Jakie łyżwy dla początkujących wybrać i czym kierować się przy zakupie?

Sylwia Stwora-Petela 16.11.2022 ( 13.03.2024 )

Planujesz kupić swoją pierwszą parę łyżew i zastanawiasz się, które – figurowe czy hokejowe, lepiej sprawdzą się do nauki jazdy? Nasz poradnik podpowie Ci, jakie łyżwy dla początkujących wybrać, aby szybko zdobyć niezbędne umiejętności do jazdy po lodzie i cieszyć się z korzyści, jakie dają wizyty na miejskiej ślizgawce oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze łyżew dla dorosłych i dzieci.

Rodzaje łyżew

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych czynników, które mają znaczenie przy zakupie nowej pary butów do jazdy na lodzie, zacznijmy od omówienia rodzajów łyżew i ich charakterystyki. Wyróżniamy tzw. figurówki, łyżwy hokejowe, łyżwy rekreacyjne oraz panczeny.

Łyżwy figurowe

Z uwagi na sposób poruszania się po lodzie, wykonywanie układów tanecznych oraz dużej ilości różnego rodzaju akrobacji (skoków, piruetów itp.), łyżwy do jazdy figurowej wyróżniają się dużą elastycznością. Dzięki temu umożliwiają szeroki zakres ruchu i jednocześnie świetnie przylegają do stopy i kostki, aby zapewnić odpowiednią stabilizację. Zwykle są wykonane ze skóry naturalnej, ekologicznej lub syntetycznej, co zarówno daje dużą mobilność, jak i gwarantuje ścisłe dopasowanie. Łyżwy figurowe wyróżniają się wydłużoną płozą na końcu (tzw. tail) oraz małymi ząbkami w przedniej części (tzw. toe picks), które służą do zatrzymania się po wykonaniu obrotu oraz stanowią punkt startu i lądowania przy skokach.

Łyżwy hokejowe

Łyżwy hokejowe są przeznaczone do dynamicznego poruszania się po lodzie, szybkich zwrotów i jazdy z dużymi prędkościami w trakcie np. gry w hokeja. Przeważnie są nieco luźniej dopasowane do stopy niż łyżwy figurowe i mają bardziej opływowy kształt oraz szerszą cholewkę. Do tego są lżejsze, bardziej płaskie w stosunku do figurówek i mają węższe, krótsze ostrza zaokrąglone na obu końcach przez co zapewniają szybką i zwrotną jazdę po lodzie. Ponadto posiadają sztywną skorupę, która zabezpiecza je przed uszkodzeniem, ale również stanowi ochronę np. dla kostek przed uderzeniami innych graczy.

Łyżwy rekreacyjne

Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są dla łyżwiarzy, którzy kilka razy w sezonie wybierają się na lodowisko i chcą rekreacyjnie pojeździć z dziećmi czy ze znajomymi. Łyżwy rekreacyjne wyglądem przypominają rolki. Często wyposażone są w wiązania na sznurówki, które mają ułatwić ich zakładanie, zdejmowanie i dopasowanie, a także miękkie, syntetyczne buty i wyściółkę, podeszwy z PVC, oraz podstawowe ostrza, które sprawdzą się w prostej jeździe. Ten model nie nadaje się do zaawansowanych obrotów, skoków czy sportowej jazdy.

Panczeny

To rodzaj łyżew przeznaczony do łyżwiarstwa szybkiego, czyli ściągania się po specjalnie przygotowanym torze (nie można w nich jeździć po zwykłym lodowisku). Wyróżniają się długimi, cienkimi ostrzami, które wychodzą poza but oraz niską wagą i brakiem wzmocnień. W niektórych panczenach ostrze jest przymocowane do mechanizmu zawiasowego z przodu buta, co zapobiega zagłębianiu się ostrza w lód i wytracaniu prędkości. Łyżwy do jazdy szybkiej dedykowane są panczenistom oraz osobom, które chcą się ścigać na lodzie.

Czym kierować się przy wyborze łyżew?

