Jazda na łyżwach – co daje i jak nauczyć się jeździć? Poradnik dla początkujących łyżwiarzy

Sylwia Stwora-Petela 14.11.2022 ( 21.10.2024 )

Jazda na łyżwach pozwala spędzić aktywnie czas, dobrze się bawić, a do tego popracować nad lepszą kondycją i koordynacją ruchową. Jakie inne korzyści dają systematyczne wizyty na lodowisku, od czego zacząć przygodę z tym popularnym sportem zimowym oraz jak nauczyć się podstawowych umiejętności i bezpiecznie poruszać się po lodzie. Niezbędne informacje znajdziesz w naszym poradniku.

 

Rekreacyjna jazda na łyżwach to obok jazdy na nartach i snowboardzie jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, dzięki któremu nie tylko możemy dobrze się bawić, ale również zadać o zdrowie. Jeśli zaczniesz jeździć regularnie, zaobserwujesz wszechstronny rozwój swojego ciała, lepsze samopoczucie, ale również zyskasz większą pewność siebie i smuklejszą sylwetkę. Dzięki temu, że w jazdę na lodzie podobnie jak przy jeździe na rolkach zaangażowane jest praktycznie całe ciało, możesz spalić mnóstwo kalorii, a do tego popracować nad wzmocnieniem mięśni, koordynacją ruchową i prawidłową postawą ciała. Łyżwy to sport dla każdego – naukę jazdy można zacząć w każdym wieku (zaleca się od 3 r. ż.), o ile nie masz problemów ze stawami kolanowymi czy skokowymi lub nie masz innych przeciwskazań do tego rodzaju aktywności fizycznej.

 

Największe zalety jazdy na łyżwach to:

  • poprawa ogólnej kondycji fizycznej;

  • większa wytrzymałość, giętkość i gibkość;

  • usprawnienie pracy układu sercowo-naczyniowego, a tym samym zmniejszenie ryzyka nadciśnienia, zawału serca itp.;

  • pomoc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu HDL;

  • wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, brzucha, ramion i grzbietu;

  • wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki;

  • poprawa postawy ciała;

  • wzmocnienie odporności;

  • dotlenienie organizmu;

  • produkcja endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które wpływają na lepsze samopoczucie i pomagają w walce z zimową chandrą;

  • redukcja stresu;

  • większa pewność siebie;

  • nadanie ruchom wdzięku i gracji;

  • w przypadku dzieci – większa samodzielność i nauka wytrwałości w dążeniu do celu.

Ile kalorii spala jazda na łyżwach?

Jazda na łyżwach to świetny sposób na trening aerobowy i pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. W trakcie godziny jazdy na łyżwach możesz spalić od 350 do 600 kcal. Ostateczny wynik spalania kalorii w trakcie ćwiczeń na lodowisku wynika m.in. z wieku, wagi, wzrostu czy intensywności aktywności fizycznej. Im więcej piruetów, skoków, podnoszeń czy innych efektownych kombinacji wykonujesz na lodzie, tym więcej kalorii spalasz.

 

Pierwsze kroki na łyżwach należy zacząć od nauki utrzymania równowagi, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, w tym zderzeń z innymi łyżwiarzami. Dla postronnego obserwatora może się to nie wydawać zbyt trudnym zadaniem. Jednak gdy już w praktyce ma się łyżwy na nogach i trzeba odpowiednio skoordynować ruchy rąk oraz nóg utrzymując się na cienkich płozach okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Prawidłowa postawa i odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała zmniejszy ryzyko upadku na lód i pozwoli jeździć bez ciągłego trzymania się barierek. Ustaw stopy blisko siebie kierując palce lekko do zewnątrz, ugnij nogi w kolanach i lekko pochyl się do przodu, tak aby ciężar ciała utrzymywać na środkowej i przedniej części stóp. Ręce rozstaw szeroko do boku, tak aby łatwiej było ci utrzymać równowagę, a przy okazji, żebyś mógł zamortyzować upadek. Zanim wyjdziesz na taflę, możesz spróbować chodzenia w łyżwach i utrzymania równowagi „na sucho” w domu lub na płytach przed wejściem na lodowisko – pamiętaj, aby mieć założone ochraniacze na płozy.

 

Aby nauka jazdy na łyżwach była efektywniejsza, można skorzystać indywidualnych lub grupowych zajęć z profesjonalnym instruktorem. Specjalista pokaże jak prawidłowo ustawić się na tafli lodu, jak się po niej bezpiecznie i właściwie poruszać, pomoże uniknąć wyrobienia w sobie złych nawyków, które mogą powodować frustrację i brak postępów. Lekcje z instruktorem to również dobry pomysł na odświeżenie umiejętności łyżwiarskich po wieloletniej przerwie od tego sportu zimowego.

 

Zanim wybierzesz się na lodowisko, obejrzyj też filmiki instruktażowe w internecie lub pójdź na lodowisko, aby podpatrzeć, jak inni rekreacyjni lub profesjonalni łyżwiarze zachowują się na lodzie, z jakimi sytuacjami możesz mieć do czynienia, itp.

