Jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać?  

admin 26.04.2023 ( 04.04.2024 )

Rowerek biegowy to doskonały sposób na rozpoczęcie przez już dwulatka rowerowej przygody. Nie ma w nim pedałów ani przerzutek, a jazda napędzana jest siłą nóg początkującego rowerzysty. Zastanawiasz się, jaki rowerek biegowy dla dziecka wybrać? Podpowiadamy, na które parametry należy zwrócić uwagę i w jaki sposób dopasować jednoślad do potrzeb Twojej pociechy.

Rowerek biegowy zwany też „biegówką”, rowerkiem bez pedałów czy rowerkiem balansowym wyglądem przypomina klasyczny jednoślad, jednak w tym modelu brakuje pedałów, łańcucha, kasety, przerzutek i korby. Dziecko siedzi w pozycji identycznej jak w trakcie jazdy na tradycyjnym rowerze, jednak nie ma tu napędu, dlatego aby poruszać się w wybranym kierunku, musi samodzielne odpychać się stopami od nawierzchni. Z czasem, gdy młody rowerzysta nabierze pewności i będzie sprawnie jeździć na rowerku biegowym, może zacząć rozwijać większe prędkości i odrywać stopy od podłoża. To będzie wymuszało na nim utrzymanie równowagi i pozwalało symulować jazdę na „dorosłej wersji”.

Zalety korzystania z rowerka biegowego 

Do niewątpliwych zalet rowerka bez pedałów należy przyjemność użytkowania, łatwość obsługi oraz rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka. Z jego prowadzeniem powinno poradzić sobie już 18-miesięczny szkrab, jednak ostateczna decyzja, o tym, kiedy malec wsiądzie na rowerek biegowy powinna zależeć od tego, w jaki sposób się rozwija. O nauce jazdy na dziecięcym jednośladzie warto pomyśleć wtedy, gdy maluch potrafi samodzielnie chodzić i jest w stanie utrzymać równowagę. Unikaj zmuszania dziecka do jazdy na rowerku biegowym, aby nie zniechęcić go do tego rodzaju ruchu.

Rowerek biegowy to doskonały sposób na nauczenie dziecka podstaw jazdy na rowerze (poruszanie się do przodu, skręcanie, hamowanie, balans itp.) oraz samodzielności. Odpowiednio dobrany do wzrostu i oczekiwań dziecka, rowerek biegowy może być doskonałym sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. To również świetne rozwiązanie umożliwiające szybsze pokonanie większych odległości, np. na dojście do parku czy placu zabaw. 

Niewielka waga rowerka biegowego (najczęściej nie przekracza 4-5 kg) pozwoli dziecku na sprawne jego postawienie czy wjechanie na małe wzniesienie. Niska waga w połączeniu z kompaktowymi wymiarami sprawiają, że łatwo go przenosić, dlatego dziecięcy dwukołowiec można zabrać praktycznie wszędzie. Z łatwością zmieści się nawet w niewielkim pomieszczeniu czy w samochodzie.

Dbając o komfort jazdy i bezpieczeństwo dziecka, przede wszystkim należy dobrać rowerek biegowy do wzrostu malca. Na rynku dostępne są modele dla dzieci o wzroście 80-110 cm. Prawidłowo dobrany model będzie wtedy, gdy Twoja pociecha:

  • siedząc na rowerku, będzie mieć lekko ugięte nogi w kolanach,
  • będzie w stanie utrzymać proste plecy,
  • nie będzie pochylać się nadmiernie do przodu,
  • cała powierzchnia stopy będzie dotykać podłoża.

Można też zmierzyć przekrok, czyli odległość od podłoża do kroku i dopasować wynik do wymiarów podanych przez producenta. Jeśli maluch nosi jeszcze pieluchę, należy dodać ją do pomiaru. Przekrok powinno się mierzyć w butach, w których malec będzie uczył się jeździć.

Najlepiej wybrać rowerek biegowy z opcją regulacji wysokości siedzenia oraz kierownicy, dzięki czemu będzie można dopasować oba elementy do szybko zmieniającego się wzrostu malca.

Elementarną kwestią przy wyborze rowerka balansowego dla dziecka jest materiał, z którego został wyprodukowany. Najczęściej spotykane są modele aluminiowe, które wyróżniają się niską wagą i wysoką wytrzymałością na uszkodzenia (zgniecenia, zarysowania itp.). Dobrą opcją jest też model stalowy lub wyposażony w ramę ze stopu magnezu. Do wyboru masz jeszcze rowerki biegowe plastikowe, które są bardzo lekkie, ale mało trwałe – najlepiej sprawdzą się na użytek domowy przez najmłodszych, oraz rowerki biegowe drewniane pozbawione opcji regulacji wysokości kierownicy czy siodła, ale cechujące się wymyślnym designem (kształtem i malowaniem).

