Jakie gogle narciarskie wybrać? Wszystko o odpowiednim dopasowaniu gogli na narty i snowboard  

Sylwia Stwora-Petela 18.11.2022 ( 29.01.2024 )

Gogle to istotny element wyposażenia narciarskiego i snowboardowego, który chroni przed wiatrem, zimnem i promieniami słonecznymi, zapewniając dobrą widoczność, a przy tym stylowo wygląda. Aby znaleźć odpowiedni model, warto skupić się na kilku kluczowych parametrach, np. rodzaju i kolorze soczewki, rozmiarze ramki czy dopasowaniu do kasku. Jeśli zastanawiasz się, jakie gogle narciarskie wybrać, zajrzyj do naszego poradnika.

Gogle narciarskie – jakie mają zastosowanie?

Gogle narciarskie zbudowane są z:

  • soczewki chroniącej oczy;

  • ramki podtrzymującej je na twarzy i łączącej pozostałe elementy;

  • pianki 1-, 2- lub 3 warstwowej zapewniającej komfort i dopasowanie do twarzy;

  • systemu wentylacyjnego odpowiadającego za przepływ powietrza i zapobieganie zaparowaniu;

  • regulowanego paska utrzymującego je na głowie lub kasku.

Podstawową funkcją gogli jest ochrona oczu przed różnego typu zagrożeniami, które czekają na Ciebie na stoku, dzięki czemu jazda na nartach czy desce snowboardowej jest przyjemna i bezpieczna. Na dużych wysokościach powietrze jest rzadsze przez co mniej filtruje promienie ultrafioletowe (UV), dlatego Twoje oczy są bardziej narażone na ich szkodliwe działanie. Ponadto promienie słoneczne odbijające się od śniegu są jaśniejsze i bardziej intensywne (śnieg odbija 85% promieniowania UV, nawet gdy niebo jest zachmurzone) przez co mogą prowadzić do nadmiernego łzawienia i zmęczenia oczu, a w skrajnych warunkach nawet do tzw. ślepoty śnieżnej (photokeratitis, czyli podrażnienie spojówki i rogówki). To z kolei przekłada się na ograniczenie widoczności i może być przyczyną niebezpiecznych wypadków prowadzących do bolesnych urazów czy kontuzji. Dzięki goglom wyposażonym w odpowiednie filtry i soczewki niwelujesz ich ryzyko. Podczas jazdy z dużymi prędkościami czy w wietrzny dzień, gogle narciarskie stanowią osłonę przed wiatrem, zapobiegając łzawieniu i zamazywaniu pola widzenia.

Gogle są też barierą chroniącą przed zimnem, intensywnie padającym śniegiem, drobinkami lodu wydostającymi się spod nart innych fanów białego szaleństwa, wystającymi gałęziami pojawiającymi się podczas jazdy w pobliżu drzew czy urazami mechanicznymi mogącymi powstać na skutek nieumiejętnego posługiwania się np. kijkami.

Gogle sprawdzają się także przy pochmurnej pogodzie – odpowiednio dobrany kolor soczewek wzmocni światło i zwiększy kontrast, dzięki czemu będziesz widzieć więcej i lepiej to, co dzieje się wokół. Odpowiednia barwa soczewek pozwoli ci uniknąć sytuacji, w której śnieg czy mgła zmienią Twoją percepcję terenu i spowodują upadek na skutek najechania na wyboje lub oblodzone miejsca, których nie byłeś w stanie zauważyć.

Dlaczego gogle są lepsze od okularów narciarskich?

Generalnie gogle są lepszym, bezpieczniejszym i częściej zalecanym wyborem do jazdy na nartach i snowboardzie niż okulary przeciwsłoneczne. Dzięki możliwości wymiany soczewek możesz je dopasować do konkretnych warunków pogodowych. Ponadto ściślej przylegają do twarzy, co zmniejsza ryzyko ich zsuwania się czy spadania, a dzięki paskom regulacyjnym można je optymalnie dopasować. Dodatkowo zakrywają większą część twarzy, zapewniają szersze pole widzenia, posiadają otwory wentylacyjne lub specjalne rozwiązania zapobiegające zaparowaniu szyby (system anti-fog) i są bardziej wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia, przez co w większym stopniu gwarantują optymalną ochronę oczu.

