Spis treści:
SOFT WINS to nowe hasło przewodnie szwajcarskiej marki On, która kolejny raz z przytupem chce wejść w wiosenny sezon biegowy. Czy znów będzie o niej głośno? Czy On Cloudsurfer 2 pomoże w zdobyciu nowych fanów tej marki? Oto moje subiektywne odczucia oraz porównanie tego modelu do innych butów do biegania z podobnej kategorii.
Zacznijmy od danych technicznych:
Czekałem na premierę tych butów do biegania On z dwóch powodów. Przede wszystkim, biegałem w pierwszej wersji i było to świetne doświadczenie. Przebiegłem w nich 1200 km. Odpowiadała mi amortyzacja oraz dużo perforacji w przedniej części cholewki, dzięki czemu był to bardzo przewiewny but. Drugim powodem było oczekiwanie na odpowiedź ze strony marki On na wcześniejsze premiery butów biegowych od konkurencji, która jak widać na rynku biegowym stale się rozwija.
Pierwszą styczność z
butami do biegania Cloudsurfer 2 miałem podczas eventu zorganizowanego przez markę On oraz sklep Sportano . Do przebiegnięcia było 6 km w tempie konwersacyjnym. Finalnie wyszło nam średnie tempo 5:50-6:00/km, dzięki czemu mogłem porozmawiać z uczestnikami treningu na temat pierwszych odczuć na temat tego modelu.Pierwszym parametrem, o którym wspominali wszyscy była amortyzacja. Jest jej sporo, ale nieprzesadnie dużo. Czy to dobry kierunek? Ciężko powiedzieć w momencie, gdy każda marka toczy bitwę o możliwie najwyższy poziom amortyzacji i dynamiki, stale udoskonalając swoje buty do biegania oraz podnosząc je do wysokości, które jeszcze wiele lat temu nie miały racji bytu. Technologia pianki SuperFoam Helion w połączeniu z chmurkami CloudTech Phase w tym modelu to wystarczający poziom amortyzacji dla amatorów lub lekkich biegaczy. Dla mnie osobiście jest OK, ale tylko jeśli mówimy o spokojnym Easy Run. But nie zachęca do szybkiego biegania. Nie czuć w nim dynamiki, jak i szybkiego przetoczenia, czyli po prostu typowe klepanie kilometrów.
Cholewka On Cloudsurfer 2 została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach:
Jeśli nie masz zbyt szerokiej stopy, na pewno odnajdziesz się w tych butach do biegania po asfalcie i poczujesz od pierwszej przymiarki spory komfort oraz optymalne dopasowanie. Jedyny minus to dość duży, sztywny płat materiału na języku, który swoją strukturą przypomina membranę (choć nią oczywiście nie jest). Czy spowoduje to słabszą wentylację w cieplejsze dni? Dowiem się dopiero w maju/czerwcu, gdy będę miał możliwość przetestować swoje cloudsurfery w temperaturach powyżej 20 stopni.
W tych
butach biegowych On zastosowano twardszą mieszankę gumy węglowej w przedniej, jak i tylnej części. Z tego powodu bez względu na to, czy przetaczasz stopę z pięty, czy lądujesz na śródstopiu, ścieralność podeszwy powinna być znikoma. Nie odczujesz jej w pierwszych miesiącach użytkowania.Z powodu mojego startu w Półmaratonie w Berlinie, w Cloudsurfer 2 biegałem wyłącznie kilka razy. Za każdym razem było to jedynie łapanie wolnych kilometrów. Podczas samego biegu wielokrotnie zapominałem o tym, co mam na nogach i to jest duży plus. Jednak poza niezłym poziomem amortyzacji, ten model nie oferuje w sumie nic unikatowego. To „zwykły”, dobry i solidny but treningowy bez pazura.
Jeśli Twoje bieganie opiera się na krótkich, spokojnych biegach w wolnym tempie lub jesteś aktualnie na poziomie marszobiegów, to na pewno ten but jest dla Ciebie świetną opcją. I takie też było założenie marki On. Model ma być uzupełnieniem kolekcji sprzętu biegowego na spokojne treningi, które są kluczem do dalszego rozwoju sportowego.
On Cloudsurfer 2 to niezła treningówka z dobrym poziomem amortyzacji, która na pewno znajdzie szerokie grono odbiorców. Hasłem przewodnim w tym przypadku jest SOFT WINS, a więc biegi bez presji czasu, dystansu i tempa. Jeśli szukasz odpowiedników Cloudsurfer 2 to są nimi:
Rafał Krzeszewski – multimedalista Mistrzostw Polski, rekordzista Polski, pasjonat sportu, biegacz, trener, ekspert działu biegowego w sklepie Sportano z rekordami życiowymi: