Spis treści:
Komputer rowerowy to wciąż popularny wybór wśród rowerzystów, którzy chcą rejestrować swoje przejażdżki. Jednak coraz częściej miłośnicy jednośladów sięgają po smartfon z aplikacjami rowerowymi, który poza monitorowaniem danych może pełnić wiele innych, praktycznych funkcji. Jeśli zastanawiasz się, co jest lepsze – komputer rowerowy czy aplikacja na telefonie, poniższe porównanie zalet i wad obu rozwiązań, może pomóc Ci podjąć decyzję, które urządzenie będzie najlepiej odpowiadać Twoim indywidualnym preferencjom i potrzebom.
Komputery rowerowe to mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia mierzące ważne parametry jazdy, takie jak: dystans, prędkość, całkowity czas jazdy, kadencja, statystyki okrążeń czy lokalizacja GPS. Są odporne na warunki atmosferyczne, zderzenia i zaprojektowane tak, aby pasowały do rowerowej kierownicy. Zapewniają długą żywotność baterii, a dzięki nowoczesnym ekranom dotykowym i funkcjonalnym przyciskom ułatwiają również nawigację.
Komputery rowerowe łączą się również z praktycznie każdym innym inteligentnym urządzeniem rowerowym, w tym miernikami mocy, czujnikami tętna i czujnikami kadencji, dzięki czemu możesz przenieść swój trening na wyższy poziom. Pomimo wielu zalet, mogą jednak przegrać w starciu ze smartfonem z aplikacją rowerową, który jest zdolna wykonywać wiele z tych samych czynności, a nie wymaga przy tym zakupu nowego urządzenia. Na takie rozwiązanie decydują się zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają przygodę z rowerem, okazjonalni rowerzyści i osoby, które nie planują długich wypraw na rowerze, a bardziej stawiają na korzystanie z niego jako środka transportu czy narzędzia do utrzymania kondycji lub utraty wagi. Jeśli stoisz przed dylematem: komputer rowerowy czy smartfon z aplikacją, poniższe porównanie zalet i wad obu urządzeń może ułatwić Ci ostateczny wybór.Jeśli chodzi o rozmiar, to w tej kwestii komputery rowerowe mają przewagę. Smartfony wyposażone są w duże ekrany, które wprawdzie są czytelniejsze i lepiej sprawdzają się do czytania szczegółowych map, jednak mogą zajmować zbyt wiele miejsca na kierownicy. Ponadto na czas jazdy trzeba je schować do dedykowanego pokrowca i odpowiednio przymocować (można wybrać uniwersalne lub dedykowane konkretnym urządzeniom uchwyty rowerowe), a to zwiększa wagę roweru i może wpływać na aerodynamikę. Szczególne znaczenie będzie miało to dla kolarzy szosowych, którzy dążą do tego, aby uzyskać jak najniższe wartości wagowe i jak najbardziej aerodynamiczne ustawienie, co ma pomóc oszczędzić na czasie i podnieść wydajność jazdy. Smartfon można oczywiście schować do kieszeni, ale przez to tracisz możliwość śledzenia statystyk czy mapy. W przypadku komputera rowerowego, zwykle jest dostępny z kompatybilnym uchwytem, dzięki czemu nie generuje dodatkowych kosztów.
Komputery rowerowe oferują zarówno obsługę przy pomocy przycisków, jak i ekrany dotykowe, dzięki czemu ich obsługa jest łatwa w każdych warunkach. Klawisze są praktyczniejszym rozwiązaniem w trakcie jazdy, w przypadku deszczu czy konieczności korzystania z pełnopalczastych rękawiczek rowerowych. Z kolei ekran dotykowy oferują dużą resposywność, co jest sporą zaletą w momencie pracy z mapą, konieczności wprowadzania nazw nowych punktów na trasie, itp. Poza tym ekran nowoczesnego smartfona jest znacznie większy niż ekran komputera rowerowego i oferuje wysoką rozdzielczość oraz możliwość wyświetlania danych w kolorze. To z kolei ułatwia odczytywanie danych z jazdy i umożliwia wyświetlanie różnych parametrów obok siebie. Kolorowe wyświetlacze oferują zwykle komputery rowerowe z wyższej półki, np. Garmin Edge 830, Garmin Edge 1030, Wahoo Elemnt Bolt czy Bryton Rider S500. Warto podkreślić, że ekrany komputerów rowerowych zapewniają wysoką czytelność w każdych warunkach oświetleniowych, podczas gdy smartfon może oferować gorszą czytelność ze względu na błyszczące wyświetlacze.
