Strój na SUP: jak ubrać się na pływanie na desce SUP latem?

Sylwia Stwora-Petela 05.06.2024

W te wakacje planujesz wybrać się na deskę SUP, ale nie wiesz, jak się odpowiednio ubrać? Strój na SUP (Stand-Up Paddleboadring) zależy od kilku czynników, takich jak warunki atmosferyczne, temperatura powietrza i wody czy osobiste preferencje. Nasz poradnik pomoże Ci dobrać idealny zestaw zarówno, gdy pływasz po spokojnym jeziorze w upalny dzień, jak i gdy będziesz przemierzać morskie fale w chłodniejszy poranek. Podpowiemy, jak chronić się przed słońcem i zimnem, a także jakie akcesoria warto mieć pod ręką, aby każda letnia wyprawa na desce SUP była bezpieczna i komfortowa.

Kamizelka ratunkowa – najważniejszy element stroju na SUP

Rozpoczęcie przygody z pływaniem na desce SUP jest stosunkowo proste – wystarczy kupić/wypożyczyć paddleboard, dobrać odpowiednie wiosło i wybrać zbiornik wody, który chcemy odkrywać. Inną kwestią jest to, w co się ubrać na SUP. Elementem, którego nie może zabraknąć na każdej wyprawie z wiosłem, nawet jeśli jesteś doświadczonym pływakiem, jest kamizelka ratunkowa lub asekuracyjna. Polskie prawo uznaje deskę SUP za jednostkę pływającą, dlatego podczas pływania na śródlądowych drogach wodnych wymagane jest posiadanie środka asekuracyjnego w liczbie, która odpowiada ilości pasażerów znajdujących się na pokładzie. Brak kamizelki w przypadku kontroli przez policję wodną zwykle kończy się mandatem.

Jak się ubrać na pływanie na desce SUP latem?

Strój na SUP latem będzie w dużej mierze zależał od aktualnych warunków pogodowych, temperatury powietrza, ale także tego, w jakiej formie będziesz uprawiać ten sport wodny. Gdy wybierasz się na krótkie rekreacyjne pływanie po jeziorze czy morzu i zamierzasz korzystać z okazjonalnych kąpieli w wodzie, wystarczającą opcją może być założenie stroju kąpielowego (jednoczęściowego stroju do pływania, bikini itp.) czy kąpielówek/szortów kąpielowych. W pełnym słońcu zadbaj o osłonę przeciwsłoneczną, np. lekki i przewiewny T-shirt.

Praktyczne wskazówki znajdziesz w poradnikach: Jak dobrać strój kąpielowy oraz Jakie kąpielówki męskie.

Unikaj ubrań z bawełny, która zatrzymuje wodę, robiąc się przez to ciężka i niekomfortowa w noszenia. Ponadto długo schnie. Zamiast tego wybierz szybkoschnącą odzież z materiałów syntetycznych, np. nylonu lub poliestru.

W letnie dni, gdy planujesz dłuższe wyprawy, postaw na profesjonalną odzież do sportów wodnych z wysokiej jakości technicznych tkanin, która zapewni Ci maksymalną ochronę przed palącym słońcem, a jednocześnie będzie gwarantować pełną swobodę ruchów, szybko wyschnie i sprawnie odprowadzi nadmiar wilgoci od ciała.

Zamierzasz uprawiać jogę na SUP-ie? Ubierz strój do jogi dopasowany do cieplejszych miesięcy, który zagwarantuje Ci wysoki komfort i swobodę w wykonywaniu wszystkich asanów.

Boardshorty

Świetną opcją do uprawiania stand-up paddleboardingu są boardshorty, czyli szorty do sportów wodnych (np. surfing, kitesurfing, wakeboarding) produkowane z lekkich, elastycznych i szybkoschnących materiałów (np. poliester lub nylon z domieszką spandexu). Tkaniny te są również odporne na działanie wody morskiej i odbarwienia, co przedłuża żywotność spodenek. Oferują luźny krój, szeroki pas ze ściągaczem i zapięciem na rzepy lub sznurki, co daje pewne dopasowanie i zapobiega przypadkowemu zsuwaniu się podczas wodnych aktywności.

