Jakie kije trekkingowe wybrać? Dobierz odpowiednio kijki do chodzenia po górach do wzrostu i potrzeb

Sylwia Stwora-Petela 21.02.2023 ( 12.02.2024 )

Kije trekkingowe dla wielu miłośników górskich wędrówek to nieodzowny sprzęt, dzięki któremu zapewniają sobie stabilność niezależnie od rodzaju terenu oraz odciążają kolana, biodra i kręgosłup, zwłaszcza gdy wędrują z ciężkim plecakiem. Dowiedz się, jakie kije trekkingowe wybrać, jak dopasować ich rozmiar do wzrostu i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dlaczego warto chodzić z kijkami trekkingowymi po górach?

Dla jednych to niepotrzebny balast czy modny trend, inni traktują je jako opcjonalny element turystycznego ekwipunku, a kolejna grupa nie wyobraża sobie wyjścia na górskie ścieżki bez kijków przyczepionych do plecaka. Oczywiście, w dużej mierze używanie kijków trekkingowych to bardzo indywidualna sprawa, ale jeśli nie do końca jesteś przekonany, czy warto je zakupić, to przedstawiamy kilka powodów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. Kijki do chodzenia po górach odpowiednio dopasowane do wzrostu oraz potrzeb oferują wiele zalet, w tym:

  • zmniejszają ryzyko urazów kolan i bioder;

  • pomagają odciążyć kręgosłup, stawy skokowe i kolanowe zwłaszcza w trakcie wędrówek z ciężkim plecakiem;

  • zmniejszają poziom zmęczenia stóp;

  • dzięki angażowaniu ramion, ułatwiają i przyspieszają wędrówki;

  • redukują wstrząsy i uderzenia przy podejściach czy podczas schodzenia;

  • zmniejszają ryzyko wystąpienia opuchlizny dłoni, palców i nadgarstków – dzięki ułożeniu ramion pod kątem i ich ciągłej pracy gwarantują dobre krążenie;

  • zapewniają stabilność na nierównym czy śliskim podłożu (mokre skały, korzenie itp.);

  • pomagają ocenić sytuację i możliwe zagrożenie, np. można ich użyć do pomiaru głębokości wody/błota/zaspy śnieżnej podczas przeprawy przez rzekę/potok/błotniste tereny/ośnieżone zbocza czy sprawdzić wytrzymałość lodu;

  • pomagają w utrzymaniu równowagi na stromym, kamienistym czy oblodzonym terenie;

  • mogą być wykorzystywane do rozkładania lekkich namiotów czy schronień, jako statyw do telefonu czy aparatu, jako środek do usuwania różnych przeszkód z drogi (np. zarośli, pajęczyn itp.);

  • pomagają utrzymać dobre tempo chodu/biegania;

  • mogą być narzędziem chroniącym przed dzikimi zwierzętami;

  • w razie wypadku i konieczności usztywnienia kończyny, mogą służyć jako szyna.

Kije trekkingowe a kijki do nordic walking – różnice

Podstawowe różnice między kijkami trekkingowymi a kijami do nordic walking dotyczą ich zastosowania, budowy oraz technika marszu. Kijki do chodzenia po górach jak wyżej zostało wymienione, mają za zadanie odciążyć stawy przy maszerowaniu z plecakiem, pomóc w zachowaniu stabilności i równowagi przy pokonywaniu trudnych terenów, a także zwiększyć wydajność, komfort oraz bezpieczeństwo na górskim szlaku. Wyróżniają się wyższą wagą i solidniejszą konstrukcją niż modele do nordic walking. Najczęściej na prostych odcinkach są przytroczone do plecaka. Z kolei kijki do NW mają ułatwić maszerowanie po płaskim lub pagórkowatym, ale niewymagającym terenie (parki, leśne ścieżki, ulice). Są lekkie, wyposażone w specjalną rączkę oraz półrękawicę i wymagają odpowiedniej techniki marszu. Podczas gdy kijki trekkingowe wbijamy przed siebie, w nordic walking prawidłowa technika polega na wbijaniu grota w połowie odległości między stopami, prostowaniu stawu łokciowego, a w fazie odepchnięcia – poluzowaniu uchwytu i wypuszczeniu go z dłoni. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik: Jak prawidłowo dobrać kije do nordic walking.