Czas pracy baterii to największa wada smartfonów w przypadku wykorzystywania ich do rejestrowania jazdy przy włączonym GPS-ie. Generalnie zaleca się, aby przy przejażdżkach dłuższych niż godzina, mieć przy sobie dodatkowo powerbank, aby szybko doładować telefon i móc z niego korzystać w nagłych przypadkach (np. konieczność wezwania pomocy). Komputery rowerowe są zaprojektowane tak, aby sprostać wyzwaniom związanym z długotrwałym użytkowaniem. Deklarowana żywotność baterii w tym przypadku może przekraczać nawet 20 godzin (24 w przypadku Garmin Edge 1030), zwykle jest to więcej niż 10 godzin, dlatego komputery rowerowe są idealnym wyborem, jeśli wybierasz się na wielogodzinną wyprawę lub w miejsca z dala od cywilizacji.
Komputery rowerowe są zaprojektowane tak, aby zapewniać odpowiednią aerodynamikę, a przy tym są odporne na zderzenia, wilgoć i trudne warunki atmosferyczne. W przypadku smartfonów, nie zawsze mamy do czynienia z najtrwalszymi urządzeniami i nawet najlepsze wodoodporne obudowy czy Gorilla Glass mogą zawieść w trudnych warunkach pogodowych i terenowych. Montując telefon na kierownicy pamiętaj, że narażasz go na wiele sytuacji, w których możesz go poważnie uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć.
Smartfon umożliwia nawigację podczas jazdy na rowerze za pomocą Google Maps lub dedykowanej aplikacji rowerowej typu Strava lub Komoot. Z kolei najlepsze komputery rowerowe mają fabrycznie załadowane precyzyjne mapy, które są podobne do map topograficznych i zawierają szczegółowe drogi, szlaki, punkty orientacyjne i udogodnienia. Niektóre urządzenia umożliwiają też załadowanie wcześniej zaplanowanej trasy, dodanie pinezki i automatycznie poprowadzenie do celu ze wskazówkami, zakręt po zakręcie czy ponownie obliczanie trasy, jeśli zjedziesz z kursu, a inne wymagają planowania trasy za pomocą aplikacji i wysyłania ich do komputera rowerowego. Warto jednak dodać, że wiele komputerów ma załadowane określone obszary map, co w przypadku podróży do nowych miejsc może wiązać się z koniecznością wykupienia dodatkowych map.
Jeśli chodzi o dokładność, to praktycznie każdy komputer lub smartfon wykorzystuje kombinację sygnałów GPS i wbudowanych czujników do ustalenia prędkości, odległości i wysokości, jednak różnice w sprzęcie i jakości danych satelitarnych mogą prowadzić do rozbieżności. Może być tak, że korzystając równocześnie z licznika rowerowego z GPS oraz smartfona zobaczysz spore różnice w średniej prędkości, a nawet dystansie, co wynika najczęściej właśnie z jakości danych GPS.
Aby tego uniknąć, dodaje się wysokościomierz barometryczny, który ustala wysokość za pomocą ciśnienia atmosferycznego i akcelerometrów mierzących prędkość w samym urządzeniu, a nie polega na satelitach. Niektóre urządzenia są też kompatybilne z czujnikiem prędkości zamontowanym na kierownicy. To pozwala uniknąć problemu zaniku sygnału GPS, jednak warto podkreślić, że pogoda może wpływać na barometry, co z kolei prowadzi do niedokładnych odczytów.
Wiele monitorów tętna i mierników mocy łączy się obecnie z urządzeniami rejestrującymi przez Bluetooth, co dodatkowo zapewnia łatwiejszy podgląd tego, jak radzisz sobie na rowerze. Możesz w ten sposób uzyskać wiele cennych informacji na temat jazdy, np.: strefy treningowe, funkcjonalną moc progową (FTP), VO2 max czy stosunek mocy do masy ciała, korzystając z takich aplikacji, jak: Strava, MapMyRide, Komoot czy Wahoo Fitness. Ponadto, zwykle za opłatą, możesz np. rejestrować tętno (niezbędny jest monitor serca) czy dzielić się swoimi wynikami ze znajomymi lub społecznością danej aplikacji, śledzić aktywność innych, chwalić ich czy tworzyć rowerowe wyzwania.
