Jaki kask na łyżwy? To warto wiedzieć, wybierając kask na lodowisko

Sylwia Stwora-Petela 11.10.2023 ( 18.10.2024 )

Kiedy wyruszasz na lodowisko, nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym entuzjastą jazdy na łyżwach czy doświadczonym łyżwiarzem figurowym, jednym z najważniejszych aspektów Twojego bezpieczeństwa powinien być kask. Kask na łyżwy to kluczowy element wyposażenia, który może uchronić Cię przed poważnymi obrażeniami w przypadku upadku. Dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu kasku do jazdy na łyżwach, jak dobrać odpowiedni rozmiar oraz jakie normy bezpieczeństwa są istotne przy doborze tego sprzętu.

Pomimo tego, że noszenie kasku na lodowisku zwykle nie jest obowiązkowe (niektóre lodowiska posiadają zapis w regulaminie o konieczności posiadania kasku), jednak założenie go na czas jazdy to rozsądna i odpowiedzialna decyzja, szczególnie w przypadku dzieci, gdy jesteś początkującym łyżwiarzem lub jeździsz na łyżwach w trudniejszych warunkach. Bezpieczeństwo osobiste powinno być zawsze priorytetem, a kask to narzędzie, które może pomóc Ci ochronić głowę w przypadku nie tylko upadków, ale i nieoczekiwanych sytuacji. Na publicznych lodowiskach spotkasz osoby o różnym poziomie umiejętności i nawet jeśli jesteś ostrożny, nie możesz kontrolować działań innych. Kask może pomóc Ci w sytuacjach, gdy inni entuzjaści jazdy na łyżwach mogą popełnić błąd. Także doświadczeni łyżwiarze mogą stracić równowagę i upaść na lód z różnych powodów, np. kolizja z innymi czy nierówności na lodowisku. Upadek z niewielkiej wysokości na zimny i twardy lód może potencjalnie spowodować groźny uraz głowy, ale z kaskiem znacząco zmniejszasz ryzyko obrażeń. Wiedząc, że masz na sobie dodatkową ochronę, możesz czuć się pewniej, co z kolei może przyczynić się do poprawy jakości jazdy.

Inaczej jest w przypadku gry w hokeja na lodzie czy short tracków (kategoria łyżwiarstwa szybkiego, w którym zawodnicy poruszają się z prędkością nawet do 40 km/h), gdzie kask jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego, bez względu na poziom doświadczenia.

Aby noszenie kasku podczas jazdy na łyżwach przynosiło maksymalne korzyści zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy, przede wszystkim upewnij się, że spełnia on odpowiednie normy bezpieczeństwa. W Europie jest to norma EN 1078. W przypadku łyżwiarstwa szybkiego niezbędny jest spełnianie normy ASTM F-1849-07, natomiast kaski hokejowe powinny posiadać np. certyfikację HECC (amerykańska organizacja), CE (oznaczenie europejskie) lub CSA (dla sprzętu z USA lub Kanady). Odnosi się do nich także standard ASTM F1045. Jakie jeszcze parametry są kluczowe dla doborze najlepszego kasku na łyżwy, odpowiadającemu Twoim potrzebom?

Materiał zewnętrzny i wyściółka

Do produkcji kasków na łyżwy najczęściej wykorzystuje się tworzywa sztuczne (np. poliwęglan, ABS) lub zaawansowane kompozyty, które oprócz niskiej wagi oferują wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto muszą mieć zdolność do absorpcji energii w celu ochrony głowy podczas ewentualnych upadków.

Z kolei EPS (ekspandowany polistyren) to materiał zwykle stosowany do produkcji wewnętrznych wkładek kasków (wyściółki), które pomagają wchłaniać energię uderzenia. Powszechnie znany jako styropian, wyróżnia się lekkością oraz zdolnością do deformacji w celu rozpraszania siły uderzenia.