Z kolei okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się w cieplejsze, pogodne dni oraz w sytuacjach, gdy masz w planach inne zajęcia lub w przerwie między kolejnymi zjazdami ze stoku. Ich zaletą jest duży kąt widzenia, niska waga i możliwość dopasowania szkieł do Twojej wady wzroku. Po stronie wad okularów przeciwsłonecznych należy zapisać to, że łatwiej je zgubić i istnieje większe prawdopodobieństwo, że w czasie upadku złamią się lub uszkodzą i spowodują obrażenia twarzy. Rozwiązaniem mogą być okulary przeciwsłoneczne wyposażone w elastyczne zauszniki, które sprawią, że pozostaną one na swoim miejscu i będzie się w nich wygodnie jeździć w kasku. Możesz też wybrać okulary fotochromowe, które posiadają soczewki automatycznie dostosowujące się do zmiennych warunków oświetleniowych.

Rozmiar i dopasowanie gogli na narty

Wybór odpowiedniego rozmiaru gogli narciarskich jest najważniejszym kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu. Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, które pomogą dobrać i dopasować gogle do specyfiki kształtu Twojej twarzy:

  • Small Fit – małe rozmiary zwykle są produkowane dla dzieci, młodzieży lub osób o raczej małej głowie i twarzy, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnej przerwy między kaskiem a ramką;

  • Medium Fit – dedykowane większości osób o średniej wielkości głowie i twarzy. Najbardziej uniwersalne;

  • Large/Oversized Fit – duże i ponadwymiarowe ramki gogli zapewniają większe pole widzenia, co jest ważne np. dla freestyle’owych i freeride’owych riderów oraz narciarzy stawiających na dużą widoczność peryferyjną (boczną);

  • OTG – (Over the glasses) – dedykowane osobom noszącym okulary;

  • dopasowane dla kobiet – są dopasowane do węższego kształtu damskiej twarzy poprzez np. mniejszą objętość nad mostkiem nosa;

  • dopasowane do specyficznej anatomii twarzy, np. wyższych kości policzkowych i niskiego mostka nosowego.

Jak sprawdzić dopasowanie gogli narciarskich?

Aby upewnić się, że gogle są prawidłowo dobrane, przymierz je do kasku narciarskiego, a jeśli pod niego nosisz dodatkowo czapkę lub kominiarkę to również je załóż. Gdy już założysz gogle, ramka powinna dobrze przylegać do twarzy i zapewniać wygodę. Nie mogą się tworzyć żadne punkty nacisku np. w okolicach oczodołów czy na policzkach oraz nie powinieneś czuć przepływu powietrza (unikniesz zaparowanie szkieł i wysuszenie oczu). Nie może być między kaskiem a goglami żadnych szczelin, zwłaszcza na czole lub po bokach twarzy. Dobrze dopasowane gogle zapewniają większe pole widzenia, także na boki, i powinny mieć uszczelnienie wokół twarzy. Szukaj oprawek z otworami pokrytymi pianką, które umożliwiają prawidłowy przepływ powietrza, dzięki czemu nie powodują ich zaparowania. Ważne są piankowe wkładki we wszystkich punktach nacisku – sprawdzają się np. polarowe, które amortyzują wstrząsy, a do tego dobrze odprowadzają pot wilgoć.

Sprawdź, jak szkła zachowują się na zewnątrz w naturalnym świetle. Przy zakupie jasnych soczewek, warto przetestować je w ciemnym pomieszczeniu z włączoną jedną żarówką. To pomoże Ci sprawdzić, czy nie będą powodować zniekształceń i odblasków podczas patrzenia na światło na trasie.

Do wszystkich gogli dołączony jest pasek umożliwiający regulację długości za pomocą klamry lub klipsa. Postaw na szerszy pasek, który będzie lepiej trzymał gogle na miejscu lub wersję z cienkim paskiem z silikonu po wewnętrznej stronie, który zapobiega przesuwaniu się paska na kasku. Zwróć uwagę na łatwość zmiany zakresu długości paska – jeśli ciężko jest ją wyregulować, zmień model gogli.