Wiele komputerów rowerowych można sparować z inteligentnym trenażerem, umożliwiając monitorowanie i kontrolowanie treningu w zamkniętym pomieszczeniu. Co więcej, takie marki Wahoo i Garmin udostępniają aktualizację oraz umożliwiają kontrolę komputerów rowerowych za pośrednictwem aplikacji na telefonie. Wysyłają też powiadomienia push o przychodzących SMS-ach, połączeniach czy e-mailach. Co więcej, komputery rowerowe z wyższej półki można podłączyć do bezprzewodowych systemów przerzutek (np. Shimano), co pozwala monitorować i zmieniać biegi bezpośrednio na urządzeniu.
Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której masz urządzenia ANT+ i telefon, który odbiera tylko dane wejściowe Bluetooth, możesz kupić klucz ANT+ (np. Wahoo ANT+ Key).
Jeśli chodzi o koszty, to smartfon ma tu przewagę nad komputerem rowerowym z uwagi na to, że… praktycznie każdy dzisiaj posiada inteligentny telefon. Wprawdzie są często jego zakup to spory wydatek, jednak wystarczy zainstalować na nim wybraną aplikację rowerową (w dużej mierze darmowe w podstawowych wersjach lub bardzo tanie w wersji Premium), aby dzięki szerokiej gamie funkcjonalności rejestrować każdy parametr jazdy i mieć dokładny wgląd w to, jak radziłeś sobie na przejażdżce, treningu czy w wyścigu. W ten sposób zaoszczędzić pieniądze oraz ograniczyć posiadanie urządzeń elektronicznych do minimum.
Ceny komputerów rowerowych wahają się od kilkunastu złotych za najprostsze modele, które po prostu rejestrują dystans i prędkość, ale mogą przekroczyć też próg 1000 czy 2000 złotych, oferując zwiększenie wydajności jazdy, dzięki wbudowanym narzędziom i zaawansowanym rozwiązaniom dedykowanym np. konkretnemu stylowi jazdy. Inwestycja w dedykowane urządzenie rowerowe i trzymanie smartfona z dala od niebezpieczeństw może okazać się bardziej opłacalne. Warto jednak pamiętać, że komputer rowerowy jest przeznaczony wyłącznie do jazdy na rowerze, więc jeśli biegasz lub uprawiasz inne sporty, może się okazać, że smartfon lub smartwatch jest lepszym rozwiązaniem.
Jak widać, oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego ostateczny wybór będzie zależeć od Twoich indywidualnych potrzeb i priorytetów, a także stylu, poziomu i częstotliwości jazdy na rowerze oraz budżetu.
Na rowerze jeździsz rekreacyjnie, traktujesz go przede wszystkim jako alternatywę dla samochodu czy komunikacji miejskiej lub sprzęt do treningu cardio, mający wspomóc Twoje dążenie do lepszej kondycji i sylwetki, praktyczniejszym wyborem będzie dla Ciebie telefon z dedykowaną aplikacją. Alternatywą może być prosty licznik rowerowy, dzięki któremu będziesz na bieżąco z pokonanym dystansem, prędkością czy czasem przejazdu. Szczegóły w naszym artykule:
Jaki licznik rowerowy wybrać ?Komputer rowerowy z czujnikami i pomiarem mocy sprawdzi się wśród doświadczonych rowerzystów (wykręcających rocznie tysiące kilometrów lub jeżdżących na rowerze co najmniej 2-3 h w tygodniu), często planujących kilkudniowe wyprawy rowerowe, ścigających się na szosie czy rywalizujących w MTB lub XC. Poszukując licznika rowerowego z nawigacją, możesz skorzystać z naszym wskazówek, które znajdziesz w poradniku:
Licznik rowerowy GPS .Możesz też zdecydować się na korzystanie z obu rozwiązań jednocześnie – komputer rowerowy możesz służyć Ci jako główne urządzenie do śledzenia danych podczas jazdy, a smartfon z aplikacją używać jako wszechstronne narzędzie do analizy i udostępniania wyników treningu.