Konstrukcja

Podczas jazdy na łyżwach najbardziej narażonym obszarem na urazy jest tył głowy, a w szczególności część potyliczna. Dlatego przy doborze kasku na łyżwy zwróć uwagę, czy odpowiednio chroni on to miejsce. Popularnym rozwiązaniem wśród łyżwiarzy są kaski typu orzeszek, z uwagi na dobrą osłonę właśnie części potylicznej.

Znaczenie ma też zastosowana technologia:

  • In-Mold – w tej konstrukcji skorupa i wyściółka są łączone w jednym procesie produkcyjnym, przez co kaski wykonane w technologii In-Mold są zazwyczaj lekkie i mają niski profil. Ponadto cechuje je wysoka wytrzymałość przy zachowaniu niskiej wagi. Często oferują lepszą wentylację, ponieważ skorupa może zawierać liczne otwory wentylacyjne. Tego typu kaski zapewniają dobrą ochronę przed jednorazowymi uderzeniami. Skorupa może się jednak uszkodzić w przypadku poważniejszych uderzeń;
  • Out-Mold –  w kaskach Out-Mold skorupa zewnętrzna jest oddzielona od wkładki wewnętrznej i przytwierdzana do niej. Dodatkowo wkładka wewnętrzna zazwyczaj jest pokrywana wyściółką, która poprawia komfort noszenia. To przekłada się na wysoką wytrzymałość, szczególnie w przypadku poważniejszych uderzeń, dlatego są bardziej zalecane do jazdy na łyżwach.

Rozmiar i dopasowanie

Dobranie odpowiedniego rozmiaru kasku na łyżwy jest kluczowe dla zapewnienia maksymalnej ochrony i komfortu. Najpierw zmierz obwód swojej głowy za pomocą miarki krawieckiej (owiń ją wokół głowy tuż nad uszami i około 1 cm nad brwiami). Uzyskany wynik porównaj z tabelą rozmiarów wybranego producenta. Pamiętaj, że marki mogą stosować różne rozmiarówki, dlatego zawsze sprawdzaj parametry poszczególnych modeli.

Przymierzając kask, upewnij się, że jest dobrze dopasowany do kształtu twojej głowy i nie jest zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Kask powinien siedzieć stabilnie na głowie, ale nie może wywierać żadnego ucisku czy powodować otarć. Jeśli kask będzie za luźny, będzie zmieniał położenie przy każdym ruchu, a przez to nie będzie dobrze chronił głowy w przypadku uderzenia. Z kolei zbyt mały rozmiar sprawi, że noszenie kasku będzie niewygodne, a nawet bolesne.

W przypadku niestandardowego kształtu głowy lub problemów z dopasowaniem konkretnego rozmiaru, warto sięgnąć po kask z opcją regulacji (pasek i pokrętło), która umożliwia optymalne dopasowanie.

Podsumowując, jazda na łyżwach to świetna zabawa i forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku i o różnych umiejętnościach. Jednak aby zachować bezpieczeństwo podczas przebywania na lodzie, warto jeździć w kasku. Bez względu na to, jaki rodzaj kasku na łyżwy wybierzesz, upewnij się, że jest on odpowiednio dopasowany do Twojej głowy, wygodny w noszeniu, a także zapewnia dobry poziom wentylacji. Kluczowe jest również dopasowanie do uprawianej formy łyżwiarstwa (np. figurowe, szybkie) lub do gry w hokeja na lodzie. Prawidłowo dopasowany kask na łyżwy to jeden z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo na lodowisku, ale nie jedyny. Dla dzieci czy początkujących łyżwiarzy dodatkową formą zabezpieczenia kolan, łokci czy nadgarstków podczas upadków będą dedykowane ochraniacze. Dzięki nim unikniesz lub zmniejszysz ryzyko siniaków, otarć czy urazów tych części ciała.  

Niezawodne kaski na łyżwy dla dzieci i dorosłych, a także ochraniacze do łyżwiarstwa od takich renomowanych producentów, jak: FILA, Micro, Powerslide, Rollerblade, Spokey, Tempish czy K2 dostępne są na Sportano.pl.

Polecane produkty