Boardshorty zazwyczaj mają nogawki do kolan lub dłuższe, co zapewnia dodatkową ochronę przed słońcem oraz bezszwową konstrukcję, która chroni przed otarciami podczas długich sesji na wodzie, a także posiadają funkcjonalne kieszenie. Są dostępne w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co pozwala wyrazić indywidualny styl zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Boardshorty możesz połączyć ze strojem kąpielowym, rasguardem czy sportową koszulką z długim lub krótkim rękawem wykonaną z materiału chroniącego przed promieniowaniem UV (z filtrem UPF).

Krótki kombinezon do pływania

Na dłuższe i bardziej wyczynowe pływanie na desce SUP idealnie w sezonie letnim sprawdzi się krótki kombinezon z pianki neoprenowej czy lycry, który zakrywa tułów, górę ramion oraz uda. Gdy temperatura wody wynosi 19-22 stopni Celsjusza, odpowiednia będzie pianka neoprenowa o grubości 2 mm. Kombinezon z pianki neoprenowej doskonale utrzymuje ciepło, nawet gdy jest mokry, oraz skutecznie chroni przed skutkami otarć o deskę. Alternatywnie sięgnij po koszulkę i spodenki neoprenowe.

Odzież termoaktywna

Uniwersalny strój na SUP latem to odzież termoaktywna, która dba o utrzymanie odpowiedniej temperatury, dobrze dopasowuje się do ciała nie krępując ruchów oraz sprawnie odprowadza wilgoć. Poza tym szybko wyschnie, jeśli wpadniesz do wody. To rozwiązanie warto wybrać, gdy wybierasz się na całodniową wyprawę i chcesz być przygotowany na chłodniejsze poranki czy wieczory oraz różne warunki pogodowe, w tym porywisty wiatr, przelotne opady deszczu, itp.

Dodatkowe akcesoria

Niezbędnym uzupełnieniem stroju na deskę SUP latem jest:

  • czapka z daszkiem/chusta wielofunkcyjna typu Buff/kapelusz z szerokim rondem – ochronią głowę, zapobiegając udarowi słonecznemu,
  • okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – zabezpieczają oczy przed promieniami słonecznymi. Praktyczną opcją jest obecność dodatkowego paska, który zabezpieczy akcesorium przed wpadnięciem do wody.

Ważnym uzupełnieniem stroju do pływania na desce SUP w okresie wakacji jest wodoodporny krem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF), chroniący przed promieniowaniem UV. Warto wspomnieć, że powierzchnia wody odbija światło, sprawiając, że skóra jest wystawiana na większą ekspozycję na słońce niż na lądzie. Dlatego pamiętaj o regularnym nakładaniu kremu aby uniknąć m.in.: oparzeń słonecznych.  

Buty do wody a pływanie latem na desce SUP – potrzebne czy nie?

Latem zaleca się pływanie na SUP-ie boso. Jednak warto mieć przy sobie buty do wody, zwłaszcza jeśli wchodzenie czy schodzenie z deski będzie się wiązać z poruszaniem się po kamieniach, wzdłuż skalistych brzegów, po gorącym piasku czy w miejscach, gdzie mogą występować ostre przedmioty. Tego typu obuwie dobrze sprawdzi się w chłodniejsze dni (postaw na grubość 3 mm). Wybierając buty do wody, zwróć uwagę na to, aby były wykonane z szybkoschnących, lekkich materiałów (np. neopren) oraz posiadały gumową podeszwę o właściwościach antypoślizgowych, która zapewni wysoką przyczepność na mokrych powierzchniach.

Więcej w poradniku: Jakie buty do wody?

Do pływania na paddleboarzie nie zakładaj zwykłych butów outdoorowych typu tenisówki, adidasy czy sandały. Mokre buty mogą utrudnić utrzymanie równowagi i powrót na deskę w razie upadku, a także mogą gromadzić kamienie i zanieczyszczenia powodujące uszkodzenia deckpadu SUP-a.

Polecane produkty