Jakie kije trekkingowe wybrać? Konstrukcja

Kije trekkingowe mogą mieć stałą lub regulowaną konstrukcję, dzięki której można dopasować ich długość w zależności od warunków lub terenu. Kije o regulowanej długości zwykle posiadają teleskopowe lub składane trzonki, co pozwala złożyć je do niewielkich rozmiarów i łatwo spakować do plecaka. Wyróżnia się trzy rodzaje kijów regulowanych:

  • kije 2-segmentowe – charakteryzuje je prosta i bardzo stabilna konstrukcja. Po stronie wad należy zapisać dość duże wymiary po złożeniu. Sprawdzą się w turystyce zimowej i na skitourach;

  • kije 3-segmentowe – najpopularniejsza wersja kijków trekkingowych. Z uwagi na możliwość złożenia do bardzo kompaktowych rozmiarów i przytroczenia do plecaka, doskonale nadają się dla osób, którym chcą uzyskać niewielką wagę sprzętu turystycznego;

  • kije 4-segmentowe – najmniej stabilna i trwała konstrukcja z uwagi na dużą ilość ruchomych części. Świetna opcja na osób, które mają mało miejsca w plecaku, a zależy im na utrzymaniu stabilności i wygody podczas pokonywania długich tras backpackingowych.

Jak dobrać długość kijków trekkingowych do wzrostu?

Optymalnie dobrana długość kijka trekkingowego jest wtedy, gdy stojąc prosto i trzymając jego rękojeść w ręku, a końcówki oparte na podłożu w pobliżu stopy, w łokciu jesteś w stanie utrzymać kąt prosty. Aby swobodnie dobierać długość kijków do chodzenia po górach w zależności od potrzeb (przy podejściach szybko go skrócisz np. o 5-10 cm, a przy schodzeniu – wydłużysz), zdecyduj się na model z opcją regulacji długości. Warto odpowiednio wyregulować kije trekkingowe, aby uniknąć obciążania ramion, szyi i pleców. W przypadku kijów 3-segmentowych najlepiej zacząć od ustawienia górnej regulacji tak, aby była w środku zakresu, a następnie dopasować dolną regulację w ten sposób, aby umożliwiała utrzymanie kąta 90 stopni między ramieniem a przedramieniem. Gdy przyjdzie czas na zmianę długości, wystarczy użyć do tego górnej regulacji. Pamiętaj, że im bardziej strome podejście Cię czeka, tym długość kijka powinna być mniejsza. Zapewni to większą dźwignię i pewniejsze osadzenie kijów. Na trawersowych odcinkach warto dla większej stabilności ustawić różne długości kijków – krótszą na boku pod górę i dłuższą po stronie, gdzie jest spad.

Niektóre kijki do chodzenia po górach wyposażono w dedykowany uchwyty z gąbki służący do tzw. dolnego chwytu podczas podchodzenia. Na rynku są też dostępne kijki trekkingowe o stałej długości lub w różnych rozmiarach. Warto wówczas sprawdzić tabele rozmiarów wybranego producenta i dopasować długość kijka do swojego wzrostu zgodnie z podanymi przedziałami. Przykładowo, kijki trekkingowe marki Black Diamond o długości 110 cm będą odpowiednie dla osób między 1,54-1,71 m wzrostu, a o długości 120 cm powinny wybrać osoby mierzące do 1,82 m.

Dobre kije trekkingowe, czyli jaki materiał będzie najlepszy?

Kijki do chodzenia po górskich szlakach najczęściej są produkowane z włókna węglowego, aluminium, lub kombinacji tych dwóch materiałów. Karbon wyróżnia się ultra niską wagą, dużym pochłanianiem wstrząsów i dobrą sztywnością, jednak jest bardziej kruchy niż aluminium. Pod wpływem obciążenia może pęknąć, podczas gdy aluminium zwykle wygina się. Kije z włókna węglowego najczęściej wybierane są przez turystów, którym zależy na lekkim plecaku oraz tym, którzy używają ich wyłącznie na wymagających dodatkowego wsparcia odcinkach (resztę czasu sprzęt jest schowany). Konstrukcja aluminiowa jest bardzo trwała, lekka, niezawodna (nawet jeśli się wygnie pod wpływem obciążenia, nadal pozwoli złapać równowagę w razie potknięcia) i tańsza. Aluminiowe kije trekkingowe sprawdzą się, jeśli wybierasz się w trudny teren, gdzie będziesz często z nich korzystał, a nie tylko sięgał po nie od czasu do czasu.

Systemy blokowania w kijach trekkingowych

Wszystkie rodzaje kijków do chodzenia po górach są wyposażone w mechanizm blokujący, który zapobiega ich przesuwaniu się podczas użytkowania. W przypadku kijów stałych mechanizmy te blokują się i odblokowują, dzięki czemu można wyciągnąć kijki na pełną długość i złożyć w celu schowania. Kije trekkingowe regulowane działają identycznie z tym, że mechanizmy blokujące pozwalają także regulować długość dwóch lub trzech połączonych ze sobą segmentów, co umożliwia dostosowanie długości kijów do wzrostu, ukształtowania terenu oraz warunków. Występują 4 główne rodzaje systemów blokujących w kijkach do chodzenia po górach: zewnętrzny, wewnętrzny, hybrydowy oraz typ sondy.

