Ultramaraton: 7 najbardziej ekstremalnych biegów na świecie

Sylwia Stwora-Petela 12.04.2024

Ultramaratony, czyli biegi na dystansie dłuższym niż 42,195 km, stają się wśród entuzjastów biegania coraz popularniejszą formą sprawdzania granic własnych możliwości fizycznych i psychicznych. Od palącego słońca pustyni przez bezlitosne górskie szczyty po arktyczny tereny – każdy ultramaraton to niezwykłe wyzwanie, które wymaga pokonania 50, 100 czy więcej kilometrów w nieraz skrajnych warunkach klimatycznych i w surowym terenie. Poznaj 7 najbardziej ekstremalnych biegów ultra na świecie.

Marathon des Sables

Ten legendarny ultramaraton wiodący po marokańskiej Saharze, gdzie temperatury sięgają ponad 50 °C , odbywa się od 1986 roku. Każda edycja Marathon de Sables to dystans ok. 250 km, który jest podzielony na 6 etapów o różnej długości. W dotychczasowych 37 edycjach ekstremalnego wyzwania podjęło się ponad 25 tys. biegaczy z całego świata.

Wysokie limity czasowe oraz minimalna prędkość, z jaką należy się poruszać w trakcie wydarzenia (przynajmniej 3 km/h), sprawiają, że linię mety każdej edycji przekracza średnio 90% uczestników, a średnia wieku wynosi 51 lat. Warto dodać, że ten bieg wymaga noszenia ze sobą całego posiadanego sprzętu i żywności (namioty i woda są zapewniane przez organizatora). Tegoroczna edycja Marathon de Sables odbędzie się między 10 a 20 maja.

The Barkley Marathon

Ten niekonwencjonalny ultramaraton odbywający się w górach Tennessee w USA określany jest mianem „5 pętli śmierci”. Uczestnicy mają do pokonania dystans 160 km, który jest podzielony na 5 pętli o długości 32 km. Limit czasowy na przebiegnięcie całego dystansu wynosi 60 h. Pomysłodawcą The Barkley Marathon jest Lazarus Lake (właściwie Gary Cantrell), a pierwszy wyścig wystartował w 1986 roku. Zasady biegu są tak skonstruowane, aby jak najmniej zawodników dotarło do mety. W 2023 roku udało się to wyłącznie 3 biegaczom z grona 40 uczestników. Oto kilka ciekawostek, które sprawiają, że ten ultra bieg jest nietypowy?

Nie wiadomo, kiedy odbywa się wyścig i jak będzie wyglądać trasa (konkretne informacje biegacze otrzymują tuż przed startem). Zamiast klasycznej rejestracji, należy napisać esej z uzasadnieniem, dlaczego to Ty masz wziąć udział w wydarzeniu i wysłać go e-mailem do twórcy. Jako potwierdzenie uczestnictwa otrzymujesz list z kondolencjami. Trasa nie jest oznaczona, a uczestnicy muszą nawigować na podstawie mapy i wskazówek (nie można używać GPS-ów i urządzeń mobilnych). O tym, że bieg rozpocznie się za godzinę Lazarus informuje dmuchając w muszli, a sygnał do startu to jego zapalony papieros.

The Barkley Martahon doczekał się filmu pt.: The Barkley Marathons: Bieg, który zjada własne dzieci (dokument z 2014 r.).

Ultra-Trail du Mont-Blanc

UTMB, organizowany od 2003 roku, to jeden z najbardziej kultowych biegów trailowych na świecie. Licząca 171 km trasa wiedzie przez Alpy, a do pokonania są jedne z najbardziej stromych tras (10 000 m przewyższenia). Start ma miejsce w Chamonix we Francji, a następnie zawodnicy poruszają się wokół Mont Blanc, przebiegając przez tereny Włoch oraz Szwajcarii, aby wrócić do Francji. Najlepsi biegacze meldują się na mecie Ultra-Trail du Mont-Blanc w niecałe 20 godzin.

Aby znaleźć się na liście startowej tego elitarnego biegu, należy:

  • wziąć udział w biegach z serii UTMB World Series Event lub innych zawodów, których ukończenie pozwala uzyskać punkty UTMB Index;
  • posiadać przynajmniej jeden Running Stone;
  • zostać wylosowanym w loterii.

Tegoroczna edycja UTMB wystartuje 30 sierpnia. Maksymalny czas na ukończenie biegu wynosi 46,5 h.

Badwater 135

Badwater 135 jest uznawany za jeden z najtrudniejszych ultramaratonów ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne i surowość terenu. Uczestnicy mają do pokonania 217 km przez Pustynię Death Valley w Kalifornii (Stany Zjednoczone), gdzie temperatury mogą przekraczać 50°C.

