Spis treści:
Kask na hulajnogę nie tylko pomaga minimalizować ryzyko obrażeń głowy w przypadku kolizji czy upadku, ale i daje większe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza początkującym. Warto go nosić nie tylko w skateparku czy podczas jazdy wyczynowej, ale również przy krótkich przejażdżkach po mieści lub parku. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni kask dla dziecka i dorosłego w zależności od rodzaju hulajnogi czy stylu jazdy.
Wprawdzie polskie prawo nie nakłada obowiązku posiadania kasku podczas jazdy na
hulajnodze , jednak każdy rider, niezależnie od poziomu zaawansowania i wieku, powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo i nosić sprzęt ochronny podczas nawet krótkiego przejazdu. Zwłaszcza ochrona potylicy jest niezwykle ważna z uwagi na to, że jej uszkodzenie może zakończyć się poważnym urazem, kalectwem a nawet śmiercią.Warto podkreślić, że nawet najbardziej ostrożni użytkownicy hulajnóg są narażeni na szereg zagrożeń związanych z jazdą po mieście, w tym: kolizję z pieszym, innym riderem, rowerzystą czy samochodem lub upadek spowodowany kiepskim stanem nawierzchni.
Nieco inaczej ma się sprawa z miejskimi e-hulajnogami, które zazwyczaj wypożycza się z uwagi na nagłą potrzebę szybkiego i sprawnego przemieszczenia się z jednego punktu do innego. W tym przypadku nie używa się kasku, bo nie jest on oferowany przez operatora hulajnóg a użytkownik zwykle nie posiada własnego. Wówczas można jednak zadbać o bezpieczeństwo, jeżdżąc uważniej i z małymi prędkościami. Jeśli wiesz, że będziesz korzystać z miejskiej hulajnogi elektrycznej, a masz własny kask, warto zabrać go ze sobą.
Bezpieczeństwo to najważniejsza funkcja, jaką ma spełnić kask do jazdy na hulajnodze. Dlatego podczas wyboru najlepszego modelu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które pozwolą maksymalnie ochronić Ciebie lub Twoje dziecko przed skutkami upadku czy kolizji na hulajnodze.
Aby dobrać właściwy rozmiar kasku na hulajnogę, musisz najpierw zmierzyć centymetrem krawieckim obwód głowy. Poprowadź miarkę ok. 1 cm nad brwiami i uszami. Odczytaj wynik i porównaj go z tabelą rozmiarów producenta. Podczas przymiarki zwróć uwagę na to, jak leży kask – powinien być ustawiony poziomo (nie przechylać się) i nisko (równo z linią brwi). Jeśli będzie za duży, może opadać i zasłaniać widok, z kolei gdy będzie za mały lub zbytnio odchylony w tył – stwarza większe ryzyko poważnych urazów w przypadku uderzenia głową o podłoże lub inny przedmiot.
Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość regulacji obwodu za pomocą np. pokrętła, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować rozmiar kasku do indywidualnych parametrów i potrzeb użytkownika.
Kaski dzielą się najczęściej na modele:
Pamiętaj, aby dopasować rodzaj kasku do stylu jazdy i rodzaju hulajnogi, a także umiejętności i indywidualnych parametrów.
Zewnętrzna skorupa jest najczęściej produkowana z wytrzymałego i sztywnego PCV, ABS lub poliwęglanu, a środek wyścielają dobrze amortyzujące wstrząsy pianki EPS lub EVA. Na rynku znajdziesz modele wyposażone w skorupę typu In-Mold, w której zewnętrzna i wewnętrzna powłoka są trwale połączone, co nie tylko gwarantuje wysoką trwałość, ale i niską wagę.
Najczęściej kaski na hulajnogę posiadają zapięcie w postaci klamry i wyposażone są w regulowany pasek umożliwiający indywidualny dobór jego długości w zależności o preferencji i komfortu jeżdżącego.
System wentylacji odpowiada za cyrkulację powietrza, dzięki czemu unikniesz przegrzania i nadmiernego pocenia się. To przełoży się na większy komfort jazdy zarówno w letnie dni, jak i podczas intensywnego wysiłku.
Certyfikaty bezpieczeństwa CE i normy europejskie (EN 1078) to kolejne kwestie, które należy mieć na uwadze przy zakupie kasku na hulajnogę. Potwierdzają one, że sprzęt pozytywnie przeszedł restrykcyjne testy oraz badania i spełniania najwyższe wymogi bezpieczeństwa.
Kaski do jazdy na hulajnodze najczęściej wyposażone są w wyjmowaną wyściółkę produkowaną z szybkoschnących, antybakteryjnych materiałów. Dzięki opcji odpięcia wyściółki, możesz w razie zabrudzeń czy przepocenia szybko ją wyprać i wysuszyć. Pozwoli to uniknąć rozwoju bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów i lepiej zadbać o higienę jazdy.
