Spis treści:
Rower elektryczny to połączenie tradycyjnej jazdy na rowerze z nowoczesną technologią, dzięki czemu zyskujesz większe możliwości, mobilność i przyjemność z jazdy. Obecność napędu elektrycznego pozwala cieszyć się łatwiejszym pokonywaniem trudnych terenów, dłuższą jazdą i osiąganiem większych prędkości, a jednocześnie umożliwia korzystanie z ekologicznego środka transportu. Masz wątpliwości, czy e-bike to rozwiązanie dla Ciebie? Przestawiamy zalety i wady rowerów z napędem elektrycznym, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji.
Rower elektryczny , inaczej e-bike lub e-rower, to rodzaj jednośladu wyposażony w elektryczny napęd umieszczony w piaście (tylnej lub przedniej) lub w korbie. W elektrykach są montowane silniki o różnej mocy, które są zasilane energią elektryczną pochodząca z wbudowanej baterii litowo-jonowej (Li-ion) lub litowo-polimerowej (Li-Po). Akumulator najczęściej umieszczony jest wewnątrz lub na ramie centralnej, na tylnym bagażniku rowerowym lub pod siodełkiem. Pojemność baterii wpływa na zasięg i czas jazdy na jednym ładowaniu. Pracą silnika i baterii zarządza komputer sterujący (inaczej kontroler lub system sterowania), który odpowiada m.in. za sterowanie mocą silnika, monitorowanie parametrów jazdy oraz poziomu naładowania baterii czy obsługę różnych trybów wspomagania pedałowania. Warto podkreślić, że e-rower nie jeździ sam, a jedynie wspomaga pedałowanie. Zrozumienie tego jest kluczowe, aby przestać myśleć, że tego typu jednoślad jest rozwiązaniem dla leniwych oraz, że jazda na rowerze elektrycznym nie ma zbytniego wpływu na zdrowie czy kondycję.
W przeciwieństwie do tradycyjnych rowerów, w których moc pedałowania i szybkość jazdy zależy wyłącznie od siły mięśni rowerzysty, zamontowany w e-rowerze silnik elektryczny pomaga w jeździe poprzez wzmocnienie siły naporu wywieranej na pedała i dostarczenie dodatkowej mocy, co przekłada się na m.in.: możliwość przejechania większej ilości kilometrów z większą prędkością jazdy i mniejszym zmęczeniem. W zależności od modelu,
rowery elektryczne oferują różne poziomy wspomagania z opcją regulacji, aby można było dopasować siłę i prędkość jazdy do indywidualnych preferencji.Regularna jazda na rowerze elektrycznym zarówno rekreacyjna, w formie codziennych dojazdów do np. pracy,szkoły,na uczelnię, jak i w postaci udziału w zawodach, niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia. Jak już wspomnieliśmy, na e-bike’u trzeba pedałować, ponieważ silnik tylko wspomaga jazdę, a nie zastępuje całkowicie ludzki wysiłek, dlatego świetnie wpływa na całe ciało. Pomaga wzmocnić nogi, ramiona, barki, brzuch oraz mięśnie stabilizujące kręgosłup, a także usprawnić pracę serca, układu krążenia oraz oddechowego i poprawić ogólne samopoczucie.
Ponieważ silnik wspomaga jazdę, pedałowanie wymaga mniej wysiłku, a to sprawia, że aktywność fizyczna jest bardziej komfortowa i przyjemna nawet w nierównym czy bardzo wymagającym terenie. Docenisz to zarówno podczas dojazdów do pracy (gdy nie masz możliwości skorzystania z prysznica w biurze), w trakcie pokonywania wzniesień lub ostrych podjazdów w górach czy podczas długiej wycieczki rowerowej. Wspomaganie jazdy sprawia, że rower z napędem eklektycznym to doskonałe rozwiązanie dla osób mniej sprawnych fizycznie, które z uwagi na stan zdrowia czy ograniczenia ruchowe mają trudności lub wręcz nie mogą korzystać z klasycznego roweru. W przypadku seniorów, rowery elektryczne umożliwiają im łatwiejsze poruszanie się i dbanie o regularną aktywność fizyczną bez obciążania stawów. Warto dodać, że rowery z napędem elektrycznym umożliwiają wspólną jazdę osobom o różnych umiejętnościach, dzięki czemu mniej sprawny rowerzysta z łatwością może dotrzymać kroku bardziej zaawansowanej osobie. Jakie inne zalety przemawiają za kupnem roweru elektrycznego?