Szyba w goglach narciarskich. Najważniejsze parametry

Elementarną częścią gogli narciarskich jest szyba o odpowiednim kolorze, wyprodukowana z odpornych i wytrzymałych materiałów, oraz wyposażona w filtry i technologie zwiększające jej funkcjonalność. Oto najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie gogli na narty.

Filtry UV

Mają zatrzymać promieniowanie UVA, UVB oraz UVC, a tym samym zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wzroku i podnieść komfort jazdy. Szukaj gogli narciarskich, które w 100% blokują promieniowanie UV odbijające się od śniegu nawet w pochmurne dni.

Kolor szkieł

Barwa szkieł jest ściśle związana z warunkami pogodowymi, kontrastem w otoczeniu, w którym się znajdujesz oraz wskaźnikiem VTL (Visible Light Transmission – Transmisja Światła Widzialnego), który wskazuje procent światła przepuszczanego przez soczewkę (podawany jest w procentach). W dzień z błękitnym niebem najlepiej sprawdzi się niska wartość VLT, z kolei w pochmurny lub mglisty dzień – wyższy VLT. Niestety, nie ma uniwersalnej szyby, która zagwarantuje doskonałe widzenie w każdych warunkach, dlatego kierując się wskaźnikiem VLT postaw na taki model, w którym jest on na poziomie około 30%.

Ponadto na rynku dostępne są technologie, które polepszają widzenie w różnych warunkach, np.:

  • Variomatic od marki UVEX, która potrafi dostosować odcień szkła do zmieniających się warunków atmosferycznych;

  • Prizm™ od marki Oakley – stosuje podział światła na różne spektrum barw, a następnie wzmacnia te, które są potrzebne do widzenia w danych warunkach i filtruje inne;

  • ChromaPop od marki Smith, która poprawia widoczność i zapewnia lepsze postrzeganie głębi.

Kolory szkieł dostosowane są do różnych warunków pogodowych – od bardzo jasnego światła na dużych wysokościach po bardzo ciemne miejsca i śnieżne dni. Szkła są skategoryzowane od S0 do S4 – im wyższy numer, tym ciemniejsza soczewka. S0 dedykowany jest do warunków nocnych. Najbardziej uniwersalne są szkła S2-S3, natomiast S4 są przeznaczone do najjaśniejszych warunków i bardzo dużych wysokości.

Generalnie stosuje się podział:

  • S3-S4 (8-18% i 3-8% VLT) – na bardzo jasne i słoneczne warunki. Są w kolorze czarnym, brązowym, szarym, niebieskim lub czerwonym;

  • S3 (8-18% VLT) – na jasne warunki. Mają szkła brązowe, czerwone, niebieskie lub szare;

  • S2-S3 (18-43% i 8-18% VLT) – na zmienne warunki. Bazowy kolor szkieł to zazwyczaj pomarańczowy lub różowy;

  • 1-2 (43-80% i 18-43% VLT) – na słabe oświetlenie i warunki śniegowe. Występują w kolorze różowym, pomarańczowym lub żółtym.

Gogle fotochromatyczne czy z wymiennymi szybami?

Zmienność warunków pogodowych wcale nie wymaga od Ciebie posiadania kilku par gogli ze szkłami w różnych kolorach. Możesz zdecydować się na:

  • gogle fotochromatyczne – zmieniają automatycznie kolor na jaśniejszy lub ciemniejszy w zależności od pogody i natężenia światła;

  • gogle z wymiennymi szybami – ich specjalna konstrukcja pozwala szybko reagować na zmianę pogody. Najczęściej tego typu gogle sprzedawane są w zestawie z 2-3 szybami.

Szyba sferyczna czy cylindryczna – różnice

W goglach narciarskich wyróżniamy dwa rodzaje kształtu szybki – sferyczną i cylindryczną (płaską). Pierwsza jest zakrzywiona w pionie i w poziomie (jest kulista), co zapewnia dopasowanie do kształtu siatkówki oka, szerokie pole widzenia oraz mniejsze ryzyko odblasków. Świetnie sprawdzi się w freeridingu. Wada? Łatwiej ją uszkodzić. Szyba cylindryczna jest zakrzywiona w poziomie, a płaska w pionie, aby podążać za krzywiznami twarzy. Jest bardziej odporna na uszkodzenia, a także nie zaparowuje tak łatwo i szybko, ale z drugiej strony zawęża pole widzenia bocznego (widoczność peryferyjna) i może prowadzić do powstawania większej ilości refleksów świetlnych.

