Jakie okulary do pływania wybrać? Najlepsze okularki pływackie dla dzieci, dorosłych, korekcyjne i na basen

admin 21.04.2023 ( 09.02.2024 )

Okulary do pływania są właściwie niezbędne niezależnie od tego, czy pływamy rekreacyjnie, czy wyczynowo. Odpowiednio dobrane zapobiegają dostawaniu się wody do oczu, ale także chronią je przed szkodliwym działaniem promieni UV, chloru oraz infekcjami. Wybierając okulary do pływania, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii, w tym ich przeznaczenie, rozmiar, rodzaj soczewek czy typ noska.

Dlaczego warto pływać w okularach?

Podczas pływania w basenie Twoje oczy są wystawiane na działanie chloru, co może powodować ich zaczerwienienie, swędzenie czy nawet doprowadzić do zapalenia spojówek. Zarówno w zamkniętym, jak i otwartym akwenie, oczy mają kontakt z różnego rodzaju bakteriami czy wirusami, przez co są narażone na podrażnienia czy infekcje. Dzięki okularkom pływackim, zmniejszasz ryzyko wystąpienia różnego rodzaju chorób oczu czy reakcji alergicznych z tym związanych. Ponadto, pływając w stawie, jeziorze czy morzu w okularach z filtrami UV, ograniczysz szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dodatkowo unikniesz urazów oczu spowodowanych dryfującymi gałęziami czy chemikaliami, które mogły się przedostać do wody. Kolejne zadanie, jakie spełnia ten rodzaj sprzętu pływackiego to utrzymanie wody z dala od oczu i umożliwianie widzenia pod wodą. W przypadku osób początkujących, stosowanie okularów pływackich może podnieść komfort i efektywność nauki poruszania się w wodzie.

Rodzaje okularów do pływania – jakie wybrać?

Aby prawidłowo dopasować rodzaj okularów pływackich, najpierw określ swój poziom pływackiego doświadczenia, a także częstotliwość treningów/pływania rekreacyjnego i to, gdzie będziesz w nich pływać – na basenie czy open water. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje okularów do pływania:

  • miękkie;
  • półtwarde;
  • twarde (tzw. szwedki).

Tę pulę uzupełniają gogle pływackie gwarantujące szerokie pole widzenia oraz wyposażone w m.in.: soczewkę z polaryzacją i grubą uszczelkę oraz półmaski i maski, które stosuje się głównie na otwartych akwenach w czasie nurkowania czy snorkelingu.

Miękkie okulary pływackie

Nazywane też okularami rekreacyjnymi lub amatorskimi są dedykowane dzieciom, osobom początkującym oraz pływającym okazjonalnie. Sprawdzą się też w bardziej wyczynowych treningach zarówno na basenie, jak i na zewnątrz. Miękkie okulary do pływania charakteryzują się wygodną, elastyczną budową, dzięki której dobrze dopasowują się do twarzy i gwarantują wysoki komfort użytkowania. Do tego zapewniają duże pole widzenia i są dostępne w szerokiej gamie modeli, dzięki czemu z powodzeniem dobierzesz je do swoich potrzeb.

Półtwarde okulary pływackie

Półtwarde okulary pływackie są przeznaczone przede wszystkim do intensywnych treningów. Są węższe i twardsze niż wersja rekreacyjna, mają opływowy kształt soczewki, dają szeroki kąt widzenia i są wyposażone są wymienne noski. Zwykle posiadają więcej gumy uszczelniającej, dzięki czemu nie tylko zapewniają dobre uszczelnienie, ale też nie uciskają zbyt mocno skóry twarzy.

Twarde okulary pływackie (tzw. szwedki)

Profesjonalne okulary pływackie zwane też zawodniczymi lub „szwedkami” to sprzęt przeznaczony do startów w zawodach, chociaż wielu wyczynowych pływaków używa ich podczas codziennych treningów. Cechują się niskim profilem, twardymi soczewkami, sztywną konstrukcją oraz szerokim polem widzenia. Są dobrze dopasowane do twarzy i osadzone mocniej w oczodołach, przez co możesz zmniejszyć opór wody i zyskać bardziej hydrodynamiczną pozycję.

