Kask hokejowy – jak dobrać rodzaj i rozmiar kasku do hokeja na lodzie dla początkujących graczy?

Sylwia Stwora-Petela 23.10.2023

Kask hokejowy to kluczowy element wyposażenia hokeisty na każdym poziomie zaawansowania. Ma chronić głowę przed urazami i potencjalnie groźnymi konsekwencjami uderzenia kijem lub krążkiem czy starć z innymi graczami. Dowiedz się, jaki rodzaj kasku do gry w hokeja wybrać, jakie cechy i technologie mogą zwiększyć twój komfort i bezpieczeństwo na lodzie oraz jak rozpoznać, czy kask jest odpowiednio dopasowany.

Dobry kask hokejowy – najważniejsze cechy

W ligach hokejowych, zarówno na profesjonalnym, jak i amatorskim poziomie, noszenie kasku hokejowego jest obowiązkowe. To zasada mająca na celu poprawę bezpieczeństwa zawodników. Hokej na lodzie to sport kontaktowy, który wiąże się z ryzykiem urazów głowy. Upadki, uderzenia krążkiem, kijem lub o bandy czy pojedynki z innymi zawodnikami mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla głowy. Kask hokejowy ma za zadanie zabezpieczać ją przed urazami, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (np. wstrząśnienie mózgu). Jego najważniejszą rolą jest tłumienie i rozpraszanie siły uderzenia, co pomaga zminimalizować potencjalne uszkodzenia głowy czy mózgu. Kaski hokejowe z osłonami (wizjerami lub kratkami) chronią nie tylko głowę, ale także twarz i oczy przed np. uderzeniami twardego krążka, który w trakcie rozgrywki może osiągać znaczne prędkości. Oprócz funkcji ochronnych, kask hokejowy może także zapewnić komfort, podnieść pewność siebie i ułatwiać skoncentrowanie się na grze, co może wpłynąć na poziom rywalizacji.

Aby kask hokejowy prawidłowo spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio dopasowany do parametrów i poziomu zaawansowania hokeisty, a także posiadać certyfikaty potwierdzające spełnianie norm bezpieczeństwa.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Wybierając kask hokejowy, należy zapoznać się ze standardami bezpieczeństwa określonymi przez różne organizacje certyfikujące, które potwierdzają, że sprzęt spełnia surowe kryteria ochrony i wydajności. Trzy główne organizacje certyfikujące to:

  • CE (European Conformity) – znak CE (zgodność europejska) używany jest w krajach europejskich. Naklejka lub etykietka na kasku hokejowym z oznaczeniem CE i numerem normy EN ISO 10256:2003 potwierdza, że spełnia on niezbędne wymogi bezpieczeństwa i wydajności oraz może być używany podczas ligowych rozgrywek i w turniejach hokeja na lodzie na różnym poziomie zaawansowania;
  • HECC (The Hockey Equipment Certification Council) – to organizacja non-profit z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, zajmująca się certyfikowaniem sprzętu hokejowego. Kaski posiadające certyfikat HECC przechodzą rygorystyczne testy i spełniają ustalone normy bezpieczeństwa dla tego sportu drużynowego;
  • CSA (Canadian Standards Association) – to organizacja określająca standardy wydajności i bezpieczeństwa produktów pochodzących z Kanady. Kaski hokejowe z certyfikatem CSA potwierdzają, że spełnia on niezbędne wymagania w zakresie ochrony przed uderzeniami, wytrzymałości materiału i trwałości.

Pamiętaj, że wybierając kask hokejowy z certyfikatami bezpieczeństwa, zwiększasz swoje szanse na maksymalną ochronę głowy i twarzy podczas gry.

Kask hokejowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wśród kasków do gry w hokeja dostępne są zarówno modele z pełną osłoną twarzy w postaci metalowej kratki, jak również wersje z wizjerem wykonanym z przeźroczystego tworzywa sztucznego lub kaski z ochroną kombinowaną. Podczas zakupu tej części hokejowego wyposażenia, zwróć też uwagę na rodzaj materiału wierzchniego, wyściółkę, otwory wentylacyjne oaz rodzaj konstrukcji skorupy kasku.

Osłona twarzy

Wyróżniamy kaski hokejowe:

  • bez osłony twarzy – można do nich dokupić dedykowany wizjer lub kratę;
  • z osłoną twarzy wykonaną z tworzywa sztucznego – zabezpiecza ona głównie oczy i nos. Pleks powinien spełniać standard CAN/CSA Z262.3;
  • z pełną osłoną twarzy w postaci metalowej kraty lub kratopleksu – skutecznie ochrania całą twarz przed dużymi przedmiotami, ale może ograniczać pole widzenia. Powinien spełniać normę ASTM F513;
  • hybrydowe – łączy dwa wcześniejsze rozwiązania – kratę w dolnej części twarzy i przeźroczysty wizjer chroniący obszar nosa i oczu. Taka konstrukcja zapewnia równowagę między widocznością a ochroną.

