zdecydować się na kolory i wzory, które będą mu się podobać i zapewnią jeszcze większą radość z pływania. Upewnij się, że czepek pływacki dla dziecka jest bezpieczna – sięgnij po produkt z atestami bezpieczeństwa, które potwierdzają spełnianie restrykcyjnych norm i brak stosowania szkodliwych substancji chemicznych do produkcji. 

Czepek pływacki na długie włosy 

Bujne czy długie włosy wcale nie muszą być problematyczne podczas wizyty na basenie. Na rynku dostępne są specjalne czepki pływackie zaprojektowane dla osób o długich włosach. Oferują one dodatkowe rozszerzenie w tylnej części, które pomaga pomieścić i utrzymać w ryzach fryzurę. Takie czepki są zazwyczaj produkowane z silikonu lub lateksu, które są bardzo elastyczne i dobrze przylegają do głowy, dzięki czemu umożliwiają wygodne dopasowanie do indywidualnych potrzeb, a do tego nie powodują plątania i niszczenia włosów. Dobrą opcją są też silikonowe czepki, które dzięki gładkiej powierzchni nie przyczepiają się do włosów (to ułatwia ich zakładanie i zdejmowanie) lub czepki pływackie z regulacją obwodu głowy, dzięki czemu można łatwiej pomieścić i utrzymać długie włosy w odpowiednim ułożeniu.  

Jak założyć czepek pływacki? 

Przed założeniem czepka pływackiego, upewnij się, że jest on czysty i suchy (mokry będzie się trudniej zakładać). Włóż ostrożnie obie dłonie do środka i trzymając czepek na wysokości czoła, połóż go na głowie, tak aby dolna krawędź znalazła się na wysokości linii włosów. Upewnij się, że czepek jest równo rozłożony na całej powierzchni głowy. Delikatnie ciągnąc za końcówki czepka, nałóż go na głowę. Dobrze naciągnij go na uszy.  

W przypadku włosów o średniej długości lub długich, najpierw należy zaczesać je do tyłu i nisko związać wygodną gumką. Możesz dodatkowo spryskać je nieco wodą – pomoże to uniknąć ciągnięcia i wyrywania włosów. Kolejny krok to zakładanie czepka począwszy od tyłu. Złap kucyk i zbierz go do wnętrza czepka, a następnie włóż obie dłonie do środka czepka i ostrożnie naciągnij go na całą głowę.  

Jak dbać o czepek na basen? 

Aby utrzymać czepek do pływania w dobrym stanie i przedłużyć jego żywotność, warto o niego zadbać w kilku prostych krokach: 

  • regularnie czyść czepek przy użyciu łagodnego detergentu, aby pozbyć się zabrudzeń i bakterii; 
  • spłukuj go czystą wodą po każdym użyciu, aby usunąć resztki chloru, soli, piasku czy innych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na jego właściwości; 
  • najpierw osuszaj go delikatnie przy pomocy ręcznika, a potem pozostawiaj do wyschnięcia w przewiewnym pomieszczeniu. Unikaj suszenia czepka bezpośrednio na słońcu lub w pobliżu innych źródeł ciepła, aby nie uszkodzić materiału; 
  • przechowuj czepek w suchym i przewiewnym miejscu lub w dedykowanej torbie. Nie trzymaj go w zamkniętych workach lub pojemnikach, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci, rozwojowi pleśni czy nieprzyjemnych zapachów; 
  • trzymaj i przenoś czepek z dala od ostrych przedmiotów (np. klucze, spinki do włosów, itp.), kosmetyków (np. olejki do opalania, balsamy do ciała, itp.) czy substancji chemicznych, które mogłyby uszkodzić jego strukturę. 

Pamiętaj, że czepek do pływania ma określony okres użytkowania. Jeśli zauważysz, że jest uszkodzony, rozerwany lub traci elastyczność, czas kupić nowy. 

Na Sportano.pl znajdziesz zarówno jednokolorowe, jak i wzorzyste czepki do pływania rekreacyjnego i sportowego od takich renomowanych producentów akcesoriów do sportów wodnych, jak: arena, AQUA-SPEED, Speedo, Orca, Funkita, Nike, ZONE 3, Cressi czy Funky. Szeroki asortyment pozwoli Ci wybrać taki model, który będzie pasować do Twojego stylu i preferencji, a także zapewni wygodę, trwałość i elastyczność, co przekłoży się na pozytywne doświadczenia podczas pływania. 

Polecane produkty