Bikepacking, czyli jak przygotować się na wyprawę rowerową? 

Sylwia Stwora-Petela 13.02.2023 ( 07.06.2024 )

Bikepacking to sposób podróżowania na rowerze, dzięki któremu możesz wybrać się na wielodniowe wyprawy po mało uczęszczanych trasach, zabierając ze sobą niezbędne wyposażenie. Wystarczy odpowiednio spakować się do dedykowanych toreb rowerowych. Z nami dowiesz się, jak zacząć przygodę z bikepackingiem.

Bikepacking inaczej jazda fast&light lub lekka turystyka terenowa to jazda na rowerze, której istotą jest możliwość szybkiego i sprawnego poruszania się po mało uczęszczanych terenach z minimum bagażu. Ważne jest, aby być jak najbardziej samowystarczalnym niezależnie od miejsca i okoliczności. W przeciwieństwie do tradycyjnych wypraw rowerowych (biketouring), tutaj zamiast ciężkich sakw, stelaży i dedykowanych bagażników rowerowych nad przednie i tylne koło, które trzeba odpowiednio przymocować do specjalnego roweru turystycznego, w bikepackingu używa się lekkich, kompaktowych toreb, które mocuje się na ramie, kierownicy lub pod siodłem przy użyciu rzepów czy zapinek. Można w nie załadować wszystko: sprzęt kempingowy, jedzenie, odzież, narzędzia i części zamienne do roweru bez pogarszania sterowności roweru.

Bikepacking może uprawiać każdy zarówno rekreacyjny miłośnik jednośladu, fan biwakowania czy rowerzysta poszukujący nowych przygód i dreszczyku emocji związanych z przekraczaniem granic swoich możliwości na bezdrożach. „Jazda na lekko” wykorzystywana jest też przez kolarzy na długodystansowe wyścigi, podczas których liczy się zwinny i szybki rower oraz posiadanie niezbędnego ekwipunku. Bikepacking może mieć formę zarówno wielogodzinnej jazdy, jak i kilkudniowej wyprawy z noclegiem (pod namiotem , w hostelu, hotelu B&B itp.). Może być realizowany po szutrach, drogach gruntowych, szlakach singletrack czy trudno dostępnych terenach. To również sposób na turystykę miejską i aktywne zwiedzanie ciekawych miejsc.

Bikepacking zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy cykliści poszukiwali sposobu na to, aby zoptymalizować jazdę podczas np. długodystansowych wyścigów typu „self-support races”, które polegają na wieloetapowej jeździe bez dodatkowego wsparcia. Inaczej mówiąc, musisz się tak spakować, aby w razie awarii czy przebicia opony, mógł samodzielnie dokonać stosownych napraw. Aby wydłużać i ułatwić swoje eskapady, rowerzyści z USA zaczęli zastępować sakwy i bagażniki, torbami, które dało się zamontować jak najbliżej roweru (również w obszarze ramy) i spakować do nich tylko najpotrzebniejsze rzeczy tak, aby z łatwością móc pokonywać bezdroża.

Najlepszym rowerem do bikepackingu będzie gravel lub MTB, z uwagi na ich konstrukcję, która poradzi sobie z jazdą terenową. Również rower crossowy, trekkingowy czy nawet szosowy zda egzamin. Duże znaczenie ma tutaj zaplanowana przez Ciebie trasa. Jeśli będzie ona składać się głównie z dróg asfaltowych, żwirowych i prostych szlaków, to rower gravel  z szerokimi oponami może okazać się optymalnym wyborem. Geometria ramy zbliżona do roweru szosowego świetnie poradzi sobie na trasach z dużą ilością asfaltu i umożliwi szybką jazdę. Rozszerzona kierownica zapewnia stabilność podczas jazdy i daje dodatkową pewność na bezdrożach.

Do bikepackingu możesz wykorzystać rower górski typu hardtail z uwagi na m.in.: szeroki prześwit na opony, mocną ramę i przednie zawieszenie będzie odpowiedni zwłaszcza na trasy, które przebiegają off-road czy prowadzą przez trudniejszy i bardziej surowy teren. Dobrym rozwiązaniem będzie też sztywny rower MTB (bez zawieszenia lub z widelcem amortyzowanym z blokadą) z mechanicznymi hamulcami tarczowymi i wielopozycyjną kierownicą.

