Magnezja: co to? Rodzaje, zastosowanie, jak dobrać 

Sylwia Stwora-Petela 29.08.2023

Nie raz zastanawiałeś się, dlaczego wspinacze, czy to na skałkach, czy ściance wspinaczkowej, sięgają po tajemniczy, biały proszek i smarują nim dłonie? Magnezja to substancja, która pomaga poprawić chwyt, zwiększyć pewność siebie oraz zredukować problem nadmiernego pocenia się dłoni podczas wspinaczki, ale i szeregu innych aktywności fizycznych. Podpowiadamy, co to takiego magnezja, jakie ma właściwości, kiedy i po co się ją stosuje oraz który rodzaj wybrać, aby osiągnąć najlepsze efekty. 

Czym jest magnezja? 

Magnezja to popularna nazwa dla nieorganicznego związku chemicznego, jakim jest hydroksowęglan magnezu. Substancja występuje najczęściej w postaci białego proszku i ma wiele zastosowań, zarówno w sporcie, jak i w przemyśle, medycynie czy kosmetyce. Przykładowo, w medycynie magnezja jest wykorzystywana jako suplement diety lub lek w leczeniu niedoborów magnezu, a w kosmetykach znajdziesz ją w produktach do pielęgnacji skóry (np. w pudrach służących do matowienia skóry). W sporcie magnezja ma przede wszystkim wchłaniać pot i polepszać chwyt, zapobiegając ślizganiu się dłoni.  

Czy magnezja to to samo, co kreda? 

Magnezja jest czasem określana jako kreda lub talk, zwłaszcza w kontekście sportów wymagających dobrego chwytu, takich jak wspinaczka, gimnastyka czy podnoszenie ciężarów. W rzeczywistości to dwie odmienne substancje o różnych właściwościach i zastosowaniach. Magnezja ma zdolność wchłaniania wilgoci, co pomaga utrzymać suche ręce, a także zwiększa tarcie, przez to wpływa na pewniejsze trzymanie. Z kolei znana ze szkoły kreda to węglanem wapnia, czyli substancja mineralna, która jest używana głównie do pisania na tablicach, rysowania i oznaczania.  

Magnezja – po co i kiedy warto ją stosować? 

Magnezja jest prawdziwym must-have dla wielu entuzjastów sportów outdoorowych i siłowych – od wspinaczy, miłośników treningu siłowego, Crossfitu oraz trójboistów, przez różnego rodzaju gimnastyków i akrobatów po kolarzy i lekkoatletów (rzut młotem, skok o tyczce itp.). Dlaczego ta substancja ma tak szerokie zastosowanie? Przede wszystkim magnezja to najlepszy sposób na zwiększenie tarcia, a tym samym mocny i pewny chwyt oraz jego utrzymanie przez dłuższy czas niezależnie od temperatury otoczenia czy poziomu wytrenowania. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko nieudanego powtórzenia przy martwym ciągu, wiosłowaniu czy próbie wspięcia się wyżej w terenie. Magnezja osusza dłonie i pomaga zredukować problem ich nadmiernego pocenia się podczas intensywnego wysiłku. To z kolei przekłada się też na większe bezpieczeństwo w trakcie wspinania się po skałkach, wąskich uchwytach na ściance wspinaczkowej, podnoszenia ciężarów, wyciskania sztangi czy podciągnięć na drążku. Poza tym magnezja pomoże chronić skórę dłoni przed uszkodzeniem, tworząc cienką barierę między skórą a skałą, sztangą czy drążkiem. Warto podkreślić, że magnezja nie zwiększy siły chwytu, a jedynie poprawi tarcie między dłonią a chwytem. W związku z tym, jeśli nie masz problemu z nadmierną potliwością dłoni, proszek w niewielkim stopniu poprawi Twoją wspinaczkę.  

Lekkie posypanie dłoni magnezją w proszku czy w płynie może również pomóc w ochronie przed urazami kompensacyjnymi, które pojawiają się, gdy czujesz, że tracisz przyczepność i próbujesz różnymi sposobami uzyskać lepszy chwyt. Może to np. niepotrzebnie obciążać stawy. Ponadto używanie magnezji to pewnego rodzaju gra umysłowa – używanie jej i poświęcenie dodatkowego czasu na przygotowanie oraz skupienie się na wykonywanej czynności sprzyja pokonaniu bariery mentalnej. Stąd możesz usłyszeć, jak o magnezji mówi się „biała odwaga”. 

Ok, możesz powiedzieć, że rękawiczki wspinaczkowe czy rękawice do podnoszenia ciężarów też dobrze spełniają powyższe funkcje, oferując pewniejszy chwyt, odpowiedni poziom absorpcji potu i ochrony przed rozdarciami skóry. Jednak warto podkreślić, że materiał, z którego zostały wykonane stanowi dodatkową barierę zmniejszającą bezpośredni kontakt skóry ze skałą czy sztangą, co z kolei może negatywnie wpływać na świadomość sensoryczną i wydajność (np. mogą się przesuwać). Ponadto rękawiczki z czasem się zużywają i są mniej higieniczne. 