Okulary do pływania – na co zwrócić uwagę przy wyborze?  

Okulary pływackie składają się z kilku istotnych elementów: soczewek, uszczelek, paska oraz noska.

Soczewki  

Dokładne widzenie to jedna z kluczowych kwestii podczas pływania, dlatego wybór odpowiednich soczewek jest niezwykle istotny. Najbardziej polecane są modele z poliwęglanu, ponieważ są wytrzymale, odporne na wszelkiego rodzaju zniszczenia, uderzenia czy zadrapania. Ponadto, zapewniają bardzo dobrą widoczność w wodzie. Soczewki te mają też często dodatkowe opcje, jak na przykład powłokę Anti-fog, która zapobiega nadmiernemu parowaniu szkieł. Dzięki temu podczas długiego treningu nie trzeba co chwilę zdejmować okularów, aby przetrzeć szkiełka. Niektóre soczewki wyposażone są także w filtr UV, który chroni oczy przed promieniowaniem. Kolejnym istotnym czynnikiem jest rodzaj szkieł.

Wyróżniamy:

  • okulary z przyciemnianymi szkłami – zmniejszają jasność refleksów i odblasków, jednak ograniczają pole widzenia. Z uwagi na filtr UV są idealne na otwarte akweny;
  • okulary z transparentnymi szkłami – przejrzysta soczewka zapewnia wysoką widoczność. Odpowiednie do pływania na zamkniętych basenach lub miejscach o niskim stopniu natężenia światła słonecznego;
  • okulary z kolorowymi szkłami – najczęściej występują w wersjach dla dzieci. Widoczność w nich jest dobra. W małym stopniu mogą zmniejszać odblaski;
  • tzw. lustrzanki – gwarantują dobrą widoczność oraz doskonałą ochronę przed refleksami i odbiciami;
  • okulary z polaryzacją – doskonale chronią przed odblaskami świetlnymi, dają dobry kontrast;
  • okulary fotochromatyczne – ich szkła zmieniają kolor w zależności od poziomu natężenia światła – ciemnieją, gdy robi się zbyt jasno i odwrotnie.

Uszczelki 

Uszczelki to element otaczający soczewki w okularach pływackich. Przylegają do skóry i odpowiadają za przyczepność okularków do twarzy. Postaw na uszczelki silikonowe lub z gumy termoplastycznej. Te materiały mają zdolność powrotu to pierwotnego kształtu po ich rozciągnięciu. Ponadto takie uszczelki są elastyczne, szczelne i zapewniają idealne dopasowanie do twarzy. Najlepiej sprawdzą się uszczelki wykonane z silikonu, gdyż jest on o wiele silniejszy od innych materiałów, a do tego jest hipoalergiczny, więc nie podrażnia i nie uczula delikatnej skóry wokół oczu.  

Pasek 

Najlepszy pasek w okularach do pływania to ten wykonany z silikonu, płynnego silikonu lub gumy termoplastycznej. Znaczenie ma też rodzaj zapięcia – pojedyncze, dzielone lub podwójne. Zapięcie podwójne daje największą pewność i stabilność, nawet podczas skoków do wody. Warto także zwrócić uwagę na to, aby pasek miał możliwość regulacji da maksymalnego dopasowania do głowy.

Nosek  

W okularach do pływania występują noski regulowane, które umożliwiają personalizację według własnych preferencji. Istnieją też noski samodzielnie dopasowujące się do twarzy podczas pływania. Wiele modeli okularów do pływania posiada wymienne noski, najczęściej w trzech różnych rodzajach, dzięki czemu masz większą możliwość idealnego dopasowania. Dość uniwersalnym rodzajem noska w okularach pływackich jest tzw. wysoki nosek, który pasuje do większości kształtów twarzy.

