Spis treści:
Wybór odpowiedniego kimona do karate jest kluczowy dla osiągnięcia maksymalnej wydajności oraz wygody podczas treningów i zawodów. To nie tylko kwestia stylu, ale przede wszystkim funkcjonalności. Dobrze dobrany strój pozwoli Ci skupić się na doskonaleniu swoich umiejętności bez zbędnego dyskomfortu. W tym poradniku dowiesz się, jak dobrać idealne kimono karate, które będzie Ci towarzyszyć na tatami i umożliwiać prawidłowe wykonywanie technik oraz ruchów charakterystycznych dla tej japońskiej sztuki walki.
Strój noszony podczas treningów karate w Polsce zwykle określany jest potocznie jako kimono, co nie do końca jest właściwe, ponieważ kimono jest powszechnie kojarzone z tradycyjnym japońskim strojem, zakładanym na co dzień lub na specjalne okazje. Na świecie o ubraniu do tej sztuki walki mówi się „karate-gi” (polski odpowiednik „karatega”) lub „gi”, co w języku japońskim oznacza strój treningowy. Pełniejsza nazwa to „karate dogi” („dō” – droga, ścieżka; „gi” – strój). To podkreśla, że strój towarzyszy treningom na drodze rozwoju i doskonalenia się w karate.
Karate gi to na ogół białe, bawełniane uniformy składające się z:
Kurtka lub marynarka, która po zawiązaniu tworzy na wysokości klatki piersiowej kształt litery V musi być na tyle długa, aby pod pasem zapewniała wystarczającą ilość materiału zmniejszającego ryzyko podwijania się go do góry oraz odpowiednio szeroka, aby gwarantować nieograniczoną swobodę w zadawania ciosów, obrotach czy skrętach. Mankiety rękawów powinny kończyć się przed nadgarstkiem lub na jego wysokości. Nie powinny zakrywać dłoni. Zgodnie z tradycją, lewa strona kurtki musi znajdować się na górze, tak aby przednia klapa biegła od lewego górnego rogu do prawego dolnego.
Z uwagi na dużą ilość kopnięć oraz różnorodność postaw, krój spodni do karate powinien umożliwiać maksymalny zakres pracy nóg. Zwykle posiadają one szerszą budowę i klin na wysokości pachwiny. Spodnie do karate powinny kończyć się tuż nad stopami. Należy unikać modelów, które mankietami dotykają o podłoże, aby np. zapobiec potknięciom się o nie. Większość klasycznych „zubon” wyposażona jest w sznurki na wysokości talii, które umożliwiają ich precyzyjne dopasowanie.
Inaczej „obi” musi być wystarczająco długi, abyś mógł dwukrotnie owinąć się nim w pasie, a po zawiązaniu jego końce powinny zwisać z przodu, na wysokości dołu kurtki. Zbyt długi i nieodpowiednio zawiązany pas będzie przeszkadzać w prawidłowym wykonaniu technik i może prowadzić do urazów, np. oka. W karate mamy pasy: białe (dla początkujących), pomarańczowe, niebieskie, żółte, zielone, brązowe (dla zaawansowanych) i czarne (dla mistrzów).
Zanim sięgniesz po konkretne gi, warto najpierw zobaczyć, co noszą inni uczniowie w klubie karate, do którego chcesz uczęszczać na zajęcia i porozmawiać z instruktorem, aby dowiedzieć się, czy istnieją jakieś szczególne wymagania dotyczące kimona. Jeśli chodzi o najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru karate gi, są to:
Wybierając odpowiedni strój do karate, należy wziąć pod uwagę także producenta. Postaw na cenione marki, takie jak: adidas, Ground Game czy MANTO, którym zaufali inni praktycy karate.
Dobór odpowiedniego rozmiaru
kimona do karate jest ważny, aby zapewnić komfort i swobodę ruchów podczas treningu i zawodów. Ważnym czynnikiem jest Twój wzrost. Kimono powinno być wystarczająco długie, aby zakrywać całe ciało, ale nie powinno przeszkadzać w ruchach. Zmierz swoją klatkę piersiową w najszerszym miejscu. Upewnij się, że kimono będzie wystarczająco szerokie, aby materiał nie krępował ruchów. Następnie zmierz obwód pasa, aby ustalić, jaki rozmiar spodni będzie dla Ciebie najlepszy. Nie mogą być one zbyt luźne, ani zbyt ciasne wokół pasa, aby nie powodować przypadkowego spadania lub przekręcania się czy dyskomfortu związanego z nadmiernym uciskiem brzucha. Pomiary ciała porównaj z tabelą rozmiarów wybranego produktu. Pamiętaj, że rozmiarówka może różnić się w zależności od marki i modelu kimona. Warto dodać, że bawełna może kurczyć się przy częstym praniu, dlatego warto wybrać kimono o rozmiar większe (5-10 cm) niż wynika z Twoich pomiarów. Dodatkowo kimona mogą mieć różne kroje, np.: tradycyjny lub slim fit. Wybierz taki fason, który najlepiej odpowiada Twojemu stylowi i preferencjom.Podczas przymiarki kimona do karate upewnij się, że strój jest wystarczająco wygodny, abyś mógł swobodnie poruszać się w różnych pozycjach. Przykładowo, podczas kopnięć, prawidłowo dopasowane spodnie nie powinny powodować ograniczeń w okolicy ud lub pachwiny. Natomiast dobrze dopasowana kurtka nie będzie się podwijać lub krępować ruchów.
Jeśli jesteś początkującym lub masz wątpliwości, co do wyboru rozmiaru, poproś swojego instruktora karate o radę. Możesz też skonsultować się z ekspertami Sportano.pl – online lub podczas wizyty w sklepie stacjonarnym w Warszawie.
Aby kimono do karate służyło Ci tak długo, jak to możliwe, ważne jest jego odpowiednie pranie, suszeni i przechowywanie. Ważne jest, aby wyprać karate-gi tak szybko, jak to możliwe po ciężkiej sesji treningowej. Unikaj pozostawiania stroju zwiniętego i wilgotnego w torbie, aby zapobiec zniekształceniom czy rozwojowi nieprzyjemnych zapachów. Pierz kimono zgodnie ze wskazówkami producenta. Zwykle zaleca się, aby odwrócić gi na lewą stronę i prać je w zimnej lub letniej wodzie (w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza). To pomoże zapobiec kurczeniu się. Jeśli to możliwe, używaj organicznego lub lekkiego środka do prania. Unikaj wybielacza, octu czy wodorowęglanu sody, aby zapobiec utracie koloru. Należy suszyć kimono w przewiewnym miejscu. Nie susz go w suszarce bębnowej, ponieważ może to spowodować skurczenie się i odkształcenie materiału oraz utratę wytrzymałości. Przechowuj gi powieszone w suchym miejscu, aby zmniejszyć ryzyko powstania trudnych do wyprasowania zagnieceń. Przygotowując kimono do treningu, spróbuj złożyć je wzdłuż szwów lub lekko je zwinąć.