Jaki ręcznik szybkoschnący wybrać? Rodzaje, właściwości, czym kierować się przy zakupie 

Sylwia Stwora-Petela 17.07.2023 ( 08.11.2024 )

Szukasz praktycznego i funkcjonalnego ręcznika do zastosowań w trakcie uprawiania sportów wodnych, plażowania, górskich wędrówek, treningu siłowego lub po prostu do codziennego użytku? Ręcznik szybkoschnący to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji, gdy potrzebujesz szybko i sprawnie osuszyć ciało. Z nami poznasz różne rodzaje ręczników szybkoschnących dostępnych na rynku oraz ich wyjątkowe właściwościami, które sprawiają, że suszenie się jest szybsze i bardziej wygodne. 

Ręcznik szybkoschnący to rodzaj ręcznika, do produkcji którego stosuje się materiał o specjalnych właściwościach (najczęściej mikrofibra) zapewniających wysoką chłonność wody i szybkie schnięcie po użyciu. Jego głównym zadaniem jest skuteczne wchłanianie wilgoci i przyspieszanie procesu odparowywania wody, co prowadzi do szybkiego wysychania tkaniny. Potrafią schnąć nawet 6 razy szybciej niż tradycyjne ręczniki z bawełny. Dodatkowo utrzymują niską wagę własną oraz są wyposażone w system antybakteryjny (najczęściej w postaci jonów srebra), dzięki czemu nie trzeba obawiać się rozwoju bakterii czy nieprzyjemnych zapachów. 

Ponieważ włókna poliestrowe i poliamidowe, z których produkowane są ręczniki szybkoschnące , mogą być nawet 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa, potrafią wchłonąć duże ilości wody, a jednocześnie szybko wyschnąć. To jest ich sporą przewagą w porównaniu do bawełnianych ręczników, które wprawdzie świetnie chłoną wodę, jednak pozostaje ona długo w ich strukturze, co przekłada się na słabe i wolne schnięcie. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i antyzapachowym, ręczniki szybkoschnące dłużej pozostają świeże i nie gromadzą zapachów, co jest sporym atutem, gdy zdarza Ci się zostawiać mokry ręcznik w torbie, itp. 

Niewątpliwą zaletą ręczników z szybkoschnących materiałów jest ich miękkość i brak ryzyka podrażnienia oraz otarć skóry, a także niska waga i kompaktowość. Są przyjemne w dotyku i nadają się dla osób o wrażliwej skórze. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu zmieszczą się w małej kieszonce plecaka czy torby plażowej lub, dzięki dedykowanym pokrowcom czy materiałowym uchwytom o dużej elastyczności, mogą być przytroczone do dowolnego miejsca. To sprawia, że są idealne nad wodę, do podróży, na kemping, zajęcia fitness czy do innych aktywności na świeżymi powietrzu, gdzie ważne jest oszczędzanie miejsca i ograniczenie wagi bagażu. 

Jeśli chodzi o chłonność wody, zależy ona od rozmiaru i grubości ręcznika – im większa powierzchnia, tym ręcznik jest wstanie wchłonąć więcej wody w stosunku do masy własnej. Warto dodać, że im mniejszy i cieńszy jest ręcznik, tym szybciej wyschnie i odwrotnie – duże i ciężkie ręczniki będą potrzebować więcej czasu na to, aby znów być w pełni suche. 

Dużym atutem ręczników szybkoschnących jest ich wytrzymałość i odporność na zużycie, a odpowiednio prane i suszone, mogą służyć przez długi czas, co zwiększa ich wartości użytkowe. 

Zastosowanie ręczników szybkoschnących 

Dzięki specjalnym właściwościom, ręczniki szybkoschnące są coraz bardziej popularne i znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Korzystają z nich miłośnicy sportów wodnych, profesjonalni sportowcy, pasjonaci turystyki pieszej i rowerowej, osoby preferujące różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, osoby dużo podróżujące, ale też fani funkcjonalnych rozwiązań na co dzień. Gwarantują wygodę i szybkość w użyciu zarówno po kąpieli, treningu, pływaniu w basenie, podczas pobytu na plaży, jak i w sytuacjach, gdy potrzebujesz szybko osuszyć dłonie, twarz czy nogi. 

Do produkcji ręczników szybkoschnących wykorzystuje się przede wszystkim mikrofibrę, ale na rynku spotkasz również modele frotte i welurowe. 