 

Naukę jazdy na łyżwach najlepiej rozpocząć na sztucznym lodowisku – zamkniętym lub na świeżym powietrzu. Wystrzegaj się trenowania na zamarzniętym stawie, jeziorze lub rzece, aby uniknąć sytuacji, w której trafisz na cienki lód, który może się załamać lub wpadniesz do przerębla przygotowanego przez wędkarzy czy amatorów morsowania.

 

Jazda na łyżwach przypomina nieco jazdę na łyżworolkach czy wrotkach, więc jeśli jesteś miłośnikiem tych form aktywności fizycznej, łatwiej będzie ci się nauczyć podstaw łyżwiarstwa.

 

 

Kiedy nabierzesz pewności siebie i utrzymanie równowagi nie będzie stanowić problemu, zacznij naukę kolejnych elementarnych umiejętności łyżwiarskich, czyli jazdy do przodu, jazdy po kole, hamowania, skręcania oraz upadania i wstawania.

Jazda do przodu (tzw. jazda na jodełkę)

Ustaw stopy prostopadle do siebie (dotknij piętą prawej nogi śródstopia lewej nogi) i zacznij się odpychać, pracując naprzemiennie nogami, tzw. jazda na jodełkę. Ruch przypomina ślizganie się na boki. Najpierw przenosisz ciężar ciała na tylną nogę, następnie odpychasz się delikatnie do boku i przenosisz ciężar ciała na przednią nogę a kończyna, którą się odpychałeś przez chwilę utrzymuje się w powietrzu, po czym wraca na wcześniejszą pozycję. Po uzyskaniu odpowiedniej prędkości, staraj się jechać do przodu z nogi ustawionymi do siebie równolegle.

Jazda po kole i skręcanie

Naukę jady po kole zacznij od równoległego ustawienia stóp i złączenia łyżew. Ramiona rozstaw szeroko. Spróbuj odepchnąć się na zewnętrznej nodze, a następnie przenieś ciężar ciała na nogę ustawioną po wewnętrznej stronie. Krótko utrzymaj zewnętrzną nogę w powietrzu, a potem przenieś ją do łyżwy nogi skręcającej i znów się odepchnij.

 

Hamowanie

Aby uniknąć niekontrolowanego wpadania w bandy czy innych użytkowników lodowiska, warto na początek nauczyć się hamowania tzw. pługiem. Połóż jedną nogę pod kątem 45 stopni w stosunku do drugiej, która jest ustawiona na wprost. Bardziej zaawansowaną techniką hamowania jest tzw. T-stop.

Upadanie i wstawanie z lodu

Nauka upadania na łyżwach jest niezwykle ważnym elementem chociażby ze względów bezpieczeństwa i uniknięcia poważnych konsekwencji np. upadku na plecy i uderzenia głową o twardą taflę lodu. W momencie, gdy czujesz, że zaczynać odchylać się i tracić równowagę, przenieś dynamicznie ręce i tułów do przodu, równocześnie ugnij mocniej kolana. Dzięki temu będziesz mógł zamortyzować upadek dłońmi. Aby podnieść się z tafli, uklęknij na kolanach i podeprzyj się na rękach. Następnie postaw prawą łyżwę przy prawej ręce, podnieś biodra, dostaw lewą nogę i zacznij się prostować.

 

 

Odpowiedni ubiór na łyżwy to kolejny kluczowy element nauki jazdy, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo. Najlepszy będzie ubiór warstwowy, dzięki czemu unikniesz przegrzania czy wychłodzenia. Wybierz odzież, która będzie skutecznie odprowadzać wilgoć i chronić przed zimnem oraz wiatrem, zapewniając odpowiedni komfort cieplny, a przy tym nie będzie krępować ruchów. Postaw na bieliznę termoaktywną lub koszulkę termoaktywną i legginsy oraz polar lub bluzę sportową. Zabierz też kurtkę typu sofhshell. Nie zapomnij o czapce/opasce termoaktywnej lub chuście wielofunkcyjnej. Na początek przydadzą się też akcesoria, takie jak: kask i ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki (sprawdzą się te dedykowane jeździe na rolkach), dzięki którym zmniejszysz ryzyko kontuzji czy urazów wynikających z upadków. Kask i ochraniacze na łyżwy podniosą również twój komfort psychiczny, zwłaszcza jeśli nie potrafisz się przełamać i robić postępów w jeździe z obawy przed bolesnymi upadkami.

Naukę jazdy na łyżwach można zacząć od wypożyczenia sprzętu – praktycznie każde lodowisko udostępnia łyżwy za określoną opłatą. To dobra opcja, jeśli dopiero testujesz ten rodzaj sportu zimowego i nie jesteś pewien, czy stanie się on twoją pasją lub gdy sporadycznie bywasz na lodowisku. Jednak zalecamy kupno własnej pary łyżew chociażby ze względu na to, że dopasujesz je konkretnie do swoich parametrów i potrzeb. Na Sportano.pl znajdziesz wysokiej jakości łyżwy damskie, męskie i dziecięce do jazdy figurowej, rekreacyjnej czy hokeja od takich marek, jak: BAUER, CCM, FILA, K2, Tempish czy Rollerblade. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże Ci nasz poradnik: Jakie łyżwy dla początkujących wybrać ?

Polecane produkty