Materiał

Większość gogli do sportów zimowych ma szkła z poliwęglanu (PC), który jest zdecydowanie bardziej odporny na uderzenia i wstrząsy niż zwykły plastik. Do tego jest bardzo lekki i wygodny oraz występuje w różnych odcieniach i kolorach. Na rynku dostępne są też gogle z innowacyjnym szkłem NXT Glass produkowanym z Trivexu. Jest ono formowane w niskiej temperaturze i jest ultra lekkie.

Technologie

Aby zwiększyć wydajność jazdy na nartach lub snowboardzie i zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo oraz komfort, producenci gogli narciarskich opracowali nowoczesne rozwiązania:

  • filtr polaryzacyjny – zmniejsza refleksy świetlne od promieni słonecznych odbijających się od stoków i poprawia kontrast widzenia;

  • powłoka REVO inaczej powłoka lustrzana lub lustrzanka – to warstwa pokrywająca zewnętrzną część szkła, która poprzez odbijanie promieni słonecznych ma zabezpieczać przed ich szkodliwym działaniem;

  • powłoka Anti-Fog – cienka warstwa znajduje się po wewnętrznej stronie gogli i ma zapobiegać parowaniu szyby. Jest wbudowana praktycznie we wszystkie modele ze średniej oraz wysokiej półki cenowej. Z uwagi na jej delikatną strukturę i łatwość uszkodzenia, gogle w nią wyposażone wymagają specjalnej pielęgnacji dedykowanymi preparatami.;

  • podwójne soczewki – stanowią barierę termiczną obniżającą poziom zaparowania.

Jak dobrać gogle narciarskie na okulary?

 

Na co dzień nosisz okulary korekcyjne i zastanawiasz się, czy one wystarczą na stoku lub czy będziesz musiał na czas jazdy założyć soczewki? Optymalnym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będą gogle narciarskie typu OTG (z ang. Over the glasses), które wyróżniają się większymi wymiarami i mają dedykowane wycięciu z pianki na wysokości skroni, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się pod nimi okulary. Dopasowując gogle OTG zwróć uwagę, czy okulary nie przesuwają się do wewnątrz i nie powodują dyskomfortu czy nacisku na nos lub skronie.

Jak dbać o gogle narciarskie?

Kiedy już kupisz swoja idealną parę gogli narciarskich, powinieneś o nie odpowiednio dbać, aby zachowały swoje właściwości i służyły ci przez jak najwięcej sezonów. Oto kilka podstawowych wskazówek na temat pielęgnacji gogli:

  • zawsze odkładaj je opierając o stronę piankową i z soczewką skierowaną do góry;

  • do czyszczenia modeli bez powłoki Anti-Fog używaj miękką szmatkę, wodę i delikatny środek myjący do okularów, natomiast gogle ze specjalistyczną powłoką wymagają użycia dedykowanego środka i chusteczki z mikrofibry lub mikrofazy. Wycieranie szkieł papierowym ręcznikiem czy kawałkiem ubrania może uszkodzić powłoki oraz spowodować zarysowania;

  • po zejściu ze stoku pozwól goglom dokładnie wyschnąć na powietrzu. Dopiero potem schowaj je do pokrowca/torby. Unikaj suszenia ich bezpośrednio na słońcu czy przy źródle wysokiej temperatury;

  • nieużywane gogle przechowuj w dedykowanym etui, pokrowcu lub miękkim woreczku (najczęściej jest on dostępny w zestawie).

Wybór i odpowiednie dopasowanie gogli narciarskich czy snowboardowych to jeden z ważniejszych aspektów wpływających na komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy na nartach i snowboardzie. Pomogą ochronić Twoje oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV czy innymi zagrożeniami, dlatego warto postawić na wysokiej jakości produkty od marek cenionych przed miłośników sportów zimowych na całym świecie: Oakley, UVEX, Smith, Alpina, Rossignol, Salomon, ATOMIC, HEAD, POC, Sweet Protection, Dragon czy Julbo. Bogatą ofertę gogli narciarskich znajdziesz na Sportano.pl.

Polecane produkty