Bikepacking to długie godziny spędzone na siodełku, więc posiadanie wygodnego roweru, odpowiednio dopasowanego do Twoich parametrów jest kluczowe. Jeśli dopiero kupiłeś nowy rower, zanim wyruszysz nim na długą wyprawę, wypróbuj go kilka razy na krótszych wycieczkach.

Rowery szosowe ze względu na swoją konstrukcję zaadaptowaną do jazdy po szosie, a nie po nierównościach, nieutwardzonych drogach oraz brak dużego prześwitu na opony jak rowery górskie typu hardtail czy rowery gravel, raczej nie będą dobrym wyborem. Jednak jeśli wybierasz się na wielogodzinne wycieczki po asfalcie, torby bikepackingowe umożliwią Ci wygodną i szybką jazdę.

Lekkie i dostosowane do nowoczesnych rowerów torby bikepackingowe pozwalają zoptymalizować możliwości przewozowe jednośladu nie zwiększając przy tym znacząco jego wagi i nie wpływając na sposób prowadzenia. Oprócz popularnych toreb na ramę, wspornik siodła czy na kierownicę, na rynku dostępne są też torby na górną rurę, torby na przekąski i torby montowane na widelcu, dzięki którym zyskasz dodatkowe opcje przechowywania. Torby bikepackingowe w różnych kształtach i rozmiarach przeznaczone są do przypięcia do roweru i nie wymagają specjalnych punktów montażowych na ramie, więc mogą być używane z praktycznie każdym rowerem. Istotne są też koszyki na butelki z wodą/bidon – pozwolą utrzymać ciężar na niskim i wyśrodkowanym miejscu.

Niezawodne i pojemne torby podsiodłowe, na ramę i na kierownicę od takich marek, jak: Topeak, Zefal, ORTLIEB, EVOC, deuter, Lezyne, Acepac czy ATTABO, które sprawdzą się do bikepackingu, znajdziesz na Sportano.pl.

Torba podsiodłowa

Jak nazwa wskazuje, mocowana jest pod siodłem – przypina się ją wokół wspornika siodła i na szynach za pomocą pasków. Postaw na torbę podsiodłową o pojemności 5-18 litrów i opływowym kształcie, w której schowasz lekkie, nieporęczne przedmioty, np. ubrania na zmianę. Aby Twój sprzęt i odzież pozostały suche, wybierz wodoodporny model lub zapakuj rzeczy w dodatkowy wodoodporny worek.

Torba na kierownicę

Torba na kierownicę pomieści lekkie i umiarkowane przedmioty typu namiot, odzież lub sprzęt, do którego potrzebujesz dobry dostęp (np. mapa, aparat, nawigacja GPS). Może być ładowana od góry lub mieć zwijane boki.

Torba na ramę

Torba ramowe mocowana jest w obrębie trójkąta ramy roweru. Są szczególnie przydatne w rowerach typu hardtail lub sztywnych górskich. Podczas zakupu zwróć uwagę na dopasowanie do modelu Twojego roweru oraz na to, gdzie znajdują się paski mocujące i jak układają się z kablami roweru. Na rynku są dostępne torby ramowe zajmujące prawie cały trójkąt lub tylko częściowo go wypełniające. Niektóre modele posiadają dodatkowe kieszenie, które mogą ułatwić przechowywanie i znajdowanie przedmiotów.

Zawartość Twojego ekwipunku na wyprawę bikepackingową będzie zależeć od tego, gdzie będziesz jeździć (blisko miast czy z dala od cywilizacji), jak długo (ile noclegów i w jakiej formie planujesz – pod namiotem czy jednak w hostelu itp.), co będziesz jadł (gotowe posiłki w napotkanej restauracji czy będziesz gotować samemu na kuchence turystycznej) i od Twoich osobistych preferencji (ograniczysz rzeczy do niezbędnego minimum czy spakujesz trochę nadprogramowych przedmiotów dla większego komfortu) itd. Czasami zatrzymanie się pensjonacie, na kempingu czy hotelu B&B może okazać się niezbędne, aby umyć się i wypocząć, naładować baterie, wyprać ubrania itp. Im dłuższą trasę planujesz lub im dalej będziesz od cywilizacji, tym więcej będziesz musiał zabrać ze sobą, aby być samowystarczalnym w przypadku poważniejszych awarii, nie tylko mechanicznych.

