Nakolanniki siatkarskie: jak dobrać? Najważniejsze wskazówki

Sylwia Stwora-Petela 10.08.2023 ( 09.08.2024 )

Siatkówka to dynamiczna gra pełna efektownych obron piłki, w trakcie których nie raz kolana są narażone na uderzenia o twarde podłoże, dlatego nakolanniki siatkarskie stanowią kluczowy element wyposażenia zarówno początkujących, jak i profesjonalnych graczy. Chronią kolana przed urazami i zwiększają komfort gry, wpływając na pewność ruchów na boisku. Dowiedz się, jakie parametry są istotne przy wyborze nakolanników siatkarskich, jak dopasować ochraniacze na kolana do swoich potrzeb i na co zwrócić uwagę podczas ich przymierzania.

Pytanie dotyczące potrzeby noszenia nakolanników w trakcie treningów czy meczów, jest zwykle jednym z pierwszych, jakie sobie zadaje osoba rozpoczynająca przygodę z siatkówką. Oglądając mecze siatkówki w najwyższych ligach czy rozgrywane przez siatkarskie reprezentacje narodowe kobiet i mężczyzn można zauważyć, że część zawodników nosi specjalne ochraniacze na kolana, a inni ich nie mają. To też nie ułatwia uzyskania odpowiedzi na pytanie – używać czy nie? Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji zawodnika. Na wyższych poziomach rozgrywek większość graczy nie nosi nakolanników, ponieważ mają wystarczającą technikę obrony, aby nie uszkodzić kolan podczas wykonywania takich elementów gry, jak np. pad siatkarski. Duży wpływ na zastosowanie ochraniaczy na kolana będzie miała pozycja, na której będziesz grać. Częściej sięgają po nie zawodnicy defensywni, czyli przyjmujący i libero, ale z dodatkowego zabezpieczenia kolan mogą korzystać także rozgrywający, środkowi czy atakujący.

Nakolanniki siatkarskie są rodzajem ochraniaczy noszonych na kolanach, które posiadają specjalną konstrukcję mającą maksymalnie chronić tę część kończyn dolnych przed urazami oraz zwiększyć pewność poruszania się po boisku. Szczególnie dotyczy to osób początkujących, które na pierwszych treningach mogą mieć opór przed obroną piłki, w sytuacji gdy wiedzą, że wylądują na kolanach lub w celu podania piłki sposobem dolnym, klękają na parkiecie. Niekontrolowany i gwałtowny kontakt z twardym podłożem może się skończyć lekkim otarciem, siniakami, stłuczeniem, a w najgorszym przypadku skręceniem czy poważniejszą kontuzją stawu kolanowego. Nakolanniki zapewniają dodatkową warstwę ochrony, która pomaga w minimalizowaniu ryzyka tego rodzaju obrażeń.

Siatkarskie ochraniacze na kolana w przedniej części są wyposażone w warstwy amortyzujące, które pomagają w absorbowaniu wstrząsów i wibracji, a także tarcia między kolanami a powierzchnią hali sportowej podczas upadków lub kontaktu z podłożem. Założone nakolanniki podświadomie zwiększają pewność ruchów, ponieważ zawodnicy czują się bezpieczniej, wiedząc, że mają dodatkową ochronę na kolanach i chętniej bronią piłki, które wydają się już poza ich zasięgiem. Co więcej, w chłodniejszych warunkach ochraniacze na kolana mogą służyć jako dodatkowa warstwa ciepła – pomagają utrzymać odpowiedni komfort cieplny w okolicach kolan, co jest szczególnie korzystne dla mięśni i stawów, które pozostają rozgrzane, a w efekcie są mniej podatne na urazy.

Dobre nakolanniki siatkarskie powinny wyróżniać się kilkoma cechami dla skutecznego zabezpieczenia stawów kolanowych, wygody i wsparcia podczas gry. To przede wszystkim anatomiczny kształt i odpowiednia ochrona przed otarciami, siniakami i innymi urazami, amortyzacja uderzeń, trwałość oraz oddychalność. Siatkarskie ochraniacze na kolana powinny być wykonane z elastycznych, trwałych materiałów, odpornych na przetarcia czy rozdarcia (np. połączenie poliester + sztuczny jedwab + elastyna, poliester + bawełna + elastan + spandex lub poliester + guma + nylon). Solidne i trwałe szycie jest kluczowe, aby wytrzymały długotrwałą i intensywną eksploatację. Zwróć uwagę na przewiewność – postaw na oddychające włókna, które pomogą utrzymać komfort podczas intensywnego wysiłku oraz siateczkowe panele i otwory wentylacyjne z tyłu ochraniacza.

Sprawdź, czy nakolanniki posiadają odpowiednią ilość pianki amortyzującej, która pomoże w absorbowaniu wstrząsów i drgań. Wbrew pozorom to nie grubość, a jakość, gęstość i powierzchnia pianki (może znajdować się wyłącznie z przodu ochraniacza lub dodatkowo również na bokach) ma znaczenie w zakresie odpowiedniej ochrony. Najlepszym wyborem będą nakolanniki siatkarskie z warstwą amortyzacji wytworzoną z połączenia pianki EVA i spienionego poliuretanu lub w postaci żelowej wyściółki.