Bramkarze używają specjalnych kasków, które zapewniają szeroką ochronę całej głowy. Te kaski mają znacznie więcej ochraniaczy i siatki, aby chronić przed silnymi uderzeniami i odłamkami krążka.

Materiał i konstrukcja skorupy

Do produkcji kasków hokejowych używa się lekkiego, ale wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne poliwęglanu (doskonale sprawdzi się dla doświadczonych i zaawansowanych graczy) lub tworzywa ABS, który zapewnia dobry stosunek ochrony i trwałości do ceny (odpowiedni dla graczy rekreacyjnych). Jeśli chodzi o konstrukcje kasków do hokeja, mogą one być jednoczęściowe lub dwuczęściowe – ta opcja jest bardziej zalecana z uwagi na większy komfort noszenia.

Wewnętrzna wyściółka i system wentylacji

Wewnętrzna wyściółka kasku hokejowego najczęściej produkowana jest ze spienionego polipropylenu (EPP), czyli pianki o różnej gęstości. Oferują one różny zakres komfortu i pochłaniania uderzeń, dlatego warto przymierzyć kilka modeli kasków, aby określić, który materiał wyściółki jest dla Ciebie najlepszy. Upewnij się również, że kask hokejowy wyposażono w otwory wentylacyjne dla zapewnienia sprawnej cyrkulacji powietrza, ograniczenia gromadzenia się nadmiaru wilgoci i uniknięcia przegrzania głowy podczas intensywnego treningu czy meczu.

Data ważności

Częstotliwość użycia, uderzenia mechaniczne czy inne czynniki związane z grą na lodzie sprawiają, że właściwości ochronne kasku hokejowego z czasem ulegają pogorszeniu. Organizacje certyfikujące tego rodzaju sprzęt dla hokeistów podają daty ważności danego modelu na naklejce/etykiecie – zwykle okres ten wynosi od 5-10 lat od daty produkcji. Po wskazanym okresie należy wymienić kask. Jednak jeśli w międzyczasie pojawią się wyraźne uszkodzenia typu: pęknięcie skorupy, uszkodzenia piankowej wyściółki lub zerwanie pasków – należy natychmiast kupić nowy kask.

Jak dobrać rozmiar kasku hokejowego?

Dopasowanie kasku hokejowego do rozmiaru głowy jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej ochrony. Nieprawidłowo dobrany kask może nie spełniać swojej roli i nie chronić wystarczająco głowy przed urazami.

Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar kasku do hokeja potrzebujesz, zmierz obwód głowy używając miarki krawieckiej. Otocz nią głowę w okolicach czoła (1-2 cm nad brwiami) i powyżej uszu (obejmij najszerszą część głowy). Upewnij się, że miarka jest dobrze dopasowana, ale nie zbyt ciasna. Porównaj swój pomiar z wartościami podanymi w tabeli rozmiarów producenta wybranego modelu kasku.

Po założeniu, kask hokejowy powinien stabilnie trzymać się głowy. Nie może dawać nadmiernego luzu, ale nie powinien też uciskać ani wywierać nadmiernego nacisku na żaden punkt głowy. Kask powinien chronić obszar czoła i górnej części karku. Sprawdź, czy nie jest za wysoki, ani za niski. Optymalna pozycja kasku to taka, w której dolna krawędź znajduje się ok. 2,5 cm powyżej brwi. Upewnij się, że paski do regulacji kasku są odpowiednio dostosowane – nie powinny być zbyt luźne, ani za ciasne. Regulacja powinna być komfortowa. Wiele kasków hokejowych ma systemy regulacji, które pozwalają indywidualnie dostosować paski do kształtu głowy. Jeśli kask hokejowy wymaga założenia osłony twarzy (wizjera lub kratki), upewnij się, że jest ona prawidłowo zamocowana i zapewnia odpowiednią ochronę. Wykonaj kilka ruchów głową do przodu, w bok i do tyłu. Kask powinien pozostać na miejscu i nie ograniczać swobody ruchu. W trakcie użytkowania, kask hokejowy oraz osłona twarzy muszą być odpowiednio spięte z paskiem podbródkowym – wyreguluj zapięcia zgodnie z załączoną instrukcją.

Pamiętaj, że dobry kask hokejowy to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo na lodzie zarówno podczas treningów, rekreacyjnych meczów, jak i profesjonalnych rozgrywek. Staraj się wybierać kaski od renomowanych producentów, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Na Sportano.pl znajdziesz jakościowe kaski, łyżwy i kije hokejowe od topowych marek: CCM, Bauer, FILA czy Tempish.

Polecane produkty