Jaką magnezję wybrać? Rodzaje magnezji 

Istnieje kilka różnych rodzajów magnezji, które różnią się teksturą, ale wszystkie służą jednemu głównemu celowi, jakim jest utrzymanie suchych dłoni. Na rynku dostępna jest magnezja w proszku, kulkach, aerozolu czy płynie. To, której z nich użyjesz, jest kwestią osobistych preferencji, ale też może wynikać z regulaminu danej ścianki wspinaczkowej czy dobrych praktyk związanych z używaniem jej w terenie. We wspinaczce skałkowej bardzo często wykorzystuje się szarą magnezję, ponieważ nie pozostawia śladów po użyciu zarówno na skałach, jak i podłożu.  

Magnezja w proszku 

To najczęstsza forma magnezji stosowana w dyscyplinach sportowych wymagających dobrego chwytu. Jest to suchy, łatwy w użyciu proszek dostępny w woreczkach, puszkach lub wiaderkach. Wystarczy zanurzyć dłonie w dedykowanym woreczku wypełnionym białym proszkiem i je o siebie potrzeć. Magnezja w proszku może też mieć formę bryłek. Wady? Najbardziej pyląca wersja – może być zabroniona w niektórych siłowniach czy centrach wspinaczkowych.  

Magnezja w płynie 

Magnezja w postaci płynnej, kremowej lub żelowej to połączenie sypkiej magnezji z kalafonią i alkoholem. Wystarczy ją rozprowadzić na dłoniach do momentu uzyskania zadowalającego pokrycia. Najmniej pyląca i brudząca wersja, dlatego sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie chcesz pozostawiać suchej magnezji na podłożu lub swoich ubraniach. Wymaga jednak odczekania chwili aż wyschnie i użycia obu rąk do aplikacji. Magnezja w płynie to popularne rozwiązanie wśród ciężarowców, ale sprawdzi się też na ściance wspinaczkowej czy zajęciach pole dance. 

Magnezja w kulce 

Magnezja w kulce najczęściej występuje w jednorazowym, tkaninowym woreczku. Podczas aplikacji wystarczy wgnieść woreczek w dłonie, aby równomiernie rozprowadzić proszek. Umożliwia dozowanie ilości magnezji nanoszonej na dłonie według potrzeb, a także nie pyli tak mocno i nie można jej przypadkowo rozsypać, jak magnezji w proszku. Dobre rozwiązanie na trening na skałkach oraz na ścianki wspinaczkowe. 

Magnezja w kostce 

Magnezja w kostce również pozwala dostosować poziom krycia dłoni do potrzeb zgodnie z upodobaniami i potrzebami. Przed użyciem należy są rozkruszyć. Kupując magnezję w kostce, warto kierować się wagą opakowania, a nie objętością, ponieważ pozornie mniejsza kostka może Ci wystarczyć na więcej użyć.  

Jak używać magnezję? 

Przede wszystkim z rozwagą. Nakładanie zbyt dużej ilości magnezji przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, czyli zmniejszy tarcie na dłoniach. Przesadziłeś z ilością? Zdmuchnij nadmiar proszku, otrzep dłonie lub kilka razy klaśnij. Możesz też zmyć ją letnią wodą lub wodą z mydłem (podobnie możesz ją usunąć z ubrań). Unikaj kontaktu substancji z oczami czy przypadkowego spożycia (może wywołać problemy żołądkowe). 

Woreczek na magnezję – jak dobrać?  

Jeśli pójdziesz do jakiegokolwiek krytego centrum wspinaczkowego lub na skały, zobaczysz, że większość trenujących ma przypiętą małą torebkę w okolicach bioder lub do uprzęży, w której zanurza dłonie, aby pokryć je białym proszkiem przed podjęciem próby wspinaczki lub rozwiązania problemu boulderowego. To woreczki na magnezję, które są nieodzownym elementem wyposażenia każdego miłośnika wspinaczki. Wybór odpowiedniego worka na magnezję zależy od indywidualnych preferencji oraz rodzaju aktywności, którą wykonujesz. Powinien pomieścić wystarczającą ilość magnezji dopasowaną do Twoich potrzeb, a przy tym umożliwiać łatwe otwieranie i sprawną aplikację magnezji. Worki na magnezję są zazwyczaj wykonane z różnych materiałów, takich jak nylon, bawełna czy mieszanki tkanin. Wybierz model o usztywnianej, odpornej na uszkodzenia konstrukcji, która jest łatwa do utrzymania w czystości oraz ze szczelnych zamknięciem (np. ściągacz czy zapięcie typu roll-top). Woreczki są dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Można je nosić zawieszone na pasku lub przypięte do uprzęży. 

Skompletuj swój zestaw do wspinaczki razem ze Sportano.pl, gdzie znajdziesz różnego rodzaju magnezję oraz woreczki na magnezję od takich renomowanych marek, jak: Black Diamond, deuter, Mammut czy Wild Country

Polecane produkty