Okularki do pływania dla dzieci – jakie wybrać?

Dziecięce okularki pływackie cechuje mniejsza obudowa oraz szkła w stosunku do modeli dla dorosłych. Najlepszą opcją dla młodego pływaka będą miękkie i regulowane okularki pływackie w zakresie paska oraz noska. Jeśli dziecko często pływa open water, warto zakupić maskę lub półmaskę, która pozwoli mu swobodnie eksplorować podwodny świat i zapewni wysoki komfort użytkowania. Niezależnie od rodzaju okularków pływackich, należy zadbać o to, aby były precyzyjnie dopasowane i zapewniały wygodę użytkowania. Podwijający się silikon, zbyt ciasny nosek powodujący dyskomfort przy oddychaniu czy soczewki nie zapewniające odpowiedniego pola widzenia mogą skutecznie zniechęcić dziecko do pływania.

Okulary korekcyjne do pływania – dla kogo?

Korekcyjne okulary pływackie dedykowane są osobom mającym wadę wzroku, które nie lubią pływać w soczewkach ze względu na możliwość ich wypadnięcia czy zniekształcenia. Tego rodzaju okulary posiadają specjalistyczne szkła, których rodzaj i moc zależy od indywidualnych potrzeb. Z powodzeniem można w nich uprawiać inne sporty wodne, np. pływanie na desce SUP, kitesurfing itp.

Jak dopasować rozmiar okularów do pływania? 

Nawet najlepsze okulary do pływania nie będą w pełni spełniać swoich funkcji, jeśli nie dobierzemy odpowiednio rozmiaru. Można w prosty sposób sprawdzić, czy wybrane okularki pływackie są prawidłowo dopasowane. Okulary do pływania powinny obejmować całe oczy i niewielki obszar wokół nich. Po ich założeniu i dociśnięciu, powinny przyssać się do skóry. Jeśli nie czujesz tego efektu, to znaczy, że dany model okularów jest dla Ciebie za duży i powinieneś wybrać mniejszy rozmiar. W przeciwnym razie mogą spadać lub przeciekać w trakcie wysiłku. Okulary nie powinny powodować dyskomfortu, więc jeśli wbijają się w okolicę oczu, są zbyt mocno przyssane do skóry i jest Ci w nich niewygodnie, wówczas sięgnij po większy model. Warto wspomnieć o pasku, który może wpłynąć na dopasowanie, dlatego zanim ostatecznie odrzucisz daną parę okularków, spróbuj wyregulować w nich pasek.

Należy dodać, że tzw. szwedki nie zasysają się, ponieważ nie mają żadnej gumy uszczelniającej. Zamiast tego tworzą one uszczelnienie z oczodołem, dlatego muszą idealnie pasować do Twojej gałki ocznej. W przypadku tego rodzaju sprzętu pływackiego, upewnij się, że nosisz je dość ciasno, aby utrzymywały się w jednym miejscu.

Okulary do pływania przydadzą się na każdym poziomie zaawansowania, dlatego warto przemyśleć ich zakup. Należy odpowiednio dopasować rozmiar i parametry do swoich indywidualnych potrzeb, aby pływanie w nich było przyjemnością i umożliwiało podnoszenie umiejętności czy bicie kolejnych rekordów. Wybierając okulary wykonane z wysokiej jakości materiałów masz pewność, że zostaną z Tobą na długo i będzie to inwestycja na lata. Poszukując najlepszej dla siebie lub Twojego dziecka pary okularków pływackich, zajrzyj do naszego internetowego sklepu sportowego Sportano.pl. W naszej ofercie znajdziesz męskie, damskie i dziecięce okulary do pływania wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów i sygnowane takimi markami jak: AQUA-SPEED, arena, Cressi, Funky, Orca, Speedo czy ZONE3.

Polecane produkty