Dla zwiększenia dobrego dopasowania i utrzymania nakolanników w odpowiednim położeniu na kolanie, warto wybrać model z silikonowymi paskami umieszczonymi w górnej i dolnej części ochraniaczy, które poprawiają przyczepność do skóry i utrzymują je we właściwej pozycji. Ponadto nakolanniki muszą być łatwe do zakładania i zdejmowania oraz w utrzymaniu w czystości. W przypadku modeli z żelowym wypełnieniem, nie należy ich prać w pralce i używać do ich czyszczenia detergentów, ponieważ będą one reagować z żelem i mogą osłabić jego właściwości ochronne. Warto zwrócić uwagę, czy produkt był testowany zgodnie z normą EN 15613 wskazującą na odpowiednie zabezpieczenie kolan dla osób uprawiających sporty halowe.

Czołowi producenci sprzętu siatkarskiego stosują też nowoczesne technologie zwiększające wydajność i komfort gry w nakolannikach. Przykładowo, w nakolannikach Mizuno stosowany jest materiał VS-1 o doskonałych właściwościach amortyzujących i zapewniających wysoką wytrzymałość oraz innowacyjny system wentylacji Mizuno Intercool. Z kolei marka Asics oferuje siatkarskie ochraniacze na kolana z żelową wkładką i pianką zapamiętującą kształt kolana.

Dobór odpowiedniego rozmiaru nakolanników siatkarskich jest kluczowy dla zapewnienia skutecznej ochrony, komfortu i wydajności na boisku w każdej sytuacji. Zacznij od pomiaru obwodów wokół kolan. Przygotuj metr krawiecki. Stojąc na wyprostowanych nogach, zmierz obwód uda ok. 10-15 cm nad kolanem i tyle samo poniżej rzepki. Uzyskane wyniki porównaj z tabelami rozmiarów wybranych produktów. Wybierz rozmiar nakolanników najbliższy obwodowi górnej części uda, aby zapewnić jego prawidłowe dopasowanie. Warto dodać, że każda marka nakolanników siatkarskich może oferować nieco inne wymiary i rozmiary oraz kształt ochraniaczy, dlatego warto przymierzyć i przetestować różne modele i producentów.

Podczas przymiarki, upewnij się, że nakolanniki dobrze przylegają do Twoich kolan. Nie mogą być ani zbyt ciasne, ani za luźne, aby nie ograniczać ruchów ani nie przesuwać się podczas różnego rodzaju ruchów. Dobrym rozwiązaniem będą systemy regulacji, takie jak paski, rzepy czy wstawki z rozciągliwych tkanin, które pozwolą na indywidualne dopasowanie.

Przymierzając nakolanniki, spróbuj wykonać ruchy charakterystyczne dla siatkówki, aby ocenić, jak ochraniacze zachowują się podczas przyjmowania różnych pozycji. Przetestuj je m.in.: w klęku, w pozycji do odbicia sposobem dolnym (tzw. dyszlem), podczas podskoków i szybkiej zmiany pozycji z wysokiej na niską. W każdym ruchu powinny dobrze współgrać ze stawem i utrzymywać się na miejscu. Nie mogą też w żaden sposób ograniczać ruchów kolana, przede wszystkim jego zgięcia. Jeśli masz wątpliwości, co do rozmiaru, warto przymierzyć kilka modeli nakolanników od różnych producentów i porównać, który z nich najlepiej pasuje do Twoich kolan.

Jeśli dopiero zaczynasz grać w siatkówkę halową , skup się na znalezieniu nakolanników, które oferują podstawową ochronę przed urazami i siniakami, są wygodne i nie ograniczają ruchów. Nie jest konieczne kupowanie bardzo zaawansowanych modeli z wieloma technologiami. Wybierz ochraniacze na kolana łatwe do zakładania i zdejmowania oraz proste w regulacji, abyś mógł nauczyć się, jakie dopasowanie jest dla Ciebie najbardziej komfortowe. Jeśli chodzi o kolor, czarne ochraniacze siatkarskie są uniwersalne i zazwyczaj pasują do większości kombinacji barw strojów do siatkówki, jednak ostateczny wybór zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Nakolanniki w różnych cenach oferują odmienne funkcje i jakość wykonania. Znajdź taki model, który mieści się w Twoim budżecie, a jednocześnie spełnia Twoje wymagania.

Nakolanniki dla profesjonalnych siatkarzy i siatkarek to zwykle modele zapewniające zaawansowaną ochronę, które są wyposażone w innowacyjne systemy amortyzujące oraz szereg dodatkowych wzmocnień. Zwykle cechuje je większa zabudowa zarówno w obrębie kolana (pianka lub żel znajduje się nie tylko z przodu ochraniacza, ale także jest umieszczony po bokach), jak i powyżej oraz poniżej stawu. Ponadto wyróżnia je wysoka jakość wykonania, przez co są bardziej odporne na intensywna eksploatacje, zważywszy na większą ilość treningów i meczów rozgrywanych przez profesjonalistów, oraz doskonała wentylacja gwarantująca komfort przez dłuższy czas i w różnych warunkach.

Pamiętaj, że to tylko ogólne wytyczne, a wybór nakolanników zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji, stylu i poziomu gry. W miarę jak będziesz zdobywać coraz większe doświadczenie na boisku, będziesz lepiej wiedział, jakie cechy nakolanników są dla Ciebie najważniejsze. Niezawodne nakolanniki siatkarskie od takich producentów, jak: ASICS, Mizuno, Joma czy McDavid, cenionych przez profesjonalnych siatkarzy, jak i osoby rekreacyjne uprawiające ten sport zespołowy, znajdziesz na Sportano.pl.

Polecane produkty