Najlepsze halówki, czyli jak dobrać buty na halę? Poradnik zakupowy 

Sylwia Stwora-Petela 29.06.2023 ( 30.01.2024 )

Zacząłeś interesować się futsalem, potrzebujesz alternatywnego obuwia do trenowania na hali, a może Twoje dziecko stawia pierwsze piłkarskie kroki? Niezależnie od powodu, potrzebujesz odpowiednie halówki. Popularne buty do halowej piłki nożnej różnią się od korków chociażby brakiem kołków i trwałą, gumową podeszwą. Wybór odpowiedniego modelu do gry na hali wymaga też przyjrzenia się takim aspektom, jak materiał, amortyzacja i rodzaj przyczepności, aby zapewnić sobie wysoką wydajność i komfort gry zarówno w czasie treningu, jak i meczu. Ważną rzeczą jest również dobranie prawidłowego rozmiaru buta. Praktyczne wskazówki z naszego poradnika pomogą dobrać Ci najlepsze halówki do piłki nożnej. 

Buty do piłki nożnej halowej – charakterystyka  

Buty piłkarskie na halę, zwane powszechnie halówkami, a także butami halowymi lub butami futsalowymi (odmiana halowej piłki nożnej) są specjalnie zaprojektowane do gry na twardym podłożu (przede wszystkim parkiet, kauczuk lub guma). Zapewniają odpowiednią przyczepność, kontrolę i wygodę. Ich podeszwa zewnętrzna jest porównywalna do tej, używanej w obuwiu koszykarskim, siatkarskim czy do gry w squasha. Konstrukcja halówek wyróżnia się też niskim profilem wpływającym na większą kontrolę nad piłką oraz dodatkowymi wzmocnieniami w obrębie palców i pięt, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych urazów i kontuzji, a jednocześnie zwiększyć trwałość obuwia. 

Powinny też posiadać dobrą amortyzację, aby chronić stopy przed wstrząsami i gwarantować wysoki komfort w każdym elemencie gry. Cholewka butów piłkarskich na halę najczęściej wykonana jej z materiałów syntetycznych, skóry naturalnej lub tekstyliów. Materiał jest elastyczny, wytrzymały i ma gwarantować dobrą cyrkulację powietrza, aby sprawnie odprowadzać wilgoć i utrzymać suche stopy nawet przy bardzo intensywnym wysiłku. Buty piłkarskie halówki zwykle są lekkie, co przekłada się na szybkość, łatwość manewrowania, zwrotność i precyzję ruchów na boisku. Oznaczenia halówek to: IC (Indoor Court), IN (Indoor) lub IT (Indoor Turf).  

Jak wybrać dobre halówki? Najważniejsze parametry 

Przy wyborze butów do piłki nożnej halowej największe znaczenie dla wydajności gry, a także trwałości mają takie kwestie, jak materiał, z którego wykonano cholewkę, a także podeszwa zewnętrzna i wewnętrzna oraz wyściółka. 

Cholewka

Rodzaj materiału cholewki w halówkach w dużej mierze związany jest z preferencjami gracza. Warto podkreślić, że skóra naturalna jest elastyczna, miękka i dobrze dopasowuje się do stopy, ale też może ulec nadmiernemu rozciąganiu w miarę użytkowania butów. Skórzane halówki zapewniają doskonałe czucie piłki. Materiały syntetyczne są lżejsze, cieńsze i trwalsze niż prawdziwa skóra i zbytnio się nie odkształcają. Natomiast materiały tekstylne są najlżejszą i najtańszą opcją o stosunkowo wysokim poziomie wygody i oddychalności, ale niskiej trwałości. Nie oferują też odpowiednio dużego wsparcia stopie. Niektóre marki produkujące obuwie piłkarskie do gry na hali stosują innowacyjne technologie zwiększające efektywność i komfort gry. Przykładowo, halówki marki Joma wyposażone są w Durability – gumę o wzmocnionej konstrukcji gwarantującą wysoką trwałość, oraz Protection – wytrzymały materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. 

Podeszwa zewnętrzna 

Podeszwa zewnętrzna w halówkach wykonana jest najczęściej z gumy, kauczuku lub innego elastycznego materiału. Wyposażona jest w antypoślizgowy bieżnik o wzorze lub rowkach, które zapewniają optymalną przyczepność i trakcję na halowych powierzchniach, co przekłada się na lepszą stabilność i precyzję ruchów na boisku. Ponadto podeszwa zewnętrzna halówek powinna być oznaczona jako non-marking, czyli taka, która nie brudzi parkietu, nie pozostawiając na nim np. czarnych śladów. 