Przed zakupem najlepszej dla Ciebie pary łyżew zastanów się, jakie będzie ich podstawowe zastosowanie – hokej, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo rekreacyjne, łyżwiarstwo szybkie, itp., dzięki temu zawęzisz wybór do konkretnego rodzaju. Weź też pod uwagę poziom swojego doświadczenia oraz to, jak często będziesz korzystać z łyżew. Na początek, gdy nie planujesz więcej niż kilka wizyt na lodowisku w sezonie z rodziną czy znajomymi, postaw na prosty, dobrze dopasowany model z odpowiednim wsparciem dla stopy i stawów skokowych, który pozwoli Ci nauczyć się podstaw łyżwiarstwa i będzie mieścił się w Twoim budżecie. Wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia będziesz mógł zmienić rodzaj łyżew na bardziej zaawansowany technologicznie, który oferuje większą elastyczność. Czym jeszcze kierować się przy wyborze pierwszej pary łyżew?

Rozmiar i dopasowanie

Rozmiar łyżew i ich odpowiednie dopasowanie są kluczem do komfortowej i bezpiecznej jazdy. Zacznij od zmierzenia długości stopy. Przygotuj miarkę krawiecką, długopis lub ołówek i czystą kartkę papieru. Kartkę przyłóż do ściany i stań na niej stopą, tak aby pięta dotknęła muru. Obrysuj całą stopę, trzymając ołówek/długopis w pionie. Powtórz to samo z drugą stopą. Teraz zmierz odległość między piętą a czubkiem dużego palca. Otrzymane wyniki porównaj z tabelą rozmiarów, aby dowiedzieć się, który rozmiar będzie dla Ciebie odpowiedni. Ważne: tabele rozmiarów różnią się w zależności od marki, dlatego zawsze sprawdzaj je przed zakupem konkretnego modelu.

Czas na dobre dopasowanie łyżew. Najlepiej mierzyć je w skarpetach, w których zamierzasz jeździć po lodowisku. Przede wszystkim po zasznurowaniu buty powinny dobrze przylegać do stopy i dawać wrażenie lekkiego ucisku, ale przy tym być wygodne. Stopa powinna prawie dotykać do końców buta, ale bez uderzania palcami o przód, pięty powinny znajdować się w stałym miejscu, a kostki być dobrze podtrzymywane z boku, jednak bez uczucia zbytniego nacisku. Upewnij się też, że cholewka kończy się w miejscu, które jest wygodne dla Twojej nogi oraz kostki, a nie wrzyna się w skórę i powoduje dyskomfort.

Materiał

Jest ściśle powiązany z rodzajem łyżew. Hokejówki wykonane są z plastiku, a w ich wnętrzu znajduje się miękka wyściółka z syntetycznych tkanin. Dzięki zastosowaniu plastiku, łyżwy hokejowe są dostępne w wielu kolorach i posiadają atrakcyjny design. Natomiast łyżwy figurowe produkowane są ze skóry, która jest dość sztywna, ale z czasem dopasowuje się do nogi, a do tego zapewnia skórze odpowiednią oddychalność (największą cyrkulację powietrza daje skóra naturalna). Ich minusem jest mała gama kolorów i praktycznie brak wzornictwa.

Rodzaj zapięcia

Łyżwy hokejowe zwykle posiadają zapięcia w postaci plastikowych zatrzasków czy dwustronnych klamr (z np. zabezpieczeniem Auto Lock). Przy zakupie zwróć uwagę na płynność ich zamykania i otwierania oraz wytrzymałość i wysoką jakość materiału. W przypadku łyżew dla dzieci sprawdzą się klamry lub paski na rzep, które są łatwe i szybkie w obsłudze.

Inaczej jest w przypadku sznurowadeł (występują przede wszystkim we figurówkach), które zwykle biegną od czubka butów do końca cholewki. To przekłada się na długi czas zakładania, ale równocześnie umożliwia lepszą regulację zakresu ucisku i dobre dopasowanie do nogi.

Innowacyjnym rodzajem zapięcia jest BOA® Fit System składający się z pokrętła z opcją mikroregulacji oraz mocnych sznurowadeł, dzięki któremu możesz optymalnie dopasować but do stopy i kostki co do milimetra.

Sztywność buta

Zwykle sztywniejsze buty są lepszym wyborem dla doświadczonych lub cięższych łyżwiarzy, ponieważ zapewniają lepsze wsparcie kostki. Średnia sztywność będzie odpowiednia dla początkujących i lekkich osób. Wybierając figurówki upewnij się, że usztywnienie kostki jest solidne i będzie dobrze stabilizować staw skokowy.

