Jaki orbitrek do domu? Poradnik zakupowy

admin 26.05.2023 ( 14.06.2023 )

Orbitrek to idealne urządzenie dla tych, którzy chcą zadbać o swoją kondycję w domowym zaciszu, poprawić wygląd sylwetki czy popracować nad wzmocnieniem mięśni. Podpowiadamy, jaki orbitrek do domu wybrać – magnetyczny, mechaniczny czy elektromagnetyczny, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie i jak dopasować sprzęt do swojego wzrostu.

Dlaczego warto mieć orbitrek do ćwiczeń w domu?

Ćwiczenia na domowym orbitreku dają wiele korzyści i zaliczają się do treningu kardio, angażującego mięśnie całego ciała. Dzięki regularnym treningom na orbitreku w domu możesz liczyć na:

  • poprawę wydolności i kondycji fizycznej;
  • redukcję masy ciała;
  • wzmocnienie mięśni;
  • poprawę koordynacji i równowagi;
  • oszczędność czasu;
  • możliwość wykonania treningu przy każdej pogodzie.

Aby zobaczyć efekty treningu trzeba go powtarzać regularnie, ale nawet ćwiczenia od czasu do czasu wpłyną pozytywnie na stan zdrowia, mięśni i kondycję. Ćwiczenia na orbitreku domowym nie są treningiem siłowym, skupionym na wzmocnieniu jednej wybranej partii, a treningiem aerobowym, dzięki któremu pracujesz nad wzmocnieniem całego ciała. Jest to wygodny sposób treningu w każdym momencie dnia, kiedy znajdziemy na to chwilę.

Zalety i wady orbitreka domowego

Orbitrek domowy to sprzęt do ćwiczeń, który jest jednocześnie łatwy w użyciu i skuteczny w poprawie kondycji fizycznej. Ruch eliptyczny na orbitreku jest łagodniejszy dla stawów w porównaniu z np. bieganiem czy aerobikiem, a przy tym umożliwia spalanie sporej ilości kalorii i poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego. Ponadto, dzięki możliwości regulacji oporu, orbitrek pozwala na dostosowanie intensywności ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i umiejętności użytkownika. Dzięki zaangażowaniu różnych partii mięśni, w tym nóg, pośladków, brzucha, pleców i ramion, w trakcie jednego ćwiczenia angażujesz właściwie całe ciało. Możliwość korzystania z orbitreku w domu to ogromna wygoda i oszczędność czasu, jednak część osób skarży się czasem na monotonię. Aby tego uniknąć, warto wyposażyć się w ulubioną playlistę lub audiobooka. Ćwiczenia w domu to większy komfort nie tylko dla zabieganych, którym ciężko znaleźć czas na regularne ćwiczenia na siłowni. Taki trening jest odpowiedni dla osób, które nie czują się dobrze ze swoją aktualną sylwetką, a chodzenie na siłownię czy fitness w stroju sportowym jest dla nich mało komfortowe. Ćwicząc w zaciszu własnego domu, nawet wykorzystując mały orbitrek domowy, można samodzielne decydować o czasie czy intensywności treningu.

Jaki orbitrek do domu: magnetyczny, mechaniczny czy elektromechaniczny?

Aby dobrać domowy orbitrek do swoich potrzeb i możliwości, warto zwrócić uwagę na przede wszystkim na rodzaj mechanizmu, na którym opiera się działanie danego modelu. Wpływa to nie tylko na komfort, ale i wydajność treningu. Wyróżniamy orbitreki magnetyczne, mechaniczne i elektromagnetyczne.

