Spis treści:
Narodziny dziecka wcale nie muszą oznaczać kilkuletniego rozbratu z górami. Mogą być za to początkiem czegoś nowego – wycieczek górskich w rodzinnym gronie. Jeśli chcesz zabierać swojego maluszka na szlak, musisz mieć sprzęt, dzięki któremu takie wędrówki będą bezpieczne i komfortowe. Z tego artykułu dowiesz się jakie nosidełko turystyczne wybrać, by Twoja pociecha mogła bardzo szybko zacząć przygodę z górami.
Zakłada się, że minimalny wiek dziecka, które może podróżować w nosidełku, to 6 miesięcy. To właśnie wtedy mięśnie znajdujące się wzdłuż kręgosłupa, zwłaszcza w obszarze szyi, są już dostatecznie silne, by utrzymać stabilnie główkę. Weź jednak pod uwagę, że niektóre dzieci rozwijają się nieco wolniej i ta granica często przesuwa się do 7-8 miesięcy. Jako rodzic samodzielnie musisz określić, czy Twoja pociecha jest już gotowa na podróżowanie w nosidełku turystycznym. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej nie podejmuj zbędnego ryzyka i wstrzymaj się z pierwszą wycieczką.
Kolejne z ważnych pytań, brzmi: kiedy należy zacząć odzwyczajać dziecko od takiego sposobu podróżowania? W teorii granice wyznaczają tu: waga Twojej pociechy oraz wyniki testów wytrzymałościowych nosidełka.
Większość modeli pozwala na przenoszenie maleństw wraz z ekwipunkiem, kiedy ich łączna waga mieści się w zakresie od 13 do 22 kg. Producenci często podają osobno dwie wartości: maksymalną wagę dziecka oraz maksymalną wagę transportowanego w nosidełku bagażu. Można też znaleźć nosidełka o większej wytrzymałości – np. z limitem wagi dziecka na poziomie 30 kg.
W praktyce nie zawsze udaje się dojść do limitów wyznaczonych przez producenta. Dlaczego? Bo trzeba mierzyć siły na zamiary. Nosidło turystyczne zwykle idzie w odstawkę wówczas, gdy waga pociechy daje się już mocno we znaki osobie, na której barkach spoczywa obowiązek transportowania dziecka.
Nosidełko dla dziecka w góry to widok coraz popularniejszy na szlakach. Producenci, obserwując rosnące zapotrzebowanie na taki sprzęt, przygotowują kolejne propozycje, różniące się nie tylko designem, ale też istotnymi funkcjonalnościami. Na jakie nosidło turystyczne się zdecydować? Przy wyborze kieruj się przede wszystkim właściwościami, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort maluszka.
Samodzielnie nie jesteś w stanie ocenić, czy nosidełko do noszenia dziecka jest dla Twojej pociechy bezpieczne. W tej kwestii trzeba zawierzyć specjalistom, którzy dokładnie sprawdzili właściwości takiego sprzętu, zanim ten trafił do sklepów. Mając do wyboru model od renomowanego producenta i jakąś tańszą alternatywę, warto zdecydować się na tę pierwszą opcję. Uznane marki dbają o to, by ich nosidełka turystyczne spełniały wyśrubowane normy i posiadały certyfikaty, świadczące o pozytywnym przejściu testów bezpieczeństwa (np. certyfikat TÜV/GS – wydawany przez niezależny niemiecki instytut TÜV Rheinland).
Za bezpieczeństwo Twojej pociechy odpowiadać będą m.in. pasy – najczęściej cztero- lub pięciopunktowe. Ważnym elementem jest też sztywny kołnierz, który pomaga utrzymać główkę dziecka w odpowiedniej pozycji. Warto zdecydować się na nosidełko wyposażone w odpinaną poduszkę, która nie zawsze jest w standardzie, a zabezpiecza głowę dziecka od przodu. Dlaczego odpinaną? Bo umożliwia to regularne pranie części, która najmocniej narażona jest na zabrudzenie śliną czy pokarmem.
Gdy na szlaku zalega błoto, łatwo się poślizgnąć, a jeśli ma się na plecach nosidełko do noszenia dziecka, to konsekwencje upadku mogą być podwójnie nieprzyjemne. Dlatego producenci często zabezpieczają malucha, poprzez wzmocnienie i usztywnienie ścianek nosidełka.
Innym elementem, istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest stojak, dzięki któremu nosidełko będzie stabilnie stało, gdy zdejmiesz je z pleców. Standardem są odblaski sprawiające, że turyści widoczni są także po zmroku. Niektóre modele wyposaża się w lusterka, ułatwiające rodzicowi doglądanie pociechy.
Z reguły aura w górach bywa bardziej kapryśna niż na nizinach. Dlatego kupując nosidełko turystyczne zwróć uwagę, czy Twoja pociecha będzie odpowiednio chroniona przed deszczem, wiatrem lub intensywnym słońcem.
Co w tej kwestii oferują producenci? Niektóre modele wyposażone są w specjalny daszek, który zabezpiecza maluszka przed przemoczeniem, przewianiem i zapewnia trochę cienia podczas upałów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest dobrze chronione przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi, materiał, z którego uszyty jest daszek, powinien posiadać wysoki współczynnik UPF (najlepiej na poziomie 50+).
Przydatnym dodatkiem może być pokrowiec przeciwdeszczowy, który pomoże przetrwać mocniejszą ulewę. Jeśli Twoje nosidełko nie jest wyposażone w takie “gadżety”, rozważ ich dokupienie.