Podeszwa środkowa  

Zadaniem podeszwy środkowej w halówkach jest zapewnienie stopom dobrej amortyzacji. Nadaje też butom odpowiednią elastyczność. To wszystko zmniejsza ryzyko obciążeń stawów, urazów i kontuzji związanych z grą na twardej nawierzchni. Podeszwa środkowa wykonana jest z pianki amortyzującej (najczęściej pianka EVA) – im grubsza jest ta pianka, tym lepiej pochłania wstrząsy, co powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza zawodnicy o wyższej masie ciała. Jedną ze stosowanych pianek jest Fresh Foam, bardzo sprężysta i odporna na odkształcenia, którą znajdziesz w halówkach New Balance. Z kolei buty halowe od Mizuno posiadają innowacyjną wkładkę Removable, która dopasowuje się do kształtu stopy, gwarantując doskonałą amortyzację. 

Wyściółka  

Najczęściej halówki posiadają wyściółkę ze skóry naturalnej, syntetycznej lub tekstyliów. Pierwsze dwa materiały są trwalsze, zapewniają świetną cyrkulację powietrza, skutecznie odprowadzają wilgoć i dobrze trzymają stopę. Wyściółka tekstylna jest mniej komfortowa w użyciu i łatwiej ją zniszczyć. 

Jak dopasować rozmiar butów do gry na hali? 

Prawidłowo dobrany rozmiar butów halowych do piłki nożnej ma kluczowe znaczenie dla komfortu i wydajności gry. Zacznij od pomiaru stopy przy pomocy miarki krawieckiej. Postaw stopę na kartce papieru i zaznacz piętę oraz czubek najdłuższego palca. Następnie zmierz odległość między tymi punktami i porównaj wynik z tabelą rozmiarów wybranego producenta. Pamiętaj, że każda marka może mieć nieco inną rozmiarówkę. 

Podczas przymierzania halówek, staraj się mieć założone skarpetki piłkarskie, które zamierzasz nosić podczas gry na hali. Sprawdź, czy buty halowe są odpowiednio dopasowane do szerokości i wysokości Twojej stopy. Odpowiednio dobrane będą wygodne i zapewnią właściwe wsparcie. Unikaj zbyt ciasnych, ale też za luźnych halówek, aby nie powodować otarć, dyskomfortu czy niebezpiecznych sytuacji. Przykładowo, za duże obuwie zsunie się ze stopy. Pozostaw nieco miejsca z przodu buta, aby zapewnić swobodę ruchu dla palców.  

Podczas przymiarki, zrób kilka podstawowych ruchów, takich jak: chodzenie, bieganie, skakanie czy dynamiczna zmiana kierunku. Sprawdź, czy buty zapewniają odpowiednią stabilność i nie powodują żadnych nieprzyjemnych ucisków.  

Czy da się grać w halówkach na orliku? 

Tak, halówki sprawdzą się jako obuwie do gry na sztucznej nawierzchni, chociaż gra w nich może być mniej stabilna i precyzyjna. Do gry na orliku bardziej odpowiednie będą turfy piłkarskie, czyli buty łączące cechy piłkarskich butów halowych oraz korków. Dzięki drobnym wypustkom na podeszwie zewnętrznej, gwarantują świetną przyczepność i amortyzację na sztucznej murawie, ale także na asfalcie, hali sportowej oraz innych twardych nawierzchniach, również ośnieżonych. Ponadto ich podeszwa jest bardzo trwała, co wydłuża ich żywotność. 

Czy turfy rysują na hali? 

Pomimo małych wypustków, turfy nie rysują parkietów zarówno drewnianych, z kauczuku, jak i z gumy. Wynika to z zastosowania gumowej podeszwy zewnętrznej i odpowiedniego wyprofilowania wypustek – mają one płaską powierzchnię i nie wbijają w nawierzchnię, jak korki piłkarskie

Czy można grać w korkach na hali? 

Z uwagi na to, że buty piłkarskie na naturalną murawę (lanki lub wkręty) są wyposażone we wkręcane, masywne korki (metalowe lub aluminiowe), mogą powodować zniszczenie parkietu. Ponadto wykonanie w nich jakiegokolwiek manewru w hali nie tylko byłoby niewygodne i mało efektywne, ale również mogłoby spowodować uraz lub kontuzję przez m.in. brak odpowiedniej przyczepności do podłoża.  

Potrzebujesz obuwie do gry w piłkę nożną na inne nawierzchnie i masz wątpliwości, jaki model wybrać? Przeczytaj nasz poradnik: Jak dobrać buty piłkarskie

Polecane produkty