Orbitrek domowy magnetyczny

Działanie orbitreka magnetycznego polega na wykorzystaniu magnesów, które znajdują się w okolicy koła zamachowego. W zależności od ich ułożenia, wytwarzają odpowiedni opór, który pozwala uzyskać odpowiednią intensywność ćwiczeń. Im bliżej koła znajdują się magnesy, tym większy stawiają opór, a to przekłada się na wysoki poziom wysiłku i odwrotnie. Wiele modeli magnetycznych orbitreków domowych jest wyposażonych w czytelny wyświetlacz, który umożliwia śledzenie na bieżąco takich parametrów, jak: prędkość, czas treningu, ilość spalonych kalorii, przebyty dystans czy puls w trakcie pracy. Oprócz samodzielnego zwiększenia i zmniejszania oporu podczas ćwiczeń, można również wybrać odpowiedni program treningowy, poprzez który orbitrek domowy moderuje trudność wysiłku fizycznego. Obecność konsoli wyposażonej w łączność Bluetooth umożliwia połączenie sprzętu cardio ze smartfonem, tabletem lub innym urządzeniem działającym w oparciu o system Android lub iOS, dzięki czemu można np. słuchać muzyki/audiobooka/podcastu lub oglądać mecz/serial/film w trakcie treningu, a także przesyłać dane do dedykowanej aplikacji sportowej i np. sprawdzać swoje postępy. 

Orbitrek domowy mechaniczny 

Różnica pomiędzy orbitrekiem mechanicznym i magnetycznym polega na tym, że w pierwszym modelu nie można sterować oporem, który stawia maszyna. Zależy on wyłącznie od siły, z jaką osoba trenująca naciska na pedały. Im mocniej i szybciej wykonujesz ruch,, tym wysiłek jest większy i przeciwnie – spokojne tempo pracy nóg i tułowia przekłada się na mniejszą intensywność ćwiczeń. 

Orbitrek domowy elektromagnetyczny 

W przeciwieństwie do orbitreku mechanicznego, który wykorzystuje koło zamachowe do generowania oporu, a zakres intensywności treningu zależy od mechanizmu ręcznej regulacji, orbitrek elektromagnetyczny wykorzystuje elektroniczny układ hamulcowy. W tym przypadku opór jest generowany przez elektromagnesy, które działają na koło zamachowe. Intensywność treningu regulowana jest za pomocą panelu kontrolnego, który umożliwia zmianę oporu i programów treningowych. Orbitrek elektromagnetyczny oferuje wysoką precyzję i wygodę regulacji obciążenia, a także umożliwia wybór większej liczby programów treningowych. Jednocześnie jest to droższa opcja niż orbitrek mechaniczny

Czym się różni przedni i tylny napęd orbitreku? 

Przedni napęd orbitreku charakteryzuje się tym, że koło napędowe znajduje się z przodu, pod konsolą sterującą. Ruch w kołach napędzany jest za pomocą paska lub łańcucha. Przedni napęd zapewnia płynniejszy ruch, co przekłada się na komfort użytkowania, jednakże może być bardziej wymagający dla mięśni nóg. Tylny napęd orbitreku domowego zamontowany z tyłu urządzenia, co gwarantuje większą wytrzymałość oraz zwykle wiąże się z wyższym zakresem nośności (maksymalnej dopuszczalnej wagi użytkownika). Mniej skomplikowana budowa obniża awaryjność i zapewnia cichą pracę.

Jak dobrać orbitrek do wzrostu?

Wybierając orbitrek domowy, ważne jest, aby zwrócić uwagę na długość i szerokość kroku. Dla osób o wzroście do 160 cm zaleca się długość kroku 35-38 cm, a w przypadku osób mierzących do 170 cm dobrym wyborem będzie długość kroku ok. 40 cm. Jeśli masz między 170 a 180 cm wzrostu, postaw na model o długości kroku 40-45 cm, a przy wyższym wzroście, optymalny powinien być krok długości 50 cm. Tyle teorii, w praktyce należy wybrać taki krok, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy i najbardziej naturalny w trakcie ćwiczeń. Nawet mały orbitrek domowy powinien zapewniać odpowiednią pozycję ciała podczas ćwiczeń, dlatego ważne jest, aby wybrać sprzęt cardio z możliwością regulacji wielkości kroku. Dzięki temu użytkownik może dostosować urządzenie do swoich potrzeb.

Na jakie parametry zwrócić jeszcze uwagę przy wyborze orbitreka domowego? 