Kolejnym elementem, któremu należy przyjrzeć się przy zakupie pierwszej „biegówki” dla dziecka jest rodzaj kół. Najczęściej wybierane są modele wyposażone w gumowe opony z dętkami, które wyróżniają się znacznie lepszą amortyzacją i przyczepnością do podłoża w porównaniu z kołami piankowymi. Dzięki temu są bezpieczniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu poza ulicami i chodnikami oraz podczas jazdy w zimie. Koła piankowe są lekkie i odpowiednie dla najmłodszych dzieci, które jeżdżą głównie po prostym, niewymagającym terenie. Ich dużą zaletą jest odporność na uszkodzenia, w tym przebicia. Jeśli chodzi o wielkość kół, w rowerkach biegowych wyróżniamy modele 10-, 12- i 14-calowe. W przypadku 2-latka najlepiej sprawdzi się rowerek biegowy z kołami w rozmiarze 10- lub 12-calowe, a dla starszego lub wysokiego dziecka odpowiednie będą 14-calowe koła.

Pozostałe przydatne elementy wyposażenia rowerka biegowego:

  • blokada skrętu­ – zabezpiecza przed przypadkowym skrętem i wywrotką;
  • antypoślizgowe nakładki na rączki  – zmniejszą ryzyko zsunięcia się dłoni dziecka z kierownicy;
  • podnóżek/podpórka na nogi – warto go uwzględnić przy zakupie rowerka dla starszego dziecka (powyżej 3 lat), aby mogło ćwiczyć równowagę, zręczność i jazdę bez podbierania się;
  • dzwonek;
  • koszyczek na ulubione zabawki lub możliwość jego przypięcia.

Hamulce w rowerku biegowym – czy są niezbędne? 

„Biegówki” występują w wersji z hamulcem ręcznym i bez niego. Która z nich będzie lepsza? Wszystko zależy od Twoich potrzeb i umiejętności małego rowerzysty. Zdecydowana większość rowerków biegowych nie pozwala dziecku na szybką jazdę (zwykle może „rozpędzić się” do kilku kilometrów na godzinę), przez co hamowanie może odbywać się nogami (w tym kontekście należy wziąć pod uwagę szybkość zdzierania się obuwia). Z drugiej strony, musisz uwzględnić to, gdzie będziesz zabierać dziecko na przejażdżki. Jeśli planujesz częstą jazdę po pagórkach i wzniesieniach to rowerek biegowy z hamulcami będzie zdecydowanie bezpieczniejszą opcją. Przyda się również w sytuacji, gdy chcesz, aby malec od razu nauczył się korzystania z hamulców.

Kiedy dziecko powinno przesiąść się z rowerka biegowego na klasyczny z pedałami?

Najczęściej „biegówki” są produkowane dla malców między 18. m.ż. a 5 r.ż., ale to, kiedy Twoja pociecha zacznie jeździć na zwykłym rowerze zależy od etapu jej rozwoju psychomotorycznego oraz gotowości do zmiany rodzaju jednośladu na „dorosłą” wersję. Najczęściej ma to miejsce między 5. a 7. r.ż. Pośrednim rozwiązaniem dla malca przed zmianą biegowego roweru na tradycyjny będzie rowerek trójkołowy, który jest zwykle bardzo nisko osadzony przy ziemi i dlatego jest bardzo stabilny. Jednak w przeciwieństwie do rowerku biegowego czy tradycyjnego nie pozwala rozwijać umiejętności utrzymywania równowagi i jest nieco trudniejszy do manewrowania.

Wybierając rowerek biegowy dla dziecka nie zapomnij też o sprawdzeniu certyfikatów potwierdzających spełnianie przez sprzęt odpowiednich norm bezpieczeństwa (CE, TÜV GS). Rowerki biegowe w sklepie sportowym Sportano.pl od sprawdzonych producentów: Hudora, Milly Mally, Orbea, Huffy, leg&go, Kellys, Kettler, Micro, woom czy Spokey, to gwarancja wysokiej jakości wykonania, komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Odpowiednio przemyślane konstrukcje, atrakcyjny design i funkcjonalne dodatki z pewnością sprawią, że wejście w świat rowerów dla Twojego dziecka będzie przyjemne i zaszczepi w malcu chęć do aktywności na świeżym powietrzu.

Polecane produkty