Ochraniacze na rolki – jakie wybrać? Poradnik zakupowy

Sylwia Stwora-Petela 05.05.2023 ( 11.04.2024 )

Ochraniacze na rolki powinny stanowić elementarną część wyposażenia każdego ridera, niezależnie od stopnia zaawansowania. Odpowiednio dopasowany sprzęt ochronny umożliwia bezpieczną jazdę między pozostałymi uczestnikami ruchu ulicznego, po nawierzchniach pełnych nierówności i wzniesień czy zmniejsza ryzyko związane z nauką nowych umiejętności. Dowiedz się, jakie ochraniacze na rolki wybrać i czym kierować się przy ich zakupie.

Zanim nauczysz się bezpiecznego upadania na rolkach czy nabierzesz wprawy w jeździe po dłuższej przerwie, warto wyposażyć się w ochraniacze, które przede wszystkim chronią przed urazami i kontuzjami. Odpowiednio dobrane ochraniacze na kolana, nadgarstki i łokcie pomogą zmniejszyć bolesne konsekwencje związane z upadkiem na twardą nawierzchnię, uderzeniem w przeszkodę czy zderzeniem z innym riderem lub pieszym. Kwestie bezpieczeństwa powinni wziąć pod uwagę również bardziej doświadczeni miłośnicy jazdy na rolkach, aby minimalizować ryzyko poważnych obrażeń ciała zarówno w trakcie ekstremalnych ewolucji w skateparku, jak i poruszania się po mieście.

Zwłaszcza na początku przygody z tym sportem, dobrej jakości sprzęt ochronny zapewnia komfort jazdy i nauki, a to sprzyja chęci rozwijania i zdobywania nowych umiejętności. Dzięki wygodnym i gwarantującym swobodę ruchów akcesoriom, jazda jest przyjemniejsza, a Ty będziesz chętniej chciał ponownie założyć rolki i wyjść na zewnątrz się poruszać. Ponadto ochraniacze na rolki często są wielozadaniowe – można ich używać podczas jazdy na deskorolce, hulajnodze czy rowerze.

Łokcie, nadgarstki i kolana to części ciała najbardziej narażone na urazy podczas jazdy na rolkach, czy to rekreacyjnej, czy sportowej. Aby zapewnić sobie lub swojemu dziecku maksymalną ochronę, należy mieć na sobie zestaw składający się z: ochraniaczy na kolana, łokcie i nadgarstki.

Niezbędnym elementem wyposażenia powinien być kask na rolki. Zabezpieczy on głowę przed skutkami lekkich uderzeń, upadków, zderzeń z innymi rolkarzami itp. Kask powinien być m.in.: odpowiednio dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy, leżeć nisko na czole i nie spadać przy odchylaniu się do tyłu/podnoszeniu głowy. Paski boczne i paski tuż pod uchem powinny tworzyć kształt litery Y.

Praktycznym rozwiązaniem mogą być też specjalne spodenki dla rolkarzy, które mają chronić kość ogonową i biodra przed np. stłuczeniem.

Ochraniacze na nadgarstki

Nadgarstki mają dość delikatną strukturę i łatwo o ich urazy (nadwyrężenie, zwichnięcie, skręcenie czy złamanie), tym bardziej w czasie jazdy na rolkach, gdzie to najczęściej właśnie rękoma w pierwszej kolejności zwykle chcemy zamortyzować upadek. Aby zminimalizować ryzyko obrażeń związanych z ustawieniem nadgarstka pod niebezpiecznym kątem, należy wyposażyć się w ochraniacze na nadgarstki. Wyróżniamy modele w formie rękawiczek, których główną funkcją jest ochrona skóry dłoni przed otarciami oraz wersje z usztywnieniem (wbudowanym lub wyjmowanym) mającym zabezpieczyć kości i stawy. Podczas zakupu tego rodzaju sprzętu ochronnego zwróć uwagę na ergonomiczny, nie krępujący ruchów kształt oraz oddychalność materiału. Postaw na ochraniacze na nadgarstki zapinane na wytrzymałe rzepy, które zagwarantują odpowiednie usztywnienie tej części ręki, a dzięki regulacji zakresu szerokości dają możliwość maksymalnego dopasowania. Niektóre ochraniacze na nadgarstki wyposażone są w żelowe wkładki, które m.in. amortyzują wstrząsy i zapewniają lepsze rozłożenie siły nacisku podczas upadku.

Ochraniacze na kolana

Nakolanniki pozwalają ochronić przed zdarciem czy poobijaniem kolan, ale również poważniejszymi uszkodzeniami, dlatego powinny stanowić podstawę wyposażenia każdego rolkarza. Ochraniacze na kolana wyposażone są w twardą skorupę z przodu (produkowaną np. z plastiku), miękką wyściółkę od wewnątrz oraz elastyczną opaskę. Wybierz model z oddychającej tkaniny, która zapewni odpowiednie odprowadzanie wilgoci ze skóry, o ergonomicznej konstrukcji i z opcją regulacji za pomocą rzepów lub pasków dla swobodnego dopasowania do potrzeb i parametrów rolkarza.