Rowery elektryczne pozwalają pokonywać większe dystanse w szybszym czasie w stosunku do klasycznych jednośladów. Na e-bike można przejechać więcej przy takim samym wysiłku. Średnio jest to od 50 do 120 km na jednym ładowaniu baterii, jednak faktyczny dystans, jaki można pokonać zależy m.in. od pojemności akumulatora, rodzaju terenu, sposobu jazdy itp. W trybie wspomagania silnika można jechać z prędkością do 25 km/h (maksymalna prędkość dozwolona przez prawo), czyli szybciej niż wynosi średnia prędkość samochodu w ruchu ulicznym w godzinach szczytu. Obecność silnika pozwala kręcić dłużej bez zmęczenia, nadążać za ruchem ulicznym, a nawet ciągnąć małą przyczepkę. Ponadto, gdy bateria roweru elektrycznego się rozładuje w trakcie jazdy, nie musisz obawiać się, że nagle się zatrzyma – możesz nadal na nim podróżować, tak jak na zwykłym rowerze. Dobrą praktyką jest zabieranie ze sobą dodatkowej baterii lub posiadanie jej w miejscu docelowym, do którego najczęściej dojeżdżasz, aby rower elektryczny był zawsze gotowy do pracy. W zależności od akumulatora i ładowarki, pełne naładowanie akumulatora może zająć 2,5-8 godzin.
E-rowery są łatwe w manewrowaniu, bez względu na to, gdzie się znajdujesz. W szybki i prosty sposób za pomocą kontrolera możesz przełączać się między trybem ręcznym a elektrycznym, bez zatrzymywania się. Do kierownicy można przymocować smartfon lub przenośne urządzenie GPS, które pomaga w nawigacji i planowaniu tras umożliwiających zwiedzanie okolicy.
Dzięki zasilaniu energią elektryczną a nie paliwem płynnym, gazem czy olejem napędowym, e-rower nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery oraz jest bardzo cichy, co pozytywnie wpływa na środowisko. Korzystając z rowerów elektrycznych jako alternatywnego środku transportu, możesz zaoszczędzić na kosztach utrzymania i paliwa w stosunku do innych pojazdów, takich jak samochód czy motocykl.
Rowery elektryczne dostępne są w praktycznie każdej kategorii – od sportowego kolarstwa szosowego przez
rowery MTB po modele miejskie, gravele, cargo itp. Jeśli bierzesz udział w zawodach sportowych na zwykłym rowerze, możesz to robić również na e-bike’u. Coraz więcej imprez rowerowych oferuje konkurencje dla miłośników rowerów z napędem elektrycznym (np. w Giro d’Italia rozgrywane są wyścigi Giro-E).Po stronie wad e-rowerów wymienia się głównie wysoką ceną, spore rozmiary oraz wagę. Dlaczego rowery elektryczne są takie drogie? Wynika to przede wszystkim z zastosowania innowacyjnych technologii. Na cenę rowerów elektrycznych wpływa też wiele czynników, w tym: silnik, bateria, jakość komponentów i fakt, że są one wciąż stosunkowo nowe. Ponadto musisz liczyć się z tym, że naprawa i konserwacja e-bike’a również może generować spore wydatki. W przypadku awarii jakiegokolwiek z komponentów, może ona zakłócać działanie jednośladu i będzie wiązać się z koniecznością jak najszybszej naprawy, a na rynku wciąż jest mało specjalistów od tego typu rowerów. Ceny poszczególnych części zwłaszcza w modelach z wyższej półki są też dość wysokie. Warto pamiętać, że akumulatory mają swoją żywotność, a po ich uszkodzeniu niezbędna jest wymiana, co ponownie będzie generować koszty.
