Bielizna termoaktywna na zimę – jak działa i dlaczego warto ją mieć? Jak wybrać najlepszą bieliznę termoaktywną damską, męską i dla dzieci?

Sylwia Stwora-Petela 22.11.2022 ( 30.01.2024 )

Komplet wygodnej i funkcjonalnej bielizny termoaktywnej to sposób na to, aby w czasie zimowych aktywności na świeżym powietrzu utrzymywać wysoki komfort cieplny i suchą skórę. Bielizna termoaktywna na zimę sprawdzi się do rekreacyjnych spacerów po górach, wspinaczki wysokogórskiej, trekkingu, zabawy w śniegu z dziećmi, wycieczek rowerowych, biegania czy jazdy na nartach. Dowiedz się, jak działa bielizna termoaktywna, dlaczego warto ją mieć i czym kierować się przy jej zakupie.

Co to jest i jak działa bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna to warstwa podstawowa w postaci koszulki z długim rękawem, topu, biustonosza, bokserek, kalesonów, getrów, legginsów lub kompletu (zwykle longsleeve ze spodniami z długą nogawką). Nosi się ją pod zwykłymi lub sportowymi ubraniami w celu zapewnienia sobie odpowiedniej ilości ciepła oraz izolacji od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najczęściej produkuje się ją z wełny z merynosów lub włókien syntetycznych (zwykle poliamid i polipropylen). Dzięki dużej elastyczności gwarantuje dopasowanie do kształtu ciała i swobodę ruchów. Niektórzy producenci odzieży outdoorowej stworzyli własne innowacyjne materiały, z których wytwarzana jest nie tylko bielizna, ale również odzież termoaktywna, np. Thermolite®, Polartec® czy Dryarn®.

Bielizna termoaktywna ma dwa podstawowe zadania do wykonania – termoregulacja i odprowadzanie nadmiaru wilgoci ze skóry, dzięki czemu unikniesz wychłodzenia (szczegóły w poradniku: Wychłodzenie organizmu, czyli wszystko o hipotermii). Zakładając warstwę termoaktywną zwiększasz też efektywność działania warstw izolacyjnych – nie gromadzą one wilgoci, dzięki czemu nie masz uczucia lepkości. Wysokiej jakości bielizna termoaktywna wyposażona jest również jony srebra, które gwarantują wysokie właściwości antybakteryjne. Dzięki temu unikniesz rozwoju nieprzyjemnych zapachów i bakterii, co jest szczególnie ważne, jeśli występują u Ciebie różnego rodzaju reakcje alergiczne. Dodanie warstwy bielizny termoaktywnej w postaci np. ocieplanych legginsów i cienkiej koszulki do zimowego stroju to gwarancja, że nawet najmroźniejszy dzień będzie cieplejszy i bardziej przyjemny.

Bielizna termoaktywna a bielizna termiczna – różnice

Podstawową rolą bielizny termoaktywnej jest pomoc w regulowaniu ciepła w trakcie wysiłku fizycznego o wysokiej intensywności i utrzymanie go na optymalnym poziomie oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci z ciała. Z kolei bielizna termiczna służy zatrzymaniu ciepła i najlepiej sprawdzi się przy aktywnościach o rekreacyjnym charakterze lub gdy długo pozostajesz w jednym miejscu, a potrzebujesz zapewnić sobie komfort w mroźny dzień. Bielizna termiczna w przeciwieństwie do bielizny termoaktywnej nie pozwala skórze swobodnie oddychać przez co nie gwarantuje suchości w każdych warunkach, dlatego nie nadaje się do wzmożonej aktywności fizycznej.

Jak i kiedy nosić bieliznę termoaktywną?

Złotą zasadą ubierania się na zimową pogodę jest noszenie warstw, czyli tzw. cebulka i stosowanie kilku cieńszych warstw zamiast np. dwóch grubych. Jeśli w ciągu dnia zrobi się za gorąco lub podniesie się intensywność podejmowanego wysiłku fizycznego, możesz po prostu zdjąć jedną warstwę i założyć ją ponownie, kiedy będziesz jej potrzebować. Dzięki temu utrzymasz ciepło i suchość, niezależnie od tego, czy wybierasz się na górską wędrówkę po śniegu, czy jeździsz na nartach lub snowboardzie. W tym układzie bielizna termoaktywna jest warstwą podstawową, znajdującą się najbliżej skóry. Na nią zakłada się warstwę ocieplającą oraz warstwę zewnętrzną, która powinna być wodoodporna i wiatroszczelna, aby chronić przed opadami i chłodem. Chociaż większość bielizny termoaktywnej jest przeznaczona do noszenia pod ubraniem, można zakładać ją również jako samodzielny element garderoby.

Bielizna termoaktywna na zimę sprawdzi się przy uprawianiu wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych: wędrówek po górach, wspinaczce, trekkingu, bieganiu, jeździe na rowerze, nartach, snowboardzie czy łyżwach, podczas skitouring czy nordic walkingu, itp. Stworzono ją z myślą o sportowcach, ale z powodzeniem można ją zakładać do pracy fizycznej czy pod casualowe zestawy nie tylko w mroźną pogodę, ale także podczas zimniejszych dni późną jesienią czy wczesną wiosną.