Ochraniacze na łokcie

Kolejna ważna część zestawu ochronnego zwłaszcza dla początkującego czy rekreacyjnego rolkarza oraz dzieci. Ochraniacze na łokcie mają podobną konstrukcję jak nakolanniki – wytrzymałą skorupę i opaskę z elastycznych materiałów zapinaną na rzepy lub zaciski.

Aby ochraniacze na rolki jak najlepiej spełniały swoje funkcje, muszą być prawidłowo dopasowane do parametrów użytkownika. W celu ustalenia, jaki rozmiar potrzebujesz, przygotuj miarkę krawiecką i kartkę/notatnik do zapisania wyników. Zmierz obwody kolan (na wysokości rzepki) i łokci, a otrzymane wyniki porównaj z tabelą rozmiarów producenta. Najczęściej ochraniacze na łokcie i kolana występują w rozmiarach XS, S, M i L, jednak nie ma ustandaryzowanych parametrów dla konkretnego rozmiaru (mogą się różnić w zależności od producenta)

W przypadku ochraniaczy na nadgarstki, oprócz pomiaru obwodu na wysokości knykci, na wybór odpowiedniego rozmiaru ma wpływ wzrost i waga użytkownika. Przykładowo, przy wzroście między 1,40 a 1,55 m i wadze 25-50 kg pasować powinien rozmiar S, dla osób mających do 1,70 m wzrostu i wadze wyższej niż 50 kg – M, a przy wzroście między 1,70 a 1,85 m warto sięgnąć po rozmiar L. Ponadto należy pamiętać o wyborze modelu odpowiedniego dla płci, ponieważ np. damskie ochraniacze mają konstrukcję dopasowaną do specyfiki kobiecych nadgarstków, które są zwykle węższe niż u mężczyzn.

Ochraniacze na rolki powinny być wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia, np.:

  • neoprenu – oprócz trwałości i elastyczności ma też właściwości termiczne, dzięki czemu będzie chronić przed zimnem, utrzymując odpowiedni poziom ciepła;
  • pianki EVA – dzięki miękkiej i lekkiej konstrukcji zapewnia dużą wygodę, a dobra absorbcja  wstrząsów zwiększa ochronę przed urazami. To również materiał łatwy w czyszczeniu i szybkoschnący;
  • tworzyw sztucznych (np. ABS lub poliwęglan) – oprócz wytrzymałości i odporności na uszkodzenia są łatwe do utrzymania w czystości;
  • skóry naturalnej – charakteryzują się trwałością, miękkością i elastycznością oraz komfortem noszenia. Ochraniacze skórzane są też droższe niż pozostałe modele i wymagają specjalistycznej pielęgnacji, aby na długo zachować odpowiednie właściwości.

Ponadto warto, aby ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki gwarantowały odpowiednią cyrkulację powietrza, co pomoże utrzymać suchą skórę i zapobiegnie nadmiernemu poceniu się. Sprzęt powinien dać się łatwo regulować, aby zapewnić idealne dopasowanie do ciała i nie krępować ruchów.

Kupując ochraniacze na rolki, dopasuj je poziomu wytrenowania i stylu jazdy, a także zwróć uwagę na:

  • grubość i trwałość powłoki skorupy;
  • grubość wkładki;
  • szybkość i wygodę mocowania;
  • obszar ochrony.

W przypadku ochraniaczy na rolki dla dziecka, należy przede wszystkim wybrać modele dedykowane najmłodszym riderom, z certyfikatami i atestami potwierdzającymi spełnianie norm bezpieczeństwa (m.in.: EN 14120: 2003). Dopasuj sprzęt ochronny do wagi oraz wzrostu dziecka i upewnij się, że nie będzie się przypadkowo zsuwał czy powodował dyskomfort (np. nadmierny ucisk, ocieranie itp.). Aby zachęcić dziecko do noszenia ochraniaczy podczas jazdy na rolkach, warto dać mu dobry przykład i samemu posiadać odpowiedni sprzęt, a także pozwolić malcowi samodzielnie wybrać kolor czy wzór zgodny z jego upodobaniami.

Odpowiednio dobrane ochraniacze na rolki to klucz do bezpiecznego uprawiania tej dyscypliny sportowej. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na rodzaj ochraniaczy, materiał wykonania, dopasowanie do indywidulanych parametrów i potrzeb ridera oraz certyfikaty potwierdzające spełnianie norm bezpieczeństwa. Niezawodne ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki od czołowych producentów sprzętu i akcesoriów do skatingu: Rollerblade, K2, FILA, Spokey, IMPALA, Powerslide, Micro czy Tempish, znajdziesz w naszym internetowym oraz stacjonarnym sklepie sportowym Sportano.pl.

Polecane produkty