E-bike może wymagać częstszej konserwacji i pielęgnacji w porównaniu ze zwykłym rowerem, aby zapewnić mu dłuższą żywotność z uwagi chociażby na to, że łańcuch, koła zębate i korby są narażone na działanie większych sił, które zwiększają zużycie. Dbanie o rower elektryczny wiąże się z podobnymi czynnościami, jak przy modelu bez silnika, jednak zawsze należy mieć na uwadze zalecenia producenta w tym zakresie.
E-rowery są zazwyczaj cięższe niż klasyczne jednoślady – z uwagi na obecność silnika i akumulatora mogą ważyć 20 kg i więcej. To może stanowić sporą trudność, gdy będziesz musiał podprowadzić rower pod wzniesienie lub górkę czy będziesz chciał go przenieść z miejsca na miejsce (np. z któregoś piętra na parter). W razie konieczności przewiezienia e-bike’a samochodem, najlepszym wyjściem może okazać się umieszczenie go wewnątrz samochodu lub przymocowanie do bagażnika na haku holowniczym (odpada opcja transportu na bagażniku rowerowym dachowym). Z uwagi na wymiary, do przechowywania roweru z napędem elektrycznym potrzebne jest nieco więcej miejsca.
Rowery elektryczne są modne i bardzo poszukiwane, więc istnieje większe ryzyko, że mogą zostać skradzione, gdy pozostawisz je nieodpowiednio zabezpieczone na zewnątrz lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Dlatego zawsze zaleca się przechowywanie jednośladu w bezpiecznych pomieszczeniach lub prawidłowo zabezpieczonego za pomocą solidnego zapięcia. Więcej przeczytasz w naszym poradniku o
zapięciach rowerowych . Niektórzy producenci instalują w e-rowerach lokalizator GPS, który pozwala użytkownikowi na śledzenie położenia roweru i szybsze znalezienie go w razie kradzieży lub wyposażają je w alarmy mające powstrzymać złodzieja.W Polsce ma pełnowymiarowym rowerze z napędem elektrycznym można jeździć mając ukończone 18 lat. Poniżej tego wieku do jazdy na e-bike’u niezbędna jest karta rowerowa. E-rowerem można poruszać się po drogach publicznych, wyłączając drogi szybkiego ruchu i drogi rowerowe, z prędkością do 25 km/h. Przy modelach o mocy do 250 W nie jest wymagana rejestracja, opłacanie obowiązkowych składek na ubezpieczenie OC czy wykonywanie systematycznych przeglądów. Jeśli wybierzesz e-rower o wyższej mocy, traktowany jest on jako motorower (tzw. s-pedelec), co będzie wiązało się z dokonaniem odpowiednich formalności oraz każdorazowo jazdą w kasku.
Od jakiegoś czasu nosisz się z zamiarem zakupu roweru elektrycznego, ale nie wiesz, jakiej marki e-rower wybrać i na co zwrócić uwagę, aby dopasować jednoślad do swoich potrzeb, umiejętności i posiadanego budżetu? Przeczytaj nasz poradnik:
Jaki rower elektryczny wybrać ? W razie wątpliwości, możesz skontaktować się online z rowerowymi ekspertami Sportano.pl lub przyjść do sklepu stacjonarnego w warszawskim Homepark Targówek i na miejscu przetestować damskie, męskie i dziecięce rowery z napędem elektrycznym od takich sprawdzonych marek, jak: EcoBike, Orbea, Romet, KETTLER, Ridley, LOVELEC, HIMO, Basso, Kellys czy woom.