Bielizna termoaktywna merino czy z materiałów syntetycznych – która lepsza?

Bielizna termoaktywna najczęściej jest produkowana z wełny z nowozelandzkich merynosów lub materiałów syntetycznych, ponieważ te tkaniny mają wysokie właściwości termoregulacyjne, skutecznie odprowadzają wilgoć i szybko schną. Coraz częściej wytwarza się bieliznę z obu tych tkanin, łącząc ich najważniejsze zalety.

Bielizna termoaktywna merino

Merino Wool, czyli wełna z merynosów to bardzo miękkie i aktywne włókno naturalne, które zapewnia wysoki komfort cieplny przy niewielkiej wadze, a przy tym bardzo dobre odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i dlatego jest niezwykle skuteczne podczas wysiłku. Wełna z nowozelandzkich merynosów jest antybakteryjna i odporna na tworzenie się nieprzyjemnych zapachów, dlatego bieliznę termoaktywną z niej wyprodukowaną można nosić przez dłuższy czas bez konieczności zmiany lub prania, a także w przypadku alergii. Minusem jest wolniejsze odprowadzanie wilgoci w porównaniu do bielizny termoaktywnej syntetycznej. Jednak warto tu wspomnieć o wysokiej absorbcji wilgoci (do nawet 35% masy własnej) przy jednoczesnym zachowaniu wysokich właściwości termoregulacyjnych. Dowiedz się więcej czytając nasz poradnik: Wełna merino – co to jest, jakie ma właściwości i jak ją pielęgnować.

Bielizna termoaktywna z materiałów syntetycznych

Syntetyczną bieliznę termoaktywną wytwarza się przede wszystkim z poliestru, który doskonale i szybko odprowadza nadmiar wilgoci, słabo wchłania wodę, jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne (szczególnie z dodatkiem nylonu) i świetnie dopasowuje się do kształtu ciała (zwłaszcza z dodatkiem elastanu, który nadaje dużą sprężystość). Do tego jest łatwy w pielęgnacji z uwagi na dużą odporność na zabrudzenia i pleśń oraz oferuje bogatą gamę kolorów. Ponadto schnie szybciej niż wełna. Bielizna termoaktywna z syntetyków jest też mniej rozciągliwa i nie gniecie się zbyt łatwo, dzięki czemu nie wymaga każdorazowego prasowania, co przy kilkudniowych wyjazdach w góry czy na narty jest dużym udogodnieniem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bielizny termoaktywnej na zimę?

Wybierając bieliznę termiczną damską, męską czy dla dzieci ważne jest, aby zwrócić uwagę na dobranie właściwego rozmiaru. Powinna być dobrze dopasowana i przylegać do ciała, aby nie powodować dyskomfortu związanego z nadmiarem materiału (będzie przeszkadzać i się plątać) czy krępować ruchów i dawać uczucie uciskania np. pod pachami czy w obrębie szyi z powodu zbyt małego rozmiaru. Unikaj modeli z szorstkimi lub niewygodnymi szwami, aby nie powodować podrażnień i otarć. Szczególnie jest to ważne w przypadku kalesonów, getrów czy legginsów termoaktywnych na zimę, ponieważ wewnętrzna strona ud jest dość wrażliwa i łatwo ją można uszkodzić przy dłuższym noszeniu niewygodnych ubrań. Dobrym rozwiązaniem będą szwy typu flatlock, które układają się bardzo płasko.

Postaw również na bieliznę termoaktywną na zimę wyposażoną w siateczkowe panele, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza czy technologię tzw. body mappingu, czyli mapowania ciała, która polega na dopasowaniu tkaniny o odpowiedniej strukturze, grubości, kompresji czy stopniu oddychalności do stref na ludzkim ciele.

Ważnym czynnikiem przy wyborze bielizny termoaktywnej na zimę jest również grubość materiału – dopasuj ją do warunków pogodowych (im grubsza, tym lepiej spełnia swoje funkcje w mroźne dni) i weź pod uwagę stopień odprowadzania wilgoci w zależności od intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego.

Bielizna termoaktywna na zimę zakładana najczęściej bezpośrednio na skórę jak pierwsza warstwa w ubiorze na tzw. cebulkę to gwarancja odpowiedniej termoregulacji i skutecznego odprowadzania nadmiaru wilgoci. Dzięki temu niezależnie od tego, czy wspinasz się w wysokich górach, biegasz czy jeździsz na nartach będziesz czuł się komfortowo nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Najlepsza bielizna termoaktywna damska, męska i dla dzieci od takich czołowych marek, jak: X-Bionic, Icebreaker, La Sportiva, CMP, Columbia, DYNAFIT, Smartwool, Peak Performance, Color Kids, JOMA, Ortovox, Rossignol czy 4F, dostępna jest w sklepie sportowym Sportano.pl.

Polecane produkty