Ręcznik z mikrofibry 

To najbardziej powszechny rodzaj ręczników szybkoschnących z uwagi na wysoką zdolność mikrofibry do skutecznej absorbcji wody i szybkiego schnięcia po użyciu. Ręczniki z materiały syntetycznego o bardzo drobnych włóknach z poliestru lub poliamidu pozwalają efektywnie usuwać wodę z powierzchni skóry (mikrowłókna są w stanie przenikać między włoskami i nierównościami skóry). Ponadto cechuje je lekkość, miękkość oraz przyjemność w dotyku, a także zachowanie komfortu cieplnego. Na początku ręczniki z mikrofibry mogą być nieco trudne w użyciu z uwagi na to, że mokra tkanina stosunkowo ciężko przesuwa się po skórze.   

Ręcznik szybkoschnący typu frotte 

Ręczniki szybkoschnące z frotte charakteryzują się puszystą i miłą w dotyku konstrukcją oraz szybkim schnięciem. Z uwagi na spore rozmiary i stosunkowo dużą wagę, najlepiej sprawdzą się podczas rekreacyjnych wypadów nad wodę czy wyjścia na trening na siłownię lub zajęcia fitness i wszędzie tam, gdzie nie musimy się martwić o każdy gram bagażu.  

Ręcznik szybkoschnący welurowy 

Welurowe ręczniki szybkoschnące są lekkie, zajmują mało miejsca i oferują trzykrotnie krótszy czas schnięcia w porównaniu z klasycznymi ręcznikami z bawełny. Ręczniki z tzw. miśka zdadzą egzamin podczas pływania na SUP-ie, żaglach czy w trakcie plażowania.  

Przede wszystkim, zanim sięgniesz po konkretny rodzaj ręcznika szybkoschnącego, zastanów się, jakie będzie jego główne zastosowanie: jako ręcznik plażowy, kąpielowy czy może sportowy. Od tego będzie zależeć kolejna kwestia, czyli rozmiar i waga. W przypadku ręcznika na plażę, możesz wybrać opcję z weluru lub frotte, które są przyjemne w dotyku, dobrze chłoną wilgoć i pozwalają jej szybko wyparować, a do tego są dostępne w dużych rozmiarach. Kiedy liczy się niska waga i małe gabaryty, niezastąpiony okaże się ręcznik szybkoschnący z mikrofibry. Sprawdzi się podczas pływania kajakiem , pieszych wędrówek, treningu na siłowni, zajęć fitness czy dalekich wypraw rowerowych. Jeśli wybierasz się w miejsca o dużej wilgotności i niskich temperaturach, warto zwrócić uwagę na jak najkrótszy czas schnięcia. Aby mieć pewność, że ręcznik nie będzie gromadził bakterii i grzybów sprzyjających rozwojowi nieprzyjemnych zapachów, sięgnij po model z technologią Polygiene® opartą na jonach srebra. 

Na rynku dostępne są zarówno małe i średnie ręczniki szybkoschnące w rozmiarach np. 40×80 cm czy 100×50 cm, które świetnie nadają się do wycierania rąk i twarzy, jak i duże modele w wymiarach 150x 75 cm czy 180×90 cm, na których spokojnie się położysz czy osuszysz nimi całe ciało.  

 Jeśli chodzi o design, ręczniki szybkoschnące są dostępne w wielu kolorach i z ciekawymi motywami graficznymi, dzięki czemu każdy może dopasować je do swojego charakteru i upodobań.  

Aby ręcznik szybkoschnący długo pozostał w dobrym stanie i spełniał swoje zadanie, należy zadbać o odpowiednie pranie go i suszenie. Zanim wrzucisz ręcznik do pralki, sprawdź etykietę produktu i zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi temperatury prania oraz sposobów suszenia. Zwykle ręczniki można prać w pralce w temperaturze do 40°C. Należy unikać stosowania płynów do płukania/płynów do zmiękczania tkanin oraz wybielaczy, ponieważ mogą one uszkodzić włókna, ograniczyć zdolność do wchłaniania wilgoci i zmniejszyć właściwości szybkoschnące ręcznika.  

Ręczniki z materiałów szybkoschnących należy suszyć w przewiewnym miejscu, bez narażania na nadmierną ekspozycję na słońce czy działanie innych źródeł ciepła (np. kaloryfer). Dzięki temu zachowają miękkość, funkcjonalność oraz kolor. Jeśli nie ma przeciwwskazań od producenta, można je również suszyć w suszarce bębnowej na niskiej temperaturze suszenia (pomoże to uniknąć uszkodzenia włókien).  

Polecane produkty