System MIPS (Multi-directional Impact Protection System) opiera się na wkładce z przesuwalnymi elementami, umieszczonej między wyściółką a zewnętrzną powłoką. Najprościej mówiąc, w momencie uderzenia głową pod kątem, system MIPS umożliwia takie przesunięcie kasku, aby maksymalnie pochłonąć energię uderzenia.
Z uwagi na możliwość rozwijania sporych prędkości, konieczność manewrowania między innymi uczestnikami ruchu na chodniku czy na drodze, optymalnym rozwiązaniem dla jeżdżących na e-hulajnogach są kaski typu fullface. Zakrywają one całą głowę i twarz, co oprócz właściwości ochronnych ma znaczenie również pod kątem redukcji hałasów czy osłony przed wiatrem, wystającymi gałęziami, latającymi owadami i innymi przeszkodami. Należy jednak wziąć pod uwagę, że są one stosunkowo ciężkie i mało przewiewne. Jeśli będziesz jeździć na hulajnodze elektrycznej głównie rekreacyjnie, dobrym wyborem będą kaski typu orzeszek lub rowerowe do MTB (wyposażone w odpinany daszek do osłony przed słońcem i deszczem oraz dużą ilość otworów wentylacyjnych).
W przypadku jazdy wyczynowej, treningów w skateparku czy jazdy po trudnych terenach najlepszym wyborem będzie kask szczękowy (ze szczęką zintegrowaną lub wyjmowaną). Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko upadków i uderzeń głową o nawierzchnię z dużą siłą i pod różnymi kątami, warto pomyśleć o kasku z systemem MIPS.
Hulajnoga służy Ci głównie do jazdy po mieście, dojazdów do pracy czy rekreacyjnych wycieczek z dziećmi lub znajomymi? Dobrą ochronę przed skutkami uderzeń czy upadków zapewni kask typu orzeszek, który dzięki solidnej, ale lekkiej konstrukcji odpowiednio zabezpieczy potylicę. Po stronie wad należy zapisać słabszą wentylację.
Zasady doboru dziecięcego kasku na hulajnogę są podobne jak u dorosłych – należy prawidłowo dopasować rozmiar i zwrócić uwagę na jakość materiałów, możliwość regulacji obwodu kasku i pasków, system wentylacji i wyjmowaną wkładkę. Należy jednak pamiętać, że kości dziecka są delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia nawet przy lekkich upadkach czy uderzeniach, dlatego m.in.: nie należy kupować kasku na wyrost, gdyż nie będzie on odpowiednio spełniał funkcji ochronnych. W przypadku najmłodszych riderów, dobrą zachętą do noszenia sprzętu ochronnego jest zakup modelu o wymyślnym designie, w modnym kolorze czy z ulubionym bohaterem. Warto od najmłodszych lat wyrobić w dziecku nawyk zakładania kasku nawet na krótkie przejazdy czy podczas zabawy w domu. Ważne jest, aby samemu dawać dobry przykład i również korzystać z tego typu ochrony.
Generalnie zaleca się wymianę kasku co 5 lat, a w przypadku częstego użytkowania co 2 lata. Jednak istnieje kilka sytuacji, gdy należy bezwzględnie kupić nowy model:
Warto sprawdzić zalecenia producenta, co do sposobu prawidłowego użytkowania oraz konserwacji kasku.
Bezpieczeństwo jazdy na hulajnodze to podstawa, dlatego koniecznie zadbaj o to, aby niezależnie od poziomu wytrenowania czy stylu jazdy, nosić kask. Zwróć szczególną uwagę na to, aby był prawidłowo dobrany pod względem rozmiaru i miał odpowiedni kształt zapewniający maksymalne bezpieczeństwo. Dobry kask na hulajnogę będzie też wyposażony w otwory wentylacyjne, wkładki amortyzujące, wyjmowaną wyściółkę oraz dawać możliwość regulacji obwodu dla jak najlepszego dopasowania. Pamiętaj, aby przed każdym założeniem kasku upewnić się, że jest w dobrym stanie, a po nałożeniu na głowę, że jest prawidłowo leży.
Szeroka oferta
damskich, męskich i dziecięcych kasków na hulajnogę produkcji takich sprawdzonych i polecanych marek, jak: K2, FILA, Giro, Rollerblade, Tempish, Powerslide, Roces czy Micro, jest dostępna na Sportano.pl. W kaskach tych marek zastosowano m.in.: nowoczesne systemy regulacji zapewniające precyzyjne dopasowanie w zależności od potrzeb i parametrów ridera (np. 3D System, Fidlock®, Macro Fit).