Jeśli chodzi o wygodę maluszka, to można ją podnieść, decydując się na model z siedziskiem obszytym przyjemnym w dotyku materiałem. W ten sposób ograniczysz także ryzyko, wystąpienia otarć. Dobrze jeśli ta część posiada wstawki z przewiewnej siateczki (np. 3d Air Mesh), dzięki temu Twoje dziecko nie będzie się pocić.
Elementem, który wpływa na komfort podróżowania, są strzemiona. Pozwalają one maluchowi wygodnie oprzeć nogi, co jest szczególnie ważne przy dłuższych trasach. Miej na uwadze, że nie wszystkie modele posiadają je w standardzie.
Pamiętaj, że Twoja pociecha szybko rośnie, dlatego szukaj nosidełka, które będzie miało możliwość swobodnego dopasowywania całego systemu do zmieniających się gabarytów pasażera. Siedzisko musi być regulowane zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie, dla zapewnienia maksimum komfortu. Z kolei takie elementy jak otwory na nogi, powinny dać się personalizować w zależności od wzrostu i budowy ciała dziecka.
Jakie nosidełko turystyczne wybrać? Także takie, które zagwarantuje, że górskie wycieczki z najmłodszą pociechą na plecach nie będą dla Ciebie udręką. Poniżej zamieściliśmy kilka podpowiedzi, które ułatwią Ci podjęcie decyzji zakupowej.
Twoja wygoda zależy od tego, jak został zaprojektowany oraz wykonany system nośny. W pierwszej kolejności spójrz na pas biodrowy, bo to on w dużej mierze będzie odpowiedzialny za przenoszenie ciężaru. Dobrze gdy jest on szeroki, sztywny i starannie wykończony. Pamiętaj, że pas biodrowy przez całą wycieczkę będzie miał kontakt z Twoim ciałem, więc warto by posiadał gąbkę lub piankę i był obszyty przyjemnym w dotyku materiałem, który nie spowoduje otarć.
Kolejnymi elementami, na które warto zwrócić uwagę, są szelki. Powinny być one dosyć szerokie i wykończone miękką wyściółką, dzięki temu nie będą się wbijać w ciało.
Sprawdź też, czy nosidełko dla dziecka można łatwo i szybko wyregulować, żeby dopasować je do własnej sylwetki. Chodzi przede wszystkim o możliwość ustawienia na odpowiedniej wysokości panelu z szelkami. Do wyboru możesz mieć różne systemy – najczęściej producenci stosują mocowanie na rzepy lub przy pomocy klamry. Twoje nosidełko turystyczne będzie też wyposażone w elementy pozwalające na zmianę długości szelek, pasa biodrowego i paska piersiowego (czyli tego, który łączy ze sobą szelki, żeby te nie rozchodziły się na boki).
Nosidełko turystyczne z małym pasażerem na “pokładzie” trochę waży i jeśli miałoby szczelnie przylegać do Twoich pleców, to odzież szybko będzie mokra, nawet przy niskiej intensywności wędrówki. Dlatego producenci takiego sprzętu często sięgają po systemy wentylacji z powodzeniem stosowane w plecakach turystycznych . Na czym polegają te patenty?
W niektórych modelach zastosowanie znalazł system poduszek, umieszczonych tam, gdzie nosidełko będzie stykać się z Twoim ciałem. Pomiędzy nimi znajdują się szerokie kanały wentylacyjne, umożliwiające chłodzenie sporej powierzchni pleców. Ten patent uchodzi za bardzo wytrzymały, ale nie zapewnia doskonałej wentylacji.
Osobom, które mocniej się pocą, polecane są nosidełka dla dziecka z siatką dystansującą. W takich modelach plecy mają kontakt z powierzchnią przewiewnego materiału siateczkowego, co gwarantuje bardzo dobrą cyrkulację powietrza.
Dobre nosidełko turystyczne to takie, które jest funkcjonalne oraz wygodne, a do tego stosunkowo lekkie. Jeśli chcesz oszczędzić swoje plecy, zwróć uwagę na to, z czego wykonana jest rama. Gdy zależy Ci na komforcie, szukaj modeli, w których stelaż zrobionych został z lekkich, a jednocześnie wytrzymałych, stopów aluminium.
Jako rodzic zapewne dobrze wiesz, ile dziecięcych drobiazgów trzeba mieć pod ręką. Dlatego to tak istotne, żeby nosidełko dla dziecka w góry miało jak najwięcej praktycznych kieszeni. Przydaje się zarówno pojemna kieszeń główna, która jest pod siedziskiem i pozwala na schowanie większego ekwipunku, jak i funkcjonalne kieszonki boczne. Zwykle wykonane są one z siateczki i zapewniają szybszy dostęp do tego, po co sięgasz najczęściej (np. po butelkę). Ważne drobiazgi możesz też schować w małej kieszonce, umieszczonej na pasie biodrowym.
Niektórzy producenci, starając się przewidzieć potrzeby rodziców, dodają do swoich nosideł ciekawe funkcjonalności, jak odpinaną kieszeń, którą w razie potrzeby można używać jako niezależnego plecaczka.
Jak widać nosidełko dla dziecka w góry to sprzęt bogaty w różne systemy i praktyczne dodatki. Z racji tego, że wybierasz sprzęt turystyczny, od którego zależy bezpieczeństwo Twojej pociechy, nie warto iść na żadne kompromisy. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię
nosidełko turystyczne do 20 kg, czy nosidełko turystyczne do 30 kg, najwyższej jakości sprzęt znajdziesz w sklepie Sportano.pl. Oferujemy duży wybór sprawdzonych modeli od topowych marek: Osprey, Thule, Ferrino, Salewa czy Deuter, dzięki którym bez obaw zabierzesz swojego maluszka w góry. U nas dokupisz także akcesoria do nosidełek, zwiększające komfort i wygodę Twojego dziecka.