Wyścig jest nazywany „biegiem po słońcu”. Start ma miejsce w Badwater Basin w Dolinie Śmierci – najniżej położony punkt w Ameryce Północnej (85 m poniżej poziomu morza), a meta znajduje się w Whitney Portal (wysokość 2530 m n.p.m.). Średni czas ukończenia Badwater 135 wynosi ok. 40 h, a limit na przebiegnięcie całego dystansu to 48 h. Nagrodą za ukończenie wyścigu jest klamra Badwater 135 Official Finisher Belt Buckle.

Dragon’s Back Race

Dragon’s Back to wieloetapowy ultra maraton organizowany w Walii od 1992 roku, który jest określany mianem najtrudniejszego wyścigu górskiego na świecie. Biegacze mierzą się z trasą o długości 380 km i przewyższeniami rzędu 16 400 m. Na dotarcie do mety mają 6 dni.

Wyścig rozpoczyna się na północnym wybrzeżu Walii, a finisz spektakularnej trasy ma miejsce na słynnym zamku w Cardiff. Na pokonanie każdego etapu biegacz ma czas od 6:00 do 22:00 każdego dnia. Trasa Dragon’s Back Race nie jest oznaczona na ziemi – biegacz używają urządzeń GPS i/lub mapy Harvey Maps w skali 1:40 000 (uczestnicy otrzymują ją w trakcie rejestracji wraz z dokładną instrukcją, jak z niej korzystać).

Jungle Ultra

Jungle Ultra to 230-kilometrowy ultramaraton, którego trasa wiedzie przez amazońskie lasy deszczowe. Punktem startu jest Cloud Forest, a meta znajduje się w miasteczku Pilcopata. Wyścig po Parku Narodowym Manu w Peru określany jest mianem najbardziej przerażającej przygody na świecie. Dzieli się na 5 etapów (5 dni), podczas których biegacze zmierzą się z upałami i peruwiańską dżunglą pełną dzikich zwierząt i wilgotnością powietrza, kóra wynosi prawie 100%. Nie zabraknie przepraw przez gęste zarośla oraz rzeki. Bieg ma charakter samowystarczalny, co oznacza, że uczestnicy muszą mieć przy sobie cały niezbędny sprzęt i zapasy jedzenia potrzebne do przetrwania (woda jest dostępna w punktach kontrolnych na trasie).

Spartathlon

Ten legendarny bieg ultra odtwarza ścieżki Filippidesa, starożytnego ateńskiego posłańca, który w 490 r. p.n.e. miał wyruszyć z Aten rankiem i dotrzeć do Sparty wieczorem następnego dnia, aby prosić ich o wsparcie w bitwie pod Maratonem. Spartathlon po raz pierwszy zorganizowano w 1983 r. Obecnie jest uważany za najbardziej wyczerpujący wyścig na świecie. Biegacze mają do pokonania dystans 250 km, a limit czasu wynosi 36 h. Czekają na nich m.in.: 1200-metrowe wejście na Górę Parthenio, gaje oliwne, winnice oraz starożytne miasta Eleusis, Starożytny Korynt, Starożytny Nemea i Tegea. Meta biegu znajduje się przed pomnikiem Leonidasa. Aby znaleźć się w elitarnym gronie uczestników Spartathlonu, trzeba spełnić przynajmniej jeden z warunków (dotyczy okresu 3 lat):

  • ukończenie biegu na dystansie 100 km w mniej niż 10,5 h;
  • ukończenie jednej z wcześniejszych edycji Spartathlonu;
  • udział w Spartathlonie i dotarcie minimum do punktu kontrolnego Nestani (172 km) w 24,5 h;
  • ukończenie biegu na dystansie co najmniej 200 km.

Zamierzasz wziąć udział w ultramaratonie? A może dopiero stawiasz pierwsze biegowe kroki na wymagających górskich ścieżkach lub biegasz coraz dłuższe dystanse? Bez względu na to, jaki masz staż i cele, w Sportano.pl znajdziesz najlepsze buty do biegania na asfalt i w teren, odzież i akcesoria biegowe, dzięki którym będziesz mógł podejmować kolejne wyzwania i osiągać wymarzone rezultaty. Teraz możesz skompletować swój idealny zestaw do biegania w super cenie, dzięki rabatom do -40% na wybrane produkty. W ramach „Szaleństwa zakupów” czekają na Ciebie wysokiej jakości produkty do biegania od takich topowych marek, jak: HOKA, Saucony, New Balance, Mizuno czy Brooks. Zniżki są dostępne z kodem: SPORT.

Polecane produkty