Pamiętaj, jednak, że podczas pakowania się na bikepacking należy kierować się zasadą – im lżej, tym większa przyjemność z jazdy. Lekki sprzęt jest łatwiejszy w przenoszeniu, gdy trasa jest nieprzejezdna czy w obsłudze na technicznych singletrackach. Dobrze przemyślana lista wyposażenia na długą wyprawę rowerową powinna uwzględniać takie rzeczy, jak:

  • lekki namiot, mata, śpiwór survivalowy lub hamak plus lekki tarp do spania;

  • zestaw do gotowania – np. kuchenka wielopaliwowa; aluminiowe garnki, sztućce, kubek termiczny, zapalniczka, zapałki, multitool (narzędzie wielofunkcyjne), filtr do oczyszczania wody;

  • narzędzia i części zamienne do konserwacji i pielęgnacji roweru, szczególnie gdy wybierasz się w dzikie rejony – dętka, zestaw do naprawy przebitej opony, pompka ręczna (minipompka lub pompka na CO2), szybkozłączkę do łańcucha, smar do łańcucha, baterie zapasowe do oświetlenia rowerowego lub zestaw nowych lampek rowerowych, zapięcie rowerowe, itp.;

  • apteczka pierwszej pomocy;

  • dokumenty i pieniądze/karta (pamiętaj, że możesz trafić w miejsce, gdzie nie będzie ona honorowana);

  • podstawowe przybory toaletowe;

  • elektronika typu nawigacja GPS, power bank,

  • ocieplana kurtka – puchowa lub syntetyczna;

  • wodoodporna kurtka rowerowa;

Wszystko ponad niezbędną listę będzie stanowić dodatkowe obciążenie, spowalniać jazdę i wymuszać wkładanie sporego wysiłku, gdy czasami trzeba będzie pchać lub przenosić rower.

Podczas mocowania toreb bikepackingowych, ważne jest aby były one umieszczone centralnie. Pamiętaj, że ciężki sprzęt zlokalizowany wysoko na rowerze lub nieproporcjonalnie nad tylnym kołem będzie zaburzać równowagę i utrudniać wszelkie ruchy poza siodełkiem. Ponieważ największą torbą bikepackingową jest najczęściej torba podsiodłowa, warto umieścić w niej rzeczy, które będą potrzebne od czasu do czasu lub pod koniec dnia, np.: kurtka puchowa i zestaw do spania. Aby ustabilizować ładunek w torbie podsiodłowej, dodaj do niej coś sztywnego, np. ciasno zwinięte ubrania. Możesz też spakować najcięższe przedmioty najbliżej sztycy podsiodłowej.

W torbie na kierownicę umieść lekkie, niepotrzebne w trakcie jazdy przedmioty – takie ułożenie będzie miało też mniejszy wpływ na sterowność. W torbie na górnej rurce schowaj najważniejsze przedmioty, które będą niezbędne w trakcie jazdy, aby mieć je zawsze pod ręką, np. telefon, zestaw naprawczy, przekąski. Dobrym rozwiązaniem może okazać się pakowanie ciężkich przedmiotów na ramie lub jak najbliżej środka ciężkości roweru. Wypróbuj różne konfiguracje rozkładu bagażu, aby sprawdzić, jak wpływa to na obsługę i przenoszenie roweru.

Niektórzy rowerzyści używają dodatkowo plecaków z systemem hydracyjnym (camelbak), do którego czasem pakują też inne przedmioty. Aby zachować komfort podczas jazdy, postaw na model o pojemności nie większej niż 20 litrów.

Wybierając się na wyprawę bikepackingową, z uwagi na bezpieczeństwo warto poinformować kogoś o tym, dokąd zmierzasz i kiedy przewidujesz powrót, szczególnie, gdy jest to samotna podróż. Niektóre z aplikacji rowerowych oferują funkcję śledzenia, dzięki czemu Twoi bliscy mogą śledzić, gdzie jesteś i czy jesteś bezpieczny.

W miarę zdobywania doświadczenia w bikepackingu, coraz łatwiej będzie Ci skompletować optymalny zestaw, który pozwoli w komfortowy i jak najbardziej samowystarczalny sposób wybierać się w najbardziej odległe rejony, czy to w kraju, czy na świecie.

Polecane produkty