Oprócz rodzaju mechanizmu hamowania i umiejscowienia napędu, przy zakupie orbitreku do domu warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak: wielkość urządzenia, nośność, waga koła zamachowego czy dodatkowe wyposażenie.

Duży orbitrek zapewni większy komfort w trakcie ćwiczeń, jednak przed zakupem koniecznie należy przemyśleć, w jakim miejscu w domu będzie stał, w momencie, gdy nie będzie używany. Dobrym wyborem będzie składany orbitrek, który można złożyć do kompaktowych rozmiarów i wygodnie przechowywać. 

Im większą masę ma koło zamachowe, tym większy będzie stawiało opór i zapewniało płynniejsze ćwiczenia. W modelach magnetycznych czy elektromagnetycznych dodatkowo na intensywność i zróżnicowanie treningu będzie wpływać zakres regulacji oporu oraz ilość oferowanych programów. 

Przed zakupem orbitreka należy sprawdzić jego maksymalną nośność, szczególnie gdy ze sprzętu ma korzystać kilka osób o różnej wadze (wówczas dobieramy pod najcięższą osobę). Dopasowanie tego parametru ma znaczenie pod kątem wytrzymałości i płynności działania maszyny. Orbitreki eliptyczne, które znajdują się na siłowni, ze względu spore rozmiary i użytek komercyjny, zazwyczaj mają większe dopuszczalne obciążenie niż orbitreki domowe. 

Dla fanów różnego typu nowinek technologicznych czy aplikacji sportowych kluczowe przy zakupie orbitreku do domu może okazać się wyposażenie w łączność Bluetooth. Umożliwia ona połączenie sprzętu cardio ze smartfonem, tabletem lub innym urządzeniem działającym w oparciu o system Android lub iOS, dzięki czemu można np. słuchać muzyki/audiobooka/podcastu lub oglądać mecz/serial/film w trakcie treningu, a także przesyłać dane do dedykowanej aplikacji sportowej i np. sprawdzać swoje postępy.

Część orbitreków wyposażonych jest w uchwyty do pomiaru tętna, co powinno Cię zainteresować, jeśli Twoim celem jest utrata zbędnych kilogramów czy praca nad wytrzymałością. Kontrolując na bieżąco tętno będziesz w stanie pracować w określonym zakresie swojego HRmax, a przez to osiągać pożądane wyniki.

Praktycznym dodatkiem do orbitreka są: antypoślizgowe pedały zapewniające stabilna pozycję, uchwyt na butelkę z wodą oraz kółka transportowe do sprawnej zmiany położenia urządzenia. 

Jak właściwie ćwiczyć na orbitreku?

Ćwiczenia na orbitreku są bardzo proste i nie wymagają specjalistycznej wiedzy, jednak warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych informacji, aby trening był bardziej efektywne, a urządzenie jak najlepiej wykorzystane. Nogi należy ustawić na pedałach tak, aby były lekko zgięte w kolanach w momencie, kiedy pedały są ustawione w najniższym punkcie. Uchwyty należy trzymać w naturalny sposób, tak żeby zapewnić sobie swobodę ruchu. Staraj się utrzymać wyprostowaną sylwetkę. Początkowy czas treningu powinien mieścić się w przedziale 15-20 minut. Wraz ze wzrostem zaawansowania można wydłużać stopniowo czas treningu i w zależności od potrzeb ćwiczyć 40-60 minut lub dłużej albo trenować interwałowo, czyli przeplatać czas intensywnego wysiłku z odcinkami na regenerację.  

Niezawodne orbitreki do domu od takich cenionych producentów sprzętu cardio, jak: HMS, KETTLER, Technogym, TOORX, York Fitness, Life Fitness, Matrix Fitness, Schwinn, TREXO, UrboGym czy SportsArt, znajdziesz na Sportano.pl. Zebraliśmy modele z przednim i tylnym napędem, różnego typu mechanizmem hamowania oraz wyposażone w nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania, które pozwolą Ci popracować nad sportową sylwetką, poprawić kondycję czy zwiększyć wytrzymałość.

Polecane produkty