Zewnętrzny

Mechanizm opiera się na dźwigni, przypominającej zacisk, dzięki któremu w szybki i łatwy sposób możesz dopasować długość kijów, nawet w rękawicach. Zewnętrzny system blokujący wyróżnia się dużą niezawodnością i odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wewnętrzny

Aby zablokować kije z tego rodzaju systemem, wystarczy przekręcić dwa położone obok siebie segmenty i wybrać preferowane ustawienie. Doskonałe rozwiązanie na ciepłe miesiące. Wady? Stosunkowo łatwo traci na wydajności, gdy często jest poddawany działaniu niekorzystnych warunków pogodowych i jest używany w błotnistym terenie.

Hybrydowy

Hybrydowy system blokujący to kompromis między wytrzymałością, lekkością i łatwością użycia. Przykładowo, kijki mogą mieć zewnętrzną blokadę dźwigniową na górnym trzonie, a blokadę wewnętrzną w dolnej jego części.

Kije trekkingowe typu sonda

 

Najnowszy system blokujący w kijkach trekkingowych, dzięki któremu uzyskano doskonały stosunek wagi do łatwości obsługi. Kije typu sonda zbudowane są z dźwigni i linki, która pozwala złożyć wszystkie części do kompaktowych rozmiarów. Dzięki temu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy Ci na niskiej wadze i bezproblemowym przenoszeniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kijków do chodzenia po górach?

Wiesz już jak dobrać kijki trekkingowe pod względem długości, ilości segmentów czy zastosowanego materiału. Co jeszcze powinno zwrócić Twoją uwagę przy wyborze tego sprzętu turystycznego?

Rączka

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze rodzaju rękojeści kijków trekkingowych nie powinien mieć jej kształt, ale materiał, z którego została wykonana. Najczęściej stosuje się piankę, gumę, plastik i korek. Dobrym rozwiązaniem są lekkie uchwyty piankowe i korkowe. Zapewniają wygodny chwyt i nie wchłaniają nadmiaru wilgoci, co jest dużym plusem w cieplejszych warunkach. Uchwyty z pianki oraz z gumy sprawdzą się podczas zimowych wędrówek. Gumowe i plastikowe uchwyty są ciężkie i ścieralne, a po kontakcie z wilgocią dodatkowo są śliskie, przez co mogą powodować dyskomfort i narazić Cię na niebezpieczne sytuacje. Wybierz kijek z rączką pochyloną do przodu pod kątem 12-15 stopni, aby zapewnić nadgarstkom bardziej komfortowe ułożenie (będą się mniej męczyć).

Ważnym elementem jest też pasek (pętla) zintegrowany z rączką. Postaw na miękki model z opcją regulacji, abyś mógł swobodnie dopasować jego długość do swoich potrzeb oraz z możliwością odpięcia (np. do prania, naprawy czy momencie, gdy przemierzasz bardzo kamienisty teren i zahaczenie o skałę z dłonią w pętli mogłoby spowodować uraz).

Końcówki

Przeważnie kijki trekkingowe wyposażone są w końcówki widiowe (węglik spiekany), które odznaczają się wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia. W tańszych modelach końcówki produkowane są ze stali. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór kijków z wymiennymi końcówkami, dzięki czemu po zużyciu nie będziesz musiał kupować nowej pary kijków.

 

Koszyki

Większość kijków trekkingowych posiada wyjmowane koszyki w wersji letniej i zimowej. Te drugie są szersze, abyś mógł sprawnie pokonywać zaśnieżone ścieżki.

Kije trekkingowe mogą wydawać się zbędnym elementem wyposażenia turystycznego, jednak ich uniwersalne zastosowanie pozwala nie tylko utrzymać stabilność, odciążyć stawy oraz kręgosłup i zwiększyć komfort wędrówki, ale także ułatwić wiele czynności na szlaku. Dla niektórych miłośników górskich wypraw to świetny sposób na to aby wędrować szybciej i wydajniej, zwłaszcza gdy na plecach masz 15 lub więcej kilogramów obciążenia. Jeśli zdecydujesz się na zakup kijków do chodzenia po górach, postaw na modele od renomowanych producentów: Black Diamond, LEKI, GABEL, Fizan, Viking, La Sportiva, Komperdell, CampuS czy Masters. Wysokiej jakości kije trekkingowe oraz akcesoria do kijów znajdziesz na Sportano.pl. Pamiętaj o dobraniu modelu o odpowiedniej długości, dzięki której będziesz mógł stosować prawidłową technikę marszu i uzyskać wszystkie korzyści, które zapewnia wsparcie kijków do chodzenia po górach.

Polecane produkty