Wypełnienie buta

Warto wybrać model z wyściółką wyprodukowaną z włókien termicznych, które pomogą skutecznie odprowadzić nadmiar wilgoci. Większą wygodę zapewni też wkładka żelowa, która zmniejszy ryzyko powstawania odcisków czy otarć.

Rodzaj ostrza

Ostrze w łyżwach najczęściej produkowane jest ze stali węglowej pokrytej chromem (trwałe i ostre) lub nierdzewnej hartowanej bądź polerowanej paskowo (wytrzymałe). Większość ostrzy ma grubość około 4 mm, ale ostateczny wybór zależy od preferencji, wieku, wagi i poziomu umiejętności. Im cieńsze ostrze, tym mniejsza stabilność i odwrotnie.

Figurowe czy hokejowe – jakie łyżwy dla początkujących?

Z jednej strony początkującym łyżwiarzom zaleca się łyżwy hokejowe, bo nie posiadają one toe pics, o które łatwo można się zahaczyć i potknąć. Dodatkowo są mniej sztywne oraz krótsze, co daje większą wygodę w trakcie jazdy. Jednak ich krótka i wąska płoza nie zapewnia odpowiedniej stabilności, a to może powodować trudności w utrzymaniu równowagi, która jest istotnym elementem przy nauce jazdy na łyżwach.

Z drugiej strony, specjaliści na początek przygody ze ślizganiem się po tafli lodu polecają łyżwy figurowe, których wydłużona płoza pomaga w utrzymaniu równowagi i wpływa na stabilność jazdy. Z uwagi na wyższą, usztywnianą w kostce cholewkę i ściślejsze dopasowanie zmniejszają też ryzyko urazów stawów skokowych.

Jakie zatem łyżwy dla początkujących wybrać? Warto spróbować jazdy w obu rodzajach łyżew i postawić na te, w których czujesz się pewniej. Możesz wybrać się na miejskie lodowisko z wypożyczalnią i przetestować oba typy obuwia.

Łyżwy dla dzieci? Wybierz łyżwy regulowane

Stoisz przed wyborem pierwszych łyżew dla dziecka? Postaw na model regulowany, który pozwala zwiększać długość buta o 3-4 rozmiary. Dzięki temu łyżwy regulowane będą rosnąć z Twoją pociechą i wystarczą na kilka sezonów. Ważne: tego typu łyżwy są przeznaczone wyłącznie do użytku rekreacyjnego.

Inną opcją dla dzieci są łyżwy z odpinaną płozą składające się z buta, do którego można przymocować ostrze do jazdy po lodzie lub kółka do rolek. Dzięki temu łyżwy można używać zarówno latem, jak i zimą. Jednak specjaliści nie zalecają tego typu rozwiązania z uwagi na to, że zmianie ulega tylko długość buta a nie płozy przez co dziecko może mieć problemy z odpowiednim ustawieniem środka ciężkości.

Znasz już rodzaje łyżew i wiesz, jakie czynniki są istotne przy ich wyborze, zatem czas przejść do zakupów. Sprawdź szeroką ofertę łyżew figurowych, hokejowych i rekreacyjnych damskich męskich i dziecięcych na Sportano.pl. Znajdziesz tu modele dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych łyżwiarzy sygnowane takimi renomowanymi markami, jak: BAUER, K2, FILA, CCM, Rollerblade czy Tempish. W razie wątpliwości, skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta lub przyjdź do sklepu stacjonarnego w Homepark Targówek w Warszawie i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy dobiorą optymalne dla Ciebie rozwiązanie.

Gdy już wybierzesz najlepszą dla siebie parę łyżew nie zapomnij o ich odpowiedniej pielęgnacji pomiędzy kolejnymi sesjami na lodowisku oraz po sezonie. Po zakończeniu jazdy wyczyść je z wody, śniegu oraz lodu i osusz. Zanim schowasz je do szafy, zabezpiecz ostrze za pomocą osłony. Pamiętaj też o regularnym ostrzeniu ostrzy. Dzięki właściwemu dbaniu o łyżwy będą Ci one służyć przez wiele sezonów.

Nie wiesz, od czego zacząć przygodę z łyżwami? Zajrzyj do naszego poradnika dla początkujących łyżwiarzy: Jazda na łyżwach – co daje i jak nauczyć się jeździć, dzięki któremu łatwiej będzie Ci postawić pierwsze kroki na lodowisku.

Polecane produkty